درصدهایی که با واقعیت بازار زنجان فاصله دارد/ مرغ هست اما کم است

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=6679

در ۱۱ ماه امسال نسبت به مدت مشابه توزیع گوشت مرغ گرم ۱۲۳ درصد، گوشت گوساله ۵۱۳ درصد، گوسفندی ۹۷۶ درصد، برنج ۱۶۵ درصد، شکر ۱۳۸درصد، ذرت ۲۴۵ درصد، کنجاله سویا ۳۵۳ درصد، اقلام پروتئینی ۲۲۴ درصد و اقلام اساسی نیز ۱۵۰ درصد افزایش یافته است.

این روزها همجواری استان زنجان با هفت استان کشور به جای اینکه برای این استان یک فرصت باشد به یک چالش تبدیل شده است، چالشی که خود را در بازار گوشت و مرغ نشان می‌دهد، مرغ و گوسفندانی که ترجیح می‌دهند بر سر سفره مردم استان های همجوار خودنمایی کنند.

بیش از یک سال است که می‌خواهند بازار مرغ و گوشت استان زنجان را تنظیم کنند،اما همیشه موانعی هست که اجازه چنین کاری را نمی دهد، یکبار بهانه بالا رفتن نرخ نهادهای دامی و یک روز قیمت جوجه یک روزه ویک روز قاچاق مرغ و دام زنده و دلالانی که نه انصاف می‌شناسند و نه منافع ملی، کسانی درس خیانت به کشور مشق می‌دهند.

مقاومت استاندار زنجان در برابر اصرار جهادکشاورزی برای بالا بردن قیمت مرغ

تنها کافی است سری به قصابی‌ها و مرغ فروشی‌های زنجان بزنیم تا تفاوت بین درصدهای آمار عنوان شده توسط مسئولان استان زنجان با واقعیت‌های بازار زنجان خود را به عینه نشان دهد، تلاش رئیس  جهاد کشاورزی استان زنجان برای بالا بردن نرخ گوشت مرغ و گوشت و از یک سو مقاومت استاندار  در مقابل این خواسته باعث شده است که نرخ گوشت مرغ در ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان باقی بماند. هر چند میزان آن در بازار آن کم و محدود است.

استاندار زنجان با تاکید بر اینکه قرار نیست فرآورده‌های دامی به نام استان زنجان تأمین و از آن خارج شود، گفت:  امسال گوشت مرغ و گوشت قرمز به اندازه پنج برابر نیاز شهروندان استان زنجان تولید دشده است ولی آنچه در بازار شاهد آن هستیم با آمارهای ارائه شده همخوانی ندارد.

فتح الله حقیقی با بیان اینکه باید جلوی خروج فرآورده‌های خام دامی و اقلام پروتئینی از استان زنجان به دیگر استان‌ها  گرفته شود، افزود: با مخلان بازار زنجان باید برخورد جدی شود.

مصوبه شواری عالی تنظیم بازار کشور روی کاغذ خوب اما در عمل در کشور اجرا نمی‌شود وی با انتقاد از عمل نشدن به مصوبه شورای عالی تنظیم بازار کشور، گفت: مصوبه روی کاغذ خوب اما اجرانمی‌شود به گونه‌ای که در حال حاضر گوشت مرغ گرم در استان زنجان ۱۱۵ هزار ریال و در دیگر استان‌ها ۱۵۰ هزار ریال است.

فرمانده انتظامی استان زنجان از کشف ۶۰۰ قطعه مرغ فاقد مجوز در شهرستان سلطانیه خبر داد و گفت: نیروی انتظامی در بحث مبارزه با قاچاق کالا هم به جد پای‌کار است.

سردار رحیم جهانبخش تأکید کرد: نیروی انتظامی همه محورهای مواصلاتی استان زنجان را به شدت کنترل می کند تا از خروج دام و مرغ زنده جلوگیری کند.

رئیس جهادکشاورزی استان زنجان با بیان اینکه با توجه به نرخ موجود مرغ در زنجان باید قیمت این محصول با قیمت استانها و میانگین کشوری هماهنگ شود، گفت: از ابتدای امسال ۶۷۷ تن گوشت مرغ منجمد مصرف شده است.

حسین جعفری  همچنین از توزیع گوشت قرمز وکیوم شده برای اولین‌بار در زنجان خبر داد و با اشاره به اینکه یکی از مصارف قابل توجه زنجانی‌ها در زمینه محصولات پروتئینی به میزان ۱۶۱۹ تن بوده است، اظهار کرد: همچنین میزان توزیع گوشت گوسفندی منجمد ۲۴ تن بوده و این در حالی است که اگر نیم‌نگاهی به آمار سال گذشته در این زمینه بیاندازیم، خواهیم دید که این محصول توزیع نشده است.

