خانه «حکیم هیدجی» در آستانه تخریب

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=7194

محمد حکیم هیدجی از بزرگان فلسفه و از عرفای بسیار مشهور هیدج از توابع زنجان است که در سال ۱۲۷۰ هجری‌قمری در این شهر دیده به جهان گشود .

حکیم ملا محمدعلی هیدجی یکی از شاعران اندیشمند و بلندآوازه‌ منسوب به روحانیت شیعه است که بیشترین آثار منظوم خود را به زبان ترکی آذربایجانی سروده است. وی به آثار حکمی و فلسفی اسلامی تسلطی کامل داشت و جامع‌ترین تعلیق و حواشی را بر منظومه‌ حاج ملاهادی سبزواری نگاشته است. او استاد اکثر اساتید فلسفه در قرن گذشته بوده و سال‌ها «منظومه» و «اسفار» تدریس کرده است .

دیوان اشعار ترکی حکیم هیدجی در سال ۱۳۸۷ به تصحیح دکتر حسین محمدزاده صدیق (دوزگون) و با مقدمه‌ای جامع به همراه تحشیه چاپ شده است .

مرحوم ملا محمد حکیم معروف به (هیدجی) یکی از اعاظم فقهای عصر خویش بوده و در عرصه‌های گوناگون علمی ید طولایی داشته و در سیر و سلوک و عوالم معنوی و زهد و تقوی زبانزد خاص و عام بوده و هست، به طوری که نام و آثار این بزرگوار حتی به خارج از مرزهای ایران نیز نفوذ کرده و دل‌های بسیاری را شیفته خود گردانیده و در داخل کشور ایران که در آن هر جا نامی از علم و ادب سیر سلوک باشد، بی‌شک یادی از حکیم بزرگوار هیدجی باعث رونق و شیرینی آن جمع خواهد شد .

شهر حکیم هیدجی که در ۷۵ کیلومتری مرکز استان زنجان قرار دارد، در کوچه پس کوچه‌های خود میزبان خانه تاریخی حکیم هیدجی است که گذر زمان گرد فراموشی بر آن زده و در آستانه تخریب قرار دارد و از آنجایی که این حکیم والامقام یکی از افتخارات استان و کشور به شمار می‌رود، می‌طلبد مسئولان مطابق وعده‌هایی که داده‌اند، برای حفظ آن تمهیدات لازم را بیاندیشند .

در طی بارش‌های اخیر خانه این حکیم پر آوازه زنجان خسارت زیادی دیده است تا جایی که به جرات می‌توان گفت یکی از آثار قدیمی شهر عالم‌پرور هیدج در حال از بین رفتن است .

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close