اقتصادیایرانسیاسیصفحه اصلیفرهنگی و اجتماعیگزارشویژه

دولت ، مسکن مهر و مسکن اجتماعی!/ کدام مسئولان مانند جهانگیری دروغ گفتند؟

پس از وقوع زلزله ۷ ریشتری در کرمانشاه، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور در اظهاراتی عمده تخریب های زلزله در شهر سر پل ذهاب را مربوط به مسکن مهر دانست و گفت:

«متاسفانه بیشتر خانه های تخریب شده در زلزله شب گذشته متعلق به ساختمان های مسکن مهر بوده است. از وزیر راه و شهرسازی می خواهیم تا با دقت این موضوع که چرا خانه های نوساز تا این حد آسیب پذیر بوده اند را بررسی کند.»[۱]

در همین راستا موج تخریبی علیه مسکن مهر که میراث دولت ماقبل دوازدهم است، از سوی رسانه‌های اصلاح طلب به وجود آمد و درواقع موضوع زلزله کرمانشاه و نحوه امدادرسانی به زلزله زدگان به محاق رفت و دوباره در این فضای بحران زده دو قطبی دولت قبل و دولت روحانی به وجود آمد.

جهانگیری در ادامه در جلسه ستاد بحران که در مقر ریاست جمهوری برگزار شد، دوباره به موضوع مسکن مهر پرداخت و گفت:

«در این گونه موارد که ساختمان های نوساز و یا بناهایی که مستحکم سازی شده اند، تخریب می شوند، بدین معناست که اشکالاتی وجود دارد و باید پیمانکاران و سازندگان این گونه بناها مورد بازخواست قرار گیرند که چرا موارد ایمنی در احداث ساختمان ها رعایت نشده است.»[۲]

این اظهارات درحالی است که جهانگیری سفری به مناطق زلزله زده نداشته است و تنها از اتاق و ساختمان ریاست جمهوری درباره مسکن مهر سخن گفته است. در شرایطی معاون اول رئیس جمهور علیه مسکن مهر که نماد دولت ماقبل است سخن می گوید که کارشناسان بیان می کنند که با توجه به شدت زلزله که بیش  از ۷ ریشتر گزارش شده است، ساختمان و اسکلت مسکن مهر در شهر سر پل ذهاب استوار مانده و در این بنا تا حدود دو نفر فوتی گزارش شده است.

حال معلوم نیست که چگونه و با چه گزارشی معاون اول رئیس جمهور آنهم زمانی که در اتاق کار خود حضور دارد و مناطق زلزله زده را از نزدیک رویت نکرده، اقدام به تخریب مسکن مهر و دستاورد دولت ماقبل دوازدهم کرده است. البته همین اظهار نظر خوراک رسانه های  اصلاح طلب و حامی دولت را به وجود آورد تا دوقطبی سیاسی مطلوب خود را دوباره کلید بزنند و عملکرد دولت در زلزله کرمانشاه پشت این دوقطبی پنهان شود.

[۱] http://www.isna.ir/news/۹۶۰۸۲۲۱۲۸۲۶

[۲] http://www.isna.ir/news/۹۶۰۸۲۷۱۵۹۷۵


همه سیاستمدارانی که مثل جهانگیری دروغ گفتند…

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور روحانی و از فعالان اصلاح‌طلب در صبح فردای زلزله کرمانشاه در یک جلسه سخنانی را پیرامون مسکن مهر بیان کرد که چیزی جز کذب نبود و حواشی فراوانی را برانگیخت.

به گزارش سایت معاون اول رییس جمهور، او در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی که دوشنبه‌ی یک هفته قبل برگزار شد، با ابراز تاسف از اینکه بیشتر خانه های تخریب شده در زلزله شب گذشته متعلق به ساختمان های مسکن مهر بوده است! از وزیر راه و شهرسازی خواست تا با دقت این موضوع که چرا خانه های نوساز تا این حد آسیب پذیر بوده اند را بررسی کند.[۱]

پس از او، رئیس‌جمهور روحانی هم اظهاراتی مشابه را به کار برد.

با این وجود اما ساعاتی بعد از این اظهارات، خبرگزاری اصلاح‌طلب ایلنا در خبری نوشت: مدیر مسکن و ساختمان اداره راه و شهرسازی کرمانشاه با بیان اینکه تعداد فوتی‌ها در واحدهای مسکن مهر سر پل ذهاب و کرمانشاه تاکنون ۲ نفر بوده است، گفت: خوشبختانه در هیچ یک از واحدهای مسکن مهر در این منطقه ریزش نداشته و اسکلت‌ها سالم باقی مانده است.[۲]

*اقدام جهانگیری منشأ حواشی بسیاری شد و حتی جریان سیاسی خاص به تازگی حملاتی را علیه یک مقام مسئول در دفتر مقام معظم رهبری به دلیل انتقاد شدید از جهانگیری نیز آغاز کرده است.

این در حالی است که اقدامی شبیه به آنچه که معاون اول اصلاح‌طلب رئیس‌جمهور روحانی انجام داد اگر در سایر کشورهای جهان انجام می‌شد؛ از جانب نظامات سیاسی مورد شدیدترین برخوردها قرار می‌گرفت.

در ادامه به مثال‌هایی اشاره می‌کنیم که سیاستمدارانی از سایر ملل جهان، مثل جهانگیری رفتار کردند و مورد برخورد گرفتند:

۱_ چندی قبل بود که روسلین باشلو، «وزیر ورزش سابق فرانسه» طی مصاحبه‌ای؛ رافائل نادال، تنیسور مشهور اسپانیایی را به دوپینگ متهم کرد.

پس از محرز شدن دروغ خانم باشلو، دادگاه فرانسه، این وزیر سابق را به پرداخت ۱۴ هزار یورو غرامت به نادال محکوم کرد.

دادگاه فرانسه همچنین این مقام فرانسوی را به دلیل کذب‌گویی و جنبه عمومی جرم، ۵۰۰ یورو نیز جریمه کرد.[۳]

۲_ «تونی بلر»، نخست وزیر اسبق انگلستان، چند سال قبل در یک مصاحبه بابت دروغ‌هایی که به مردم پیرامون استفاده کشور عراق از سلاح‌های شیمیایی گفته بود، عذرخواهی کرد.

بلر گفته بود: بخاطر اشتباهاتی که در جنگ عراق داشتم و بر اساس اطلاعات غلط تصمیم به حمله به این کشور گرفتیم معذرت خواهی می‌کنم.[۴]

۳_ تومومی اینادا، وزیر دفاع کشور ژاپن مدتی پیش به دلیل پنهانکاری اسناد مربوط به حضور صلح‌بانان ژاپنی در کشور سودان و عدم راستگویی در این باره، مجبور به استعفا از سمت خود در کابینه شینزوآبه شد.[۵]

۴_ سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر اسبق ایتالیا به دلیل ارائه شهادت دروغ در دادگاه و وادار کردن برخی افراد به شهادت به نفع خود، توسط دادستان دادگاه میلان ایتالیا مورد تعقیب قرار گرفت.[۶]

۵_ بیل کلینتون، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا که به دلیل یک پرونده غیر اخلاقی مجبور به ارائه توضیحاتی به دادگاه شده بود؛ مدتی بعد به دلیل دروغ‌گویی و ادای شهادت دروغ، در مقابل دوربین‌های تلویزیونی مجبور به عذرخواهی رسمی شد.

گفتنیست، کذب بزرگ معاون اول رئیس‌جمهور درباره مسکن مهر و تخریب گسترده آن در جریان زلزله کرمانشاه در حالیست که به گواه کارشناسان و شهادت ارقام، سازه‌های مسکن مهر در غرب کشور به دلیل زلزله دچار ریزش نشده‌اند.


اگر مسکن مهر «سرپل ذهاب» نبود زلزله کرمانشاه چند قربانی میگرفت؟ +عکس

پس از وقوع زلزله در استان کرمانشاه برخی از رسانه‌ها تصاویری از تخریب واحدهایی از چند بلوک مسکونی مسکن مهر شهرستان سرپل ذهاب که شدت زلزله در آن بیشتر بود را منتشر کردند. البته در این تصاویر بیشتر نما و دیوارهای بیرونی ساختمان تخریب شده است و اسکلت و پایه‌های ساختمان پابرجاست. این درحالی است که گفته می‌شود مسکن مهر سرپل ذهاب بر روی گسل زلزله ساخته شده بود و در نزدیکترین نقطه به مرکز زلزله اخیر واقع شده است.[۱]

اینکه چه تعداد خانوار در این واحدهای مسکونی زندگی می کردند و چه اتفاقی برای آنان افتاده از جمله سئوالاتی است که در میان خبرپراکنی‌های مختلف درباره تخریب شدن مسکن مهر سرپل ذهاب،‌ حائز اهمیت است.

در همین رابطه، میرزا مراد پیرو، فرماندار وقت شهرستان سرپل ذهاب در بهمن ماه سال ۹۲ درباره سهمیه مسکن مهر این شهرستان بیان کرده است:‌

« سهمیه ای که به سرپل ذهاب اختصاص پیدا کرده بود، یک هزار و ۷۷ واحد بود که از میانگین پیشرفت خوبی نیز برخوردار هستند.»

وی با بیان اینکه میانگین پیشرفت پروژه های مسکن مهر سرپل ذهاب ۹۶ درصد است، خاطرنشان کرد: «تاکنون عملیات اجرایی ۹۰۶ واحد به اتمام رسیده است.»[۲]

عبدالرضا غفوری مدیر امور مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان کرمانشاه نیز در خرداد ماه سال ۹۴ درباره تحویل واحدهای مسکونی در این استان گفت:

« در حال حاضر ۲۷هزار و ۵۰۰ واحد به متقاضیان تحویل شده است و در مجموع این طرح ۸۷.۳درصد پیشرفت فیزیکی دارد که شهرستان سرپل‌ذهاب با یک هزار واحد مسکن مهر در مقایسه با دیگر شهرستان‌ها در ساخت و تحویل واحدها پیشرو بوده است.» [۳]با این حال حداقل هزار خانوار در این واحدهای مسکونی زندگی می‌کردند.

اما این سئوال را که چه تعداد از خانواده‌هایی که در مسکن مهر سرپل ذهاب زندگی می‌کردند، در زلزله آسیب‌دیده‌اند را صالحی، مدیر روابط عمومی اداره راه و شهرسازی کرمانشاه پاسخ می‌دهد.

وی درباره تعداد کشته‌ها و مصدومین در مسکن مهر استان کرمانشاه پس از زلزله ۷.۴ ریشتری اخیر گفت:

«تاکنون تعداد فوتی‌ها در واحدهای مسکن مهر ۲ نفر اعلام شده است «.

وی با بیان اینکه بلافاصله پس از وقوع زلزله تمام واحدهای مسکن مهر تخلیه شدند، اظهار داشت: خوشبختانه در این واحدها و مجتمع‌های مسکن مهر شاهد ریزش به این معنا که سقف بر روی ساختنمان آوار شود، نبودیم.[۴]

با این حال هجمه بی‌سابقه‌ای بعد از زلزله کرمانشاه در خصوص تخریب مسکن مهر سرپل ذهاب به‌وجود آمده است. اغلب روزنامه‌های اصلاح‌طلب نیز امروز با نشان دادن تصاویر تخریب رویه ساختمان‌های مسکن مهر این شهر به تسویه حساب سیاسی در این زمینه پرداختند.

طبق آخرین گزارش روابط عمومی سازمان پزشکی قانونی کشور، درباره آمار جان باختگان زلزله کرمانشاه، متاسفانه ۳۱۷ نفر در شهرستان سرپل ذهاب بر اثر زلزله جان خود را از دست داده‌اند. با این اوصاف تعداد جان‌باختگان این شهرستان نشان می‌دهد که احتمالا خانه‌های فرسوده شخصی بیشترین تلفات را بر جای گذاشته است.

در این صورت بر خلاف همه جنجال‌ها علیه مسکن مهر باید گفت که اگر همین هزار خانوار ذکر شده در صحبت های مسوولان که از قشر ضعیف جامعه بودند و توانستند با این طرح ارزان قیمت خانه‌دار شوند، آن شب هولناک در خانه‌های فرسوده اقامت داشتند، آمار کشته‌های این حادثه تلخ بسیار بالاتر می‌رفت. اما کمی آنطرف تر از کانون زلزله و سرپل ذهاب که بیشترین تلفات را داشت، واحدهای دیگری از مسکن مهر نیز بودند که در برابر این زلزله ۷.۴ ریشتری تاب آوردند. تصاویر زیر مربوط به مسکن مهر اسلام آباد غرب است. در مجموع واحدهای مسکن مهر در کل مناطق زلزله زده تنها ۲ نفر فوتی داشتند.

با این حال هجمه‌های اخیر جریان خاص سیاسی علیه مسکن مهر تحت پوشش تخریب دولت نهم و دهم برای پنهان سازی ضعف‌های دولت در مدیریت بحران در اولین روز پس از حادثه تلخ زلزله کرمانشاه، با موجی از انتقاد توأم با نفرت کاربران و افکار عمومی از بازی سیاسی اصلاح طلبان با زلزله کرمانشاه مواجه شد.

[۱] http://www.asriran.com/fa/news/۵۷۲۲۹۵

[۲] https://www.mehrnews.com/news/۲۲۲۳۰۹۶

[۳] https://www.tasnimnews.com/fa/news/۱۳۹۴/۰۳/۱۷/۷۶۱۴۱۸

[۴] http://www.ilna.ir/%D۸%A۸%D۸%AE%D۸%B۴-%D۸%A۷%D۹%۸۲%D۸%AA%D۸%B۵%D۸%A۷%D۸%AF%DB%۸C-۴/۵۵۸۵۴۸


بازی سیاسی اصلاح‌طلبان با زلزله کرمانشاه+عکس

زلزله و سایر حوادث طبیعی، فرصت مناسبی برای پیگیری اغراض جناحی نیست اما اصلاح‌طلبان نشان داده‌اند که حاضرند منافع ملی را به خطر بیندازند تا اغراض جناحی خود را پیگیری کنند حتی اگر زلزله باشد.

 با گذشت بیش از یک روز از وقوع زلزله تلخ و جانکاه در غرب کشور، برخی چهره‌ها و رسانه‌های اصلاح‌طلب بار دیگر رویکرد غیراخلاقی خود را به منصه ظهور رساندند و نشان دادند از مصیبت‌بارترین وقایع کشور هم برای مقاصد بی‌ارزش جناحی خود بهره‌برداری می‌کنند.

از همان ساعات اولیه انتشار خبر وقوع زلزله در استان‌های غربی کشور، در حالی که همه مردم ایران دلواپس جان و مال هموطنان خود بودند و نیروهای مسلح و دستگاه‌های امدادی با تمام قوا راهی کمک‌رسانی به مناطق زلزله‌زده شدند، برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب تمرکز خود را بر تخریب واحدهای مسکن مهر در چند شهر زلزله‌زده قرار دادند تا بدین وسیله دولت احمدی‌نژاد را مقصر نشان دهند.

از بامداد دوشنبه، سایت‌ها و کانال‌های جریان اصلاح‌طلب و حامی دولت، به دفعات تصاویری از تخریب شدن چند ساختمان در شهرهای غربی کشور منتشر کردند و با اعلام اینکه این ساختمان‌ها مربوط به طرح مسکن مهر هستند، تلاش کردند از فاجعه زلزله، ابزاری برای زدن دولت احمدی‌نژاد تهیه کنند.

توهین محسن تنابنده بازیگر نقش نقی در سریال پایتخت به مردم زلزله زده

حتی برخی رسانه‌های منتسب به جریان اصلاح‌طلب، تصویری از کج شدن یک برج در کشور مصر را بازنشر کردند و آن را هم به عنوان تخریب مسکن مهر پس از زلزله به مخاطبان جا زدند.

متاسفانه کار به جایی رسید که اسحاق جهانگیری معاون اول دولت دوازدهم نیز در  اظهارات خود به این موضوع اشاره کرد و  با ابراز تاسف از اینکه بیشتر خانه‌های تخریب شده در زلزله شب گذشته متعلق به ساختمان‌های مسکن مهر بوده است از وزیر راه و شهرسازی خواست تا با دقت این موضوع که چرا خانه‌های نوساز تا این حد آسیب‌پذیر بوده‌اند را بررسی کند.

تمرکز رسانه‌های اصلاح‌طلب و حامی دولت بر تخریب واحدهای مسکن مهر در زلزله یکشنبه‌شب در ادامه خط غیرمنصفانه‌ای است که دولت یازدهم در حمله به طرح مسکن مهر شروع کرد و وزرای دولت هم این طرح را که میلیون‌ها ایرانی را خانه‌دار کرد، مزخرف خواندند.

استفاده صبا آذرپیک روزنامه نگار اصلاح طلب از عکس زلزله در ایتالیا برای حمله به مسوولین

حملات مستمر دولتمردان به مسکن مهر موجب شد تا شهریور سال ۱۳۹۳ رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای هیئت دولت به این موضوع اشاره کنند و اینگونه تذکر دهند:

اگر احتمالا با اصل طرح مسکن مهر و یا نحوه تزریق اعتبارهای بانکی به آن مخالفتی وجود دارد، اما این را هم بدانیم که اکنون چند میلیون نفر چشم‌انتظار تکمیل مسکن مهر هستند و باید این کار به‌طور جدی پیگیری شود و به اتمام برسد.

متاسفانه دولت یازدهم به این تذکر، بی‌توجهی کرد و صدها هزار واحد مسکن مهر تاکنون نیمه‌تمام مانده است تا صاحبان آنها که چند سال است پول پرداخت کرده‌اند همچنان چشم‌انتظار تکمیل خانه‌هایشان باقی بمانند.

با این حال،  در چهار سال اخیر تعدادی از واحدهای مسکن مهر تکمیل و افتتاح شد که اتفاقا واحدهای مسکن مهر استان کرمانشاه که در زلزله اخیر آسیب دیدند، از جمله واحدهایی بودند که در دولت یازدهم تکمیل و افتتاح شدند. با این حال، رسانه‌های اصلاح‌طلب به این واقعیت اشاره نمی‌کنند و تلاش دارند تخریب این واحدها را تقصیر دولت‌های نهم و دهم بیندازند.

در اینکه چه دولت یا دستگاهی مسئول ایمنی ساختمان‌ها (چه واحدهای مسکن مهر و چه غیرمسکن مهر) است، باید در فرصت مناسب به آن پرداخته شود اما مطمئنا اکنون که هنوز چند ساعتی از زلزله نگذشته و تعدادی از شهروندان زیر آوار هستند و هزاران نفر هم آواره‌ شده‌اند، فرصت و مجال پرداختن به این موضوع نیست.

