حال « زنجان چای» اصلا خوب نیست + عکس و فیلم

زنجانرود که در ترکی به «زنگان‌چایی» و «زنجانچایی» معروف است، یکی از شعب رودخانه قزل‌اوزن است که از شهر زنجان می‌گذرد.

این رودخانه با طول تقریبی ۱۲۰ کیلومتر از حدود سلطانیه واقع در جنوب شرقی زنجان سرچشمه می‌گیرد و بعد از عبور از جنوب شهر زنجان در حدود روستای رجعین در کیلومتر ۸۴ شمال‌غربی زنجان به رودخانه قزل‌اوزن می‌ریزد.

در سالهای گذشته مسئولان اداره‌کل محیط‌‌ زیست و دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات درمانی استان زنجان، بارها نسبت به وضعیت ورود فاضلاب به رودخانه زنجانرود و انباشت زباله در  مسیر این رودخانه هشدار داده‌اند، ولی به رغم همه تلاش‌ها روند آلودگی زنجانرود تداوم دارد.

از آنجا که این رود در مسیر خود برخی مزارع، باغات و سبزی‌کاری‌های جنوب شهر زنجان را آبیاری می‌کند، آلودگی آب آن موجب شیوع بیماری‌های مختلف شده است.

طی سال‌های اخیر لزوم پاکسازی مسیر رودخانه زنجانرود و جلوگیری از آبیاری مزارع و باغات حاشیه شهر زنجان به‌وسیله فاضلاب شهری به‌عنوان چالشی سوال برانگیز همواره مطرح بوده و این روند هنوز با گذشت بیش از دو دهه رفع نشده و بر گستره آلوده‌سازی آن هر روز افزوده می‌شود.

آب رودخانه زنجانرود که به «زنجانچایی» در میان مردم زنجان مشهور است،به‌ دلیل ورود فاضلاب شهری و پساب برخی واحدهای صنعتی به گندابی متعفن تبدیل شده  است.

اگر چه از دور صحنه های زیبای زنجانرود چشم هر بیننده ای را به خود متوجه می کند، اما در فاصله کمی از این رویای شیرین، حقیقتی بسیار زشت نهفته است.نزدیک این روخانه زیبا که می شود بوی تعفن و وجود زباله ها و نخاله ها منظره دلنواز آن را به منظره ای کریه و زشت تبدیل می کند.

علاوه بر چهره زشتی که در زنجانرود به وجود آمده است بوی تعفن گندآب ها حال هر عابری را خراب می کند، زنجانرود که در بین دو پل تاریخی زیبا به عنوان آثار ارزشمند میراث فرهنگی زنجان قرار گرفته است با وجود چنین چهره ای که اصلا زیبنده شهر زنجان نیست، دل هر انسانی را آزرده می کند.

طی سالیان سال این رودخانه به دلیل ورود فاضلاب های شهری زیبایی واقعی خود را از دست داده و مردم زنجان که در سال های نه چندان دور خاطرات خوش زندگی خود را در این مکان زیبا داشتند به دلیل گندآبی شدن رودخانه دیگر به این مکان مراجعه نمی کنند.

اگر چه مسئولان اداره ‌کل محیط‌‌ زیست و دانشگاه علوم‌ پزشکی و خدمات درمانی استان زنجان، بارها نسبت به وضعیت ورود فاضلاب به رودخانه زنجانرود و انباشت زباله در  مسیر این رودخانه هشدار داده ‌اند، ولی به رغم همه تلاش‌ ها روند آلودگی زنجانرود تداوم دارد.

از آنجا که این رود در مسیر خود برخی مزارع، باغات و سبزی ‌کاری ‌های جنوب شهر زنجان را آبیاری می ‌کند، آلودگی آب آن موجب شیوع بیماری‌ های مختلف شده است.

طی سال‌ های اخیر لزوم پاکسازی مسیر رودخانه زنجانرود و جلوگیری از آبیاری مزارع و باغات حاشیه شهر زنجان به ‌وسیله فاضلاب شهری به‌ عنوان چالشی سئوال برانگیز همواره مطرح بوده و این روند هنوز با گذشت بیش از دو دهه رفع نشده و بر گستره آلوده‌ سازی آن هر روز افزوده می ‌شود.

زنجانرود که در ترکی به «زنگان‌چایی» و «زنجانچایی» معروف است، یکی از شعب رودخانه قزل ‌اوزن است که از شهر زنجان می‌ گذرد.

