تنفس مصنوعی دولت به تلگرام / فعالیت ۲۰۰ گروه مرتبط با انحراف جنسی نوجوانان در تلگرام

ظاهراً دولتی‌ها حسب خوی و عادت هم که شده است، دست‌بردار تلگرامنیستند! از یک طرف انواع فیلترشکن‌ها به لطف مشی آزادانه (!) دولت همچنان در دسترسند و از طرف دیگر خیلی زود گوش به گوش رسیده است که تلگرام طلایی و هاتگرام دو نسخه غیررسمی تلگرام به فعالیت خود همچنان ادامه می‌دهند و کاربران می‌توانند اقدام به نصب آن کنند!

جالب این است به‌رغم گمانه‌زنی‌ها برای فیلتر شدن این نسخه‌ها، نه‌تنها اقدامی صورت نگرفته، بلکه اخیراً یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به نقل از وزیر اطلاعات عنوان کرده است که تلگرام طلایی متعلق به جمهوری اسلامی ایران است و اکنون ۲۵میلیون عضو دارد و قانونی است‌! اکنون سؤال اصلی اینجاست که دلیل باز نگه‌داشتن این نسخه از تلگرام که به سرور اصلی متصل بوده چیست و اساساً تفاوت تلگرام طلایی و سایر نسخه‌های تلگرام با تلگرام اصلی در چه بود که فیلتر نشده‌اند؟!

فارغ از اصل موضوع میزان موفقیت در سوق دادن مردم به سمت پیام‌رسان‌های داخلی نکته مهم فعالیت سایر پروکسی‌های تلگرام است که بدون هیچ‌گونه محدودیت و ممانعتی در دسترس کاربران قرار دارد. نسخه‌های فارسی تلگرام مثل تلگرام طلایی (طلگرام) که مانند برنامه اصلی تلگرام از API‌های عمومی و آزاد تلگرام استفاده می‌کند و مستقیماً به سرور اصلی تلگرام متصل می‌شود و از لحاظ امنیت تفاوتی بین تلگرام و تلگرام طلایی (طلگرام) وجود ندارد.

گفته می‌شود تاکنون میلیون‌ها نسخه از این پیام‌رسان‌ها را کاربران روی گوشی خود نصب کرده‌اند، اما سؤال این است که چرا مسئولان در مورد امنیت تلگرام طلایی سکوت کرده‌اند و اصولاً چرا تاکنون این پیام‌رسان که به سرورهای اصلی تلگرام متصل بوده، فیلتر نشده است و حتی در فروشگاه‌های ایرانی این برنامه‌ها در دسترسند؟!

ابهام در فعالیت تلگرام فارسی!

اخیراً حسن بیگی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به نقل از وزیر اطلاعات گفته است که وزیراطلاعات در ضیافت افطاری اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و جمعی از نمایندگان مجلس عنوان کرده تلگرام طلایی متعلق به جمهوری اسلامی ایران است و اکنون ۲۵ میلیون عضو دارد و قانونی است. این اظهارنظر در حالی است که چند روز قبل یک تروریست داعشی در سوریه به هلاکت رسیده و وقتی تلفن همراه وی بررسی شده است، معلوم می‌شود که از نسخه فارسی تلگرام (تلگرام فارسی) استفاده می‌کرده است !

هر چند که در ابتدای مسدودسازی تلگرام، چرایی مجاز بودن فعالیت نسخه‌های فارسی تلگرام به‌رغم فیلتر بودن اصل برنامه، با برخی دلایل قابل توجیه بود. مثل اینکه قطع دسترسی یکباره کاربران ایرانی تلگرام به دلیل شیب تند مهاجرت باعث ایجاد مشکلات و بازخوردهای جدی می‌شود و بازماندن نسخه‌های فارسی تلگرام لازم است، اما با گذشت تقریباً دو ماه این شیب ملایم‌تر شده است و بازماندن این نسخه‌ها تنها در پی بازگشت انحصار به تلگرام هنجارشکن و تروریست‌پرور است، اما سؤال این است دلیل باز نگه داشتن این نسخه از تلگرام که به سرور اصلی متصل بوده چیست و اساساً تفاوت تلگرام طلایی و سایر نسخه‌های تلگرام با تلگرام اصلی در چه بود که فیلتر نشده است؟!

تنفس مصنوعی دولت به تلگرام

علیرضا آل داوود، پژوهشگر فضای مجازی با تحلیل از مأموریت نسخه‌های تلگرام ضمن تعبیر تنفس مصنوعی دولت به تلگرام معتقد است: دولت با حمایت از تلگرام‌های فارسی زمینه را فراهم کرده تا تلگرام بازی را به وقت اضافه بکشاند و نسخه بدون فیلتر ارائه دهد. اکنون نیز تلگرام به یک فیلترشکن حرفه‌ای تبدیل شده است که با استفاده از آن می‌توان هر سایت غیراخلاقی و ضدانقلابی را مشاهده کرد. با این تفاسیر این فرضیه قوت می‌گیرد که باز ماندن نسخه‌های فارسی تلگرام و عدم برخورد برای مسدودسازی آنها، دلیلی برای اثبات ناموفق بودن فیلتر تلگرام و نداشتن تمایل و بی‌اعتمادی مردم به پیام‌رسان‌های داخلی است تا مورد استناد برخی دولتی‌ها قرار گیرد که پیش از این به ظاهر مخالف مسدودسازی بودند!

فعالیت ۲۰۰ گروه مرتبط با انحراف جنسی نوجوانان در تلگرام

بررسی‌ها نشان می‌دهد فقط طی ۲ سال اعضای یک کانال مربوط به یکی از انحرافات جنسی متشکل از نوجوانان در تلگرام از ۶ هزار نفر به ۴۶ هزار نفر رسیده است.

در پی بروز اتفاق ناگوار در مدرسه معین در تهران اهمیت تاثیر فضای مجازی بر جامعه به ویژه گروه های آسیب‌پذیر بار دیگر در مرکز توجه قرار گرفت.

همواره عده‌ای به محتوای مضر در فضای مجازی دسترسی پیدا می‌کنند اما یکی از ابزارهایی که دسترسی به محتوای مخرب را حتی برای گروه‌های کم سن تسریع کرده تلگرام است. زیر پوست تلگرام شبکه های متعددی با محتوای پورنوگرافی فعالیت می‌کنند که وظیفه ترویج و ساماندهی را نیز توامان برعهده دارند.

این فعالیت ها اغلب در قالب «اتحادها» در تلگرام انجام می شوند. اتحادها جمعی متشکل از نوجوانان در محدوده سنی زیر ۱۸ سال هستند که اغلب با کانال ها و گروه های غیررسمی مربوط به نوجوانان سروکار دارند. محور فعالیت‌ آنها افزایش ممبر (کاربر) و بازدید در کانال ها و گروه ها است و در موضوعاتی مانند دوست‌یابی و موسیقی و در موارد غیرمجاز، فاز سنگین و غم، فاز خودکشی، موضوعات غیراخلاقی و فروش مواد مخدر کار می‌کنند.

بعضی از اتحادها صرفا برای اعمال خلاف تاسیس و مدیریت می شوند. به عنوان مثال یک اتحاد با نام H… بیش از ۱۵۰ گروه مرتبط با انحرافات جنسی شدید در تلگرام را مدیریت می کند یا اتحاد عرفان … شبکه فروش مواد مخدر را مدیریت می‌کند. در این گزارش فعالیت یک اتحاد با موضوع این نوع انحراف جنسی دقیق‌تر بررسی می شود.

سرنخ ماجرا از کانالی در تلگرام که لینک گروه‌های مرتبط با یکی از انحرافات جنسی را معرفی می‌کند آغاز شد. بررسی دو ساله این کانال نشان می‌دهد تعداد اعضای این کانال در آذر ۹۵ حدود ۶ هزار نفر بوده و در خرداد ۹۷ به حدود ۴۶ هزار نفر رسیده است.

این کانال توسط یک اتحاد مدیریت می شود که مدیران آن اتحاد نیز ظاهرا چند نوجوان هستند.

این کانال حدود ۲۰۰ گروه مروج یک انحراف جنسی را پشتیبانی می‌کند. مدیران این گروه ها نیز از بچه‌های کم سن و نوجوان هستند. مجموع تعداد اعضای این گروه ها در سال ۹۵ حدود ۱۵۰ هزار نفر بود و در ۹۷ به حدود ۳۰۰ هزار نفر رسیده است؛ البته این آمار احتمالا به دلیل عضویت هر نفر در چندین گروه، دارای آمار تکراری است.

برخی از این گروه ها مختص نوجوان ها است و برخی بین نوجوان و گروه‌های سنی بالاتر ارتباط برقرار می‌کند. در این گروه‌ها علاوه بر طرح موضوعات خلاف اخلاق، فضایی برای اظهارنظر و تبادل نظر برای ترویج‌ انحرافات جنسی ایجاد می شود که برای مثال شیوه‌های عادی کردن این انحراف جنسی برای نوجوانان و خانواده‌های آنها در جامعه یکی از محورهای این بحث ‌ها است.

گروه های مروج انحرافات جنسی همواره به دنبال راه‌کاری برای هویت یابی و اعتبار بخشیدی به خود در جامعه هستند که اکنون فضای مجازی از جمله کانال ها و گروه‌های دور از چشم در  تلگرام، فضای مناسبی برای تبادل نظر و همسو کردن نظرها در این باره در اختیار آنها گذاشته است.

علاوه بر اصل این نوع ارتباطات غیر اخلاقی، موضوع مهم‌تر و حساس‌تری در قالب ترویج این نوع انحراف جنسی در این فضا در حال باب شدن است. در بسیاری مواقع کانال و گروه های مرتبط با این انحراف جنسی با عناوین مختلف مخاطب را جذب می‌کنند و به نوعی برای مخاطب کم سن جذاب ظاهر می شوند. بنابراین علیرغم تعداد ۴۶ هزار نفری اعضای کانال مرتبط با این انحراف اخلاقی، اما تعداد زیادی از این افراد احتمالا هنوز به این انحراف جنسی تمایل پیدا نکرده‌اند.

با توجه به در دسترس بودن این فضای غیراخلاقی، اتفاق ناگواری که بین ناظم مدرسه به عنوان یک فرد بزرگسال و چند پسر نوجوان در مدرسه معین رخ داد نمی‌تواند زیاد دور از ذهن باشد. حتی علیرغم بروز این موارد هنوز هم در صورت نیاز امکان برخورد با این کانال‌ها و گروه های نابه‌هنجار در تلگرام نیست. زیرا برخورد با کانال‌هایی ساماندهی شده با مدیران آموزش دیده که می دانند هر چند وقت یکبار باید لینک کانال را برای به خطر نیفتادن تغییر دهند با روش ساده ایمیل کردن آدرس کانال متخلف به تلگرام قابل انجام نیست. علاوه بر این، حتی اگر چنین کانالی برای برخورد به تلگرام گزارش شود باز هم نتیجه‌ای در برنخواهد داشت؛ زیرا این کانال ها که لیست لینک‌های گروه‌های غیراخلاقی را قرار می‌دهند به دلیل اینکه در ظاهر حاوی محتوای غیراخلاقی نیستند از نظر تلگرام مصداق کانال‌ غیراخلاقی تشخیص داده نمی شوند. همچنان که همین کانال طی دو سال گذشته فعال بوده و برخوردی با آن صورت نگرفته است.

متاسفانه در برهه های زمانی مختلف، اولویت مهم رسیدگی به اوضاع نوجوان‌های در معرض آسیب در سایه مسائل مهم‌تر کشوری پشت گوش انداخته شده است و همواره محدودیت‌های فنی هم در این روال مزید بر علت شده است.

در چنین شرایطی سوال این است که آیا مسئولانی که وظیفه سالم‌سازی فضای مجازی را به خصوص در وزارت ارتباطات بر عهده دارند پاسخگوی اعتماد خانواده‌هایی که فرزندانشان را با تضمین نظارت دستگاه‌های رسمی در این فضا آزاد گذاشته‌اند، خواهند بود؟ یا اولویت‌های دیگری به خصوص در زمین بازی سیاست و انتخابات برای خود قائل هستند؟

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close