جشنواره خصولتی آش ایرانی در زنجان با طعم اختلاف!

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=9051

چهاردهمین جشنواره ملی آش ایرانی با حواشی بسیار به پایان رسید و بسیاری از رسانه‌های ما و غرفه‌داران در برگزاری این جشنواره تغییر مکرر زمان برگزاری، واگذاری آن به بخش خصوصی، رانت و سودی که می‌گویند برای برگزار کننده داشته است، بی‌جواب ماند.

وقتی واژه «آش» را که در رایانه‌ام می‌نویسم، همراه آن واژه‌های «قدیمی‌ترین جشنواره غذا»، «زنجان» هم روی صفحه حک می‌شود، جشنواره‌ای که متعلق به همه اقوام ایرانی است.

ده‌ها صفحه مربوط به جشنواره آش در سایت‌های مختلف حتی سایت‌های بین‌المللی و رسانه‌های معتبر در صفحه رایانه‌ام وجود دارد که از قدیمی‌ترین جشنواره غذای متعلق به زنجانی‌ها نوشته‌اند، جشنواره‌ای که امسال ۱۴ ساله شد.

حاشیه، نخود آش جشنواره آش!

امسال اما جشنواره «آش» رنگ و بوی دیگر داشت، حواشی که جشنواره آش امسال داشت به خود جشنواره چربید، ماجرا از آنجایی آغاز شد که قبل از برگزاری جشنواره آش، جشنواره دیگری به نام روستا آغاز به کار کرد، همین موضوع موجب شد که مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان در خبری عنوان کرد که برگزاری جشنواره آش به آبان‌ماه موکول شده است.

یحیی رحمتی در توضیح این موضوع گفت: به علت برگزاری جشنواره‌های تابستانی در «زنجان، شهر جشنواره‌ها» و استفاده از ظرفیت‌های موجود در راستای جذب گردشگر و توزیع مناسب رویدادها گردشگری برگزاری جشنواره آش به آبان‌ماه موکول و طبق برنامه‌ریزی انجام شده چهاردهمین جشنواره آش ایرانی همزمان با میلاد رسول اکرم (ص) برگزار می‌شود.

جشنواره آش خصولتی با طعم اختلاف!

اما این همه ماجرا نبود و چند روز بعد مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان در خبر دیگر اعلام کرد که جشنواره آش از ۲۲ مردادماه یعنی همان زمان تعیین شده قبلی برگزار می‌شود.

رحمتی این بار گفت: با عنایت ویژه استاندار زنجان و در راستای حفظ تقویم جشنواره‌ای کشور چهاردهمین جشنواره ملی آش ایرانی ۲۲ تا ۲۵ مردادماه در مجموعه گردشگری گاوازنگ شهر زنجان برگزار می‌شود و در این جشنواره ۲۱ استان حضور خواهند داشت.
رئیس چهاردهمین جشنواره ملی آش ایرانی از فعالیت ۸۰ غرفه صنایع دستی در چهاردهمین جشنواره ملی آش ایرانی خبر داد و  گفت: امسال نیز چون سال‌های گذشته سیاه چادرهای عشایری در مجموعه گردشگری گاوازنگ زنجان برپا می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: اجرای موسیقی محلی استان‌ها، اجرای مسابقه و سرگرمی، مسابقه ضرب المثل و فولکلور غذای استان‌ها، اجرای رقص‌های محلی و اختصاص شب فرهنگی به استان‌های همجوار از جمله برنامه‌های چهاردهمین جشنواره ملی آش ایرانی است.

واکنش استاندار به حواشی جشنواره آش 

حاشیه‌های برگزاری جشتنواره آش کار را به جایی رساند که استاندار زنجان در جلسه بزرگداشت هفته دولت به این امر واکنش نشان داد و با بیان اینکه دوران صاحب اختیاری برخی گروهها در این استان به سرآمده است، اظهار کرد: فعالیت‌ها و اقدامات انجام شده در استان به مذاق عده‌ای خوش نمی‌آید چرا که از انتفاع کارهایی که قبلاً انجام می‌شده، بی نصیب مانده‌اند.

فتح‌الله حقیقی پیرامون جشنواره‌های در حال برگزاری در استان افزود: ما برای اینکه نشاطی در جامعه ایجاد شود و استعدادهای استان زنجان به مردم ایران معرفی شود، زمینه برگزاری جشنواره‌ای با مدت زمان طولانی‌تری را فراهم کردیم تا این جشنواره به خدمات رسانی به شهروندان و گردشگران بپردازد.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته چنین کاری بسیار بسیار ناقص در استان انجام می‌شد، اسناد این موضوع موجود است، من بامردم شفاف هستم و اگر آن افراد مواظب خودشان نباشند همه را به مردم می گویم.

حقیقی گفت: بر اساس مستندات موجود در سال‌های گذشته هم زمین به مجریان در جشنواره می‌دادند و هم از آنها پول می‌گرفتند و در مدت بسیار کمی هم جشنواره‌ها را برگزار می‌کردند، ما گفتیم برای اینکه معرفی توانمندی‌ها و ظرفیت‌های استان بهتر باشد، جشنواره در مدت طولانی اجرا شود.

وی به خبر یک رسانه‌ها پیرامون جشنواره‌های در حال برگزاری در استان اشاره کرد و گفت: با اینکه من این رسانه را دوست دارم ولی دراین خصوص خیلی نادرست و اشتباه نوشته است.

حقیقی اظهار داشت: ما کمک کردیم تا به مدت ۲۴ روز، ۲۲۰ غرفه در قالب جشنواره روستا و آش بر پا شود و بابت این موضوع یک ریال از کسی پول گرفته نشده است.

وی گفت: یکی از مجریان سال گذشته جشنواره، نامه به من نوشته و بابت برگزاری جشنواره ۷۰۰ میلیون تومان پول خواسته است، در این شرایط چنین پولی از کجا بیاوریم.

استاندار زنجان ادامه داد: من با صراحت می‌گویم تا به امروز هر کاری و هر مدیریتی، هر اقدامی و هر جایگزینی که انجام شده، خودم با اراده خودم انجام دادم؛ اگر برخی گروه‌ها سرجایشان ننشینند، هم به شدت برخودمی‌کنم و هم آنان را به مردم معرفی می‌کنم.

آشپزها چه می‌گویند؟

در پیگیری‌ها متوجه شدیم که این جشنواره سه متولی دارد، میراث فرهنگی که همواره متولی جشنواره بوده، استانداری بخش امور روستایی و بخش خصوصی، در واقع قرار شده است این بار اصیل‌ترین و قدیمی‌ترین جشنواره زنجان به صورت خصولتی برگزار شود.

وجود متولیان زیاد برای این جشنواره موجب شد که به محل برگزاری جشنواره رفته و از غرفه‌داران و مردم وضعیت را مطلع شوم.

یکی از غرفه‌داران در جشنواره آش با گلایه از بی‌نظمی به وجود آمده در برگزاری جشنواره آش و تغییر مرتب زمان برگزاری آن اظهار کرد: متأسفانه تنها یک روز قبل از برگزاری جشنواره مطلع شدیم که باید غرفه را تحویل بگیریم.

وی گفت: نحوه تحویل غرفه نیز به این شکل بود که ما مبلغ مورد نظر را که برای غرفه ما ۱۵ میلیون ریال بود را به حساب متولی واریز کرده و با نشان دادن فیش واریز غرفه را تحویل می‌گرفتیم، هر چند که شنیده‌ام کرایه برخی غرفه‌ها از ۳ میلیون تومان هم بیشتر شده است.

این غرفه‌دار ادامه داد: غرفه‌ای که به ما تحویل داده شده برخلاف سنوات گذشته کاملا خشک بوده و حتی چراغ را نیز خودمان تهیه کردیم.

وی با اشاره به اینکه از نخستین روز برگزاری تعداد بسیار کمی از زنجانی‌ها از برگزاری این جشنواره مطلع نبودند، افزود: همین امر موجب شد که امسال مشتری آش ما حتی یک چهارم سنوات قبل هم نباشد، حتی در برخی از روزها دیگ‌های آش ما بدون فروش روی دستمان ماند.

«نذری دیدیک، اوزوموز ییدیک»

غرفه‌دار دیگری در همین رابطه اظهار کرد: جشنواره آش امسال زیر سایه جشنواره روستا رفت و متاسفانه عایدی جز ضرر برایمان نداشت.

وی افزود: بنده در مدت زمان برگزاری این جشنواره به اندازه همان کرایه غرفه هم فروش نکرده‌ام که دلم خوش باشد.

این غرفه‌دار با اشاره به اینکه در سه روز پایانی جشنواره حتی یک مشتری هم نداشتیم و بنده به اتفاق اکثریت غرفه‌ها آش‌هایمان باقی ماند، اضافه کرد: البته در چند روز که آش باقی می‌ماند مجبور می‌شدیم آن را بین اقوام و آشنا و همسایه توزیع کنیم که حداقل اقلام استفاده شده در آن حیف و میل نشود به قول معروف «نذری دیدیک، اوزوموز ییدیک».

وی با اشاره به اینکه عدم اطلاع‌رسانی به موقع از سوی متولیان برگزاری جشنواره موجب شد که غرفه‌داران ضرر کنند، افزود: این در حالی بود که سنوات گذشته حتی تا ۲۰ میلیون تومان هم فروش داشتیم، اما امسال با وضعیت گران شدن ظروف یکبار مصرف، حبوبات و … حتی ۲ میلیون تومان هم فروش نکردیم.

آش‌خورها چه می‌گویند؟

یکی از شهروندان نیز در همین رابطه به خبرنگار فارس گفت: جشنواره آش امسال، بی‎نظم‌ترین جشنواره‌ای بود که تا به حال برگزار شده است.

سلیمی با اشاره به اینکه یکی از تفریحات زنجانی‌ها در ایام تابستان برگزاری همین جشنواره آش بود که شهروندان از مناطق مختلف در آن حضور پیدا کرده و دور هم جمع می‌شدند، افزود: متاسفانه اطلاع‌رسانی درستی از جشنواره نشده بود و بسیاری از آن بی‌اطلاع بودند.

وی با گلایه از عدم اطلاع‌رسانی برگزاری جشنواره آش افزود: نه در رسانه ملی و نه در سطح شهر هیچ تبلیغاتی در این رابطه نبود.

نه آش همان است، نه کاسه!

یکی دیگر از شهروندان زنجانی نیز با اشاره به اینکه بنده به همراه خانواده برای بازدید از جشنواره روستا آمده بودم که از برگزاری جشنواره آش مطلع شدم، گفت: به نظر می‌رسد برگزاری جشنواره‌های متعدد مسؤولان را از رمق انداخته است و اگر یک جشنواره‌ را خوب برگزار کنند، از دیگری غافل می‌شوند.

وی با بیان اینکه اندازه کاسه‌های جشنواره آش نسبت به سال قبل نصف شده اما قیمت دو برابر شده است، اضافه کرد: گذشته از مباحث مربوط به قیمت آش کیفیت آش‌ها هم چندان راضی کننده نیست.

محمدی با اشاره به اینکه جشنواره آش قدمت ۱۴ ساله دارد و مسؤولان باید بیشتر از اینها به چنین جشنواره‌هایی توجه داشته باشند، افزود: متاسفانه امسال برخلاف سنوات گذشته حضور گردشگران در این جشنواره هم کمرنگ بود و خبری از آنها نبود.

توضیحات بخش خصوصی درباره جشنواره آش

اما مسؤول برگزاری جشنواره روستا «بخش خصوصی» که اتفاقا غرفه‌بندی جشنواره آش نیز به عهده وی است، در این باره به خبرنگار فارس گفت: ما زیرساخت‌های جشنواره را فراهم کردیم، اما برگزاری جشنواره به عهده میراث فرهنگی است.

عبدی، «مدیر موسسه آویژه گستر بهراد» ادامه داد: غرفه‌بندی و تعیین محل برگزاری به عهده ما بوده و بقیه موضوعات از جمله قیمت‌گذاری غرفه‌ها و… به عهده میراث فرهنگی است.

بخش دولتی در راه است…

هادوی مدیرکل امور روستایی استان زنجان نیز در پی تماس مکرر خبرنگار فارس یا شماره خود را از دسترس خارج کرده و یا پاسخ نمی‌دهد.

البته در دو تماس هم متوجه می‌شویم که هادوی در مراسم عروسی حضور دارد و در تماس دیگر نیز وی اظهار می‌کند که در مسیر است و در حال رانندگی است و با خبرنگار فارس تماس خواهد گرفت، اما ظاهرا تاکنون این مسؤول به مقصد نرسیده است که با خبرنگار تماس بگیرد!

بی‌نظمی، آشی که دولت و بخش خصوصی برای غرفه‌داران پخته است!

همین سردرگمی‌ها موجب شد که جشنواره آش امسال که با حاشیه آغاز و با حاشیه هم تمام شود تا آنجایی که شب عید غدیر یعنی زمانی که قرار شد، غرفه‌های آش دو روز دیگر دایر باشد، جمعی از غرفه‌داران با رسانه‌ها تماس گرفته و اظهار می‌کنند که قصد دارند آش‌های مانده خود را در محلی از برگزاری جشنواره به صورت گروهی دور بریزند تا مسؤولان متوجه اعتراض آنها به شیوه برگزاری جشنواره شوند.

طبق پیگیری متوجه می‌شویم که آش‌های دو روز گذشته غرفه‌داران حتی یک کاسه هم به فروش نرفته و غرفه‌ها پر از آش و خالی از مشتری است.

وی با اشاره به اینکه غرفه‌بندی غیراصولی و بدون تبلیغ موجب شده است که هیچ رهگذری نگاهی هم به آش‌ها نکند، افزود: در مدت زمان رسمی جشنواره که فروش چندانی نداشتیم و حتی به اندازه کرایه پرداختی هم درآمد نکردیم، اما در این دو روز تمدید شده کلا فروش نداشتیم و هزینه مواد اولیه پخت آش به عنوان ضرر به ما تحمیل شد.یکی از غرفه‌داران با اعتراض شدید به این شیوه برگزاری جشنواره گفت: بهتر است مسؤولان وضعیت غرفه‌ها را با سال‌های گذشته مقایسه کنند تا بدانند چه بلایی سر ما آمده است و با این کارشان چه آشی برای ما پخته‌اند.

این غرفه‌دار با بیان اینکه برگزاری جشنواره آش از سوی بخش خصوصی موجب این بی‌نظمی شده است، اضافه کرد: آنطور که بنده اطلاع دارم برگزاری جشنواره را به صورت رانتی به یک شخص واگذار کرده‌اند و همین امر موجب ضرر و زیان ما و بی‌نظمی در برگزاری جشنواره شده است.

کوره جشنواره آش با حاشیه خاموش شد

وی افزود: در طول این چند ساعتی که برای اعتراض در محوطه جمع شده‌ایم کسی برای شنیدن اعتراض‌های ما به اینجا نیامده است و تنها مدیرکل بازرسی استانداری در اینجا حضور یافته است، اما زمانی که مطلع شدند خبرگزاری را در جریان موضوع قرار دادیم چند نفر از مسؤولان در محل حضور پیدا کرده و سعی در آرام کردن ما را دارند.

وی ادامه داد: الان خواسته ما این است که دولت بخش خصوصی، میراث فرهنگی یا هر ارگان دیگری که مسؤول برگزاری این جشنواره است، پول کرایه غرفه را به ما برگرداند، در نظر می‌گیریم که اصلا جشنواره‌ای برگزار نشده است.

با این تفاسیر دوباره با مدیرکل امور روستایی استانداری زنجان تماس می‌گیریم که توضیحات خود را در ارتباط با بی‌نظمی به وجود آمده در جشنواره آش توضیح دهند که باز هم مطابق دفعه‌های قبل به تلفن جواب نمی‌دهند یا جوابی نداشتند که بدهند.

مدیر کل تشریفات و روابط عمومی و امر بین‌الملل استانداری زنجان نیز به دنبال پیگیری خبرنگاران در تماس‌هایی با خبرگزاری فارس اعلام می‌کند که در مورد جشنواره و نحوه برگزاری آن توضیح خواهد داد، اما تاکنون در این زمینه توضیحی به خبرگزاری فارس ارائه نشده است.

برخلاف تأکیدات استاندار زنجان که همواره در جلسات به مسؤولان و مدیران کل توصیه می‌کنند که ارتباط بیشتری با رسانه‌ها داشته باشند و اظهار می‌کند از ضعف‌های یک مسؤول عدم توانایی وی در ارتباط گرفتن با رسانه‌هاست که به نظر می‌رسد این روزها این ضعف به خود مجموعه استانداری رخنه کرده است.

با همه این تفاسیر امسال هم چهاردهمین جشنواره ملی آش ایرانی با حواشی بسیار به پایان رسید و بسیاری از سؤوالات ما و غرفه‌داران در برگزاری این جشنواره تغییر مکرر زمان برگزاری، واگذاری آن به بخش خصوصی، رانت و سودی که می‌گویند برای برگزار کننده داشته است، بی‌جواب ماند، امیدواریم که حداقل برای برگزاری هر چه بهتر این جشنواره ملی طی سنوات آینده هم که شده مسؤولان تجدید نظری در رفتارهای خود برای برگزاری این جشنواره داشته باشند.

منبع : فارس

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close