اقتصادیایرانجهانسیاسیصفحه اصلیفرهنگی و اجتماعیگزارشویژه

حکایت مسافری از انگلیس؛ ماجرای جاسوسی نخبه خود خوانده ! + عکس

 از روز گذشته اخباری مبنی بر خروج کاوه مدنی یکی از معاونان سازمان محیط‌زیست در رسانه‌های منتشرشده است، خبری که کاملاً عجیب و با روال اداری و سیاسی ایران، نامأنوس بود.

یک مقام دولتی بدون هیچ اطلاع و زمینه قبلی، از کشور خارج و در خارج از کشور، استعفایش را اعلام کرد.

ماجرای استعفای کاوه مدنی تا امروز صبح در هاله‌ای از ابهام بود که بعد از توییت مدنی، مشخص شد که معاون رئیس سازمان محیط‌زیست به‌واقع به همراه خانواده‌اش از کشور فرار کرده – یا فراری داده شده است – و دیگر به کشور بازنمی‌گردد.

کاوه مدنی در توییتی که روز سه‌شنبه منتشر کرد، ایران را سرزمینی دانسته است که «جاهلان مجازی» در آن علم و دانش و تخصص را پس می‌زنند و با «توهم توطئه» در جستجوی محکومی هستند تا همه مشکلات را به گردن بگیرد.

با کمی تأمل مدنی و توییتری که وی منتشر شد، می‌توانیم موارد زیر بیان کنیم.

۱٫ مدنی به فرار خود از کشور اذعان کرده است و همین مسئله باعث می‌شود که به دیگر اظهارات مدنی مشکوک شویم و این سؤال به ذهن متبادر شود که مگر مدنی چه کرده است که از ترس برملاشدنش، از کشور گریخته است؟

۲٫ مدنی اگر مدعی است که هیچ مشکل امنیتی و سیاسی ندارد، چرا فرار خود و خانواده‌اش را بر قرار ترجیح داد؟

۳٫ مدنی می‌گوید، در ایران پیدا کردن مقصر، جاسوس و دشمن از مشارکت و مسئولیت‌پذیری آسان‌تر است، حال باید از مدنی بپرسیم که وی کدام نقش را در ایران ایفا می‌کرده است؟ دشمن، جاسوس و یا مقصر؟

۴٫ کاوه مدنی که پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات سال گذشته از انگلیس به کشور بازگشت، از سوی رسانه‌های اصلاح طلب با عناوینی چون “بزرگترین تئوریسین در حوزه آب” در کشور معرفی شده است (روزنامه کارگزاران – شماره ۳۷ به تاریخ ۲۸ فروردین ۹۷ – صفحه ۳۲). باید از حامیان کاوه مدنی پرسید که او در زمان مسئولیتش کدام اقدام مؤثر را در حوزه آب، بویژه در بخش انتقال بین حوضه‌ای انجام داد و چرا مسؤول شبکه‌سازی و تشکیل کمپین‌ و چالش‌هایی نظیر چالش “بی زباله” شد؟ کدام عقل سلیمی باور می‌کند جایگاه کسی که از او با عناوینی چون “نخبه محیط زیست” و “بزرگترین تئوریسین حوزه آب” یاد می‌کنند، در حد یک مسوول روابط عمومی تقلیل پیدا کرد و ناگهان این “نخبه” بی بدیل، فرار را بر قرار ترجیح داد؟

۵٫ مدنی همواره از دغدغه‌اش نسبت به محیط‌زیست ایران سخن می‌گفت؛ چگونه ممکن است که یک نخبه ایرانی و وطن‌دوست که به ادعای خود و حامیانش برای نجات محیط زیست و بحران آب از انگلیس به ایران آمده است، ظرف کمتر از دوسال و پس از کشف شبکه نفوذ در این سازمان، از کشور فرار کند؟

