خودرو روی شیب گرانی! / رکود و افزایش قیمت در بازار خودرو زنجان

امروز اگر در بازار قدم بگذاری، دیگر نمی‌دانی جنسی که گران‌تر است بهتر است یا آنکه ارزان‌تر، اصلا انگار کالاهای مختلف در گرانی از هم سبقت می‌گیرند، اما در این بین قیمت خودرو از همه کالاها گوی سبقت را ربوده و به اندازه همه کالاها گران‌تر شده و با شتاب در حرکت است.

 از روزهای آغازین سال شاهد افزایش قیمت‌هایی در سطح استان بودیم که البته این امر ناشی از یک وضعیت کشوری بود.

اما با مطرح شدن قیمت دلار و افزایش یکباره آن دیگر تقریبا حدس زدن قیمت اجناس مختلف در بازار به امری غیرممکن تبدیل شد، یعنی امروز اگر در بازار قدم بگذاری، دیگر نمی‌دانی جنسی که گران‌تر است بهتر است یا آنکه ارزان‌تر.

در این گیر و دار گرانی دلار، برخی از افراد سودجو ربط و بی‌ربط همه چیز را به گرانی دلار نسبت می‎دهند و هر کس هر چقدر تیغش ببرد جنسش را می‌فروشد، اصلا قانون کسب بازاریان قدیم دیگر این روزها از رسمیت افتاده و معنایی ندارد.

در گزارشی میدانی از بازار متوجه این امر می‌شویم که تقریبا همه نوع جنسی در بازار وجود دارد و کمبودی وجود ندارد، اما آنچه مسلم است، گرانی و افزایش قیمت موجب شده که “خرما بر نخیل باشد و دست مردم کوتاه”.

از چند هفته قبل تقریبا هر کالایی که ذهن برسد افزایش قیمت داشته است، از شکر و برنج و چای گرفته تا سیمان و گچ و مسکن و … و لیستی از کالاهای گران شده که پایانی برای آن نیست.

اصلا انگار کالاهای مختلف در گرانی از هم سبقت می‌گیرند، اما در این بین قیمت خودرو از همه کالاها گوی سبقت را ربوده و به اندازه همه کالاها گران‌تر شده و با شتاب در حرکت است.

گزارش‌های میدانی ما از نمایشگاه‎های اتومبیل حاکی از آن است که قیمت اتومبیل پس از نوسانات قیمت ارز افزایش تقریبا ۱۰۰ میلیونی در خودروهای خارجی داشته و در خودروهای ایرانی نیز به ۱۰ میلیون تومان می‌رسد.

*سانتافه، ال ۹۰ و پژو پارس در صدر علاقه‌مندی‌های زنجانی‌ها

رئیس سابق اتحادیه مشاورین خودرو در این باره به خبرنگار فارس در زنجان گفت: قیمت خودرو در زنجان افزایش چشمگیری داشته است، اما هر قدر افزایش قیمت بیشتر بوده همانقدر هم بازار کساد شده است.

محرمعلی قنبری با اشاره به اینکه امروز قیمت پژو پارس TU5به ۴۷ میلیون تومان رسیده است، اضافه کرد: امروز همچنین قیمت پژو، ۲۰۶ ‏، تیپ ۵ نیز به ۴۳ میلیون تومان و قیمت ال نود نیز به ۵۰ میلیون تومان رسیده است.
وی با اشاره به اینکه قیمت خودروهای خارجی اما شتاب بیشتری داشته و بیش از اندازه افزایش داشته است، تصریح کرد: در حال حاضر قیمت ساندرو حدود ۷۱ میلیون تومان و STP نیز ۶۱ میلیون تومان است
این کارشناس خودرو با اشاره به اینکه برخی از خودروهای خارجی نیز که پیش از این به قیمت ۳۱۰ میلیون تومان به فروش می‌رفت، امروز به حدود ۴۰۰ میلیون تومان رسیده است، افزود: در واقع این روزها قیمت در بازار خودرو غیر قابل پیش‌بینی است، با این حال با وجود افزایش قیمت، کیفیت هیچ تغییری نکرده و در واقع صفر است.
وی با اشاره به اینکه یکی از دلایل افزایش قیمت خودرو دل نگرانی به خاطر برجام و ماه رمضان بوده است، اضافه کرد: به کسانی که قصد خرید خودرو دارند، توصیه می‌کنیم، هرچه زودتر اقدام کنند چون دیگر قیمت‌ها به قبل برنمی‌گردد چرا که تا همین الان خودروهای ایرانی ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش قیمت داشته است.
رئیس سابق اتحادیه مشاورین خودرو در ادامه در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره پر فروش‌ترین خودروها در زنجان گفت: از میان خودروهای ایرانی ال ۹۰ و پژو پارس بیشترین فروش را داشته و در بین خودروهای خارجی نیز سانتافه کارکرده بیشترین فروش را دارد.
قنبری با اشاره به اینکه با وجود افزایش قیمت وضعیت مالی نمایشگاه اتومبیل داران مناسب نیست، گفت: برخی از نمایشگاه‌داران ماهیانه ۷ تا ۱۰ میلیون تومان کرایه نمایشگاه می‌دهند و به دلیل همین وضعیت رکود این روزها توان پرداخت آن را ندارند از همین رو به شدت ضرر می‌کنند.

*مردم را مجبور به خرید خودروی داخلی نکنید

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی نیز درباره بازار خودرو و اجبار مردم به استفاده از خودروهای داخلی به خبرنگار فارس گفت: مدیریت عدم واردات خودرو در کشور نباید انحصاری باشد و به بهانه تولید داخلی نباید مردم را مجبور به استفاده از کالای بی‌کیفیت کنیم، چرا که اگر رقابت نباشد، کیفیت خودرو ارتقا پیدا نمی‌کند.

فریدون احمدی با اشاره به اینکه جلوگیری از واردات خودرو به معنای اجبار مردم برای خرید خودروی بی‌کیفیت داخلی است، اضافه کرد: وقتی کشور ثروت عظیم نفت و گاز دارد، مردم باید خودروی خوب سوار شوند.

وی با تاکید بر واگذاری صنعت خودرو به بخش خصوصی تاکید کرد: دولت باید خودروسازی را به بخش خصوصی بدهد و از این طریق زمینه خودروسازی با اجرایی شدن مولفه‌هایی همچون سرمایه، مدیریت، تکنولوِژی و دانش فنی رخ دهد.

رکود بر بازار خودروی زنجان حاکم شده است/ افزایش ۶۰ میلیون تومانی قیمت خودروهای خارجی

رکود بر بازار خودروی ایران سایه‌ای سنگین طی یک ماه گذشته افکنده و وضعیت خرید و فروش نیز بهتر نشده است.

اگر این روزها سری به بازار خودرو زده باشید، حتما متوجه بی‌رونقی و رکود سنگین حاکم بر نمایشگاه‌ها شده‌اید، رکودی که هرچند مدت‌هاست رخ داده، اما در هفته‌های ابتدایی امسال، پررنگ‌تر بود.

در باب چرایی این رکود، دلایل مختلفی مطرح می‌شود، از جمله اینکه مشتریان معمولا در ابتدای سال به سراغ خرید خودرو نمی‌روند.

دلیل دیگری که این روزها در مورد استقبال ضعیف مشتریان از بازار خودرو مطرح می‌شود، نوسان در بازار ارز است، چه آنکه گفته می‌شود نبود تصویری شفاف از آینده این بازار، خرید و فروش خودرو را نیز (در بازار آزاد) تحت تاثیر قرار داده است.

با این حال اما کارشناسان معتقدند اصلی‌ترین دلیل سردی بازار خودرو، کمبود نقدینگی و پایین بودن قدرت خرید بیشتر مشتریان ایرانی در کنار بالا بودن قیمت خودروها است.  رئیس سابق اتحادیه مشاورین خودروی زنجان، از رکود بازار خودرو در زنجان خبر داد و گفت: در هفته‌های گذشته شاهد افزایش قیمت انواع خودروی داخلی و خارجی بودیم.

محرمعلی قنبری با اشاره به اینکه قیمت فروش خودروهای خارجی در بازار زنجان اوج گرفته است، افزود: قیمت برخی خودروها تا۷۰ میلیون تومان نیز افزایش داشته است.

وی ادامه داد: با وضعیت فعلی افزایش دلار،قیمت خودروهای داخلی نیز با ۵ میلیون تومان افزایش مواجه بوده است.

این کارشناس یکی از دلایل رکود را کاهش خرید مردم در ماه رمضان عنوان کرد و گفت: قرار بود قیمت ورودی گمرک نیز کاهش یابد که متاسفانه این امر نیز اتفاق نیفتاده است.

قنبری در خصوص پیش بینی آینده بازار خودرو نیز گفت: ممکن است وضعیت خرید و فروش بهتر شده و رونق بگیرد اما کاهش قیمت نخواهیم داشت.

این فعال صنفی در ادامه به پدیده دلال‌بازی در حوزه کاری خود اشاره کرد و افزود: در معامله خودرو در برخی موارد نقش دلالان پررنگ است، اما باید اذعان کرد که نمی‌توان جلوی این پدیده را نه تنها در زنجان، بلکه در تهران نیز گرفت.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close