تکرار آمار اشتباه روحانی درباره اشتغال/ در ۵ سال گذشته چند شغل ایجاد شد؟ +جدول

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=6699

حسن روحانی روز دوشنبه در جمع وزیر، معاونان و مدیران ارشد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: کل شاغلین کشور در اول دولت ما حدود ۲۰ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر بوده الان رقم اشتغال ما حدود ۲۴ میلیون نفر هست. یعنی در طول این پنج سال سه میلیون و ۴۰۰ هزار اشتغال خالص داشتیم.

بر اساس گزارش‌های مرکز آمار، اظهارات حسن روحانی درباره رقم اشتغالزایی در ابتدای دولت یازدهم، اشتباه است. روحانی مشخص نکرده که منظور وی از ابتدای دولت یازدهم چه مقطع و چه فصلی است اما آن را با آمار پاییز امسال مقایسه کرده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار د ر فصل پاییز امسال تعداد شاغلان کشور ۲۳ میلیون و ۹۲۲ هزار نفر بوده و احتمالاً منظور روحانی از ۲۴ میلیون شاغل، همین رقم است.

فصل

تعداد شاغلان کشور

بهار ۱۳۹۲

۲۲۱۷۱۷۲۴

تابستان ۱۳۹۲

۲۲۱۹۱۲۴۴

پاییز ۱۳۹۲

۲۰۸۶۷۶۰۳

زمستان ۱۳۹۲

۲۰۱۵۴۱۴۵

بهار ۱۳۹۳

۲۱۱۰۷۲۴۵

تابستان ۱۳۹۳

۲۱۴۹۹۷۷۲

پاییز ۱۳۹۳

۲۱۴۱۱۵۱۹

زمستان ۱۳۹۳

۲۱۱۹۸۶۷۴

بهار ۱۳۹۴

۲۱۸۶۱۸۳۶

تابستان ۱۳۹۴

۲۲۴۰۳۶۳۰

پاییز ۱۳۹۴

۲۲۰۴۶۷۳۳

زمستان ۱۳۹۴

۲۱۵۷۶۱۳۷

بهار ۱۳۹۵

۲۲۶۰۴۷۱۸

تابستان ۱۳۹۵

۲۳۰۳۱۶۴۶

پاییز ۱۳۹۵

۲۲۳۷۳۴۱۶

زمستان ۱۳۹۵

۲۲۳۴۲۴۲۹

بهار ۱۳۹۶

۲۳۳۰۸۳۵۵

تابستان ۱۳۹۶

۲۳۸۲۷۱۶۸

پاییز ۱۳۹۶

۲۳۳۳۱۱۶۸

زمستان ۱۳۹۶

۲۳۰۴۷۷۶۱

بهار ۱۳۹۷

۲۴۰۶۴۶۹۰

تابستان ۱۳۹۷

۲۳۹۵۵۶۵۶

پاییز ۱۳۹۷

۲۳۹۲۲۰۲۸

دولت یازدهم از مردادماه سال ۱۳۹۲ بر سر کار آمد و طبیعتاً آمار اشتغال در ابتدای این دولت را باید فصل بهار یا تابستان ۱۳۹۲ مبنا قرار داد. بر اساس گزارش مرکز آمار، در بهار سال ۱۳۹۲ تعداد شاغلان کشور ۲۲ میلیون و ۱۷۱ هزار نفر و در تابستان سال ۱۳۹۲ تعداد شاغلان ۲۲ میلیون و ۱۹۱ هزار نفر بوده است.

بنابراین آمار واقعی اشتغالزایی از ابتدای دولت یازدهم تا پاییز امسال یک میلیون و ۷۵۰ هزار نفر بوده، نه ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر.

لازم به یادآوری است در آمارهای اشتغال در کشورمان با توجه به سهم بالای مشاغل فصلی، بهتر است آمار فصل‌های مشابه با یکدیگر مقایسه شود. مثلاً مقایسه آمار شاغلان در تابستان یک سال با آمار شاغلان در زمستان سال دیگر، رقم دقیقی از وضعیت اشتغالزایی به دست نمی‌دهد زیرا در تابستان مشاغل فصلی همچون کشاورزی و ساختمان‌سازی رونق می‌گیرد اما همین افراد فعال در بخش‌های کشاورزی و ساختمان‌سازی، در فصل سرد سال یعنی زمستان بیکار می‌شوند.

با توجه به توضیحات فوق، قضاوت عادلانه درباره میزان اشتغالزایی دولت فعلی با دولت قبل، باید مقایسه فصل به فصل باشد. بنابراین از آنجا که آخرین آمار اشتغال مربوط به فصل پاییز ۱۳۹۷ است، بهتر است این آمار با رقم اشتغال پاییز سال ۱۳۹۱ مقایسه شود.

در پاییز سال ۱۳۹۱ تعداد شاغلان کشور ۲۱ میلیون و ۲۸۹ هزار نفر بوده است. بنابراین در ۶ سال منتهی به پاییز ۱۳۹۷ تعداد اشتغال خالص ۲ میلیون و ۶۳۳ هزار بوده است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close