برجام فوتبالی / خداحافظی ایران با جام ملت‌های آسیا با اشتباه بچه‌گانه مدافعین/ درباره کی‌روش و فوتبال ایران / ژاپنی ها علیه بی اخلاقی سردار آزمون + عکس

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=6289
پیشتر بیان می شد که باید با آمریکا که کدخدای جهان است بست اما حالا با وجود اینکه برجام به اهداف خود نرسیده به طور کاملا عجیبی بیان می شود که برجام کدخدا را منزوی کرد!
مقایسه فوتبالی بازی ایران و برجام/ آقای ظریف برجام چیزی از ارزش‌های ما کم نکرد؟
 امیر حمزه نژاد: رویه تعریف‌های مکرر از برجام درحالی باب شده است که این توافق هسته‌ای نتوانست تا به امروز هدف اساسی خود یعنی رفع تحریم‌ها را تامین کند. نکته بسیار قابل تامل این است که در این تعاریف حتی اغراق و مبالغه صورت می‌گیرد و هدف اساسی مذاکره و اجرای برجام که رفع تحریم‌ها بود قلب و دگرگون می شود. پیشتر درباره برجام گفته می شود که هدف رفع تحریم‌ها آنهم به صورت یکباره است. بعد از مدتی این هدف تقلیل یافت و بیان شد که برجام سایه جنگ را از سر کشورمان دور کرد. حالا در دوران ترامپ با خروج آمریکا از این تعهد بین المللی دیپلمات‌ها مطرح می کنند که برجام به خواسته خود رسید و آمریکا منزوی شد! این درحالی بود که پیشتر بیان می شد که باید با آمریکا که کدخدای جهان است بست اما حالا با وجود اینکه برجام به اهداف خود نرسیده به طور کاملا عجیبی بیان می شود که برجام کدخدا را منزوی کرد!

اخیرا «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه برجام بهترین انتخاب بود، خطاب به نمایندگان مجلس گفت:« چرا باور نمی‌کنید ترامپ باید برجام را ترکمنچای بخواند نه شما؛ دستاوردهای ملت را اینچنین ارزان نفروشیم؛ این ها دستاورد دیپلماسی نیست دستاورد ملت بزرگ است.»

وی می افزاید: « تک تک اقدامات ما نه تنها نسیه نبود، بلکه ما نقد گرفتیم و بعد کارها را انجام دادیم، اما اگر دولت آمریکا بدعهدی کرده، اگر دولت آمریکا عهدشکنی کرده، شما باید بر سر دولت آمریکا بکوبید نه بر سر فرزندان این ملت. »

وزیرخارجه در پیشگاه نمایندگان ملت بیان کرد: «برجام توانست آمریکا را در دنیا منزوی کند، در طول یک سال و نیم گذشته تمام تلاش خود را انجام داده تا از این عهدنامه که شما آن را ترکمانچای می خوانید، به نحوی خارج شود. حال آیا طرف ترکمانچای هیچ وقت تلاش کرد که از این عهدنامه خارج شود؟»

ظریف با بیان اینکه چرا افتخارات ملی را اینگونه نامگذاری می کنید؟ گفت: «به مجلس هم گزارش دادیم و شما می‌توانستید تصمیم بگیریدو هر تصمیمی هم بگیرد ما انجام می‌دهیم؛ ما مشکلی نداریم. خیال می‌کنید برای بنده مشکلی وجود دارد که از برجام خارج شوم؟! تصمیم با من نیست؛ تصمیم با کشور است و این کشور است که باید تصمیم بگیرد.اما بدانید برجام آنقدر برای کشور منافع داشته است که آقای ترامپ دو سال است تلاش می‌کند این منافع را در دنیا از بین ببرد و امروز منزوی شده است. »

اگر بخواهیم مصداقی برای این سخنان ذکر کنیم بازی فوتبال است که به طور ملموسی مردم این روزها با آن سر و کار داشته‌اند. اینکه بعد از باخت تیم فوتبال کشورمان به تیم ملی ژاپن آن هم با نتیجه ۳ بر صفر بگوییم که قصد ما از بازی چیز دیگری بود، چندان پذیرفته نیست. اینکه اشتباه بازیکنان فوتبال کشورمان را نادیده بگیریم که منجر به گل حساس حریف به ما شد و بگوییم که بازی برای هدف دیگری برگزاری شد کلا بی معناست. البته در بسیاری از موارد برای کم کردن ناراحتی مردم گفته می شود که این باخت هم چیزی از ارزشهای ما کم نمی کند اما در دنیای واقعی تری مانند مذاکرات که نتیجه آن زندگی تک تک مردم ایران را هدفگذاری کرده بود، نمی توان اینگونه به خود دلداری بدهیم.

از سوی دیگر ظریف درحالی از نظارت هیاتی که رهبر معظم انقلاب تعیین کرده بودند سخن می گوید که همواره ایشان خصوصا با ۹ شرطی که برای پذیرش برجام گذاشتند به دیپلمات‌های هسته‌ای تذکر دادند که با اجرای این شروط قرارداد برجام را سفت و محکم کنند اما عدم رعایت برخی از این مسائل سبب مشکلاتی در نتیجه برجام شد.
خروج آمریکا ازبرجام با حضور رئیس جدید در کاخ سفید موضوعی است که در دوره «باراک اوباما» بارها مطرح شد و کارشناسان نگرانی داشتند که این مسئله در برجام بروز کند.

ماجرای مجادله توئیتری «تام کاتن» سناتور جوان آمریکایی و ظریف که در زمان امضای برجام کاتن مطرح می کرد که رئیس جمهور بعدی آمریکا می تواند آمریکا را با یک امضاء از برجام خارج کند اما ظریف مطرح می کرد که کاتن درست درس حقوق‌اش را نخوانده است و این مسائل را نمی داند، به همین نگرانی اشاره داشت. رهبر معظم انقلاب هم در شروط ۹ گانه‌شان دستور دادند که تضمین‌های لازم از رئیس جمهور وقت آمریکا گرفته شود اما دیپلمات‌های هسته‌ای بیان می کردند که « امضای کری (وزیر خارجه وقت امریکا) تضمین است».

برجام اهداف کلی و اولیه‌ای داشت که امروز با خروج آمریکا وعدم همکاری لازم اروپا محقق نشده است. جا داشت با این مسئله وزیر خارجه کشورمان از مردم به سبب صبر و مشقتی که این روزها در حوزه اقتصادی می‌کشند، عذرخواهی کند و نسبت به پیگیری حقوق ایران در برجام در مجامع بین الملی بیشتر تلاش کند اما اینکه گفته شود برجام به اهداف خود رسید و دستاوردی بزرگ داشت، نه از سوی مردم پذیرفته است و نه در حوزه بین المللی می‌تواند راهگشای مشکلات کشورمان باشد.

 

درباره کی‌روش و فوتبال ایران

مسعود فروغی: نوشتن بعد از باخت سخت است، کاخ آرزوها خراب شده و میان حیرت و ناامیدی باید کلمات را طوری کنار هم بچینی که کمتر وام‌دار احساسات باشند. امیدوار بودیم از پنجره فوتبال فریاد شادی و پیروزی سر دهیم، اما نشد. نه این متن، نه هیچ متن دیگری در دیوار به ‌دیوار شکست توانایی تحلیل همه‌چیز را ندارد، اما برای این‌که بعدها در ساعات آرامش و فراموشی این لحظات بد، بعضی درس‌های تلخ و شیرین جام امسال یادمان نرود، متاسفانه حالا وقت نوشتن است.

اول این‌که نتیجه بازی دیروز به‌هیچ‌وجه فاصله واقعی دو تیم نبود، نه این‌که ما مثل ژاپنی‌ها ساختارسازی کردیم و برنامه ۱۰۰ ساله‌ دوم نوشته باشیم؛ نه! این دو تیم سه گل فاصله نداشتند، برای هواداران آتشین فوتبال که لحظه‌لحظه شمارش کرده بودند تا حاصل هشت‌ سال مدیریت کی‌روش در تیم‌ ملی را در امارات ببینند قابل تصور نبود از این ژاپن که با تیم جام‌جهانی‌اش فاصله داشت با این نتیجه ببازیم. تا قبل از آن لحظه‌ عجیب که پنج بازیکن ما در حال ارشاد داور بودند و توپ قلب ما و تور دروازه را لرزاند، دو تیم شانه ‌به ‌شانه هم بودند. استراتژی کی‌روش (درست یا غلط) دادن توپ به حریف بود و می‌خواست با حداقل در اختیار داشتن توپ به ژاپن ضربه بزند. یک ضربه آرام ژاپنی‌ها که از کنار دروازه گذشت در همان نیمه اول با موقعیت عالی آزمون جبران شد. در آغاز نیمه دوم هم ایران بهتر شروع کرد، ولی امان از آن صحنه…

دوم این‌که شواهد نشان می‌دهد این باخت تلخ آخرین باری بود که کی‌روش روی نیمکت ایران نشست، صدمین بازی او کارنامه خوبش را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد چون تا به حال با او این‌قدر سخت نباخته بودیم. موافقان و مخالفان کی‌روش طبق پیش‌بینی عملیات را شروع کردند. انگار آنها از اشتباه مرگبار دقیقه ۵۵ خبر داشتند که توپخانه هر دو طرف بلافاصله دست به کار شدند. حالا اما جبهه مخالفان دست بالاتر را دارد، تیم پرامید ایران با هدایت مرد پرتغالی درست در زمانی که نباید اشتباه می‌کرد، لگد به شانس ما زد. کی‌روش علاوه‌بر تغییر سبک بازی تیم‌ملی که رسانه‌های بزرگ دنیا و کارشناسان سرشناسی از آن تمجید کرده‌اند، میراث دیگری هم برای ما به جا گذاشت؛ همین دعواهای سنگین دوقطبی حاصل اخلاق آقای سرمربی است.

سوم این‌که در این شکست سهم کی‌روش باید بررسی شود. شاید (واقعا شاید) اگر به‌جای «کنعانی‌زادگان» یک دفاع دنیادیده (که کم نداریم) در زمین بود، او به‌جای داور دنبال توپ می‌دوید و البته اگر به‌جای بازی با تیم‌های درجه چندم دنیا، آقای سرمربی به چند بازی بزرگ دوستانه برای تیم‌ملی تن می‌داد بازیکنان ما این‌گونه در بازی بزرگ پراشتباه نبودند. وقتی خبر رد بازی بزرگ دوستانه توسط کی‌روش آمد و هیچ‌گاه تکذیب نشد، گفتند سرمربی تیم‌ملی برای حفظ جایگاه ایران در رنکینگ اول آسیا بازی با تیم‌های کوچک را ترجیح می‌دهد. حاصل کار بالا رفتن احتمال اشتباه از سوی بازیکنان در لحظات حساس است که دیدیم.

چهارم این‌که ما قدرشناس هستیم. راحت‌ترین کار در روزهای بعد از باخت ذبح سرمربی است، اما نباید فراموش کنیم ما با کی‌روش سبکی از فوتبال را ارائه دادیم که قبل از آن نداشتیم. واقعیت غیرقابل انکار، بالارفتن سطح فوتبال ایران با حضور کی‌روش است تا حدی که منتقدان او تا ۹۹ درصد منتقد رفتارش بودند نه مسائل فنی. به نحوه صعود ایران به جام‌جهانی اخیر فکر کنید. کره‌جنوبی با تمام ابهت و ستاره‌هایش که آلمان را در جام‌جهانی شکست داد در تهران بدون حتی یک توپ در چارچوب شکست خورد. ایران با کی‌روش با قدرت تمام به روسیه رفت، تیم بسیار خوب مراکش را شکست داد و تا مرز صعود رفت. اگر پای خیریت کمی بیشتر می‌چرخید، مهدی طارمی به‌جای رونالدو به دوربین‌ها می‌خندید.

پنجم این‌که سریع‌ترین کاری که باید انجام دهیم این است که فدراسیون فوتبال را از نو بسازیم. تاج و تیم فعلی در رفتار اشتباه کی‌روش تقصیر بالایی دارند، در تعیین‌تکلیف او برای همه‌ فوتبال نقش منفی ایفا کردند. تاج تماشاگر اتفاقات فوتبال بود نه مدیرش. اگر فدراسیون ایران مدیر بود در یک‌ سال فوتبالی مهم که جام‌جهانی داشتیم، فینالیست لیگ قهرمانان آسیا داشتیم و تا نیمه‌نهایی جام ‌ملت‌ها بالا آمدیم، جامعه فوتبالی مثل جامعه جنگ‌زده‌ نبود!

ششم این‌که سال ۹۷ نشان داد فوتبال چقدر برای جامعه مهم است، مردم حتی بعد از حذف از جام‌جهانی به خیابان آمدند و از تیم کی‌روش استقبال کردند، با موفقیت پرسپولیس در آسیا تب‌وتاب فوتبالی بالایی را تجربه کردیم، چهره مغموم فوق‌ستاره‌ای مثل ژاوی در تهران و میان شادی ۱۰۰ هزار ایرانی از قاب‌های ماندگار سال بود و همین جام‌ ملت‌ها… این ناراحتی بعد از باخت حاصل توقع مردم از فوتبال ایران است. ما اندازه چند تیم، ستاره خوب داریم اما نتیجه نهایی مثبت نیست. چرا؟ یک‌بار برای همیشه و بدون ترس جواب این سوال را بدهیم. فوتبال همه زندگی نیست، اما زندگی با فوتبال خیلی از حس‌های خوب را دارد.

ما روی گنجی از استعداد فوتبالی نشسته‌ایم و دعوای کی‌روش و برانکو را نگاه‌می‌کنیم.(۱)

ما به صداوسیما باختیم !

علی پروین در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در خصوص باخت تیم ملی مقابل تیم ژاپن و حذف از جام ملت‌های آسیا گفت: ما امروز فقط به صداوسیما باختیم. بازیکن در این شرایط چطور می‌تواند خودش را کنترل کند وقتی از چهارشنبه هفته قبل تا امروز در همه شبکه‌های تلویزیونی در خصوص این بازی صحبت می‌شد.

پروین: به صداوسیما باختیم/ با یک سوم توانایی‌مان ژاپن را می‌بردیم

وی ادامه داد: مجری تلویزیون می‌گوید بازیکنان الان ما را می‌بینند و آنقدر این بازی را بزرگ کردند که بازیکنان امروز نصف توان‌شان را هم نداشتند. هر شبکه‌ای که می‌دیدیم کارشناسان و مجریان زیادی در خصوص تیم ملی صحبت می‌کردند اما آیا زمان ما هم این همه بازی‌های تیم ملی پخش می‌شد؟ این بازی را آنقدر حساس کرده بودند که بازیکنان نصف توان‌شان را هم نگذاشتند. آنها حتی نمی‌توانستند از استرس زیاد راه بروند. هر روز ارتباط تلویزیونی با دبی، تهران و همه جای دنیا برقرار می‌شد و صدها کارشناس و گزارشگر در این باره حرف می‌زدند. من می‌دانم که بازیکنان تیم ملی در این مدت چقدر سختی کشیدند و با اخلاق کی‌روش کنار آمدند و می‌دانم که چه چیزهایی تحمل کردند.

سرمربی اسبق تیم ملی در مورد اینکه آیا تفاوت فوتبال ایران و ژاپن ۳ گل بوده یا نه، گفت: این ژاپن نصف ژاپن همیشگی هم نبود آنها چندین بازیکن خودشان را نیاورده بوده بودند و ما اگر یک سوم خودمان هم بودیم این تیم را می‌بردیم اما از بس این تیم را تلویزیون بزرگ کرده بود بازیکنان استرش داشتند.

وی افزود: من هم مثل همه ایرانی‌ها از این نتیجه ناراحت هستم چون نتوانستیم حسرت ۴۰ و چند ساله را از بین ببریم اما به بازیکنان تیم ملی خسته نباشید می‌گویم و آنها باید از الان خودشان را آماده جام ملت‌ها و جام جهانی بعدی کنند.

ژاپنی‌ها علیه سردار آزمون در توئیتر +عکس

تیم ملی فوتبال ایران دیروز در مقابل تیم ملی ژاپن ۳ بر ۰ مغلوب شد، اما چیزی که بیشتر از نتیجه این بازی مورد توجه تماشاگران فوتبال خارجی قرار گرفت رفتار زشت، زننده و غیرقابل قبول سردار آزمون در بازی بود که به صورت بازیکن ژاپنی سیلی زد! کاربران جهانی توئیتر و به خصوص ژاپنی‌ها ناراحتی و تعجب خود را به این صورت بیان کردند:

بسیار ناراحت کننده است که سردار آزمون بازیکن ژاپنی را زد. حتی اگر او بازنده باشد نباید این کار را می‌کرد. طرز برخورد او واقعاً ناامید کننده است.

او بازیکن فوتبال است؟

آیا او واقعاً بازیکن فوتبال است؟

سردار آزمون، بازیکنی که آن حرکت شرم آور را انجام داد باید از تیم ملی ایران با نظر عموم کنار گذاشته شود.

خشونت شما شگفت انگیز است. یک جنگجو شوید.

سردار آزمون تو بازیکن فوتبال نیستی، برگرد به خونت.

آزمون لایق فوتبالیستی نیستی، چه رفتار احمقانه‌ای.

چطور کارت قرمز نگرفت؟

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close