خلف وعده دولت در پرداخت مطالبات گندم کاران

خرید تضمینی گندم یکی از اقداماتی است که توسط دولت در حوزه  بازار گندم انجام می شود. این طرح در سال ۹۶ نیز برنامه ریزی شده و هیات وزیران چند ماه پیش نحوه اجرای آن را تصویب کرد.

بر اساس آنچه که اعلام شده بود، دولت مقرر کرد محصول گندم استان‌های مرکزی، خراسان شمالی، اردبیل و زنجان در قالب سیاست قیمت تضمینی از طریق بورس کالای ایران برای مصارف صنف و صنعت معامله شود.

دولت، شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران را به عنوان بازارساز مکلف کرد حداکثر تا دو هفته پس از اولین عرضه هر محموله گندم در تابلو بورس، در صورت عدم خرید از سوی متقاضیان، نسبت به خرید آن اقدام کند.

GANDOM

کارخانجات آردسازی نیز موظفند در صورت خرید مستقیم از کشاورزان، نسبت به پرداخت مرحله اول بهای گندم خریداری شده از طریق سامانه خرید تضمینی بانک کشاورزی اقدام کنند. مابه‌التفاوت قیمت پرداختی توسط کارخانجات آردسازی تا قیمت خرید تضمینی گندم از محل اعتبارات قانون بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور پرداخت خواهد شد.(۱)

اما این طرح همواره انتقادات زیادی را به دلیل عدم اجرای نادرست از سوی دولت به دنبال داشته که این انتقادات مربوط به عدم پرداخت به موقع مطالبات گندمکاران بوده است.

با این وجود کماکان این طرح با مشکلاتی روبروست. آنطور که حسینی کیا نماینده مجلس گفته است، ۵۰ درصد مطالبات گندمکاران پرداخت نشده است.

حجت‌الاسلام سیدجواد حسینی‌کیا نماینده مردم سنقر  با اشاره به خرید تضمینی گندم از کشاورزان از سوی دولت، اظهار داشت: دولت تاکنون ۵۰ درصد بهای گندم کشاورزان را پرداخت نکرده است.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر فصل کشت گندم فرا رسیده، افزود: گندم‌کاران پول کافی برای خرید بذر، کود و مواد لازم را برای کشت ندارند، لذا بسیاری از کشاورزان دچار مشکل شده‌اند.

HOSSEINI KIA

حجت‌الاسلام حسینی‌کیا با بیان اینکه بسیاری از کشاورزان از بانک وام دریافت کرده‌اند، گفت: از طرفی دولت بابت تاخیر در پرداخت بهای گندم کشاورزان به آنها سودی پرداخت نمی‌کند و از طرفی دیگر کشاورز بدهی و مطالبات بانکی خود را با سود، جریمه و دیرکرد پرداخت می‌کند.

نماینده مردم سنقر در مجلس تصریح کرد: اگر دولت می‌خواهد کشاورزی سر و سامان بگیرد و همچنین خواهان ماندن  کشاورزان در روستا‌ها هستند، باید نسبت به پرداخت مطالبات آنان در همه سنوات اهتمام جدی داشته باشد، در غیر این صورت با این وضعیت نمی‌توانیم کشاورزی کشور را حفظ کنیم.(۲)

به گزارش مرصاد، وضعیت فعلی دولت در خصوص مطالبات گندم کاران نه تنها موجب خواهد شد که سیاست های دولت دوازدهم در حوزه کشاورزی زیر سوال برود، بلکه ضرباتی جدی به بخش کشاورزی نیز خواهد زد.

در صورتی که سیستم خرید به صورت صحیح اجرا نشود اول از همه کشاورزان و بعد صنعت غذایی کشور آسیب جدی خواهد دید.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن