اقتصادیایرانجهانسیاسیصفحه اصلیفرهنگی و اجتماعیگزارشویژه

جهنم واقعی در پارادایز آمریکا / اگر آتش‌سوزی کالیفرنیا در ایران اتفاق می‌افتاد! + عکس

دومین آتش سوزی مهیب، کفایت مدعی ابرقدرتی در دنیا را به چالش کشیده است. در این آتش سوزی ۱۲هزار ساختمان از بین رفته و شهر Paradise (بهشت) در شمال کالیفرنیا به طور کامل سوخته است. سی ان ان می گوید ۴۸۱ کیلومتر مربع ( به وسعت کشور هنگ کنگ) طعمه حریق شده است.

شمار مفقودان در هشتمین روز بحران به ۶۳۱ نفر رسیده و تعداد کشتگان به ۶۳ نفر افزایش یافته است. بیش از ۲۵۰ هزارنفر مجبور به فرار از خانه‌هایشان شده‌اند. این دومین آتش سوزی بزرگ به فاصله ۳ ماه است. در آتش سوزی  قبلی که مرداد ماه در اطراف لس آنجلس رخ داد و  ۱۱۷ هزار هکتار (به اندازه مساحت لس آنجلس ) را سوزاند، ۳۰۰ هزار نفر آواره شدند.

در حالی که ۸ روز از شروع ماجرا می گذرد، ترامپ فردا می خواهد سری به منطقه بزند. نکته تاسف برانگیز، سکوت طیف شیدا و تقدیس کننده رژیم آمریکا در میان اپوزیسیون ایرانی است که در اتفاقاتی با مقیاس یک هزارم همین اتفاق در ایران، زمین و آسمان را به هم می دوزند اما در برابر بی کفایتی و بی اعتنایی حکومت آمریکا نسبت به مصیبت زدگی مردمش، به حد خفگی مطلق رسیده اند.

اگر آتش‌سوزی کالیفرنیا در ایران اتفاق می‌افتاد!

 آتش‌سوزی اخیر کالیفرنیا را می شود یکی از وحشتناک‌ترین آتش سوزی‌های تاریخ چندساله این ایالت دانست. تا جایی که چیزی نزدیک به بیش از ۲۵۰ هزار نفر از ساکنان را ناچار به تخلیه این منطقه کرده و نزدیک به ده ها هزار هکتار زمین را سوزانده است. تا به الان ده ها کشته برجای گذاشته  و از سرنوشت صدها نفر خبری دردست نیست.

آتشی که حتی به جان خانه های مجلل سوپر استارها  و لوکیشن‌های فیلم‌های هالیوودی هم افتاده و حتی تلاش شبانه روزی حدود هشت هزار نفر آتش نشان هم تا به الان موفق به مهار آن نشده‌ اتفاقی که کافی است فقط برای چند لحظه آن را در مقیاس و جغرافیای خودمان تصور کنیم و چند لحظه بی تدبیری و غافلگیری بهت آور ستاد مدیریت بحران و مدیران را در شرایط بحرانی کنار بگذاریم و فقط به نقش مردم و رسانه‌هایی فکر کنیم که قرار است نبض افکار عمومی و نحوه برخورد با این اتفاق را در دست بگیرد.

از پست و استوری های پیاپی سلبریتی‌ها و مردم عادی که بی خبر از همه جا اخبار درست و غلط را در جا بدون آگاهی برای هم فروارد می کنند تا رسانه‌های فارسی زبان آن ور آبی که همیشه حتی از کوچکترین اتفاقات هم، بزرگترین فجایع داخلی را می‌سازند.  در نهایت  بعضا تعداد تکذیبیه اخبار دروغ از خود اخبار درست هم جلو می‌زند. ساز و کاری که موقع رخ دادن بلاهای طبیعی به جای بهبود بخشیدن به شرایط و ترزیق آرامش به جامعه شروع به بزرگنمایی هایی بیش از اندازه می‌کند و کار به جایی می‌رسد که رفته رفته از ما  ناامیدترین ملت جهان را می سازد که در کانون برخورد با همه بلاهای طبیعی و غیر طبیعی قرار گرفته.

در حالی که تجربه نشان داده فارغ از ضعفهای همیشگی مسئولان یک کشور در هر جای جهان،  گذر ازیک بحران تا حدی زیادی به آمادگی ذهنی و مدیریت رسانه‌هایی بستگی دارد که تصمیم می‌گیرند غیر از اغراق‌های بیش از اندازه و القای نا امیدی شرایطی برای عبور از حوادث طبیعی و غیر طبیعی فراهم کنند.

آتش سوزی کالیفرنیا آمریکا
آتش سوزی کالیفرنیا آمریکا

اینجا کسی تصویر جهنمی از میهنش منتشر نمی‌کند!

ابراهیم رضایی: خبر آمده که آتش‌سوزی گسترده در کالیفرنیای آمریکا از پنج‌شنبه گذشته آغاز شده و تاکنون بیش از ۳۶ هزار هکتار را سوزانده، حدود هفت هزار ساختمان را ویران کرده و بیش از ۳۱ کشته و صدها مصدوم و مفقود، صدها هزار بی‌خانمان و همچنین میلیاردها دلار خسارت به دنبال داشته است. البته تا به حال فقط پنج درصد این آتش‌سوزی مهار شده است.

کنجکاو شدم که رسانه‌های آمریکایی چگونه این واقعه را پوشش داده‌اند. سری به پرمخاطب‌ترین #مطبوعات_آمریکا زدم (یو.اس.ای.تودی، نیویورک‌تایمز، واشنگتن‌پست، وال‌استریت، لوس‌آنجلس‌تایمز) و تیترها و تصاویرشان را از این رویداد بررسی کردم و به چند نتیجه رسیدم:

اولاً فاجعه‌ای با این شدت لزوماً خبر اول این رسانه‌ها نیست و همه توان رسانه صرف پرداختن به این موضوع و به تبع آن درگیر کردن مخاطب با حادثه نشده است.

ثانیاً اظهار نظر مقامات محلی برجسته شده و تلاش شده به حل کردن مسئله و کم کردن تبعات آن کمک شود.

ثالثاً مطلقاً تصاویر دلخراش مثل اجساد قربانیان یا لاشه حیوانات و حتی شیون‌های شدید یا مطالبی برای ناامید کردن مردم دیده نمی‌شود.

رابعاً علاوه بر پوشش خبری خسارت‌های حادثه، به ابعاد دیگر آن بویژه خبرهایی که می‌تواند از تلخی ماجرا کم کند، نیز پرداخته شده است مثلاَ در تصاویر منتشره موارد زیر به چشم می‌خورد:

یک آتش‌نشان در حال نجات چند گربه

کمک مامور امداد به سالمندان

آتش‌نشان در حال خاموش کردن آتش

پرچم برافراشته آمریکا

خطرپذیری ماموران آتش‌نشانی در حادثه

حضور نیروهای پلیس در محل حادثه و کمک آنها به مردم

ماشین آتش‌نشانی در حال حرکت و ارائه خدمات

حضور سگهای مخصوص برای کمک

استفاده از هلی‌کوپتر و… برای خاموش کردن آتش

این روزها سالگرد زلزله کرمانشاه است. وقتی عملکرد رسانه‌های ایرانی را در زلزله (و نیز پلاسکو و…) با عملکرد رسانه‌های آمریکایی در آتش‌سوزی مقایسه کنیم، متوجه می‌شویم که رسانه‌های غربی به مراتب نسبت به رسانه‌های داخلی مسئولیت پذیرتر و متعهدتر بوده و خیلی بیش از ما به آرامش ذهنی و روانی مخاطب توجه دارند.

آنها در شدیدترین حوادث هم تصویری جهنمی از میهن خود منعکس نمی‌کنند و در عوض ما برای جهنم نشان دادن کشورمان و تحقیر و تمسخر توان داخل مسابقه می‌گذاریم. یادمان نرفته که بخش اعظم تصاویر منتشره از زلزله، شیون و ناله و سرما و عدم رسیدگی و خرابی و بی‌توجهی و اجساد جان‌‍باختگان بود. بی‌تردید غرق کردن مخاطب در پیام‌های منفی عواقب جبران‌ناپذیری درپی خواهد داشت.

باور کنیم که نه آنجا بهشت است و نه اینجا جهنم.

در ادامه بخشی از این تصاویر منتشر شده را می بینید:

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close