۶٫ اصلاح‌طلبان و برخی جریانات ضدانقلاب حامی کاوه مدنی، نظام و جریان انقلابی را مقصر فرار کاوه مدنی و در مقایسی وسیع‌تر؛ “نخبگان” می‌دانند؛ ولی هیچ اشاره‌ای به این مسئله نمی‌کنند که نخبگان داخلی همانند کاوه مدنی توسط رسانه‌های زنجیره‌ای حلوا حلوا نمی‌شوند و همانند نظرکرده‌های انگلیسی، شانس ورود به مناصب ارشد دولتی را پیدا نمی‌کنند و حتی گاه برای ثبت و تجاری سازی یک اختراع یا اجرای یک طرح، سال‌ها پشت در می‌مانند – نمونه‌های بسیاری در همین سازمان محیط زیست وجود دارد –  آنگاه بخشی از آنان بدلیل بی توجهی مسوولان مجبور به ترک وطن می‌شوند.

۷٫ اصلاح‌طلبان و حامیان مدنی هیچ‌کدام به این موضوع مهم اشاره که چه مسئله‌ای باعث شده است که کاوه مدنی تصور کند که در آینده به وی می‌گویند جاسوس و دشمن! وی در کدام پروژه‌ها فعال بوده که بیم آن داشته روزی به اتهام جاسوسی مورد بازخواست قرار گیرد؟

مسئله دیگری که حائز اهمیت است پاسخ به این سؤال است که آیا نخبگانوطن‌دوست از ایران فرار می‌کنند یا برای پیشرفت و اعتلای کشور، با همه سختی‌ها مبارزه می‌کنند؟

مرگ مرجان‌ها و «التماس دعا»؛ اسنادی از نخبگی کاوه مدنی و همکارانش

در روزهای اخیر و پس از استعفا و فرار محترمانه! «کاوه مدنی» معاون بین‌الملل و مشارکت‌های فرهنگی سازمان محیط زیست، موجی از حمایت از وی و تأکید برنخبه بودن مدنی از سوی فعالان اصلاح‌طلب و رسانه‌های این جریان در حال پمپاژ است.

چپ‌ها معتقدند از آنجا که کاوه مدنی استاد کالج سلطنتی انگلستان و متخصص منابع آبی بوده است، مقولاتی مثل انتشار تصاویر وی که در یک کشور خارجی مشغول رقاصی با زنان است و یا ماجرای دستگیری شبکه جواسیس محیط زیستی؛ وی را از ایران فراری داده و این مسئله یک مهاجرت نخبگانی کشنده است! [۳]

یک فعال محیط زیست به تازگی در یک سرمقاله ضمن حمایت از کاوه مدنی تأکید کرده است که خوش بحال جایی که کاوه مدنی آنجاست…[۴]

یکی از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس نیز اخیراً گفته است رفتاری که با کاوه مدنی شد مشابه رفتاری بود که با شجریان و اصغر فرهادی شد! [۵]

*درباره موج حمایت اصلاح‌طلبان و فعالان جریان چپ از «کاوه مدنی»، نخبه نامیدن او و تأسف برای فرار محترمانه‌اش یک سؤال مهم چندوجهی وجود دارد…

و آن اینکه ما فرض می‌کنیم که نه تنها مدنی بلکه سیدامامی و سایر مرتبطان با این حلقه در سازمان محیط زیست، طی ۶ سال اخیر، جملگی نخبه بوده‌اند و ربط و ارتباطی هم به مسئله جاسوسی نداشته‌اند!

اما این افراد چگونه نخبگانی بوده‌اند و چه راه حل‌هایی در کیسه داشته‌اند که از «دریاچه ارومیه» طی ۶ سال صدارت دولت آقای روحانی حتی یک خبر خوب متقن هم به گوش مردم نرسیده و گفته می‌شود بحران این دریاچه بیشتر هم شده است!؟

و ایضا این به اصطلاح نخبگان چه وجهی از نخبگی را دارا بوده‌اند که رئیس سازمان محیط زیست راهکار حل مسئله آلودگی هوا را «دعا کردن» عنوان می‌کند!؟

چرا از کسی از این نخبگان از وضعیت نامناسب مرجان‌های ساحلی خلیج فارس و ضرورت جلوگیری از تسریع مرگ آنها هیچ سخنی نمی‌گوید و چرا این داشته حیاتی و بسیار مهم دریایی ایران به جای قرار داشتن در کانون توجهات نخبگان سازمان محیط زیست در آماج اسکله سازی دولتی، طرح عجیب و غریب انتقال مرجان‌ها و بی‌تفاوتی نسبت به طرح‌های حمایتی قرار دارند؟

چرا مردم از نخبگان سازمان محیط زیست می‌شنوند که برای حل آلودگی هوا باید از اتوبوس‌های با قابلیت حمل دوچرخه استفاده شود!؟ [۶]

و چرا برخی نخبگان سازمان محیط زیست دولت آقای روحانی فقط برای یوزپلنگ‌هایی که زیستگاهشان در کنار سایت‌های موشکی ایران قرار دارد دل می‌سوزاندند اما لام تا کام درباره انگاره‌های مهم علمی که احتمال می‌دهند ببر مازندران هنوز منقرض نشده باشد، حرفی نمی‌زدند و فعالیتی هم نمی‌کردند!؟

به سخن دیگر اینکه فرض بر نادیده گرفتن پرونده جاسوسی سیدامامی و مرتبطین او در پوشش فعالیت‌های زیست محیطی و ارتباط قطعی این رخدادها با کاوه مدنی، فرض بر نادیده گرفتن ماجرای عیّاشی و بی‌صلاحیتی اخلاقی مدنی برای احراز پست معاونت سازمان محیط زیست و نیز فرض بر نادیده گرفتن دوتابعیتی بودن این فرد که احتمال هر خطری را دو چندان می‌کند اما هیچ دلیلی هم مبنی بر نخبگی در این فرد وجود ندارد ولذا فعلا مشخص نیست که چرا اصلاح‌طلبان دنیای بدون او را دنیای بدون نخبه می‌نامند…

کاوه مدنی از ایران فرار کرد یا فراری‌اش دادند؟+ سند

اگرچه معاون سازمان محیط زیست به فرارش از ایران اعتراف کرده است و تقصیر را به گردن دیگران انداخته است، اما فرار وی را باید بر اساس جلوگیری از لو رفتن شبکه جاسوسان محیط زیستی تفسیر و تحلیل کنیم.

در روزهای گذشته، محمود صادقی، عضو فراکسیون امید مجلس شواری اسلامی، در حساب توییترخود از استعفای ناگهانی و عجیب کاوه مدنی معاون سازمان محیط زیست در خارج از کشور خبر داد.

مدنی خودش اعتراف به فرار کرده است اما همانند حامیانش (دهباشی، میلانی، زیباکلام و …) فرار خود را به ماجرای متهم بودن به ارتباط با جاسوسان محیط زیستی انداخته است

محمود صادقی، نمایندهٔ تهران در این باره در توییتر خود نوشت: «امروز از یک منبع موثق شنیدم کاوه مدنی معاونسازمان حفاظت محیط زیست، ایران را ترک کرده است. همسر او نیز که ممنوع الخروج شده بود با رفع ممنوع الخروجی کشور را ترک کرد. درس عبرتی برای نخبگانایرانی مقیم خارج از کشور!»[۱]

البته محمود صادقی قبل‌تر هم دروغی درباره دستگیری کاوه مدنی منتشر کرد که با تکذیب سازمان حفاظت از محیط زیست رو به رو شد و مشخص شد مدنی در بازداشت نیست و به کار خود مشغول است.

روزنامه صدای اصلاحات، از مدنی به عنوان رقاص محیط زیست نام می‌برد

اما چه کسی در داخل حامی مدنی بود و چه کسانی مدنی را فراری دادند؟

به دنبال کشف شبکه جاسوسی و نفوذ کاووس سید امامی و دستگیری چند نفر از عوامل شبکه اسرائیلی – انگلیسی – آمریکایی، حرف و حدیث‌هایی درباره کاوه مدنی استاد دانشگاه امپریال کالج لندن هم سر زبان‌ها افتاد و مشخص شد مدنی یکی از متهمینی است که می‌بایست مشخص شود ارتباطی میان او و دیگر عوامل شبکه جاسوسی وجود داشته است یا خیر؛ اما به دلایلی که مسؤولان دولتی باید شفاف سازی کنند، کاوه مدنی نه تنها مورد سؤال جواب جدی قرار نگرفت بلکه به راحتی به اقدامات خود در سازمان محیط زیست ادامه داد تا جایی که مدنی در روزهای منتهی به ایام تعطیلات نوروزی سال ۹۷، با انتشار ویدئویی از خود، چالش بی زباله را در داخل کشور راه‌اندازی کرد.

اما و اگرها درباره کاوه مدنی ادامه داشت تا جایی که تصاویری از مجلس مختلط رقص و عیش و نوش کاوه مدنی در رسانه‌های غیر رسمی و شبکه های اجتماعی منتشر شد و رسانه‌های حامی دولت و جریان اصلاح‌طلب اعلام کردند که این تصاویر برای قبل از دوران مسؤولیتی مدنی است و هیچ ارتباطی به زمان حال ندارد؛ البته کاوه مدنی خودش هم این تصاویر را تکذیب نکرد و مشخص شد جوان متخصص در امور محیط زیست، در موضوعات دیگری هم تخصص دارد.

در دولت روحانی باز هم کسی پاسخگو نبود که اگر این تصاویر برای قبل از دوران تصدی مدنی در سازمان محیط است، بر اساس کدام مجوز و استعلام امنیتی ایشان توانسته‌اند وارد سازمان‌های دولتی شوند؟

البته بعضی از اخبار و نقل قول‌ها حکایت از آن دارد که تصاویر منتشر شده برای سال‌های قبل نبوده و در زمان اخیر اتفاق افتاده است…

بعد از حواشی به وجود آمده، مسؤولان دولتی هیچ زحمتی به خود ندادن و هیچ خبری از تذکر سوری به کاوه مدنی هم وجود نداشت و گویا مسؤولان دولتی و محیط زیستی از این تخصص مدنی بدشان هم نمی‌آمد.

مدنی چرا اینگونه از ایران خارج شد؟

اما سؤال اصلی این است که مدنی به واسطه حمایت چه کسی و چه کسانی از امپریال کالج لندن (دانشگاه متصل به سرویس امنیتی انگلیس) وارد کشور شده است؟

اما با توجه به حواشی به وجود آمده در سه چهار ماه اخیر، چرا کاوه مدنی باید به راحتی به خارج از کشور برود؟ آیا عدم حضور کاوه مدنی در کشور و استعفای عجیبش در خارج از کشور به معنای احساس خطر شبکه جاسوسی از لو رفتن دیگر ارکان شبکه نفوذ نیست؟

اما به دنبال خروج مبهم اما معنی‌دار مدنی از کشورف شبکه حامی و بعضا شبکه نفوذ در توییتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی فعال شدند که چرا باید یک نخبه ایرانی از کشور خارج شود در حالی که هیچ کس از این افراد پاسخ نمی دهد چرا یک نخبه ایرانی باید اینگونه از کشور فرار کند؟ مگر این فرد چه سوابقی دارد یا داشته است که ترجیح داده اینگونه از کشور خارج شود و استعفای خارج از عرف بدهد؟

باتوجه به شواهد امر، جریان اصلاحات و حامی دولت اعم از مستندساز، سیاست‌مدار و ضد انقلاب، به دنبال وارونه جلوه دادن خروج مدنی از کشور هستند و به نوعی در حال تغییر زمین بازی هستند.

عباس میلانی در حمایت از مدنی، جریان انقلابی را متهم کرده است
صادق زیباکلام، طبق همیشه از شبکه انگلیسی حمایت می‌کند و کاملا زمین بازی را عوض کرده است
حسین دهباشی بدون هیچ اشاره‌ای به خروج و استعفای عجیب مدنی، دیگران را به نخبه کشی متهم می کند

قطعاً خروج بی سرو صدای مدنی و استعفای این چنینی وی را باید در پازل خودکشی مشکوک سید امامی تحلیل و تفسیر کرد و مشرق در آینده مطالب دیگری درباره شبکه نفوذ و مدنی منتشر خواهد کرد.


[۱]https://www.isna.ir/news/۹۷۰۱۲۷۰۹۷۵۶/

رابطه “کاووس سید امامی” و “کاوه مدنی” در پرونده جاسوسی به چه بهانه ای بود؟

دوتابعیتی

با خروج کاوه مدنی از کشور بدون آنکه مشخص شود او و کاووس سید امامی تا چه اندازه در خروج اطلاعات مهم به بهانه های زیست محیطی از کشور نقش داشته اند، بار دیگر ضرورت برگناری مدیران دو تابعیتی در کشور مشخص

 کاوه مدنی نامی است که بعد از انتشار تصاویر رقص و شراب‌خواری وی در یکی از ساختمان های مربوط به کشورمان در مالزی منتشر شد در رسانه ها بیشتر خودنمایی کرد.

چه کسی پای کاوه مدنی را به ایران باز کرد؟

٢۶ شهریور ٩۶ با حکم عیسی کلانتری، کاوه مدنی معاون سازمان محیط زیست شد و به این ترتیب زندگی خود در لندن را رها کرده و به ایران بازگشت؛ مدنی بعد از فارق التحصیل شدن در رشته مهندسی عمران در دانشگاه تبریز راهی کشور سوئد شد که در سال ۱۳۸۴ در رشته منابع آب از دانشگاه لوند فارغ‌التحصیل شد. او در سال ۱۳۸۸ مدرک دکترای خود را در رشته مهندسی عمران محیط زیست از دانشگاه کالیفرنیا، دیویس دریافت کرد. وی پس از آن دوره پسا دکتری خود را در رشته اقتصاد و سیاست محیط زیست دردانشگاه کالیفرنیا، ریورساید گذراند.وی قبل از ورود به ایران بارها با رسانه‌های متعدد در خصوص وضعیت محیط زیست ایران گفت‌وگو کرده بود، همچنین سمینارهای مختلفی با مشارکت مدنی در ایران برگزار شده بود اما در نهایت کلانتری او را بدون داشتن هرگونه سابقه مدیریتی در داخل کشور به برگزاری سمینارهای مختلفی در ایران قبل از گرفتن پست معاون پرداخته است. وی بدون هیچ سابقه مدیرتی و همچنین فعالیت اجرایی در ایران معاون بین‌الملل، نوآوری و مشارکت فرهنگی – اجتماعی سازمان محیط زیست شد.

بعد از روی کار آمدن کاوه مدنی، رسانه های اپوزیسیون با ذوق زدگی از روی کار آمدن یک «جوان نخبه» در دولت روحانی سخن می گفتند؛ این جوان نخبه استاد دانشگاه انگلیس بود و تا پیش از مسئولیت خود در دولت یازدهم، ایران را به عنوان محلی برای زندگی خود انتخاب نکرده بود.

بعد از دستگیری کاووس سید امامی در بهمن ماه سال گذشته به اتهام جاسوسی به بهانه های محیط زیستی برای سرویس های خارجی، گمانه زنی ها درباره ارتباط سید امامی با برخی از فعالان محیط زیست شدت گرفت.

ابتدا اخباری مبنی بر دستگیری کاوه مدنی در راستای این پرونده منتشر شد اما در نهایت عصر روز بیست و دوم بهمن ماه محمود صادقی؛ نماینده حاشیه‌ساز مجلس از بازداشت کاوه مدنی، معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست خبر داد.

وی در حساب کاربری توییتری خود نوشت: «امروز صبح با رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، برای اطلاع از علت بازداشت فعالان محیط زیست و اقدامات دولت تماس داشتم، ایشان گفتند کاوه مدنی را نیز دیروز بازداشت کرده‌اند.»

اما چند ساعت پس از این ادعاهای نماینده مردم تهران در مجلس، عکسی از کاوه مدنی در کنار عیسی کلانتری منتشر شد که نشان می‌داد این فرد در بازداشت به سر نمی‌برد.

تمامی حدس و گمان‌ها در روزهای اخیر ادامه یافت و سرانجام  کاوه مدنی؛ معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست در توییتی به بازداشت برخی فعالان زیست محیطی واکنش نشان داد اما سخنی از بازداشت و بازجویی خود به میان نیاورد.

شایعات در این باره ادامه یافت تا اینکه عیسی کلانتری؛ رئیس سازمان محیط زیست امروز در حاشیه هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره آخرین پیگیری‌های بازداشت فعالان محیط‌ زیست و کاوه مدنی اظهار کرد: وزارت اطلاعات پیگیر این موضوع است البته آقای مدنی بازداشت نشده و از پرونده مرحوم کاووس سید امامی نیز اطلاعاتی ندارم؛ این موضوع از طریق مراجع ذی‌صلاح در حال پیگیری است.

این موضوع اگرچه مسکوت ماند اما یکی از نمایندگان مجلس در جایی دیگر اعلام کرده بود که چند نفر دیگر به همراه کاووس سید امامی قرار بود بازداشت شوند اما در نهایت با فشارهایی که وارد شد تنها سید امامی بازداشت شد.

موضوع بازداشت کاوه مدنی مسکوت ماند تا وی در نهایت اواخر اسفند ماه «نشست تخصصی خیابان ولیعصر» را برگزار کرد تا پیگیر امورات مربوط به چالش بدون زباله در تهران باشد.

این آخرین نشست کاوه مدنی در ایران بود و بعد از آن کاوه مدنی از کشور به مقصد مالزی خارج شد؛ انتشار عکس های کاوه مدنی در ایام تعطیلات عید که در حال رقصیدن در یک مراسم مختلط با زنان در خارج از کشور بود موجی از انتقادات را در برداشت، مراسمی که هنوز مشخص نشده با حضور چه اشخاصی بوده و معاون سازمان محیط زیست در آنجا چه می کرده است.

کاوه مدنی از زمان انتشار عکس هایش در سفر مالزی تا کنون به کشور برنگشته است و در نهایت طی چند روز گذشته اخباری مبنی بر استعفای او از رسانه ها به صورت غیر رسمی منتشر شد.

در ادامه توئیت کاوه مدنی مبنی بر استعفایش منتشر شد؛ توئیتی که در خصوص فعالیت های خود و همچنین انتشار عکس های هنجار شکنانه اش توضیحی نداده بود.

آنچه مشخص است کاوه مدنی در موضوعات زیست محیطی زیادی در ایران نقش داشته است که یکی از آنها معاهده آب و هوایی پاریس است؛ از مواردی که کاوه مدنی به شدت روی آن حساس بوده و فعالیت های وی در این خصوص مشهود است مساله پیوستن ایران به معاهده خسارت‌بار پاریس است. معاهده ای که آمریکا نیز زیر بار تعهدات تحمیلی آن نرفت و اعلام کرد برای حفظ آمریکا و منافع مردمش از این معاهده خارج می شود. خروج آمریکا از معاهده پاریس در دولت اوباما پیگیری و در دولت ترامپ قطعی شد اما حامیان دولت در داخل اصرار دارند که این پروژه آمریکایی ها را در سطح قوه مجریه آمریکا تنزل دهند.

در شرایطی که آمریکا خروجش از معاهده پاریس را اعلام کرده بود، کاوه مدنی در این خصوص می گوید:«مذاکرات پاریس می‌تواند به ما امید و درس‌های ارزشمندی بدهد. حس مشترک در کنار تهدیدها می‌تواند ملت‌ها را متحد کند. حتی در زمانی که تندروها،تروریست‌ها و ترامپ‌ها برای تفکیک دنیا ساخت در تلاش اند.»

با خروج کاوه مدنی از کشور بدون آنکه مشخص شود او و کاووس سید امامی تا چه اندازه در خروج اطلاعات مهم به بهانه های زیست محیطی از کشور نقش داشته اند، بار دیگر ضرورت برگناری مدیران دو تابعیتی در کشور مشخص شد. کاووس سید امامی هم تابعیت سه کشور انگلیس، آمریکا و ایران را داشت.

اکنون پرونده جاسوسی که به نام محیط زیست مشهور شده بود، با فرار یک متهم از کشور و خودکشی متهم دیگر در زندان، همچنان باز مانده است و سوالات زیادی وجود دارد که علیرغم اعترافات کاووس سید امامی همچنان بی پاسخ مانده اند.

کاوه مدنی، کاووس سیدامامی و شبکه جاسوس‌های وطنی؛ دوتابعیتی که معاون محیط زیست دولت روحانی شده بود از کشور فرار کرد/ سرنخ‌هایی از پشت پرده تحمیل معاهده پاریس به ایران

دوتابعیتی، استاد کالج سلطنتی انگلیس و کارشناس بی بی سی بود اما در اتفاقی عجیب در دولت حسن روحانی به پست معاونت سازمان محیط زیست ایران منصوب شد، حالا و مدتی بعد از لو رفتن شبکه جاسوسان محیط زیستی و خودکشی کاووس سیدامامی از ایران فرار کرد.
دوتابعیتی، استاد کالج سلطنتی انگلیس و کارشناس بی بی سی بود اما در اتفاقی عجیب در دولت حسن روحانی به پست معاونت سازمان محیط زیست ایران منصوب شد، حالا و مدتی بعد از لو رفتن شبکه جاسوسان محیط زیستی و خودکشی کاووس سیدامامی از ایران فرار کرد.
«افرادی به اتهام دادن اطلاعات طبقه‌بندی شده و از مراکز حساس به سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه از جمله رژیم صیهونیستی اسرائیل و امریکا در روز‌های گذشته دستگیر شده و بعضی از آن‌ها در بازداشت هستند.» این صحبت های دوماه قبل سخنگوی قوه قضائیه در خصوص جاسوسی افرادی است که با پوشش های محیط زیستی اطلاعات حساس کشور را به دست دشمنان می رساندند. معروف ترین این افراد کاووس سیدامامی بود. استاد دانشگاهی که سه تابعیت ایران، انگلیس و آمریکا را داشت و در بازجویی خود به فعالیت های جاسوسی خود اعتراف کرد. اما گویا این شبکه به همین‌جا ختم نمی شود و افراد دیگری را هم باید به این لیست اضافه کرد.
در این گزارش با قسمتی از فعالیت های جاسوسی این افراد از حوزه موشکی تا حوزه محیط زیستی و تحمیل معاهده خسارت بار آب و هوایی پاریس آشنا می شویم.
کاوه مدنی؛ از بی بی سی و کالج انگلیسی تا معاونت سازمان محیط زیست ایران
کاوه مدنی، فردی که با نام جوان نخبه در رسانه های حامی دولت مطرح میشد و چالش های محیط ریستی اش با حمایت وزرای دولت روحانی روبه رو میشد نام نفر دومی است که از این پرونده به گوش می رسد.
 «مدنی» دوتابعیتی است، قبل از دعوت او به جمع دولتی‌ها، فعالیت اصلی‌اش در لندن و در کالج سلطنتی انگلیس بود، پیشتر از این هم چند سال در آمریکا ساکن بود. مدتی در کالیفرنیا زندگی و تحصیل کرد و بعد از آن استادیار دانشگاه مرکز فلوریدا شد و کم کم سمت انگلستان رفت.
او در رادیو و تلویزیون های انگلیسی نیز حاضر می شد و در خصوص مسائلی چون آب‌وهوا و محیط زیست صحبت می کرد. او حتی در تلویزیون رژیم سلطنتی انگلیس یعنی بی بی سی فارسی نیز به عنوان کارشناس بارها دعوت شده بود
موضوع از آنجا عجیب می شود که کاوه مدنی در شهریور ماه سال ۹۶ و با این سوابق و با داشتن تابعیت دوگانه در جایگاه معاونت سازمان محیط زیست کشور منصوب می شود، انتصابی که شاید در راستای وارد کردن مدیر از خارج از کشور مطرح انجام شده است! عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست در حکم انتصاب وی اولین ماموریت او را تغییر معاونت آموزشی پژوهشی این سازمان به معاونت اجتماعی، بین المللی، فناوری و آموزشی عنوان می کند. معاونتی که به خوبی نوید دهنده روابط با کشورهای مختلف با عناوین محیط زیستی خواهد بود.
بعد از ماجرای دستگیری کاووس سیدامامی نام کاوه مدنی بر زبان ها افتاد و اخبار ضدونقیضی از دستگیری وی نیز منتشر شد. انتشار عکس هایی از رقص او در یک مراسمی عیاشی مختلط در خارج از کشور موجی از انتقادات را در برداشت، مراسمی که هنوز مشخص نشده با حضور چه اشخاصی بوده و معاون سازمان محیط زیست در آنجا چه می کرده است.او که در زمان انتشار عکس هایش در سفر خارج از ایران بود، به کشور برنگشت و از همانجا استعفا داد.
تحمیل معاهده آب‌وهوایی پاریس
فعالیت این شبکه جاسوسی محورهای مهمی را در برمیگردد. دبیرکمیسیون امنیت ملی مجلس می گوید: «سید امامی در کنار یک تیم بزرگ دیگر که در قالب NGO ها فعالیت می کردند، پروژهای جاسوسی و زیست محیطی شامل موضوعات زیست محیطی، نفوذ در جامعه علمی ایران و جمع آوری اطلاعات از اماکن حساس و حیاتی کشور از جمله پایگاه‌های موشکی کشور و … را پیگیری می کردند.»
از مواردی که کاوه مدنی به شدت روی آن حساس بوده و فعالیت های وی در این خصوص مشهود است مساله پیوستن ایران به معاهده خسارت‌بار پاریس است. معاهده ای که آمریکا نیز زیر بار تعهدات تحمیلی آن نرفت و اعلام کرد برای حفظ آمریکا و منافع مردمش از این معاهده خارج می شود. خروج آمریکا از معاهده پاریس در دولت اوباما پیگیری و در دولت ترامپ قطعی شد اما حامیان دولت در داخل اصرار دارند که این پروژه آمریکایی ها را در سطح قوه مجریه آمریکا تنزل دهند.
پذیرش معاهده پاریس که ادعا دارد به دنبال کاهش گازهای گلخانه ای است کشورهای درحال توسعه را در استفاده از سوخت های فسیلی که موتور حرکت دهنده اقتصادی کشورهاست را از کار انداخته و مانع پیشرفت های آن می شود. اما در حالیکه معاهده پاریس توسط آمریکا هم اجرا نمی شود اما عده ای به دنبال بستن دست های اقتصاد داخلی ایران و خودتحریمی در داخل هستند.
کاوه مدنی در این خصوص می گوید:«مذاکرات پاریس می‌تواند به ما امید و درس‌های ارزشمندی بدهد. حس مشترک در کنار تهدیدها می‌تواند ملت‌ها را متحد کند. حتی در زمانی که تندروها،تروریست‌ها و ترامپ‌ها برای تفکیک دنیا ساخت در تلاش اند.»
تزریق نهادگرایی بدون توجه به عینیات و واقعیات جهان در حالی انجام می شود که بی اعتمادی به نهادهای بین المللی بین اندیشمندان جهان این مدل از لیبرالیسم مورد انتقادات جدی واقع شده است.
حالا باید دولتی ها پاسخ گوی دو تابعیتی هایی باشند که در ارگان های مختلف به کارگیری شده اند و هر زمان که سرنخ هایی از پرونده های آنها پیدا می شوند کشور را به راحتی به وطن اصلی خود یعنی لندن و نیویورک ترک می کنند. پروژه نفوذ و جاسوسی سال هاست با تذکرات مختلف رهبرانقلاب و نهادهای امنیتی رو به رو شده و نسبت به تاثیرگذاری آنها در تصمیم گیری های کشور هشدار داده شده است
برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

1 thought on “حکایت مسافری از انگلیس؛ ماجرای جاسوسی نخبه خود خوانده ! + عکس”

  1. با روده درازی و تفاسیر من دراوردی نمیشود کسی را فریب داد
    برای همیشه همه را نمیشود فریب داد
    جمع کنید این دکان دین فروشی و ریاکاری را،
    دست شما شغال صفتان فریبکار برای همه چه دیندار و چی بی دین رو شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close