جزئیات رشد اقتصادی کشور در ۹ ماهه ۹۵/ بانک جهانی پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی ایران را ۱.۲ درصد کاهش داد

براساس محاسبه بانک مرکزی در نه ماهه سال گذشته تشکیل سرمایه ثابت ناخالص ۹.۹ درصد نسبت به مشابه سال ۹۴ منفی بوده است.

به گزارش فارس، بانک مرکزی نماگرهای سه ماهه سوم سال ۹۵ را منتشر کرد که براساس آن، تولید ناخالص داخلی در سه ماهه سوم به ۱۶۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

این میزان نسبت به پاییز سال نود و چهار، ۱۵.۷ درصد افزایش داشته است. تولید ناخالص داخلی در سه ماهه دوم سال گذشته ۱۷۹ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان و در سه ماهه اول ۱۷۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است که به ترتیب رشد ۱۱.۹ و ۷.۴ درصد را نشان می‌دهد.

همچنین تولید ناخالص داخلی بدون احتساب نفت در سه ماهه اول سال گذشته منفی ۱.۵ درصد، سه ماهه دوم ۲.۸ درصد و در سه ماهه سوم ۴.۶ درصد بوده است.

بیشترین رشد در این بخش مربوط به حوزه نفت بوده است، به طوری که رشد این بخش در سه فصل مورد بررسی به ترتیب؛ ۵۶.۱، ۶۵.۷ و ۷۴.۶ درصد بوده است.

کمترین رشد اقتصادی نیز مربوط به بخش ساختمان می‌شود که با رشدهای منفی ۲۷.۴، منفی ۲ و منفی ۲۵.۴ درصد بوده است.

دورهتولید ناخالص داخلی به قیمت پایهتولید ناخالص داخلی به قیمت پایه بدون احتساب نفتبخش نفتبخش کشاورزیصنایع و معادنصنعت و معدنساختمانخدمات
۱۳۹۳۳.۲۳۴.۵۵.۴۵.۴۷.۶۰.۹-۱.۴
۱۳۹۴۱.۶-۳.۱-۷.۲۴.۶۶.۱-۵-۱۷-۲.۳-
بهار ۹۵۷.۴۱.۵-۵۶.۱۳.۵۴.۹-۱.۱۲۷.۴-۰.۵-
تابستان ۹۵۱۱.۹۲.۸۴۵.۷۴.۱۳.۱۳.۹۲-۲.۳
پاییز ۹۵۱۵.۷۴.۶۷۴.۶۵۲.۴۱۱.۳۲۵.۴-۵.۶

نکته قابل تأمل در گزارش بانک مرکزی عدم درج جزئیات نرخ تشکیل سرمایه ناخالص است. در سال ۹۴ تشکیل سرمایه ثابت ناخالص منفی ۱۲ درصد بود و طبق آنچه که در گزارش قبلی بانک مرکزی آمده بود، در نه ماهه ۹۵ این نرخ منفی ۸.۹ درصد بوده است، اما بانک مرکزی در این گزارش اخیر خود نرخ تشکیل سرمایه ثابت در سه فصل بهار، تابستان و پاییز سال گذشته را به ترتیب منفی ۱۶.۱، مثبت ۵.۵ و منفی ۱۹.۵ درصد برآورد کرده است.

عنوان۱۳۹۳۱۳۹۴بهار ۹۵تابستان ۹۵پاییز ۹۵
تشکیل سرمایه ثابت ناخالص۷.۸۱۲-۱۶.۱-۵.۵+۱۹.۵-
تشکیل سرمایه ثابت در ساختمان۶.۹۱۰.۷-___
کشاورزی۰.۲۲۷.۹-___
نفت و گاز۱۳.۹-۱۶.۶-___
صنایع و معادن۱۳.۳-۲۲-___
خدمات۸.۴۹.۷-___
تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در ماشین‌آلات۱۰۱۵.۲-___
کشاروزی۷.۳۴۹.۵-___
نفت و گاز۲۷.۳-۱۸-___
صنایع و معادن۱۴.۱۱۲-___
خدمات۹.۹۱۲.۶-___

در سال ۹۵ بانک مرکزی رقمی برای تشکیل سرمایه ثابت در بخش ماشین‌آلات و ساختمان به تفکیک بخش‌های کشاورزی، نفت و گاز، صنایع و معادن و خدمات درج نکرده است، اما جزئیات سال ۹۴ درج شده است، بنابراین ارقام، در بخش ساختمان، تشکیل سرمایه ثابت بخش کشاورزی منفی ۲۷.۹ درصد، نفت و گاز منفی ۱۶.۶ درصد، صنایع و معادن منفی ۲۲ درصد و خدمات منفی ۹.۷ درصد بوده است.

در بخش ماشین‌آلات تشکیل سرمایه ثابت در بخش کشاورزی منفی ۴۹.۵ درصد، نفت و گاز منفی ۱۸ درصد، صنایع و معادن منفی ۱۲ درصد و خدمات منفی ۱۲.۶ درصد بوده است.

جمع تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در بخش ساختمان منفی ۱۰.۷ درصد و در بخش ماشین‌آلات منفی ۱۵.۲ درصد ارزیابی شده است.


بانک جهانی پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی ایران را ۱.۲ درصد کاهش داد/ سلب اعتماد سرمایه‌گذاران خارجی با تحریم‌های جدید آمریکا

بانک جهانی در جدیدترین گزارش از سری گزارش‌های «چشم‌انداز اقتصادی جهان»، پیش بینی خود از رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۷ را کاهش داد.

این نهاد بین المللی که ۶ ماه پیش رشد اقتصادی ایران در سال جاری میلادی را ۵.۲ درصد اعلام کرده بود این رقم را ۱.۲ درصد کاهش داد و اعلام کرد رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی به ۴ درصد خواهد رسید.

به نوشته این گزارش، ظرفیت اضافی محدود تولید نفت، وجود مشکلات در دسترسی تامین مالی بر رشد اقتصادی جمهوری اسلامی ایران به عنوان دومین اقتصاد منطقه غرب آسیا تاثیر منفی گذاشته است اما در عین حال عواملی نظیر تراز حساب جاری و وضعیت مالی مثبت در خنثی سازی عوامل منفی کمک کرده و سبب شده تا چشم انداز رشد اقتصادی ۴ درصدی در سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ برای ایران وجود داشته باشد.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است، تحریم های اعمالی آمریکا در اوایل سال ۲۰۱۷ علیه ایران، اعتماد سرمایه گذاران خارجی برای ورود به این کشور را از بین برده است.

همچنین بانک جهانی، پیش بینی خود از میزان رشد اقتصادی در جهان را نسبت به گزارش گذشته خود تغییر نداده  و همان ۲.۷ درصد اعلام کرده است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن