حال تعاونی‌های روستایی زنجان خوب نیست؛ فقط ۹۱ تعاونی فعال است

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=4874

هدف تعاونی‌های روستایی ایجاد اشتغال و ارائه خدمات قبل، حین و پس از تولید است که این عامل موجب می‌شود تعاونی‌های روستایی جایگاه بسیار مناسبی در حوزه اقتصادی داشته باشند.

توسعه صادرات، بازاریابی و عرضه و فروش محصولات تعاونیها به جامعه هدف از مهمترین برنامه‌های شرکتهای تعاون روستایی است و می‌تواند به اقتصاد روستاییان و کشاورزان کمک کند و موجب کاهش فقر و کاهش آسیب‌های اجتماعی شود.

محمود نوری، مدیر تعاون روستایی استان زنجان گفت: کلیه سازمانهای خدمات‌رسان به تعاونیهای روستایی با اتحاد و انسجام می‌توانند خدمات سازنده‌ای به مجموع تعاونیها ارائه دهند و در فعال شدن هر چه بیشتر تعاونی‌های روستایی موثر واقع شوند.

به گفته وی، در حال حاضر هیچ حمایت یارانه‌ای و مالی از تعاونیها اتفاق نمی‌افتد که یکی از عوامل غیر فعال شدن تعاونی روستایی است. ساختار تعاونی‌ها به ویژه در بخش کشاورزی دارای مشکلاتی از جمله نبود نهاده‌های کشاورزی، بازاررسانی محصولات کشاورزی و قدرت پایین رقابت با شرکت‌های خصوصی است.

در بخش تعاون روستایی باید بسترهای جدید فعالیت‌های اقتصادی تالیف شود و فعال شدن تعاونیهای روستایی نیازمند تعریف بازار جدید کار است.

در حال حاضر در صورت رونق کسب و کار در کشور علاوه بر بخش خصوصی، بخش تعاونی نیز منتفع می‌شود.

مدیر تعاون روستایی استان زنجان گفت: مجموع تعاونی‌های روستایی فراگیر استان دارای حداقل ۲۰۰ و حداکثر ۲ هزار عضو هستند که در مجموع ۹۱ تعاونی فعال اعم از روستایی، کشاورزی، زنان روستایی، تولید، سهامی زراعی، کشت و صنعت و اتحادیه تعاونیهای روستایی در استان وجود دارد.

رویکرد جدید سازمان مرکزی صادرات است با این که پیشتر هدف اصلی تولید و خدمات رسانی بود اما در ساختار جدید هدف هیئت مدیره تعاون روستایی ایران خدمات رسانی در حوزه بازار و صادرات است بر همین اساس برخی از اتحادیه‌های تعاونی استان مانند اتحادیه خدابنده در سال گذشته توانست سیب زمینی صادر کند که بسیار کمک رسان به کشاورزان و بخش کشاورزی منطقه خدابنده بوده است.

مجموع تعاونی‌ها مخصوصا تعاونی‌های روستایی و کشاورزی نیاز به توجه بسیار ویژه از طرف مراجع تصمیم‌گیر، استانداری و از طرف سایر دستگاه‌ها دارند تا روی پای خود بایستند و بتوانند خدمات بیشتری را به کشاورزان ارائه دهند بهترین بستر برای برقراری عدالت اجتماعی و عدالت توزیع، شرکتهای تعاونی هستند.

تعاونیهای روستایی می‌تواند در ایجاد اشتغال روستایی بسیار کار ساز بوده و در توسعه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در روستاها موثر واقع شود. با تمام این اوصاف تعدادی از تعاونیهای روستایی استان غیر فعال است.

به گفته مدیرعامل یکی از شرکتهای تعاونی روستایی غیر فعال استان زنجان، در حال حاضر چندین عامل مانع از فعالیت تعاونی‌های روستایی شده است، دولت با صدور مجوز به بخش خصوصی برای ایجاد شرکتهای خدماتی موجب شد تا تعاونی‌های روستایی توانایی رقابت با شرکت‌های خصوصی را نداشته باشد زیرا این شرکتها دارای مدیران تحصیل کرده و دارای محصولات به روز و مدرن بودند.

وی دلیل بعدی را حذف فروشگاه مصرف تعاونی‌های روستایی با پرداخت مستقیم یارانه به جای کوپن به اعضا عنوان کرد و افزود: با انجام این عمل ارتباط اعضا با تعاونی‌ها قطع و فروشگاه مصرف تعاونی حذف شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر نیز محدود کردن واحدهای اعتباری شرکتهای تعاونی و حذف یارانه اعضا موجب غیر فعال شدن هر چه بیشتر تعاونی‌های روستایی شده است زیرا بیشتر این تعاونیها به دلیل نداشتن درآمد تبدیل به تعاونی زیان‌ده شده‌اند.

منبع : تسنیم

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close