این رودخانه با طول تقریبی ۱۲۰ کیلومتر از حدود سلطانیه واقع در جنوب شرقی زنجان سرچشمه می ‌گیرد و بعد از عبور از جنوب شهر زنجان در حدود روستای رجعین در کیلومتر ۸۴ شمال‌ غربی زنجان به رودخانه قزل ‌اوزن می ‌ریزد.

*دو سوم فاضلاب های زنجان تصفیه نمی شود

علی اسدی امروز در گفت و گو با خبرنگار اظهار داشت: در شهر زنجان  بیش از ۹ خروجی وجود دارد که فاضلاب شهر به رودخانه ها میریزد.

وی گفت: علاوه بر هرز آب های سطحی فاضلاب های منازل به سمت زنجانرود می آید.

این مسئول با بیان اینکه یک سوم فاضلاب شهر زنجان تصفیه می شود، افزود: دوم سوم تصفیه نمی شود و وارد چاه های جذبی می شود.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان زنجان گفت: در برخی مناطق از جمله نجف آباد و صفر آباد فاضلاب ها مستقیما وارد جوهای آب شده و با هرزآب های سطحی وارد رودخانه زنجانرود می شود.

اسدی بیان داشت: با نمونه گیری های انجام شده است متاسفانه این فاضلاب آلوده و میزان آن از استانداردهای محیط زیست بالاتر است.

وی با اشاره به اینکه فاضلاب های شهری تصفیه نمی شود و این موضوع در کارگروه سلامت و امنیت غذایی بیان شده است، خاطرنشان کرد: مکاتبات لازم انجام شده و قرار است برنامه ای را برای مدیریت دوم سوم فاضلاب شهر زنجان انجام شود که در این زمینه اخطاری به شرکت آب و فاضلاب داده شده است.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان زنجان ادامه داد: در آخرین جلسه برنامه زمان بندی ارائه شده تا فاز دوم تصفیه خانه شهر زنجان در برنامه کاری قرار بگیرد که این موضوع از طریق شرک آب و فاضلاب شهری پیگیری می شود.

اسدی با بیان اینکه تصفیه دو سوم فاضلاب شهری نیازمند اعتبارات بالایی است که با اعتبارات استانی قابل حل نیست، افزود:برای حل این مشکل باید شرکت آب و فاضلاب از اعتبارات ملی استفاده کند.

وی گفت: در برخی موارد نیز همشهریان زباله های خود را در داخل جوی آب می ریزند که در نهایت وارد رودخانه شده و جلوی حرکت آب را می گیرد که این امر موجب انتشار بو و تعفن می شود.

این مسئول بیان داشت: ضروری است شرکت آب منطقه ای و شهرداری پاکسازی رودخانه ها را در اولویت قرار دهند.

وی در خصوص نخاله های ساختمانی رها شده زنجانرود، گفت: در این زمینه متولی شهرداری است که برخورد می کند و اگر محیط زیست نیز چنین مواردی را مشاهده کند، برخورد می شود.

آبیاری کشتزارها از فاضلاب شهری زنجانرود برای بهداشت شهروندان خطر دارد

دادستان عمومی و انقلاب زنجان گفت: آبیاری کشتزارها از فاضلاب شهری که در زنجانرود جاری است، برای بهداشت شهروندان خطر دارد.

 حجت‌الاسلام حسن مظفری وضعیت منابع آبی کشور و به ویژه این استان حال روز خوشی ندارد و باید مسؤولان برای این موضوع چاره اندیشی کنند.
وی در بیست و ششمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان زنجان تاکید کرد: همه ما مسئول هستیم، تا این وضعیت را ساماندهی و مدیریت کنیم.
دادستان عمومی و انقلاب زنجان تصریح کرد: آبیاری کشتزارها از فاضلاب شهری که در زنجانرود جاری است برای بهداشت شهروندان خطر دارد، بنابراین همه مسؤولان و متولیان این حوزه که با سلامت مردم سر و کار دارد باید تا رفع این مشکل موضوع را پیگیری کنند.
مظفری یادآوری کرد: چرا قانونگذاران، قانونی را تصویب کردند که در آن دارندگان چاه‌هایی که قبل از سال ۸۵ حفر شده، می تواند صاحب پروانه بهره برداری شوند؟
وی خاطر نشان کرد: چند شب بعد از تصویب این مصوبه، مردم برای قرار گرفتن در لیست دریافت پروانه، شبانه به باغ ها و زمین های خود مراجعه و چاه حفر کردند.
دادستان عمومی و انقلاب زنجان تصریح کرد: این مسئله کمر کشور در حوزه آب را شکست و سبب شد کشاورزی به طور غیر اصولی افزایش یابد.

مظفری تأکید کرد: آبیاری کشتزارها از فاضلاب شهری که در زنجانرود جاری است برای بهداشت شهروندان خطر دارد.

چاه‌های جنوب شهر زنجان آلوده به گازوئیل است/ راه‌آهن بی‌توجهی کند، شکایت می‌کنیم

معاون نظارت و پایش اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: چاه‌های جنوب شهر زنجان آلوده به گازوئیل است.

علی اسدی ظهر امروز در حاشیه بازدید مسؤولان از زنجانرود اظهار کرد: بحث ورود گازوئیل به آب چاه‌های جنوب شهر زنجان محرز شده است.

وی با اشاره به اینکه منشأ آلودگی نشت مخازن راه‌آهن زنجان است، تصریح کرد: طبق بررسی صورت گرفته آب تعدادی از چاه‌های جنوب زنجان به گازوئیل آلوده شده است.

معاون نظارت و پایش اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان زنجان با بیان اینکه اخطارهای لازم در این رابطه داده شده و راه‌آهن موظف به رفع مشکل و صدمات وارده به چاه‌ها شده است، گفت: در صورتی که به اخطارهای داده شده به راه‌آهن بی‌توجهی شود، شکایت می‌کنیم.

وی با بیان اینکه سلامت آب و همچنین حفاظت از خاک وظیفه همگانی است، بیان کرد: راه‌آهن باید همکاری لازم را برای رفع این مشکل داشته باشد.

اسدی تصریح کرد: البته راه‌آهن درباره اصلاح نشتی‌ها و بهسازی تانکرها اقداماتی کرده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان نیز در این بازدید با اشاره به اینکه در حال حاضر متقاضی برای تصفیه‌خانه نیست، اضافه کرد: ولی متقاضی برای آبی که در تصفیه‌خانه تصفیه می‌کنیم و وارد زنجانرود می‌شود، وجود دارد.

علیرضا جزءقاسمی با اشاره به اینکه هم شرکتی که می‌خواهد مستقر شود، اینها متقاضی هستند و حتی راشا کاسپین نیز متقاضی فاضلاب تصفیه شده هستند.

وی با اشاره به اینکه شرکت آب و فاضلاب متولی آب خانگی است، گفت: شرکت آب و فاضلاب متولی سایر فاضلاب‌ها نیست و جزو وظایف آن محسوب نمی‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان با اشاره به اینکه ۴۲ درصد از شهر زنجان از شبکه آب و فاضلاب شهری بهره‌مند هستند، گفت: برنامه ما برای سال جاری افزایش این میزان است و علاوه بر اعتبارات دولتی از ۱۷ میلیارد فاینانس جاری نیز استفاده کرده‌ایم که با احتساب اعتبارات جاری به ۲۰ میلیارد تومان در حوزه آب و فاضلاب خواهد رسید.

۶ سال گذشت، زنجانرود سامان نیافت

در حالی که ۶ سال از اراده مسئولان استان زنجان برای ساماندهی زنجانرود و اجرای پروژه گردشگری و تفریحی در جنوب شهر زنجان سپری می شود، هنوز خبری از ساماندهی این منطقه نیست.

بهار سال ۹۰ بود که مسئولان زنجانی برای ایجاد مرکز تفریحی و گردشگری جدید در زنجان، تصمیم به احیای زنجانرود یا همان اجرای پروژه عمرانی زنجانرود گرفتند.
پروژه ای که بنا بود جانی دوباره به رگ های خشکیده رودخانه فصلی زنجانرود ببخشید و چهره زشت و بوی متعفن منتشر شده در جنوب شهر زنجان را تغییر دهد و فرصتی برای جذب گردشگر شود.
همان روزها هم مسئولان عمرانی این استان سه ماهه توانستند به قول خودشان، فاز نخست آن را که ایجاد فضای تصنعی در سمت شرق پل میربها و گندزدایی از این منطقه بود را به سرانجام برسانند اما پروژه در همین نقطه متوقف شد.
از سه سال قبل با روی کار آمدن مسئولان جدید عمرانی، بار دیگر عزم مدیران زنجانی برای ساماندهی به این ناحیه جزم شد، عزمی که اجرایی شدن آن به ظاهر معطل دریافت اعتبار بود اما معاون هماهنگی کنونی عمرانی استاندار زنجان در بازدید که امروز چهارشنبه ۲۹ فروردین ۹۷ از پروژه داشت، علت این تعلل و اجرا نشدن پروژه را پیچیده بودن آن اعلام کرد.
مهرداد سلطانی که پیش از این تجربه معاونت شهرسازی شهردار زنجان را هم در پرونده خود داشت زنجانرود را پروژه ای چند بُعدی خطاب کرد که نیازمند ورود دستگاه های خدماتی، عمرانی، محیط زیست و گاه حتی انتظامی برای جلوگیری از تخلیه فاضلاب شهری در بستر رودخانه است.
وی این جمله را هم گفت که پیش از هر کاری در این منطقه باید از ورود فاضلاب های شهری به بستر رودخانه جلوگیری کرد، مسیر ورودی به پیاده راه طراحی شده و در دست اجرای کنار رودخانه را فراهم ساخت و فاصله میان شهر و رودخانه به سبب وجود راه آهن را کنار گذاشت.
مدیرعامل آب و فاضلاب شهری هم همان ابتدای کار آب پاکی را روی دست خبرنگاران ریخت و گفت: این شرکت مسئولیت مدیریت فاصلاب های تولیدی در شهر زنجان را دارد اما در مورد زنجانرود مسئولیت با این شرکت نیست.
علیرضا جزء قاسمی افزود: در سال جاری هم برنامه این شرکت بر روی افزایش خانوارهای تحت پوشش فاضلاب شهری زنجان متمرکز است.
شهردار زنجان که به گفته خود روزهای نخست سال جاری بازدیدی از منطقه داشت که منجر به درخواست فوری از استاندار به منظور برگزاری جلسه ای پیرامون همین وضعیت اسفبار رودخانه و منطقه شده است، اعلام کرد: شهرداری حاضر است صفر تا ۱۰۰ اجرای این پروژه را به شرط همراهی تمام دستگاه های مرتبط بر عهده بگیرد.
مسیح الله معصومی این را هم افزود که پروژه زنجانرود مجموعه ای مسئولیت های روی هم تلمبار شده دستگاه های مرتبط است و بر عهده گرفتن این پروژه به معنای کنار رفتن این دستگاه برای انجام وظایف نیست.
وی تاکید کرد که زنجانرود می تواند منطقه تفریحی و گردشگری مناسبی برای شهروندان زنجان و مسافران باشد در صورتی که هر دستگاهی مسئولیت خود را به درستی در این منطقه انجام دهد.
معصومی این جمله را هم اضافه کرد که هنوز تخمین اعتباری برای اجرای کامل پروژه زنجانرود انجام نشده چون این پروژه تاکنون تحویل شهرداری نشده و حتی روی تابلوی آن هم مسئولیت اجرا، بنیاد مسکن معرفی شده است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان هم در حین همین بازدید اعلام کرد که ابتدا باید مسیر دسترسی مناسبی برای این منطقه تعریف کرد، مسیری که از یک باغ ایرانی منتهی به زنجانرود شود.
پیش از این اسرافیل نیازی مدیرکل دفتر فنی استانداری زنجان گفته بود که بناست پروژه زنجانرود در سه مرحله اجرا شود که مرحله نخست آن مخصوص فضای سنگی آبی، با گذر های سنگی، حوضچه های آب و حاشیه گلکاری و درختکاری، مرحله دوم فضای سنگ فرش پیاده راه منتهی به فضای سبزی سنگی و مرحله سوم این پیاده راه نیز فضای تمام سبز ختم می شود.
باید متوجه این نکته هم بود که اگرچه بهره بردار نهایی پروژه زنجانرود شهرداری زنجان خواهد بود اما به حتم بدون ورود دستگاه های میراث فرهنگی، شرکت آب منطقه ای، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، سازمان محیط زیست، استانداری و باغداران اطراف این منطقه در عمل نمی توان به نتیجه دلخواهی دست یافت و با بی توجهی مردم در تخلیه فاضلاب شهری، نخاله های ساختمانی و زباله ها نمی توان به پاکی و سرسبزی این منطقه امیدوار شد.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن