جلسات سفره خانه ای برای انتصاب مدیران در وزارت کار / انتصاب خاص گزینه سابق استانداری زنجان به یک پست غیرقانونی!

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=7816

حدود ۸ ماه پیش محمد شریعتمداری وزیر تازه استعفا داده، صنعت، معدن و تجارت به فاصله چند هفته از مجلس برای وزارت خانه دیگری رای اعتماد گرفت.

شریعتمداری با رای ۵ آبان ماه نمایندگان مجلس دهم، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی شد؛ اتفاقی که بعد از حاشیه های آقای وزیر در وزارت صمت پیرامون موضوع واردات خودرو و ماجرای هادی رضوی داماد وی، عجیب به نظر می رسید.

این روزها اما وزارت کار نیز درست درگیر همان حاشیه هایی است که، عملکرد شریعتمداری در وزارت صمت به آن گرفتار بود؛ حاشیه هایی از تشکیل لابی های مدیریتی تا انتصاب افراد بی تجربه در حوزه های حساس اقتصادی زیر مجموعه وزارت کار.

چه کسانی برای وزارت کار تصمیم می گیرند؟/ جلسات سفره خانه ای برای انتصاب مدیران در وزارتخانه شریعتمداری

شریعتمداری و انتصاب های خاص در وزارت کار!

شریعتمداری ۸ آذر سال سال گذشته، در احکام جداگانه ای، تعدادی از معاونان و مدیران این وزارتخانه را منصوب کرد.
در میان منصوب شدگان نام داوود کرمی به عنوان، مشاور و سرپرست حوزه وزارتی (رئیس دفتر وزیر) به چشم می خورد؛ انتصابی که به دلیل سوابق کرمی نگرانی هایی را ایجاد می کرد.

اولین نکته درباره انتصاب کرمی این است که بر اساس مصوبه سازمان اداری و استخدامی کشور به شماره ۱۵۹۶۹۰۱ به تاریخ ۶ دی ماه ۹۶، استفاده از عناوین ترکیبی مانند “مشاور و مدیرکل” و “مشاور وزیر و مدیرکل” ممنوع است.

کرمی که تا پیش از این قائم مقام مدیرعامل و معاون توسعه مدیریت سازمان منطقه آزاد کیش بود، پس از استقرار در جایگاه ریاست دفتر شریعتمداری، اقداماتی را در جهت تاثیرگذاری جدی در این وزارتخانه آغاز کرده است.

چه کسانی برای وزارت کار تصمیم می گیرند؟/ جلسات سفره خانه ای برای انتصاب مدیران در وزارتخانه شریعتمداری

رئیس دفتر شریعتمداری از نیروهای نزدیک به مرتضی بانک دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد است و چندین بار نیز تلاش های ناکامی برای رسیدن به استانداری (استان زنجان) در کارنامه خود دارد؛ اما حضور وی در جایگاه حساس رئیس دفتری شریعتمداری باعث شده تا وی بتواند در تصمیم گیری های حساس نقش آفرینی کند.

کرمی در زمان حضور در سازمان منطقه آزاد کیش درگیر حاشیه مساله واگذاری زمین و خانه سازمانی در این سازمان بوده است؛ اقدامی که به شبهه های فراوانی پیرامون قانونی بودن آن وجود دارد.

بسیاری از موثرین در وزارت کار معتقدند که کرمی تقریبا در تمامی انتصابات وزارتخانه و شرکت های زیر مجموعه شستا و صندوق بازنشستگی به عنوان دو غول اقتصادی کشور و از زیر مجموعه های وزارت کار، دخالت می کند و به دلیل علایق تندی سیاسی به یک جریان خاص تلاش می کند تا با فشار به مدیران صندوق بازنشستگی و شستا، این چهره ها را به عنوان مدیرعامل شرکت ها معرفی کند.

محمد رضا (میثم) سعیدی نماینده تندرو مجلس ششم و از متحصنین آن دوره، فردی است که با تلاش کرمی و با مصوبه هیات مدیره شرکت پتروشیمی جم و ابلاغ مدیرعامل هلدینگ شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری به عنوان مدیرعامل شرکت پتروشیمی جم منصوب شده است.

جالب اینکه سعیدی نیز از دوستان نزدیک کرمی در منطقه آزاد کیش و معاون اقتصادی این سازمان بوده است!

محمد کبیری دیگر فرد نزدیک به کرمی که به معاونت تعاون وزارت کار منصوب شده است، سابقه همکاری و دوستی با کرمی در منطقه آزاد کیش را در کارنامه خود دارد!

کرمی تلاش می کند تا چهره ها و افرد نزدیک به خود که پیش از این در منطقه آزاد کیش، با وی همکاری داشته اند را در پست های مهم و کلیدی وزارت کار منصوب کند.

گفته می شود کمیته انتصابات وزارت کار غیر مستقیم به طور کلی در تسخیر کرمی درآمده و رئیس دفتر شریعتمداری تمامی انتصابات در شرکت ها را تحت کنترل خود درآورده است؛ برخی مدیران نیز که در برابر خواسته های کرمی برای انتصاب رانتی افراد، مقاومت می کنند، با گزارش های منفی از عملکردشان به وزیر از سوی کرمی مواجه می شوند.

آقای شریعتمداری؛ چه کسانی برای وزارتخانه شما تصمیم گیری می کنند؟

اقدامات و برنامه ریزی های کرمی برای تثبیت قدرت خود در وزارت کار به اینجا محدود نمی شود.

کرمی طی چندماه گذشته جلسات منظمی را با برخی افراد رسانه ای برای تاثیرگذاری در وزارت کار برگزار کرده است.

این افراد رسانه ای که در محافل رسانه ای از آنها به عنوان «باج گیر رسانه ای» یاد می شود، وظیفه ایجاد موج رسانه ای برای تسهیل برخی اقدامات کرمی را بر عهده دارند.

با توجه به سابقه امنیتی شریعتمداری، قطعا زیر نظر گرفتن برخی رفت و آمدها به دفتر کرمی، می تواند منشا برخی اقدامات رسانه ای علیه وزیر کار را افشا کند.

شریعتمداری که با شعار شفافیت به وزارت کار آمد، در برابر برخی انتصاب های رانتی و بدون توجیه در زیر مجموعه خود تحت فشار است، این روزها بیشتر درگیر دادگاه هادی رضوی داماد خود و از متهمین بانک سرمایه است و ظاهرا زمان کافی برای بررسی آنچه در وزارتخانه می گذرد را ندارد.

جلسات سفره خانه ای برای اداره وزارتخانه!

احتمالا شریعتمداری از جلسات منظمی که در سفره خانه سنتی … در خیابان شهید بهشتی که برای مدیران وزارت صمت آشناست برگزار و تصمیمات مهم وزارتخانه در آنجا گرفته می شود، خبر ندارد!!

برخی منابع نیز از برگزاری جلسه افطاری با حضور برخی چهره های ذی نفوذ وزارتخانه و اخراجی های شستا و صندوق بازنشستگی در رستوران گردان برج میلاد برای حاشیه سازی های جدید در این وزارتخانه با هدف گرفتن امتیازات بهتر، خبر می دهند.

گفته می شود جلسات اینچنینی برای تصمیم گیری های پنهان در وزارت کار توسط گروه های مختلف در حال انجام است و هر گروهی تلاش می کند، امتیازات بیشتری را در آستانه انتخابات مجلس از آن خود کند.

یکی دیگر از اقدامات تیم مذکور برگزاری جلسه با نمایندگان مجلس و هماهنگی برای فشار به وزیر است ؛ جلساتی که تا کنون از چشم مسئولان ارشد وزارتخانه دور مانده است.

نکته قابل توجه اینکه تا کنون هیچ گونه برخوردی با محافل خودسر در داخل و خارج وزارت کار از سوی شخص وزیر و دستگاه های نظارتی صورت نگرفته است.

حال باید دید شریعتمداری وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی می تواند با ادعای شفافیت و مبارزه با رانت که فقط در فضای توییتر مطرح می کند نه در عمل توانایی برخورد با افرادی که در نزدیک ترین مکان، یعنی پشت در اتاق وی حضور دارند، برخورد کند یا شعار شفافیت تنها کاربرد رسانه ای دارد؟

آقای وزیر برگزاری یک نشست خبری می تواند خیلی از نکات تاریک وزارتخانه را روشن کند. مردم را محرم بدانید و این فرصت را مهیا کنید.

در گزارش های بعدی ابعاد بیشتری از اتفاقات عجیب در وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی خواهیم گفت.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close