خبر افتتاح ۵۳۷۱ واحد مسکن مهر در بهمن ۹۴ توسط دولت روحانی در خبرگزاری ایسنا

با این حال، در پاسخ به جوسازی‌های رسانه‌های حامی دولت باید گفت اگر هم واحدهای مسکن مهر دچار نقص فنی و عدم ایمنی بوده‌اند، مسئولان فعلی به سهم خود مقصرند. ضمن آن که اصولا مسائل ایمنی و فنی ساختمان‌ها فقط منحصر به دولت نیست و نظام مهندسی و شهرداری‌ها هم در این زمینه مسئولیت دارند. البته باز هم از این واقعیت می‌گذریم که ساختمان‌های مسکن مهر که در زلزله یکشنبه تخریب شدند، در دولت روحانی تکمیل و افتتاح شده بودند و اگر ایمنی آنها ایراد داشته، همین دولت باید پاسخگوی مردم باشد.

در خاتمه بار دیگر باید گفت که زلزله و سایر حوادث طبیعی، فرصت مناسبی برای پیگیری اغراض جناحی نیست اما اصلاح‌طلبان نشان داده‌اند که حاضرند منافع ملی و امنیت کشور را به خطر بیندازند تا اغراض جناحی خود را پیگیری کنند حتی اگر زلزله باشد.


** آقای آخوندی! بعد از ۴ سال، حتی ماکت مسکن اجتماعی را هم نساختید

روزنامه اعتماد در گزارشی با عنوان «از آرمانشهر تا تهران؛ وزیر راه و شهرسازی گلایه کرد؛ در دوران سختی به سر می‌بریم» نوشت:

«آخوندی در دولت یازدهم دو استیضاح را به دلیل نقدهای تند و عملکردش در حوزه مسکن پشت سر گذاشت. حال که در دولت دوازدهم دوباره قرعه به نامش افتاد و ردای وزارت راه و شهرسازی را بر تن کرده در دفاعیات خود همانند دو دفاعی که پیش‌تر هنگام استیضاح در مجلس کرده بود، تنها جایگزین تأمین نیاز مسکن کشور را «مسکن اجتماعی» اعلام کرد… آخوندی تاکید می‌کند که در دوران سختی به‌سر می‌بریم. راه ناپیموده بسیار طولانی در پیش داریم. وضع شهرسازی در ایران وضعیت بسیار آشفته‌ای دارد و هنوز هم رسیدن به یک مرحله قابل‌قبول سخت و دشوار است».

متاسفانه آقای آخوندی در ۴ سال اخیر بدون توجه به مسئولیت اجرایی و وظایف سنگین وزرات راه و شهرسازی همواره در جایگاه منتقد نشسته و از وضع موجود گلایه کرده است. گویی وزیر راه و شهرسازی شخص دیگری است و ایشان منتقد دولت هستند!

«محمودصادقی» عضو فراکسیون امید مجلس-مرداد ۹۶- با انتقاد از به نتیجه نرسیدن مسکن اجتماعی در طول ۴ سال گذشته تاکید کرد: «مسکن اجتماعی که در ابتدای دولت یازدهم به عنوان یک جایگزین و آلترناتیو برای مسکن مهر مطرح شد اما اقدامات علمی در این زمینه ندیده‌ایم در صورتی که آقای وزیر هم گزارش عملکرد در مسکن اجتماعی را فقط در حد تصویب آن در هیئت وزیران ارائه کرده است. وزارت راه و شهرسازی در حوزه توسعه مسکن روستایی نیز توفیقی نداشته و در برنامه‌های اقای آخوندی نیز به آن توجهی نشده است».

علاوه بر این، «اسماعیل خاک‌فرجی» مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های مسکن کارکنان دولت-اردیبهشت ۹۵- گفت: «طرح مسکن اجتماعی تنها روی کاغذ است و برای نمایش تبلیغاتی رسانه‌ای اعلام شد».

دولت یازدهم تلاش کرد تا «کلمه» مسکن اجتماعی را جایگزین «طرح عملیاتی شده» مسکن مهر کند و از آن به‌عنوان طرح اصلی دولت در حوزه مسکن نام برد؛ اما علیرغم هیاهوی رسانه‌ای تا به امروز حتی یک ماکت از «مسکن اجتماعی» نیز ساخته نشده است چه برسد به ساخت و تحویل آن به مردم. در نهایت مسکن مهر رها شد و مسکن اجتماعی نیز تنها روی کاغذ اجرا شد


پشت پرده جفای دولت در حق مسکن مهر

درحالی برخی مسئولان دولتی برای پنهان کردن ضعف عملکرد خود در زلزله کرمانشاه نقدهایی به طرح مسکن مهر وارد می‌کنند که بخش عمده‌ تکمیل واحدهای نیمه تمام این طرح در دولت‌های یازدهم و دوازدهم انجام شده است.

از صبح روز وقوع زلزله (دوشنبه) هجمه‌ها علیه پروژه‌های مسکن مهر با اظهارات معاون اول رییس‌جمهوری کلید خورد. این جریان با انتشار گزارش و عکس‌هایی توسط برخی رسانه‌ها وارد فاز جدیدی شد و طی ۷۲ ساعت اخیر این رویه همچنان ادامه داشته است. جهانگیری گفته که” بیشترین تخریب زلزله یکشنبه شب استان کرمانشاه مربوط به پروژه‌های مسکن مهر است.”

این در حالی است که  بنا براین اظهارات مسئولان مسکن مهر استان کرمانشاه، پروژه‌های این طرح در زلزله اخیر کمترین تخریب را داشته‌اند و فقط دو نفر در سایت‌های این طرح جان خود را از دست داده‌اند. یک نفر از این جان‌ باختگان نیز بیرون از سایت مسکن مهر بوده که چون ساکن پروژه‌های مسکن مهر بوده آنرا هم به حساب این طرح گذاشته‌اند.

سقف هیچ مسکن مهری در زلزله فرو نریخت

یکی از موضعگیری‌های تاسف‌بار و قابل تامل دولت درباره زلزله ۷٫۳ ریشتری کرمانشاه، مربوط به اظهارات معاون رییس‌جمهوری بلافاصله پس از وقوع این فاجعه بود. آقای جهانگیری صبح روز بعد از زلزله  گفته بود؛ «بیشتر خانه های تخریب شده در زلزله شب گذشته در استان کرمانشاه متعلق به ساختمان های مسکن مهر بوده است، از وزیر راه و شهرسازی می‌خواهیم تا با دقت این موضوع که چرا خانه‌های نوساز تا این حد آسیب پذیر بوده اند را بررسی کند.»

به فرض این‌که ادعای معاون اول رییس‌جمهوری درست باشد؛ در اینجا باید به این نکته اشاره شود که بخش عمده‌ای از پروژه‌های مسکن مهر کشور از جمله سایت سرپل‌ذهاب در دولت‌ یازدهم تکمیل شده است. از این رو مقصر اصلی تخریب مورد نظر آقای جهانگیری دولت تدبیر و امید، وزارت راه و شهرسازی و پیمانکار این طرح هستند. یکی از مسئولان وزارت راه و شهرسازی که اتفاقا در مناطق زلزله زده نیز حضور دارد دیروز تاکید کرده بود که پروژه‌های مسکن مهر کرمانشاه طی دو سال اخیر ساخته شده اند.

مسکن مهر تخریب شده زلزله کرمانشاه ۲ سال پیش ساخته شد

طی ۵ سال اخیر مزخرف نامیدن مسکن مهر یکی از ترجیع بندهای همیشگی اظهارات برخی مسئولان دولت یازدهم و دوازدهم بوده است. شاید در پروسه تکمیل واحدهای نیمه تمام مسکن مهر کشور از جمله سرپل‌ذهاب کم‌کاری‌های عمدی صورت گرفته باشد تا به این ترتیب همان “برخی مسئولان” بگویند دیدید ۵ سال است که می‌گوییم مسکن مهر مزخرف است، این هم نشانه آن که دیوارهای کناری واحدهای این طرح با زلزله ۷٫۳ ریشتری فرو ریخته است. از این رو باید کسانیکه که در ساخت ساخت مسکن مهر دخیل بوده‌اند جوابگوی ادعاهای مطرح شده از سوی معاون اول رییس‌جمهوری باشند.

از سوی دیگر این‌گونه به نظر می‌رسد طرح مسکن مهر یکبار دیگر باید جور عملکرد ضعیف دولتی‌ها را بکشد. اوایل روی کار آمدن دولت یازدهم این طرح عامل اصلی تورم کشور معرفی شد، طی روزهای اخیر نیز طرح مذکور به دستمایه پنهان کردن ضعف دولت تبدیل شده است.

معاون بنیاد مسکن دیروز از تخریب ۱۰۰ درصدی ۱۵۵۰۰ واحد مسکن شهری و روستایی در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه خبر داده است. بخش عمده این واحدها نیز خانه‌هایی است که در قالب طرح مسکن مهر ساخته نشده و شخصی‌ساز هستند. قطعا رعایت نکردن استانداردهای ساخت و ساز در این تخریب‌ها موثر بوده که در این رابطه دولت باید پاسخ دهد چرا ساخت و سازهای مسکن در کشور تا این حد بی کیفیت هستند و به جای پرداختن به مسائل غیرواقعی وظیفه خود را در این خصوص انجام دهد.


توضیحات معاون استاندار کرمانشاه درباره تعداد جان باختگان مسکن مهر

معاون استاندار کرمانشاه با تکذیب خبر کشته‌شدن ۱۰۰ نفر در مسکن مهر دولتی سرپل‌ذهاب گفت که در مسکن مهر دولتی این شهر تنها دو نفر کشته شده است.

موضوع تلفات انسانی مسکن مهر سرپل‌ذهاب در زلزله اخیر رنگ و بوی سیاسی به خود گرفت و گروه‌های سیاسی از این موضوع برای تقویت جناح خود استفاده کردند تا این موضوع به حاشیه‌ای پررنگ برای زلزله استان کرمانشاه تبدیل شود.

حال آنکه براساس گفت‌وگوهای منتشرشده با بازماندگان زلزله در شهر سرپل‌ذهاب و مسئولان اداره کل راه و شهرسازی استان کرمانشاه و همچنین بازدید از این مساکن مهر تخریب در این منطقه تنها مربوط به دیوارها بوده است و سازه مسکن مهر بر اثر زلزله تخریب نشده است.

روز گذشته خبری به‌نقل از معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه منتشر شد که وی در این خبر از کشته شدن ۱۰۰ نفر در مسکن مهر خبر داده بود که این خبر بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های کشور و به‌ویژه در رسانه‌های خارجی داشت.

معاون استاندار کرمانشاه در سرپل‌ذهاب در مورد این خبر گفت: در شهر سرپل‌ذهاب مسکن مهر دولتی و “مسکن مهر خودمالک” وجود داشت که در مسکن مهر دولتی، زمین دولتی بود و سازه تحت نظر دولت ساخته شد و مسکن مهر خودمالکی نیز در این شهر وجود دارد که توسط مردم ساخته شده ولی تحت عنوان مسکن مهر وام گرفته است.

مجتبی نیک‌کردار با بیان اینکه این دو نوع مسکن مهر در شهر سرپل‌ذهاب کنار یکدیگر قرار داشتند، افزود: در مجتمع‌های مسکن مهر خودمالک ۱۰۰ نفر کشته شدند ولی در مسکن مهری که دولت ساخته که با عنوان مجتمع شهید شیرودی است تنها دو نفر کشته شدند و در این مجتمع‌ها سازه بر اثر زلزله تخریب نشده است ولی در خودمالک‌ها چهار طبقه فروریخته‌اند.

این مقام مسئول با ابراز اینکه براساس اعلام افراد محلی ۱۰۰ نفر در این مسکن مهر خودمالک کشته شده‌اند، گفت: این موضوع را باید رسانه‌ها دقیق بنویسند زیرا مسکن مهری که دولت زمین داده و ساخته در برابر زلزله دوام آورده است هرچند که باید مسکن مهر خودمالک نیز در برابر زلزله مقاومت می‌کرد زیرا خودمالک‌ها باید بر نحوه ساخت این سازه به‌دلیل اینکه دولت حضور مستقیم نداشته نظارت می‌کردند.


از مسکن مهر تا مسکن اجتماعی؛ دیکته نانوشته غلط ندارد

مسکن مهر سر پل ذهاب

دولت روحانی اگر به کیفیت و ایمنی مسکن مهر انتقاد دارد، کافی است به جای آن، مسکن اجتماعی با سطح مطلوب ایمنی و مقاومت در برابر زلزله بسازد و تحویل مردم بدهد.

در روزهای پس از زلزله کرمانشاه، عمده تلاش دولت دوازدهم و حامیان آن، تمرکز بر تخریب ساختمان‌های مسکن مهر در مناطق زلزله‌زده قرار گرفته است.

جرقه این ماجرا را اسحاق جهانگیری زد که فردای زلزله در جلسه‌ای مدعی شد که   بیشتر خانه‌های تخریب‌شده در زلزله متعلق به ساختمان‌های مسکن مهر بوده است و از وزیر راه و شهرسازی خواست تا با دقت این موضوع که چرا خانه‌های نوساز تا این حد آسیب‌پذیر بوده‌اند را بررسی کند.

حسن روحانی نیز در سخنان خود به این موضوع پرداخت و از تخریب گسترده مسکن مهر انتقاد کرد.

سه‌شنبه هفته گذشته هم عباس آخوندی وزیر راه در پی وقوع زلزله در کرمانشاه، دستور تحقیق درباره آسیب‌دیدگی ساختمان‌های جدیدالاحداث و به‌ویژه ساختمان‌های مسکن مهر را صادر کرد. شایان ذکر است آخوندی به غیر از این دستور، تاکنون هیچ اقدام دیگری درباره مناطق زلزله‌زده انجام نداده و خبری از وی در کرمانشاه نشده است.

متعاقبا رسانه‌های زنجیره‌ای حامی دولت نیز در روزهای پس از زلزله، محور کار خود را بر تخریب مسکن مهر قرار داده‌اند و در این باره آمار و ارقام نادرستی نیز به خورد افکار عمومی داده‌اند.

این در حالی است که مسئولان استان کرمانشاه به صراحت اعلام کرده‌اند که در ساختمان‌های مسکن مهر فقط دو نفر کشته شده و این ساختمان‌ها با وجود تخریب دیواره‌ها، پابرجا مانده و در هیچ یک، سقف و ستون‌ها فرونریخته که موجب تلفات ساکنان شود.

با این حال، اگر از واقعیات درباره میزان تخریب مسکن مهر در زلزله کرمانشاه بگذریم، چند نکته مهم درباره حمله دولت‌ها به مسکن مهر پس از زلزله، وجود دارد که باید به آن توجه کرد.

۱٫      در ابتدای دولت یازدهم، پس از مزخرف خوانده شدن مسکن مهر، عباس آخوندی وزیر راه طرح مسکن اجتماعی را مطرح کرد و مدعی شد مسکن اجتماعی فاقد ایرادات و نواقص مسکن مهر خواهد بود.

با گذشت بیش از ۴ سال از آن وعده‌ها، تاکنون حتی یک واحد مسکن اجتماعی هم ساخته نشده است تا چشم مردم به طرح ابداعی عباس آخوندی و رفقا روشن شود. اکنون که تمرکز دولت فعلی بر تخریب مسکن مهر قرار گرفته، باید از آنان پرسید چرا در ۴ سال اخیر، به جای مسکن مهر که به گفته آنان ناایمن است، مسکن اجتماعی و با سطح بالای کیفیت و ایمنی در برابر زلزله نساختید و تحویل مردم ندادید؟

۲٫      نکته مهم دیگر آنکه تمامی ساکنان مسکن مهر، از اقشار متوسط و کم‌درآمد جامعه بوده‌اند که پیش از مسکن مهر، مجبور به اجاره‌نشینی (آن هم نه در منازل اعیانی، بلکه منازل ارزان‌قیمت) بودند. طبیعتا ساختمان‌هایی که این افراد در آن مستاجر بودند، فاقد سطح ایمنی بالا همچون مقاومت در برابر زلزله بودند. بنابراین، مسکن مهر با همه ایرادات، نسبت به ساختمان‌های قدیمی کشور، از استحکام بالاتری برخوردار است.

۳٫      نکته دیگر درباره سخنان روحانی است که چند بار گفته مسکن‌های شخصی‌ساز استحکام بیشتری نسبت به مسکن دولتی‌ساز (مهر) داشته است. کاملا بدیهی است که مسکن‌های شخصی‌ساز به دلیل به کار بردن مصالح گران‌تر و باکیفیت‌تر، استحکام بیشتری دارند و البته نباید از خاطر برد که قیمت بالاتری دارند.

اکنون در هر نقطه از کشور که مسکن مهر ساخته‌شده، در همان محله قیمت ساختمان‌های شخصی‌ساز گاه تا دو برابر مسکن مهر بوده است. مسئولانی که ساختمان‌های شخصی‌ساز را با مسکن مهر مقایسه می‌کنند، از خود نمی‌پرسند   آیا مردمی که برای تامین ۲۰ میلیون تومان آورده اولیه برای مسکن مهر دچار مشکل بودند و حتی در پرداخت اقساط اندک وام قرض‌الحسنه مسکن مهر، به زحمت می‌افتند، می‌توانستند مسکن‌های شخصی‌ساز خریداری کنند و خریداری نکردند؟

۴٫      دولتمردان کابینه حسن روحانی در حالی به مسکن مهر حمله می‌کنند و به وعده خود در ساخت مسکن اجتماعی توجه ندارند، باید بدانند که دیکته نانوشته غلط ندارد. اگر مسکن مهر ناایمن ساخته‌شده (که البته اینطور نیست) حداقل دو میلیون خانوار سطح پایین کشور را خانه‌دار کرده است.

دولت روحانی اگر به کیفیت و ایمنی مسکن مهر انتقاد دارد، کافی است به جای آن، مسکن اجتماعی با سطح مطلوب ایمنی و مقاومت در برابر زلزله بسازد و تحویل مردم بدهد. اگر دولت روحانی در این ۴ سال، فقط چند واحد مسکن اجتماعی در کرمانشاه ساخته بود که در برابر زلزله، مقاومت کرده بود، می‌توانست از مسکن مهر انتقاد کند.

بر چسب ها

پیشنهاد سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close