تغییرات قیمت ۲۴ قلم مواد خوراکی +نمودار

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=6268

بررسی قیمت اقلام خوراکی در دی ماه سال جاری نشان می دهد، هر کیلوگرمبرنج ایرانی درجه یک در این ماه به قیمت ۱۶ هزار و ۹۵ تومان به فروش رفته است که نسبت به رقم ۱۳ هزار و ۴۳۰ تومان دی ماه سال گذشته، ۱۹.۸ درصد افزایش داشته است و نسبت به نرخ ۱۵ هزار و ۹۲۲ تومان آذرماه سال جاری نیز رشد ۱.۱ درصدی یافته است.

همچنین هر کیلوگرم برنج خارجی درجه یک در دی ماه امسال ۹ هزار تومان بوده است در حالیکه نرخ این محصول در دی ماه سال گذشته ۶ هزار و ۲۳۸ تومان بود از این رو شاهد افزایش ۴۴.۵ درصدی قیمت برنج خارجی طی یک سال بوده ایم. البته نرخ این محصول در دی ماه نسبت به آذر ماه سال جاری کاهش ۰.۶ درصدی داشته است.

هر کیلوگرم گوشت گوسفندی نیز در دی ماه امسال با نرخ ۶۹ هزار و ۶۷۱ تومان به فروش رسیده است که نسبت به ۴۰ هزار و ۶۰۰ تومان در دی ماه سال ۹۷، رشد ۷۱.۶ درصدی را تجربه کرده است. نرخ این محصول نسبت به آذرماه سال جاری که ۶۳ هزار و ۸۶۸ تومان بود، افزایش ۹.۱ درصدی داشته است.

هر کیلوگرم گوشت گاو یا گوساله که در آذر ماه امسال ۶۲ هزار و ۹۰۵ تومان بود در دی ماه به ۶۵ هزار و ۸۴۱ تومان رسیده و رشد ۴.۷ درصدی یافته است؛ همچنین نسبت به دی ماه سال گذشته که ۳۸ هزار و ۶۸۶ تومان افزایش ۷۰.۲ درصدی داشته است.

همچنین هر کیلوگرم مرغ ماشینی که در آذر ماه ۱۱ هزار و ۲۴۹ تومان بود با رشد ۱۵.۶ درصدی، در دی ماه به ۱۳ هزار و ۸۸۶ تومان رسید. نرخ این محصول در دی ماه پارسال ۷ هزار و ۲۳۲ تومان بود که نشانگر رشد ۷۹.۹ درصدی است.

هر کیلوگرم تخم مرغ ماشینی نیز در دی ماه ۱۰ هزار و ۵۳۸ تومان بود که افزایش ۳۱.۱ درصدی نسبت به دی ماه پارسال که ۸ هزار تومان بود، یافته است. نرخ این محصول نسبت به آذر ماه که ۱۱ هزار و ۳۹۶ تومان بود، ۷.۵ درصد کاهش یافته است.

بر این اساس؛ هر یک لیتر شیر پاستوریزه نیز که در آذر ماه امسال ۴ هزار و ۳۶۴ تومان بود در دی ماه رشد ۴.۹ درصدی یافت و به ۴ هزار و ۵۷۷ تومان رسید. نرخ این محصول در دی ماه پارسال ۲ هزار و ۸۰۰ تومان بود که نشان از افزایش ۶۳.۱ درصدی هر لیتر شیر در دی ماه سال جاری دارد.

همچنین هر کیلوگرم ماست پاستوریزه در دی ماه با قیمت ۶ هزار تومان به فروش رسیده است که نشان از افزایش ۲.۸ درصدی نسبت به آذر ماه (۵ هزار و ۸۶۸ تومان) و افزایش ۵۶.۱ درصدی نسبت به دی ماه پارسال که ۳ هزار و ۸۶۵ تومان بود، دارد.

نرخ پنیر ایرانی پاستوریزه (۵۰۰ گرم) نیز در دی ماه ۸ هزار و ۷۳۳ تومان بود که افزایش ۱ درصدی نسبت به آذر ماه (۸ هزار و ۶۵۰ تومان) دارد. نرخ این محصول در دی ماه پارسال ۵ هزار و ۹۲۸ تومان بود که بیانگر افزایش ۴۷.۳ درصد قیمت پنیر در دی امسال است.

کره پاستوریزه (۱۰۰ گرم) ۴ هزار و ۵۴۹ تومان در دی ماه امسال به فروش رسید که افزایش ۳۶.۲ درصدی نسبت به دی پارسال که ۳ هزار و ۳۴۰ تومان داشته است و البته نسبت به آذر ماه (۴ هزار و ۵۶۰ تومان) کاهش ۰.۲ درصدی یافته است.

هر ۹۰۰ گرم روغن مایع نیز در دی ماه امسال ۷ هزار و ۷۰۰ تومان بود که افزایش ۰.۵ درصدی نسبت به آذر ماه یافته است. نرخ این محصول در دی پارسال ۵ هزار و ۳۸۲ تومان بود که نشان گر افزایش ۴۳.۲ درصدی این محصول در دی امسال است.

هر کیلوگرم موز در دی ماه امسال با افزایش ۱۲۹.۲ درصدی نسبت به دی ماه پارسال که ۵ هزار و ۶۱۸ تومان بود، به قیمت ۱۲ هزار و ۸۷۹ تومان رسیده است. نرخ این محصول در آذر ماه ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان بود.

سیب درختی زرد، پرتقال و خیار نیز در دی ماه به ترتیب با قیمت ۸ هزار و ۱۹۲ تومان، ۴ هزار و ۵۸۵ تومان و ۴ هزار و ۱۰۵ تومان به فروش رفته است که نسبت به دی ماه پارسال به ترتیب ۱۱۶.۶ درصد، ۳۷.۴ درصد و ۳۶.۴ درصد رشد داشته است. نرخ سیب درختی نسبت به آذرماه امسال ۳ درصد افزایش و نرخ پرتقال و خیار به ترتیب ۵.۱ درصد و ۳.۷ درصد کاهش داشته است.

در دی ماه نرخ گوجه فرنگی، سیب زمینی و پیاز به ترتیب ۴ هزار و ۳۰۰ تومان، ۲ هزار و ۹۷۴ تومان و ۲ هزار و ۹۷۸ تومان بود که افزایش ۶۲.۱ درصدی، ۷۱.۷ درصدی و ۳۵.۱ درصدی نسبت به دی ماه پارسال دارد. نرخ گوجه فرنگی نسبت به آذر ماه امسال ۱۷.۲ درصد کاهش یافته است اما نرخ سیب زمینی و پیاز به ترتیب ۲.۱ درصد و ۱۳.۶ درصد افزایش داشته است.

لوبیا چیتی، عدس، قند و شکر نیز به ترتیب با افزایش ۱۶.۹ درصد، ۶.۶ درصد، ۳۲۵ درصد و ۲۷.۶ درصد با نرخ ۱۴ هزار تومان، ۸ هزار و ۷۸۶ تومان، ۵ هزار و ۳۹۴ تومان و ۴ هزار و ۱۸۵ تومان به فروش رسیده است. در بین این ۴ محصول تنها عدس نسبت به آذر ماه یک درصد کاهش قیمت داشته است.

رب گوجه فرنگی و چای خارجی بسته ای به ترتیب با افزایش ۲۳۸.۲ درصد و ۴۹.۵ درصد با قیمت ۱۸ هزار و ۹۱۴ تومان و ۳۱ هزار و ۲۲۴ تومان فروخته شده است. نرخ رب گوجه فرنگی نسبت به آذر ماه ۰.۵ درصد کاهش داشته است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن