ابهراستان زنجاناقتصادیایجرودایرانخدابندهخرمدرهزنجانسلطانیهطارمفرهنگی و اجتماعیگزارشماهنشان

تنظیم «دستی» بازار! / استاندار: برخی خود را به خواب زده‌اند

با توجه به نوسانات قیمتی به وجود آمده در بازار و افزایش خودسرانه برخی از کالاها که اتفاقا با اعتراض اصناف مختلف نیز مواجه شد؛ جلسه ستاد تنظیم بازار استان زنجان شامگاه شنبه با دعوت فوری و آنی از رسانه‌ها تشکیل شد.

در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از وضعیت بازار استان زنجان و گرانی رخ داده در برخی از کالاها؛ دستورالعمل‌های ابلاغی از سوی وزارت صنعت؛ معدن و تجارت ارائه شد.

استاندار زنجان در این جلسه با اشاره به اینکه ستاد تنظیم بازار استان فقط به این معنا نیست که در اینجا قیمت‌گذاری شود و تا آنجا که احساس می‌شود در حق مردم تجاوز می‌شود؛ باید نسبت به تنظیم بازار اقدام شود؛ اظهار کرد: امروز کود شیمیایی مورد نیازکشاورزان با تولیدات داخل و همچنین کود وارداتی تامین می‌شود و این در حالی است که هر دوی این کودها با دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی تهیه شده است؛ اما معلوم نیست با چه مجوزی کود ۶ هزار و ۲۵۰ ریالی به قیمت ۹ هزار و ۵۰۰ عرضه می‌شود.

اسداله درویش امیری با اشاره به برخی از افزایش قیمت‌های بی‌رویه که پایه تهیه آن دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی بوده است؛ افزود: برای مثال سویا باید ۲ هزار و ۲۰۰ تومان فروخته شود که به قیمت ۲ هزار و ۸۰۰ تومان فروخته می‌شود.

وی تصریح کرد: البته در اینگونه قیمت‌گذاری‌ها عمدتا دفاتر مرکزی در تهران کاردار اصلی است و در استان نیز ما متاثر از آن هستیم؛ اما باید همین موارد رصد و به مرکز منعکس شود.

استاندار زنجان گفت: اصلا وقتی کسی کالای مورد نیاز مردم را با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومان وارد کرده است؛ باید بر مبنای آن عرضه کند و قرار نیست، همین اشخاص ارز بانک مرکزی را بگیرند و به هر قیمت دلخواه به مردم عرضه کنند.

*کنترل بازار روی کاغذ؛ عملیاتی نمی‌شود

وی با استمداد از دستگاه‌های اطلاعاتی و نظارتی از جمله سپاه؛ اطلاعات؛ نیروی انتظامی و تعزیرات برای رصد وضعیت موجود بیان کرد: آنچه مسلم است با قرائت یک بخشنامه ابلاغی از مرکز و روی کاغذ اتفاقی نمی‌افتد؛ بلکه باید مفاد آن مشخص و مسؤولان به صورت عملیاتی آن را اجرایی کرده و نتیجه کامل و مشخص آن را به بنده اعلام کنند.

درویش امیری با انتقاد از وضعیت به وجود آمده در زمینه نوسانات ارز و بازار گفت: وضعیت اقتصادی و بازار و نوسانات قیمت ارز در دنیا بسیار پیچیده شده است اما برخی از ما هنوز خوابیم و نمی‌دانم با چه چیزی باید بیدار شویم؛ چه شوکی باید به ما ایجاد شود که بیدار شویم؛ برخی خودمان را کاملا به خواب زده‌ایم!

استاندار زنجان با اشاره مصداقی به گرانی لاستیک خودرو افزود: آگاه باشیم؛ تاثیر این گرانی در بخش‌های مختلف خود را نشان خواهد داد؛ پس نباید بی‌تفاوت به آن باشیم، بلکه باید نسبت به کنترل این بخش اقدام کنیم.

وی با بیان اینکه نباید بگذاریم سیستم اقتصادی ما نظام گسیخته شود و افسار آن از دست رود؛ گفت: شاید برخی از کالاها در زندگی افراد تاثیر زیادی ندارند؛ ولی برخی کالاها تاثیر بسزایی در زندگی مردم دارند.

وی گفت: اصلا سوال بنده این است؛ وقتی کالایی با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی وارد شده است؛ حالا چه اتفاقی برای آن افتاده که صاحب کالا آن را به قیمت بالاتر عرضه می‌کند؛ اگر کالایی با یک قیمت مشخصی وارد شده؛ باید به همان نسبت نیز فروخته شود و کسی حق افزایش قیمت را ندارد؛ ما طبق وظیفه‌ا‌ی که به عنوان نماینده دولت در استان داریم؛ باید جلوی آن را بگیریم.

*کالاها به قیمت سال قبل برمی‌گردد

در ادامه نیز رئیس سازمان صنعت؛ معدن و تجارت استان زنجان نیز ضمن ارائه گزارشی از وضعیت بازار و قیمت کالایی موجود در استان زنجان اصول کار گروه‌ تنظیم بازار کشور را تشریح کرد و اظهار داشت: تنها مرجع قیمت‌گذاری و کارشناسی سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان است.

ناصر فغفوری با اشاره به اینکه برخورد جدی با متخلفان خواهد شد؛ تصریح کرد: تقسیم‎بندی که انجام شده حساسست‌ها بر اساس آن مبنا انجام خواهیم داد.

وی تصریح کرد: در واقع ما چهار نوع کالا در کشور داریم؛ گروه چهارم کالایی که در داخل کشور تولید می‌شود و شامل یک هزار و ۳۹۳ کالا است و اینها چون مشابه داخل دارند، اجازه ثبت سفارش هم ندارند و ممنوعیت واردات دارند.

 رئیس سازمان صنعت؛ معدن و تجارت استان زنجان افزود: گروه سوم نیز کالاهایی هستند که ارز مورد نیاز آنها از محل ارز صادرکنندگان تامین می‌شود و اینها اکثرا کالاهای محصول نهایی هستند.

وی با اشاره به اینکه گروه دوم ماشین‌آلات خطوط و مواد اولیه تولید هستند که ارز آنها حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی و فولاد است که ۱۰۰ درصد آن متعلق به بخش دولتی است؛ گفت: گروه نخست اولویت یک است که مربوط به کالاهای اساسی و داروها است که با دلار ۳ هزار و ۸۰۰ تومانی امکان تامین آن وجود دارد که البته در این بخش با وجود نوسانات بازار ما کمترین نوسان را در این بخش داشتیم که این امر نشان از ذخایر خوب کشور است که بر همین اساس حتی در برخی اقلام همانند گوشت سفید کاهش قیمت وجود داشته است.

فغفوری همچنین از آغاز به کار کردن بازار ثانویه ارز خبر داد و گفت: با آغاز به کار کردن بازار ثانویه ارز کالاهای گروه دوم و سوم ادغام می‌شوند و محل ارز آن‌ها به شکل توافقی محاسبه می‌شود.

رئیس سازمان صنعت؛ معدن و تجارت استان زنجان با اشاره به اینکه به منظور تنظیم بازار گوشت؛ صادرات دام زنده ممنوع اعلام شده است؛ گفت: سه جلسه قبل این موضوع پیشنهاد شد و صادرات به هر نحو ممنوع اعلام شد.

وی تصریح کرد: تاکید می‌کنیم با توجه به ابلاغیه کشوری همه دستگاه‌هایی که نسبت به افزایش کالا اقدام کرده‌اند باید به قیمت قبلی عودت داده شود؛ مگر اینکه در ستاد مطرح شود و استاندار آن را تایید کند و هر گونه افزایش نرخ در همه موارد از جمله مهدهای کودک و … ممنوع است و باید به قیمت سال قبل برگردد.

فغفوری ادامه داد: یکی از مهمترین اولویت‌های این روزها تامین لاستیک سیستم حمل و نقل است که با وجود واردات این کالا با ارز ۴ هزار و ۲۰۰  تومانی ولی شاهد عرضه آن با قیمت دو تا سه برابر هستیم که در همین باره به استانداران نامه داده شده است که قیمت‌ها باید تعدیل شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان بر حل مشکل کامیون‌داران برای تامین لاستیک تاکید کرد و گفت: واردکنندگان لاستیک را با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی وارد کردند و نیازی به افزایش قیمت نیست؛ از همین رو اگر کسی این کار را بکند؛ مصداق تخلف و عرضه خارج از شبکه خواهد بود.

*برای جلوگیری از تورم باید نیاز بازار احصا شود

فرماندار زنجان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه  برای اینکه بخواهیم نتیجه بگیریم و عملا کار کنیم؛ باید از ابتدا تا انتها یک برآورد آتی داشته و تکلیف کاملا مشخص شود؛ گفت: باید یک سیستم و ساختار برآوردی داشته و بر اساس آن عمل کنیم.

رضا عسگری گفت: برای مثال ما در بند ماه آینده در حوزه لوازم تحریر یک نیاز خواهیم داشت که به مشکل برخواهیم خورد؛ از همین رو باید از همین الان نیاز بازار احصا شده و بر اساس آن وارد کنیم؛ که البته در حوزه پوشاک و لاستیک نیز وضعیت به همین شکل است.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان زنجان با اشاره به اینکه رسیدگی سریع و فوق‌العاده باید به صورت سریع انجام شود و بدون بروکراسی اداری؛ نسبت به کارشناسی کار انجام شود؛ تصریح کرد: مردم وقتی به سامانه‌ای اعلام می‌کنند؛ انتظار رسیدگی و نتیجه‌دهی را دارند از همین رو به نظر می‌رسد یک رصد نیز باید بر اعمال خود در حوزه نظارت داشته باشیم.

مرتضی ممیزی با اشاره به اینکه حضور ناظران و بازرسان در حوزه عمده‌فروشی تاثیر بسزایی در کنترل بازار خواهد داشت؛ گفت: این نظارت باید به صورت مستمر صورت گیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان نیز در این جلسه با ارائه گزارشی از وضعیت مصرف مرغ بیان کرد: مصرف مرغ به صورت نوسانی بوده و شکل ثابتی ندارد؛ از همین رو در برخی از مواقع سال جوجه‌ریزی به لحاظ مصرف بیشتر شده و برخی موارد کمتر می‌شود.

حسین جعفری عمده‌ترین بحث در افزایش قیمت جوجه را افزایش قیمت نهاده‌ها عنوان کرد و افزود: البته ما امروزه مشکلی از نظر تامین مرغ نداریم و از سال‌های قبل بیشتر شده است.

وی با اشاره به اینکه در حوزه مرغ منجمد هیچ محدودیتی نداریم؛ تصریح کرد: بر این اساس در بازار مشکل خاصی نخواهیم داشت؛ چون ذخایر را به اندازه کافی داریم.

منبع : فارس

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close