«جهان» روی دور تکرار! / قصه تکراری کارگران روغ نباتی جهان و وعده های مسئولین!

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=9451

«جهان»، شرکتی که قصه پر غصه کارگران آن پایان ندارد و تبدیل به قصه هزار و یک شب شده است، قصه‌ای که همه یک هزار و یک داستان آن عین هم است و فقط مسؤولان پیگیری کننده مشکلات تغییر می‌کنند.

«جهان» روی دور تکرار!

«جهان»، شرکتی که قصه پر غصه کارگران آن پایان ندارد و تبدیل به قصه هزار و یک شب شده است.

این قصه اما از سال ۱۳۹۲ آغاز شد، زمانی که این شرکت با ۶۰۰ کارگر به شخصی که به نام اسماعیلی که وابسته به هلدینگ داروگر بود واگذار شد اما از آنجایی که شرکت خصولتی بود واگذاری آن از طریق سازمان خصوصی‌سازی انجام نشد.

پس از واگذاری این شرکت رفته رفته نیروها کاهش یافته و با گذشت زمان نیروها به کمتر از ۱۰۰ نفر یعنی یک ششم نیروی قبلی رسید و شیفت‌های کاری نیز به تدریج کم شده و رفته رفته توان شرکت برای تولید کمتر و کمتر شد.

اما اینها همه ماجرا نبود، مطالبات بر جای مانده، بیمه پرداخت نشده، حقوق دریافت نشده، تسهیلاتی که به کارگران ارائه نشد، نیز از دیگر مشکلاتی بود که به مشکلات دیگر افزوده شد.

علاوه بر این مشکلات اما یکی دیگر از موضوعاتی که موجب می‌شد، کارگران دست به اعتراض و تجمع بزنند، تعطیلی چندین باره شرکت و تعدیل نیروهای مکرر انجام می‌شد، قصه‌ای که هراز چندگاهی تکرار شده و هر بار نیز با پادرمیانی یکی از مسؤولان پایان می‌یافت.

قصه تعطیلی و مشکلات این شرکت به قدری تکراری شده است که حتی رسانه‌ها نیز مستاصل مانده‌اند که چگونه بنویسند که شاید مشکلی از مشکلات آن حل شود.

این روند ادامه داشت تا اینکه وزیر صنعت و معاون اول رئیس‌جمهور نیز وارد قضیه شدند و پای آنها هم به موضوع جهان باز شد.

*ضد و نقیض‌های جهانی

در همان بازه زمانی مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری زنجان اعلام کرد که این کارخانه مشکلی از نظر تامین مواد اولیه ندارد و تعطیلی‌های کارخانه خودسرانه رخ می‌دهد، چرا که علت خاصی برای آن وجود ندارد.
امیرحسین اسکندری با اشاره به اقدامات سال قبل استان در پیگیری موضوع مربوط به این کارخانه و البته پیگیری حقوق کارگران گفت: در این زمینه استان ورود کرده و کسانی که مستحق بیمه بیکاری بودند، به آنها بیمه تعلق گرفته است.
مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری زنجان با اشاره به سخنان ضد و نقیض مالک جدید که درباره اینکه از بدهی کارخانه خبر نداشته است، تصریح کرد: این امر به این معناست که این شخص برای تولید این کارخانه را خریداری نکرده بود.
اسکندری با اشاره به اینکه بهانه‌های متعدد کارفرما برای تعطیلی شرکت موجب شده است که برخورد قاطع با وی انجام گیرد، افزود: اما در وهله نخست به دنبال این هستیم که موضوع واگذاری کارخانه به وی را در سال ۱۳۹۲ تعیین تکلیف کنیم و ما الان به دنبال این هستیم که اصلا چگونه این واگذاری انجام شده است و با وجود پیگیری دستگاه‌های نظارتی درباره واگذاری پاسخی را ارائه نکرده‌اند.

مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری زنجان با بیان اینکه در تلاش هستیم با پیگیری ویژه مانع از فروش اموال شویم و چنانچه واگذاری کارخانه درست نبوده باشد، اقدام لازم انجام می‌شود، تصریح کرد: تلاش می‌شود، کارخانه با شرایط مطلوب فعالیت کند، همچنان که این کارخانه ظرفیت لازم برای فعالیت در حوزه روغن را به عنوان برند را دارد و سرمایه گذارانی هستند که می‌خواهند آن را بخرند که یکی از آنها «شیرین عسل» است.

*اما و اگر نداریم

پس از این سخنان موقتا و در ظاهر مشکل روغن نباتی جهان حل شد، اما تماس‌های مکرر کارگران و اعتراض آنها نسبت به فعالیت شرکت نشان می‌‌داد که مشکل به صورت ریشه‌ای حل نشده است.

فعالیت شرکت به همین روال ادامه داشت تا اینکه در روز معارفه استاندار زنجان یعنی آبان ماه سال قبل، کارگران در مقابل محل برگزاری مراسم تجمع کردند و از استاندار خواستند که مشکل آنها را حل کند.

استاندار زنجان در آذرماه سال قبل در پیگیری خبرنگار فارس درباره مشکلات روغن نباتی جهان گفت: با مدیر کارخانه در مورد مشکلات روغن نباتی جهان دیداری برگزار شده و در این جلسه جدولی تنظیم شده و وی برای عمل کردن طبق آن جدول متعهد شده است.

استاندار زنجان با ابراز امیدواری برای حل مشکلات کارخانه روغن نباتی جهان افزود: با حل این مشکلات، کارگران هم مشغول به کار خواهند شد.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر سوء‌استفاده مدیریت کارخانه از تغییرات مدیریتی در استان زنجان گفت: نه، کارگران باید به سر کار خود بازگردند و وی هم متعهد به انجام وظیفه، بر اساس جدول تنظیمی، شده است.

استاندار زنجان با تاکید بر اینکه مسئله مجهول و اما و اگری وجود ندارد، ادامه داد، اگری وجود ندارد و ان‌شا‌ء‌الله مطالب گفته شده عملی می‌شود.

وی در پاسخ به سؤالی در مورد اینکه اگر این مرحله هم به مانند مراحل گذشته مدیر کارخانه به وظایف خود عمل نکند گام بعدی استان چه خواهد بود، و صحبت‌های شنیده شده مبنی بر طی مراحل قضایی تاکید کرد: اما و اگری وجود ندارد و باید انجام شود.

*چرخ جهان می‌چرخد

در مدت ۹ ماه گذشته از قولی که استاندار زنجان به کارگران داده بود، شرکت به همان روال قبلی به کار خود ادامه داد تا اینکه با اعلام سفر رئیس قوه قضائیه، کارگران روغن نباتی جهان تصمیم گرفتند تا مشکلات خود را با رئیس قوه قضائیه در میان بگذارند و این اتفاق هم افتاد و آیت‌الله رئیسی قول مساعدت در این زمینه را داد.

پس از این سفر مسؤولان دست به کار شدند که مشکلات این شرکت را حل کنند و هر روز اخبار جدیدی از شرکت با مالک شرکت و تصمیمات جدید اتخاذ شده منتشر می‌شد.

استاندار زنجان این بار به خبرنگاران گفت: نتیجه همه جلساتی که برگزار کردیم این شد که مقرر شد که صاحب شرکت ظرف همین هفته یک مدیر تام‌الاختیار انتخاب و به ما معرفی کند، اضافه کرد: اعتقاد داریم بخشی از این مشکلات به مدیریت مربوط است که باید عوض شود.

حقیقی افزود: همچنین صاحب شرکت موظف شده است که همین امروز یک ماه از حقوق کارگران را بپردازد و تا پایان مهرماه، چهار ماه حقوق باقی مانده را تسویه کند و به خاطر همین ما نیز به نهادهای دیگر گفته‌ایم که برای او حکم مالیات نکشند.

استاندار زنجان تصریح کرد: همچنین مقرر شده است که تا پایان آبان‌ماه سه ماه دیگر از معوقات نیز پرداخت شود و در قبال آن ما در بحث مالیات و … برای او حکم نکشیم.

وی همچنین از تشکیل کمیته رصد برای نظارت بر امور کارخانه خبر داد و افزود: هم اکنون این کارخانه ۲ هزار و ۵۰۰ تن روغن خام دارد که اگر تولید در این کارخانه راه‌اندازی نشود، فاسد شده و به درد تولید نخواهد خورد.

حقیقی تصریح کرد: اگر صاحب شرکت این مصوبات را اجرایی کرد ما نیز او را کمک خواهیم کرد که چرخه تولید او بچرخد و بیشتر نیز بشود.

استاندار زنجان افزود: اما اگر سرباز بزند این واحد تولیدی تعیین تکلیف خواهد شد که راه‌های قانونی خود را دارد البته امیدواریم کار به آن جا نکشد، هرچند که منظورمان از تعیین تکلیف تعطیلی این واحد نیست که در این صورت کار این واحد تولیدی با مدیریت جدیدی ادامه خواهد یافت.

وی تصریح کرد: اگر مالک حقوق را پرداخت نکند مشکل اساسی پیدا خواهد کرد و اینطور نیست که پیگیر قضایا نباشیم و اگر در هر مرحله اقدامی انجام نشود ما تصمیم دیگری می‌گیریم.

*قوه قضائیه پای کار

رئیس کل دادگستری استان زنجان نیز از پیگیری مشکلات کارگران این کارخانه با جدیت خبر داد و اظهار کرد: در جریان سفر رئیس قوه قضاییه به زنجان تعدادی از کارگران یکی از کارخانجات زنجان به خاطر برخی مشکلات در خواست ملاقات با آیت الله رئیسی را داشتند  که  در نهایت این دیدار در یک محیطی صمیمی برگزار و نماینده کارگران به بیان مشکلات پرداخت و سپس رئیس قوه قضاییه مطالبی در خصوص پیگیری و حل مشکلات ارائه کرد.

حجت‌الاسلام صادقی نیارکی گفت: ما پیگیر مطالبات  به حق کارگران خواهیم بود و کارگران مطمئن باشند مسائل و مشکلات آنان با  جدیت پیگیری و در صدد حل آن خواهیم بود.

وی افزود: در راستای کسب اطلاعات بیشتر از مشکلات کارگران یکی از کارخانجات زنجان با حضور تیمی از مرکز رسانه روز جمعه گزارش کاملی از این مجموعه تهیه و برای بررسی و حل مشکلات به قوه قضاییه ارسال شد.

*جهان جان گرفت

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان نیز در این باره گفت: مشکلات این کارگران در سفر رئیس قوه قضائیه مطرح و پس از آن جلسات مربوط در این حوزه تشکیل شد.

ناصر فغفوری با اشاره به اینکه یکی از اولویت‌های استان جلوگیری از تعطیلی واحدهاست، گفت: اگر مشکل روغن نباتی جهان را هم حل کنیم، یک رکورد خواهیم داشت در ارتباط با اینکه خوشبختانه در استان زنجان واحدی به واحدهای تعطیل اضافه نشده است.

وی با اشاره به اینکه پیگیری در حل مشکلات کارگران جدی بود و با کارفرما با جدیت صحبت کردیم، افزود: در این تعهدات کارفرما مکلف شد که آنها را در مهر و آبان انجام دهد و یک سری وظایف نیز به کارگران تکلیف شد که انجام دهند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان افزود: باید همه دست به دست هم دهند تا مشکل حل شود و امروز دومین حقوق بود که در شهریورماه پرداخت شد و بنا شد تا پایان مهرماه نیز چهار ماه از حقوق معوقه نیز پرداخت و تا پایان آبان نیز حقوق بعدی پرداخت شود.

وی تصریح کرد: در روز نخست نیز تعدادی از کارگران در شرکت حضور داشتند و در همین راستا سرمایه‌گذار درخواست ۳۰ تا ۳۵ نفر نیروی کار جدید را نیز کرده است.

* گزارش کارگری در راه قوه قضائیه

تا اینجا اخبار بسیار امیدوار کننده و امیدبخش بود تا اینکه یک منبع آگاه خبرهای دیگری به خبرنگار فارس داد، اخباری که با گفته مسؤولان در تناقض بود.

این منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود، به خبرنگار فارس گفت: حقوقی که مسؤولان اظهار می‌کنند به حساب کارگران واریز شده است در واقع مساعده است و طبق قانون کار خود مالک پرداخت شده است و مبالغ پرداختی به هر کارگر مختلف است.

وی تصریح کرد: آنطور که بنده اطلاع دارم در شرایط این شرکت آب از آب تکان نخورده است و برخلاف گفته مسؤولان تولیدی در کارخانه وجود ندارد.

وی افزود: کارگران به دنبال این هستند که گزارشی از وضعیت موجود تهیه کرده و برای رئیس قوه قضائیه ارسال کنند تا بلکه مشکلات آنها حل شود.

یکی از کارگران این شرکت نیز در همین باره به خبرنگار فارس گفت: طبق مصوبه شورای تامین قرار شده است که کارفرما طی دو ماه حقوق معوقه کارگران را بپردازد در حالی که مشکل ما فقط این نیست، کارگران ۳۶ ماه بیمه معوقه دارند و از طرفی کارگران با شکایت به اداره کار میانگین ۵۰ میلیون تومان حکم از اداره کار گرفته‌اند.

*جهان روی دور تکرار

وی با اشاره به اینکه شورای تامین جلوی اجرای این حکم را نیز گرفته است، تصریح کرد: از طرفی ما سرویس ایاب و ذهاب نداریم و شیفت‌ها ۱۲ ساعته است و غذا را نیز خود کارگران تهیه می‌کنند.

این کارگر با اشاره به اینکه کارگران اضافه کاری و نوبت کاری ندارند، افزود: از طرفی نیروی کار شرکت نیز موجود نیست و همین امر نیز موجب بروز مشکلاتی شده است و از ۱۲۰ نفر نیروی کار در سال گذشته به ۸۵ نفر در سال جاری رسیده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه به گفته مسؤولان چرخ تولید در کارخانه راه‌اندازی شده است، در حالی که اینطور نیست و کارخانه از مردادماه سال قبل تولید ندارد.

وی افزود: از طرفی به گفته مسؤولان مطالبات کارگران فقط مربوط به امسال است و معوقاتی ندارند در حالی که همه کارگران از اداره کار حکم گرفته‌اند که میانگین آن ۵۰ میلیون تومان است که احتمالا امروز این احکام به صورت قطعی گرفته شود.

این کارگر با اشاره به اینکه قصه مشکلات کارگران روغن جهان تکراری شده است و از بس به رسانه‎ها و مسؤولان توضیحات در این باره ارائه کرده‌ایم؛ موضوع واقعا خسته کننده شده است و شرایط ما جهانی شده است، تصریح کرد: درخواست کارگران از مسؤولان این است که به صورت ریشه‌ای مشکل را حل کنند.

وی افزود: متاسفانه کار به جایی رسیده است که کارگران از سوی دو نفر از مسؤولان تهدید به اخراج شده‌اند به جای اینکه حمایت شوند.

این کارگر تصریح کرد: تولید از ۳۰ مردادماه سال قبل تعطیل مطلق است و هرکس فقط صرفا شیفت خود را سپری می‌کند و با توجه به اینکه مشکلاتمان حل نشده است از همین رو درصدد آن هستیم که گزارشی از وضعیت به رئیس قوه قضائیه ارسال کنیم تا در جریان ریز موضوعات قرار گیرند.

قصه تکراری جهان و صحبت‌هایی که در ارتباط با تولید و جذب نیروی جدید در حالی از سوی مسؤولان عنوان می‌شود، که در نوبت‌های قبلی نیز همین موضوعات مطرح شده بود، هرچند که هر یک از مسؤولان در دوره مسوولیتی خود بر این تصورند که اتفاق جدیدی رخ داده است.

امید است، این بار با ورود رئیس قوه قضائیه به موضوع، اقدامی عملیاتی‌تر در حل مشکلات کارگران روغن نباتی جهان انجام شود، تا دیگر شاهد تکرار مشکلات کارگران «جهان» نباشیم.

منبع : فارس

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن