واردات بی رویه عامل اصلی بیکاری و رکود صنعت کشور + فیلم

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=3089

یک پیشنهاد کاملا عملیاتی و کاربردی برای مقابله با قاچاق

جبراییلی اینستاگرام

در حمایت از کالای داخلی یکی از مزایای اصلی سیاست اعمال ممنوعیت واردات نسبت به حمایت تعرفه‌ای این است که اولی قاچاق را تقریبا ناممکن می‌کند اما دومی تشویق به قاچاق می‌کند.

یاسر جبراییلی در کانال تلگرامی خود درخصوص مبارزه با قاچاق پیشنهاداتی را مطرح کرد که در ادامه می خوانید:

علی رغم تصریح رهبر انقلاب درباره ممنوعیت واردات کالای مشابه داخلی، نمایندگان مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه ۹۷، تحت عنوان حمایت از تولید داخلی، صرفا به افزایش یک درصدی تعرفه موثر کالای مشابه داخلی رای دادند و جلوی واردات را نگرفتند.

در حمایت از کالای داخلی یکی از مزایای اصلی سیاست اعمال  ممنوعیت واردات نسبت به حمایت تعرفه‌ای این است که اولی قاچاق را تقریبا ناممکن می‌کند اما دومی تشویق به قاچاق می‌کند.

وقتی واردات کالایی ممنوع شد، طبیعتا هرچه از آن کالا در بازار موجود باشد، قاچاق است و می‌توان به راحتی آن کالا را شناسایی کرد و جلوی عرضه‌اش را گرفت.

اما هنگامی که دولت صرفا تعرفه را افزایش می‌دهد، در واقع انگیزه قاچاق را در واردکننده تقویت می‌کند. چرا که اگر آن کالا به صورت قاچاق وارد شود، واردکننده عوارض گمرکی پرداخت نکرده و به سود بیشتری خواهد رسید.

لیبرال‌ها دقیقا نقطه مقابل این توصیه را دارند. می‌گویند برای مقابله با قاچاق، تعرفه ها را کاهش دهیم تا واردکننده انگیزه قاچاق نداشته باشد! برای این جماعت مهم نیست که واردات چه بر سر اقتصاد کشور می‌آورد. آنچه مهم است، تعهد ایدئولوژیک‌شان به آزادسازی تجاری-و البته منافع گروه‌های واردکننده- است که به انحاء گوناگون برای تحققش دلیل می‌تراشند و استدلال می‌کنند.

عمده کالاهای قاچاق، مشابه داخلی دارند. اگر واردات کالای مشابه داخلی را کاملا ممنوع کردیم، بخش اعظم بحران ویرانگر قاچاق نیز حل خواهد شد. در این صورت، دیگر نیازی به طرح‌هایی برای تفکیک کالای قاچاق از غیر آن در بازار نیز نخواهد بود که یا متقلبان دورش بزنند یا مدیران امروز پس از هزینه‌های هنگفت دیروز، به راحتی کنارش بگذارند.

هنوز دیر نشده است. نمایندگان مجلس به جای طرح دو فوریتی الزام دولت به خرید کالای ایرانی- که به مناسبت عنوان سال ۹۷ در دستور کارشان است- طرح ممنوعیت واردات کالای مشابه داخلی را تصویب کنند. وقتی کالای مشابه داخلی وارد نشد، دولت هم لاجرم کالای ایرانی خریداری خواهد کرد!

درس‌هایی از توسعه اقتصادی کره جنوبی و ژاپن

محمد ایمانی

صادرات کره جنوبی در دهه ۱۹۵۰ تنگستن و ماهی بود و شرکت سامسونگ ماهی و سبزیجات و میوه صادر می‌کرد…

محمد ایمانی فعال رسانه‌ای گزارشی که طبق نوشته او از یک پروفسور دانشگاه کمبریج است را منتشر کرد که در ادامه می‌خوانید:

کشورهایی که  پیشرفت اقتصادی کرده‌اند، کدام سیاست حمایت از تولید ملی را در پیش گرفته‌اند؟ به نظر شما اگر یک متخصص از کشور  کره جنوبی دعوت می کردیم تا در همایشی کاربردی، از راز موفقیت شرکت های خودرو سازی و تولید محصولات الکتریکی و لوازم خانگی  برند این کشور (مثلا هیوندا و سامسونگ) سخن بگوید، چه می گفت؟