وضعیت موجود در بازار گوشت مرغ و گوشت قرمز تنها محدود به شهر زنجان نیست و در سایر شهرهای استان زنجان نیز وجود دارد به گونه ای که با وجود برنامه ریزی های صورت گرفته توسط فرمانداران بازار این اقلام غذایی تنظیم نمی شود و هر روز ساز خود را باب میل دلالان و سود جویان کوک می کند.

صف‌های طولانی مرغ در ابهر/تصمیمات ستاد تنظیم بازار تاثیری ندارد

تصمیمات ستاد تنظیم بازار ابهر که پشت درهای بسته و بدون حضور خبرنگاران انجام گرفته است، موجب نشده تا صف‌های طولانی خرید مرغ در ابهر کوتاه‌تر شود و این مشکل همچنان پابرجا است.

چند روز از جلسه ستاد تنظیم بازار ابهر گذشته است، جلسه‌ای که در آن با خرد جمعی تصمیم گرفته شده تا پشت درهای بسته انجام شود و خبرنگاران در آن حضور نداشته باشند. با این وجود کماکان می‌بینیم که صف‌های طولانی برای خرید مرغ در نقاط مختلف شهر پابرجا است و همچنان شأن و کرامت مردم ابهر نادیده گرفته می‌شود.

فرهنگ مردم، عامل صف‌های طولانی

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان ابهر، صف‌های طولانی خرید مرغ گرم را ناشی از فرهنگ مردم برای خرید بیش از نیاز دانست و گفت: به دلیل اختلاف قیمت گوشت قرمز و سفید و با این فکر که با کمبود مرغ مواجه خواهیم شد، مردم به جای نیاز عادی اقدام به خرید مازاد نیاز خود می‌کنند.

محمدرضا داداشیان، بدون اشاره به نحوه توزیع عادلانه مرغ در همه فروشگاه‌های شهرستان، افزود: میزان مصرف روزانه شهرستان ابهر ۵۰۰۰ کیلو بوده که همین مقدار نیز توزیع شده است.

وی با بیان اینکه امروز مازاد بر این مقدار نیز توزیع داشته‌ایم، اظهار کرد: مردم با وارد شدن به حواشی، موجب ایجاد صف‌های طولانی می‌شوند.

داداشیان درباره قاچاق مرغ به شهرستان‌های اطراف، گفت: هیچ‌جا مدینه فاضله نیست و تخلفاتی در این زمینه رخ داده است که البته با آن برخورد کرده‌ایم.

رئیس اداره صمت شهرستان ابهر با تایید اختلاف قیمت مرغ در ابهر و استان قزوین، افزود: این موضوع موجب شده بود بخشی از سهمیه ابهری‌ها به این استان برده شود که البته جلوی آن را گرفتیم.

داداشیان در رابطه با وجود خونابه در بسته‌بندی‌ها که به وزن مرغ‌ها اضافه کرده و مردم مجبور هستند پول خونابه را نیز به اندازه قیمت مرغ پرداخت کنند، گفت: اگر مقدار خونابه از اندازه استاندارد بالاتر باشد، حتما تخلف صورت گرفته است.

وی درباره بازار شب عید و سدمعبرهای ایجاد شده توسط دست‌فروشان، گفت: در این رابطه باید همه سازمان‌های متولی مانند شهرداری به وظایف خود عمل کنند.

وجود خونابه، غیرقانونی است

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان ابهر نیز گفت: وجود خونابه در بسته‌بندی مرغ‌ها غیرقانونی است و با آن برخورد می‌شود.

امیرعلی کلانتری با اعلام اینکه مرغ‌ها بعد از شسته شدن، باید ساعاتی در آب‌چکان قرار داده شوند، افزود: حتی برای جلوگیری از خونابه باقی‌مانده، پدی در داخل بسته‌بندی قرار داده می‌شود.

کلانتری با بیان اینکه باید به عنوان یک شهروند، این مسائل گزارش داده شود، تاکید کرد: برای جلوگیری از این اتفاق بازدید مشترکی انجام شود و در حضور خبرنگاران و دوربین‌ آن‌ها چند کیسه که اتفاقا خونابه هم داشته باشد، وزن‌کشی و در نهایت به تعزیرات ارجاع داده شود.

موفق عمل نکردن سیستم توزیع گوشت مرغ و گوشت قرمز در استان زنجان، این روزها باعث تشکیل صف های طولانی شده است و از سوی دیگر قاچاق مرغ گرم را در پی داشته است به گونه ای که با وجود تولید چندین برابر مرغ در استان، هنوز بازار مرغ و گوشت زنجان ملتهب است و دلالان و سودجویان برنده های اصلی این بازار ملتهب هستند.

منبع : مهر

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close