آخرین اخبارایرانجهانسیاسیفرهنگی و اجتماعیگزارشویژه

توهین به زائران اربعین و موش دَوانی روشنفکرنماهای زنجیره ای علیه اتحاد دو ملت ایران و عراق

مراسم راهپیمایی اربعین که از دیرباز، محفل و فرصتی بی نظیر برای همگرایی و وفاق میان مسلمانان به خصوص اهل تشیع بوده، در سالهای اخیر و با نابودی صدام و دولت بعث عراق، با قوت و تدارکات همه جانبه تری برگزار می شود.

راهپیمایی اربعین در حقیقت زمینه ساز بستری شگرف برای نمایش وفاق امت اسلام به جهانیان به خصوص آن هایی است که برای شقاق هر چه بیشتر مسلمانان، دست از طراحی های خصمانه خویش برنمی دارند.

مقام معظم رهبری در نوزده دی ماه سال ۹۳ در دیدار مسئولان نظام و میهمانان بیست و هشتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی‌ درباره تاثیر اربعین حسینی در وحدت امت اسلام فرمودند: «در اربعین حسینی میلیون ‌ها انسان در کنار هم قرار گرفتند؛ خود این حرکت عظیم یک جمعی از مسلمان ها – البتّه مخصوص شیعه نبود، سنّی‌ها هم بودند – که در دنیا انعکاس پیدا کرد، تعظیم کردند؛ تجلیل کردند؛ آن را بزرگ‌ترین گردهمایی عالم به حساب آوردند. حادثه‌ی عجیبی بود حادثه‌ امسالِ اربعین کربلا. این راه را دشمنان اسلام و دشمنان اهل‌بیت به خیال خود مسدود کرده بودند.»

با همه این ها، عده ای در داخل، همنوا با خارج نشینان که در مناسبت هایی نظیر راهپیمایی اربعین، کاری جز لجن پراکنی و تخطئه علیه شعائر مذهبی ندارند، شروع به افاضه گویی و لغزپراکنی از جنس روشنفکری کردند.

«صادق زیباکلام» فعال سیاسی اصلاح طلب در گرماگرم راهپیمایی اربعین طی مطلبی توییتری نوشت: «به دخترم سارا که عازم کربلا بود، گفتم انشاءالله زیارتت مقبول اما در بین راه این پرسش را هم از خودت بکن که چه شد بعد از ۱۴۰۰ سال، ما ایرانی‌ها سه، چهار سال است که دفعتاً به فکر راهپیمایی اربعین افتاده‌ایم.»

زیباکلام اگرچه سالهاست در دانشگاه تاریخ معاصر درس می دهد اما معلوم نیست چگونه با تاریخچه حضور ایرانیان در پیاده روی مسیر نجف تا کربلا از قرن های گذشته تا امروز، آشنا نیست. در همین باره، محمدعلی ابطحی رئیس دفتر رئیس جمهور در دوره اصلاحات، تصویری قدیمی از راهپیمایی اربعین که در آن پدر و دایی اش حضور داشتند را منتشر کرد که به نوعی آن را می توان پاسخ تلویحی به زیباکلام به حساب آورد.

اما او آخرین فرد از جریان روشنفکرنما نبود که قصد  داشت با حاشیه سازی و مستولی کردن آن بر متن، اصل مساله را قربانی منویات ناروای خود کند. «حمیدرضا جلایی پور» دیگر فعال اصلاح طلب هم در مطلبی بی ادبانه و در توهینی آشکار به زائران اربعین گفت: «اقشاری را در فرودگاه امام خمینی(ره) دیدم که بهترین امکان مدرنی را که ممکن است درطول زندگی استفاده کنند، همان ماشین بنز حمل جنازه بهشت زهراست ولی حالا با بهترین هواپیما یا اتوبوس VIP به کربلا می روند.»

در کنار این دو اظهار نظر، مطلب اینستاگرامی «شهیندخت مولاوردی» معاون رئیس جمهور پیرامون رفتار راهپیمایان مراسم اربعین، حاشیه های زیادی برای خود درست کرد. وی با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرام خود بدون اشاره به هزاران اتفاق قابل توجه و صحنه زیبا در مسیر راهپیمایی اربعین، از رعایت نشدن نظافت در آن نوشت: «چه اندازه رفتارهایمان با امامان بزرگواری که برای زیارت شان سر از پا نمی شناسیم و نظافت را از ایمان می دانند، شباهت دارد.»

البته در اصل موضوع که رعایت نظافت است، شکی وجود ندارد اما این سوال را باید از خانم مولاوردی پرسید که در کنار هزاران مزیت و فضائلی که در مراسم راهپیمایی اربعین وجود دارد، ذره بین گذاشتن روی یک عیب، آیا معلولی جز ذهن بهانه جو و مته به خشخاش گذار دارد؟

از همه این اظهارات که بگذریم، می رسیم به زلزله شب گذشته که کانونش در شمال عراق بود و در استان های غربی و مرکزی کشورمان هم احساس شد. روزنامه غرب گرای «شرق» در شماره امروز دوشنبه ۲۲ آبان خود، تیتری را در صفحه یک خود کار کرد که نمی شود آن را با موج آفرینی جریان روشنفکر نما علیه مراسم اربعین طی ۱۰ روز گذشته، بی ارتباط بدانیم. تیتر این بود: «زلزله عراق ایران را لرزاند.»

باید از روزنامه شرق و رسانه هایی از این دست پرسید که کار کردن چنین تیتری، آن هم در شرایط کنونی که مردم ایران عزادار قربانیان زلزله غرب کشور هستند، چه معنایی دارد؟ کار کردن چنین تیتر شیطنت آمیزی، آن هم در شرایطی که وحدت دو کشور عراق و ایران، تنها عامل در خنثی سازی مکر دشمنان در این کشور است، چه لزومی دارد؟

باید روزنامه شرق و دیگر چهره های فعال در جبهه اصلاح طلبی که نمی خواهند شکوه اربعین را بدون سم پاشی های کودکانه خود ببینند را به اظهارات انقلابی یک جوان عراقی در حسینیه امام خمینی(ره) خطاب به رهبر انقلاب ارجاع بدهیم که فیلم آن اخیرا منتشر شده است.

این جوان عراقی شب عاشورای امسال در مراسم بزرگداشت سالار شهیدان در حسینیه امام خمینی(ره)، خطاب به رهبری گفت: «آمریکا اطراف ما را گرفته است و اسرائیل به محاصره کردن ما پرداخته است. به خدا سوگند دست از تو برنمیداریم و آنچنانکه زهیر و بریر و حبیب گفتند به شما می گوییم، اگر کشته شویم، سپس زنده شویم، سپس سوزانده شویم، سپس خاکسترمان در هوا پخش شود و هزاران هزار بار این کار با ما انجام شود، تو را ترک نمی کنیم ای امام.»

یقینا هر چه دو ملت ایران و عراق، مسیر سنگلاخی تحولات در منطقه غرب آسیا را منسجم تر و همگراتر طی کنند، به سود همگان خواهد بود. زیر سوال بردن این وحدت به بهانه های مختلف، دودش به چشم همگان می رود و نیازی به گفتن نیست که چه دولت ها و کشورهایی از این تفرقه و تقابل دو ملت همسایه و هم دین بیشترین سود را می برند!

جلایی‌پور: اکثریت زائران اربعین، گرسنه و هواپیما ندیده‌اند/ بدهید ما اربعین را برگزار می‌کنیم!

جلائی پور

حمیدرضاجلایی‌پور، از جامعه‌شناسان اصلاح‌طلب به تازگی طی اظهاراتی گفته است که زائران اربعین عموما «گرسنه» و «هواپیما ندیده‌»اند…

حمیدرضا جلایی‌پور، از استادان اصلاح‌طلب و از چهره‌های جریان سیاسی خاص به تازگی در مطلبی در کانال تلگرامی خود که با تیتر «چرا باید به حرکت زائران حسینی احترام گذاشت؟» منتشر شد، نوشته است:

میلیون‌ها علاقمند زیارت مرقد امام حسین این سیاست جمهوری اسلامی را مغتنم می‌شمرند و مشتاقانه در مراسم اربعین شرکت می‌کنند. تا جایی‌که متوجه شدم علاقمندان به زیارت مرقد امام حسین در میان تمام اقشار جامعه (طبقه پایین، طبقه متوسط و طبقه بالا) وجود دارند. به‌طوری‌که می‌توان گفت سه میلیون زائر ایرانی امسال نمونه‌ی معرفی از همه اقشار جامعه ایران هستند. اگرچه به نظر می‌رسد تعداد افراد طبقه متوسط رو به پایین بیشتر از سایر طبقات است.

او همچنین در بخش دیگری از این مطلب اپیزودیک، با طرح این سؤال که «چرا جمهوری اسلامی چنین سیاستی پیش گرفته است؟» می‌نویسد:

«دولت موازی» در جمهوری اسلامی با توجه به ابعاد منفی موجود در جامعه (مثل ضعف پایبندی به ارزش‌های اخلاقی، رشد فزاینده آسیب‌های اجتماعی و خصوصا اعتیاد، ظهور گسترده سبک‌های زندگی غیرحکومتی و…) در پیش چشم مردم با بحران دستاورد روبرو است. اما حضور شورانگیز مذهبی و میلیونی مردم در اربعین و نمایش آن در رسانه‌های عمومی مقداری برای «حاملان دولت موازی» تسکین‌دهنده و روحیه‌بخش است به ایرانیان می‌گوید: ببینید چقدر مردم مذهبی و اخلاقی‌اند!

جلایی‌پور تصریح می‌کند:

جمهوری اسلامی به مناسبت مراسم اربعین این فرصت را پیدا می‌کند که خدمات حمل و نقل و تغذیه‌ای خود را در اختیار اقشار ضعیف جامعه قرار دهد و اقشار ضعیف هم به عشق امام حسین از این امکانات استفاده می‌کنند و چند روز خاطره‌انگیز را در عراق سپری می‌کنند. به‌عنوان مثال اینجانب سه روز قبل از اربعین شاهد بودم هشتاد در صد امکانات فرودگاه امام خمینی در خدمت زائران امام حسین (ع) قرار گرفته بود. در صورتی‌که معمولا امکانات این فرودگاه اصلی ایران در طول سال در اختیار طبقه متوسط )روبه‌بالا) و طبقه بالا است. اقشاری را پیش از پروازشان در فرودگاه دیدم که بهترین امکان مدرنی را که ممکن است در طول زندگی از آن استفاده کنند همان ماشین مدرن بنز حمل جنازه بهشت زهرا است. ولی حالا با بهترین هواپیما یا اتوبوس وی آی پی به کربلا می‌روند.

این فعال اصلاح‌طلب، در پی‌نوشت مطلب خود نیز گفته است:

«هزینه‌های این مناسک از محل بودجه‌ی عمومی ایران سنگین است. جمهوری اسلامی اگر رابطه خود را با جامعه مدنی‌اش مورد بازنگری قرار دهد می‌تواند اجرای «کل پروژه راهپیمایی اربعین» را به جامعه مدنی مذهبی واگذار کند. در اینصورت مراسم اربعین از بودجه‌ی عمومی تغذیه نمی‌کند و جمهوری اسلامی هم می تواند وظائف دولت- ملت و شهروندی را نیز برای همه ایرانیان بهتر انجام دهد»!

اینکه آقای جلایی‌پور بیش از ۲۰ میلیون زائر اربعین اباعبدالله(ع) و بیش از ۲ میلیون و نیم زائر ایرانی حاضر در این رخداد بزرگ شیعی را «گرسنه»، «بی‌لیاقت برای استفاده از تکنولوژی» و «بخشی از یک جامعه بی‌مذهب و بی‌اخلاق» می‌داند؛ به هیچ وجه و اصلاً نباید جای تعجب باشد…

چه اینکه این قضیه‌ی مسبوق به سابقه و توهین به مردم و ارزش‌های اسلامی قاتق نان روزانه جریان سیاسی خاص است اما متأسفانه رسانه‌ها و خواص کشور کمتر متوجه این مسئله هستند و یا کمتر به آن می‌پردازند.

نپرداختنی که کار را به اظهارات عجیب و دور از عقلانیت حمیدرضا جلایی‌پور نیز می‌کشاند.

در ادامه فهرستی از توهین‌های معاریف جریان چپ و چهره‌های اصلاح‌طلب طی ۵ سال اخیر را ارائه می‌کنیم:

_محمد سروش‌محلاتی (فعال اصلاح‌طلب): خیمه‌های امام حسین(ع) تبدیل شده‌اند به مراکز فحّاشی… ما ایرانی‌ها شاد نیستیم چون فقط امام حسین(ع) را محور قرار داده‌ایم.[۱]

_زهرا صدراعظم نوری (عضو اصلاح‌طلب شورای شهر تهران): عوارض شهرداری تهران نباید صرف خرید برنج و روغن برای هیئت‌های مذهبی شود.[۲]

_هفته‌نامه اصلاح‌طلب صدا (ارگان حزب کارگزاران): «غذای نذری» شکل‌بندی جدید محرم است و نسل‌های جدید به هوای آن جمع می‌شوند.[۳]

_ سعید حجاریان: عملکرد ائمه(س) پس از عاشورا عقلانی‌تر شد![۴]

آنچه که اشاره شد تنها بخشی از توهین‌هایی است که جریان خاص بصورت اختصاصی برای ساحت عزاداری حسینی(ع) تدارک دیده است و مابقی اظهارات آنها درباره اینکه «مردم لشکر قابله بدست‌هایی هستند که برای خرید جارو و مرگ موش هم صف می‌کشند»، «مسئله هسته‌ای به لبوفروش‌ها و راننده‌تاکسی‌ها ربطی ندارد»، «می‌شود مردم را فریب داد»، «مردم ایران خشن و حسود و پفیوز هستند» و… در این گزارش فاکتور گرفته شده‌اند.[۵]

*آنچه جلایی‌پور نمی‌داند…

از قدیم گفته‌اند: میان عاشق و معشوق رمزیست… چه داند آنکه اُشتر می‌چراند؟!

در واقع نباید از آقای جلایی‌پور و امثال او انتظار داشت که فهمی از جاذبه و تشعشع عشق داشته باشند.

تشعشعی که حتی به خاک پای معشوق نیز اگر تابیدن بگیرد؛ آنرا مقدس می‌کند.

و تشعشعی که لسان‌الغیب درباره‌اش می‌گوید: هواداران کویش را چو جان خویشتن دارم.

آیا بدیهی نیست که آنها که دل در گرو آستان عشق دارند؛ در این پاکی مطلق، تمام مفاهیم رنگ گرفته از معشوق خود اعم از غذا و خاک و راه و مشقّت زیارت و «گرداب‌های حائل» را به جان بخرند و توتیای چشم کنند؟!

صحبت‌های آقای جلایی‌پور درباره گرسنه بودن و هواپیما ندیده بودن اکثریت زوّار حسینی نیز اصطلاحا «از آن حرف‌هاست»…

زیرا اولا ملاک قضاوت آدم‌ها سطح شعور و عقلانیت و فهمیدگی آنهاست نه سیری و گرسنگی و یا مثلاً مرکبی که سوار می‌شوند.

ثانیاً جلایی‌پور گویی خود را به آن راه زده و نمی‌داند که این جمعیت کثیر فی‌الواقع در حال سفر خارجی به یک کشور همسایه هستند و کسی که عزم سفر خارج از مرز دارد؛ حکماً از دائره سیاه‌نمایی جریان خاص مبنی بر گرسنه و فقیر بودن خارج است.

البته فهم واقعه عظیم اربعین برای جریانی که این حرکت را در هواپیما و غذا و … می‌بیند نیز به حدی نیست که درکی غیرمادی از سخاوت میزبانان و عشق زائران داشته باشند؛ چه اینکه در هر دو سوی ماجرا (میزبان و میهمان)، قشرهای ضعیف جامعه نیز بدون چشم‌داشت مالی با هرآنچه دارند، قدم در راه عاشقی می‌گذارند؛ کاری که بعید است امثال جلایی‌پور و همفکرانشان بتوانند.

و ثالثا جماعت منورالفکر ایرانی اگرچه به اثبات تجربه از درک این مطلب غافل است اما باز هم من‌باب تذکر می‌توان تأکید کرد که چیزهایی مثل کراوات و ادوکلن و احتراز از مردم و توهین به مقدسات و ژست معارضه با نظام؛ نه تنها ملاک فهم بیشتر و برخوردار بودن و مدرنیزگی نیست بلکه به اثبات تجربه تاریخی ما؛ صرفا نشانی از چاکرمآبی برای دشمن، سرنوشتی جز تباهی و اضمحلال در هاضمه ملت بزرگ ایران ندارد.

چه اینکه از دیگر مثال‌های فهمیدگی این جماعت مدعی! همین بس که معتقدند: «اکثر زوّار اربعین برای خوردن به این سفر می‌روند و اگر زمانی اربعین در ماه رمضان باشد دیگر هیچکس عازم نخواهد بود!»

۱_mshrgh.ir/786986

۲_mshrgh.ir/777533

۳_http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940913000606

۴_http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930807001263

۵_mshrgh.ir/724178

بر چسب ها

پیشنهاد سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close