پروفسور  هاجون چَنگ شهروند کره جنوبی که از سال ۱۹۹۰ در دانشکده اقتصاد دانشگاه  کمبریج تدریس می‌کند، برنده جایزه گونار میردال در سال ۲۰۰۳ است. او درکتاب  نیکوکاران نابکار، درباره تجربه توسعه اقتصادی کره می‌نویسد:

“صادرات کره جنوبی در دهه ۱۹۵۰ تنگستن و ماهی بود و شرکت سامسونگ ماهی و سبزیجات و میوه صادر می‌کرد… در دهه ۱۹۷۰، برنامه ایجاد صنایع سنگین در دستور کار قرار گرفت. در مدارس به ما می‌آموختند که وظیفه میهنی ما حکم می‌کند کسانی را که سیگار  خارجی می‌کشند، گزارش کنیم. ضرورت داشت  ارز صادرات برای واردات ماشین‌آلات به کار گرفته شود؛ ارز به‌راستی  خون و عرق جبین  سربازان صنعتی ما بود که در کارخانه‌ها دست‌اندرکار  جنگ صنعتی بودند. کسانی که با خریدهای بیهوده مانند سیگار  قاچاق، ارز را هدر می‌دادند،  خائن به شمار می‌رفتند. پدر دوستی که به خانه‌اش رفته بودیم و سیگار می‌کشید، به عنوان فرد غیرمیهن پرست و بی‌اخلاق – اگر نه تبهکار- آماج حملات زهرآگین قرار می‌گرفت. هزینه کردن ارز در موارد غیرضرور ممنوع بود و شدیدا ممانعت می‌شد، حتی خرید خودروهای کوچک و نوشیدنی و شیرینی. این کار از طریق اعمال  ممنوعیت‌های وارداتی، تعرفه و عوارض سنگین گمرکی برای کالاهای تجملی صورت می‌گرفت.

سفرهای خارجی جز با مجوزدولت برای معامله تجاری یا تحصیل ممنوع شد… حالا کُره صادرکننده خودرو و گوشی‌های شیک در دنیاست. برخی می‌گویند این ناشی از پیروی از فرامین اقتصاد نئولیبرال است. برنامه نئولیبرال غرب و مثلث نامقدس (صندوق پول، بانک جهانی و سازمان تجارت جهانی) نفوذ در کشورهاست. این تشکیلات می‌خواهد باور کنیم کره در اثر پیروی از سیاست‌های آنها توسعه پیدا کرد. واقعیت، مغایر این ادعاست.

کره دهه‌ها برخلاف منطق تجارت آزاد جهانی، از  حمایت‌های تعرفه‌ای ویارانه‌ای برای تقویت بخش خصوصی استفاده کرد تا صنایع بتوانند در برابر رقابت بین‌المللی دوام بیاورند. دولت روی ارز کمیاب کنترل مطلق اعمال کرد و تخلف ازآن می‌توانست  مجازات  مرگ (درپی داشته باشد… کشورهای ثروتمند در اعمال تبعیض علیه سرمایه‌گذاری خارجی، از سیاست‌های یارانه‌ای و حمایتی استفاده کرده‌اند اما امروز با سخت گیری، همان سیاست‌ها را در کشورهای درحال توسعه لعن ونفرین می‌کنند.

  ژاپن زمانی خودروی بنجل تولید می‌کرد و با شکست روبرو شد. بسیاری گفتند این شرکت باید به همان تولید ماشین‌های ساده نساجی و ابریشم برگردد و بعد ۲۵ سال ناتوانی، تولید خودرو را رها کند. اما دیگران گفتند هیچ کشوری بدون ایجاد صنایع مهم به جایی نرسیده است. حالا همان  تویوتا نه تنها از ورشکستگی درآمده بلکه برند  لکسوس در دنیا تولید می‌کند.  سرمایه‌گذاری خارجی به مثابه  معامله با شیطان، بیش از آنکه مزایایی با خود بیاورد، با خطرات همراه است و می‌تواند توسعه را با مشکل مواجه کند. شعار  جهان بی‌مرز، گزافه گویی است و شرکت‌های فراملیتی همچنان بنگاه‌های ملی مانده‌اند”.

 

 

 

 

 

توصیه‌هایی برای مدیریت واردات/ ورود کدام کالاها باید ممنوع‌ شود؟ +جدول

رهبر معظم انقلاب در سخنرانی ابتدای امسال، بر ضرورت مدیریت واردات و جلوگیری از واردات کالاهای با مشابه داخلی، تاکید کردند.این تذکر رهبر انقلاب، امر تازه‌ای نیست و ایشان در سالیان اخیر بارها به دولت و مجلس تذکر دادند که مانع واردات کالاهای دارای مشابه تولید داخل شوند. دولت و مجلس هم اقدامات کوتاه‌مدت و کم‌اثری در این زمینه انجام دادند. مثلا دولت یازدهم لیستی از کالاهای وارداتی که خرید آنها برای دستگاه‌های دولتی ممنوع است، تهیه کرد که عملا به علت نداشتن سازوکار اجرایی و نبود عزم در مدیران، به جایی نرسید.مجلس هم چند بار اقدام به تهیه طرح در این زمینه کرد که هیچ یک به قانون تبدیل نشد.

با تذکرات صریح رهبر انقلاب در سال حمایت از کالای ایرانی، انتظار می‌رود دولت دوازدهم امسال این مسئله را جدی بگیرید.

رهبر انقلاب در این باره فرمودند:

[حمایت از کالای ایرانی] الزاماتی هم این حمایت دارد که این الزامات اگر رعایت نشود، این حمایت انجام نمیگیرد. یکی از الزامات، مدیریّت جدّی واردات از سوی دولت است. دولتی‌ها باید به‌طورجدّی واردات را مدیریّت کنند. اجناسی که در داخل تولید میشود یا قابل تولید شدن است، باید حتماً [از] خارج [وارد] نشود. به بنده مراجعه میکنند، موارد زیادی شکایت میکنند میگویند ما این کارخانه را ایجاد کرده‌ایم، این محصول را تولید کرده‌ایم، به‌مجرّد اینکه این محصول خواست بیاید بازار، یک‌وقت دیدیم درِ گمرک باز شد، از خارج، مشابه این جنس وارد شد! موجب میشود که بسیاری‌ از کارخانجات ما از این‌جهت ناکام بمانند؛ بعضی ورشکسته بشوند و مشکلات برایشان به وجود بیاید. بایستی حتماً این واردات مورد توجّه قرار بگیرد و مدیریّت بشود از سوی دولت.

بعضی اوقات یک چیزهایی را وارد میکنند، ما تذکّر میدهیم به مسئولین که چرا وارد شده است؟ در جواب ما میگویند این را که ما وارد نکرده‌ایم، بخش خصوصی وارد کرده است؛ این جواب، جواب کافی نیست؛ بخش خصوصی بایستی مدیریّت بشود؛ دولت باید مدیریّت کند، مسلّط باشد بر اینکه چه چیزی وارد بشود و چه اندازه وارد بشود و چه چیزی وارد نشود؛ اینها را بایستی [توجّه کنند]؛ حتماً یکی از کارهای مهم همین است که بایستی انجام بگیرد.

در راستای پیگری فرمان رهبر انقلاب، لیستی از کالاهایی که به وفور به کشور وارد می‌شود در چند قسمت ارائه می‌شود. این لیست از آمار رسمی گمرک استخراج شده است.

واردات اسب
واردات شتر
فیله منجمد ماهی تیلاپیا
واردات شیر خشک اطفال
برای دریافت در سایز اصلی روی عکس کلیک کنید
برای دریافت در سایز اصلی روی عکس کلیک کنید
برای دریافت در سایز اصلی روی عکس کلیک کنید
برای دریافت در سایز اصلی روی عکس کلیک کنید
برای دریافت در سایز اصلی روی عکس کلیک کنید
برای دریافت در سایز اصلی روی عکس کلیک کنید
برای دریافت سایز اصلی روی عکس کلیک کنید

 

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close