دروغ خبرگزاری وابسته به سید حسن خمینی درباره رئیس جمهور + عکس

وب‌سایت اصلاح‌طلب جماران که از پایگاه‌های حامی دولت روحانی است، امروز در خبری اعلام کرد که ضرغامی از سوی دفتر یکی از مقامات عالی‌رتبه نظام – که ناگفته پیداست منظور دفتر رهبر معظم انقلاب است – از ادامه حضور در جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی منع شد. این خبر به سرعت در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها منتشر شد اما مدت زیادی از انتشار گسترده آن نگذشت که بار دیگر دروغ‌پردازی یک رسانه اصلاح‌طلب – آن هم در بالاترین سطح ممکن و انتساب یک خبر دروغ به دفتر رهبری – آشکار شد.

از روز گذشته، خبر مبنی بر اختلاف‌نظر میان ضرغامی و روحانی در شورای عالی فضای مجازی، بازتاب‌هایی گوناگونی داشته است و دراین‌بین، پایگاه‌های رسانه‌ای اصلاح‌طلب، حمله سازمان‌یافته به ضرغامی را در توییتر و شبکه‌های اجتماعی به راه انداختند، آن‌هم بر اساس خبر بدون منبع و بدون تأیید پایگاه جماران.

ماجرا از چه قرار بود؟

محمد ایمانی روزنامه‌نگار و کارشناس مسائل سیاسی درباره حواشی جلسه اخیر شورای عالی فضای مجازی در کانال تلگرامی‌اش با اشاره به برخورد آقای ضرغامی و روحانی، – و البته با حمایت از روش ضرغامی – نوشت:

آقای ضرغامی دم شما گرم!

آقای ضرغامی در جلسه اخیر شورای عالی فضای مجازی به برخی هنجارشکنی‌ها توسط آقای روحانی اعتراض کرده است. ضرغامی گفته این حرف‌ها چی بود که شما درباره حجاب و فضای مجازی و فیلترینگ در وزارت ارتباطات گفتید؛ بعضی از این سخنان غیرواقعی و برخی دیگر معارض ارزش‌های اسلامی و انقلابی است؟

انتقاد ضرغامی، به غرور روحانی برخورده و از موضع بالا با خشم و عصبانیت گفته؛ من نباید به شما پاسخ بدهم، به شما ربطی نداره، پاشو از جلسه برو بیرون! ضرغامی هم پاسخ داده که شما نمی‌توانید اعضای شورا را بیرون کنید. پس‌ازآن، روحانی که انتظار قاطعیت و صراحت از ضرغامی را نداشته، از جلسه بیرون رفته و به انتقاد ضرغامی که اعتراض برخی دیگر از اعضا هم بوده، پاسخ نداده است.

یادآور می‌شود اظهارات هنجارشکنانه روحانی با اعتراض علما و مراجع عظام تقلید (از جمله حضرات آیات مکارم شیرازی و نوری همدانی) روبرو شد که تصریح می‌کردند این سخنان “زننده، ناقض سوگند و تعهد رئیس‌جمهور و در راستای حاشیه‌سازی به‌جای عمل به مردم” است.

خبرسازی جماران چه بود؟

صبح روز ۱۰ بهمن ماه این پایگاه خبری نوشت: در حاشیه مراسم تجدید میثاق اعضای هیئت دولت با آرمان‌های امام مطلع شدیم، در پی مشاجره اخیر عزت‌الله ضرغامی با رئیس‌جمهور در جلسه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، وی از سوی دفتر یکی از مقامات عالی‌رتبه نظام از ادامه حضور در جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی منع شد.

در پی این خبرسازی، رجانیوز خبر منتشر شده درباره ضرغامی را تکذیب کرد و نوشت:

«از صبح امروز خبری توسط کانال جماران انتشار یافت که مدعی شده بود ضرغامی پس از درگیری لفظی با روحانی در جلسه شورای عالی فضای مجازی، از سوی دفتر یکی از مقامات عالی‌رتبه نظام از حضور در جلسات شورای عالی فضای مجازی و شورای عالی انقلاب فرهنگی منع شده است.

پیگیری‌های رجانیوز نشان می‌دهد که این خبر کذب بوده و صحت ندارد و چنین منعی از سوی دفتر رهبر انقلاب صورت نگرفته است.»

جماران خبرسازی‌اش را تکذیب کرد

بعد از خبر دروغ جماران و موج ایجاد شده علیه ضرغامی توسط اصلاح‌طلبان و اعتدالی‌ها، پیگیری‌ها حکایت از آن داشت که پروژه حمله به ضرغامی برای ایجاد دوقطبی فرعی و غیر مهم در کشور، از اساس دروغ بوده است و این پایگاه مجبور شد خبر قبلی خود را بدون هیچ عذرخواهی تکذیب کند.

ضرغامی به این شایعات چه پاسخی داد؟

عزت‌الله ضرغامی در گفتگویی هرگونه ممانعت از حضور در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی را تکذیب کرد. روزنامه کیهان با انتشار این تکذیبیه نوشت:

«به دنبال انتشار خبری مبنی بر اختلاف حسن روحانی با عزت‌الله ضرغامی رئیس اسبق رسانه ملی دریکی از جلسات شورای عالی فضای مجازی؛ اخباری مبنی بر ممنوعیت حضور ضرغامی در این جلسات با دستور یکی از مقامات عالی‌رتبه نظام منتشر شد. عزت‌الله ضرغامی در گفتگو با کیهان این اخبار را تکذیب کرد و شایعه خواند.»

اما مطلبی که باید به آن اشاره شود، دروغ‌گویی صریح وب‌سایتی است که ادعا دارد مبلغ اصول و اندیشه‌های امام خمینی است؛ لکن بیشتر به پایگاه دشمنان امام خمینی ره تبدیل‌شده است.

پاسخ به اینکه چرا جماران دروغ‌گویی می‌کند خیلی سخت نیست، زیرا در جریان اصلاحات و اعتدال، هدف وسیله را توجیه می‌کند و این سنخ مطالب و خبرسازی‌ها بسیار دیده می‌شود، به‌عنوان‌مثال، چندی پیش جماران به نقل از یکی از روحانیونی که مواضع وی در فتنه ۸۸ مورد بهره‌برداری ضدانقلاب قرارگرفته بود، نوشت: امروز نه از جمهوری چیزی مانده و نه از اسلام.”!

در تیتر اخبار برگزیده این وب‌سایت که فیلم آن‌هم الصاق شده، آمده است: “متأسفانه امروز نه جمهوری است نه اسلامی! / امام خمینی جهان را تکان داد و ما دنیاپرستان خودپرست، انقلابی بی‌نظیر را ضایع کردیم و آبروی خود بر باد دادیم”.

اگرچه جماران بدون هیچ توضیح و عذرخواهی تیتر این مطلب را تغییر داد ولی این نوع نگاه رسانه‌ای نشان می‌داد که این پایگاه تبدیل به بلندگوی ضدانقلاب شده است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن