دروغ های زنگنه ، وزیر نفت دولت روحانی ، درباره آمارهای صادرات نفت + سند

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=8183

آیا بعد از برجام، صادرات نفت ایران دو برابر شد؟

یکی از دستاوردهایی که مسئولان دولتی همواره برای برجام تراشیده‌اند، دو برابر شدن صادرات نفت کشور است. اما واقعیت آمار صادرات نفت ایران چیست؟

آنطور که تاکنون مسئولان دولتی گفته‌اند از زمستان سال ۹۴ که برجام اجرایی شد، صادرات نفت کشور با رفع تحریم‌ها دو برابر شده است.

در این زمینه  می‌توان به سخنان امیرحسین زمانی‌نیا معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفتدر تیرماه سال ۹۵ اشاره کرد. در آن زمان،  امیرحسین زمانی‌نیا گفت:

در عرض ۴ ماه توانستیم صادرات نفت را ۲ برابر کنیم به طوری که قبل از برجام یک میلیون بشکه صادر می‌کردیم و اکنون ۲ میلیون بشکه صادرات داریم همچنین عواید حاصل از صادرات نیز از طریق بانک دریافت می‌شود.

سال ۹۵   بیژن زنگنه وزیر نفت هم این ادعا را بارها تکرار کرد که صادرات نفت کشور پس از برجام دو برابر شده است.

در اردیبهشت سال ۹۵ زنگنه درباره‌ دستاوردهای پسابرجام و افزایش صادرات نفت  عنوان کرد:

یکی از مهم‌ترین دستاوردهای برجام افزایش صادرات بوده است به طوری که در دوران تحریم صادرات نفت خام ما تنها یک میلیون بشکه بود که با در نظر داشتن میعانات به حدود یک میلیون و ۳۵۰ هزار بشکه می‌رسید.

وزیر نفت ادامه داد: این در حالی است که این ماه صادرات نفت خام ما به دو میلیون بشکه می‌رسد که با احتساب میعانات مجموعا دو میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه صادرات داشته‌ایم که این به معنای دو برابر شدن صادرات نفت خام و میعانات است.

در اسفند سال ۹۵ هم مجددا زنگنه گفت:‌   قبل از برجام در روز یک میلیون بشکه نفت به زحمت صادر می‌کردیم اما اکنون به طور میانگین صادرات نفت ما بیش از دو برابر شده است.

در اردیبهشت سال ۹۵ هم محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت  گفت: میزان صادرات نفت ایران پس از اجرای برجام دو برابر شده است.

اما قضاوت درباره صحت سخنان مسئولان دولت یازدهم درباره دو برابر شدن صادرات نفت پس از برجام، ‌به علت منتشر نشدن آمار رسمی، دشوار بود زیرا تاکنون درباره آمار واقعی صادرات نفت کشور خصوصا پس از برجام، آمار و ارقامی به جز اظهارات شفاهی مسئولان وزارت نفت در دسترس نبود. ضمن آن که مسئولان وزارت نفت همواره آمار صادرات نفت را با صادرات میعانات گازی جمع زده و مجموع آن را به عنوان صادرات نفت کشور بیان می‌کنند.

آماری که بانک مرکزی نیز به طور فصلی در نماگرهای اقتصادی خود درباره صادرات نفت کشور منتشر می‌کند، شامل صادرات نفت خام و خالص صادرات فرآورده های نفتی است. بنابراین امکان محاسبه و استخراج رقم دقیق صادرات نفت ایران از آمار بانک مرکزی ممکن نیست.

در این فقر آماری، اخیرا مرکز آمار با انتشار نسخه الکترونیکی گزارش فصلی اقتصاد ایران در بهار١٣٩۶، آمار رسمی صادرات نفت خام کشور را از سانسور بیرون آورده است که این آمار رسمی نشان می‌دهد ادعای دو برابر شدن صادرات نفت کشور پس از اجرای برجام، کذب محض است.

از آنجا که برجام از  زمستان ۹۴ اجرا شد، برای قضاوت دقیق درباره میزان افزایش صادرات نفت کشور باید آمار صادرات نفت در فصول قبل از زمستان ۹۴ را با فصول بعد از آن مقایسه کرد. گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد در پاییز ۹۴ و قبل از اجرای برجام، صادرات نفت کشور ۱٫۴۰۲ میلیون بشکه بوده است که در بهار ۹۵ یعنی بعد از اجرای برجام به ۱٫۹۳۱ میلیون بشکه افزایش پیدا کرده است که رشد ۳۷ درصدی نشان می‌دهد.

مطابق این آمار، صادرات نفت ایران در اوج خود به رقم ۲٫۳۱۳ میلیون بشکه در پاییز ۹۵ رسیده که نسبت به پاییز ۹۴ بالغ بر ۶۵ درصد رشد نشان می‌دهد. اما از پاییز ۹۵ بدین سو، صادرات نفت خام کشور رو به کاهش گذاشته و در زمستان ۹۵ به ۲٫۲۲۵ میلیون بشکه و در بهار ۹۶ به ۲٫۱۵۴ میلیون بشکه رسیده است که نسبت به قبل از برجام ۵۴ درصد رشد نشان می‌دهد.

بنابراین صادقانه آن بود که مسئولان دولت و وزارت نفت اعلام می‌کردند که صادرات نفت کشور پس از برجام ۱٫۵ برابر شده، نه ۲ برابر.

این آمار به خوبی نشان می‌دهد که سخنان بیژن زنگنه درباره این که قبل از برجام صادرات نفت کشور یک میلیون بشکه در روز بود، کذب محض بوده است زیرا در سال ۹۳ نیز میانگین صادرات نفت کشور ۱٫۳۴۳ میلیون بشکه بوده است.

———————————————–

تصویر جوابیه شرکت ملی نفت ایران به گزارش مشرق در ادامه آمده است:


آمارهای ناهماهنگ درباره تولید نفت/ بانک مرکزی دروغ می‌گوید یا زنگنه؟

بیژن زنگنه وزیر نفت دولت روحانی در نشست خبری اخیر خود آماری از تولید نفت کشور اعلام کرد که خلاف واقع است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی وزارت نفت (شانا) وزیر نفت در پاسخ به خبرنگار «روزنامه کیهان» مبنی بر محقق نشدن وعده‌های وزیر نفت برای کاهش نیافتن صادرات نفت ایران گفت: خوشبختانه آمار صادرات نفت ما در دوره برجام خوب بوده است و در این دوره ظرف چهار ماه تولید نفت ما یک میلیون بشکه اضافه شد، اما برخی جریان‌ها از جمله روزنامه کیهان با کارشکنی علیه برجام نگذاشتند ما به صادرات نفت ادامه دهیم. صادرات ما در اردیبهشت ۹۷، روزانه ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه بود، اما با روی کار آمدن ترامپ در کشور آمریکا صادرات نفت ما تحت فشار قرار گرفت که ربطی به برجام نداشت و اتفاقاً نشانه این بود که برجام موفق بود و پس از کناره‌گیری آمریکا از برجام، فشارهای زیادی علیه صادرات نفت ما صورت گرفت و ما هم با این فشارها مقابله کردیم و سر تسلیم فرود نمی‌آوریم.

در این سخنان، زنگنه درباره افزایش یک میلیون بشکه‌ای تولید نفت کشور ظرف چهار ماه پس از برجام، دروغ آماری بیان کرده است. آمار بانک مرکزی که در همین دولت منتشرشده، افزایش یک میلیون بشکه‌ای تولید نفت کشور پس از برجام را تکذیب می‌کند.

بر اساس آمار بانک مرکزی، تولید نفت ایران در بهار و تابستان سال ۱۳۹۲ یعنی ماه‌های پایانی دولت دهم به ترتیب ۳ میلیون و ۷۱۰ هزار بشکه در روز و ۳ میلیون و ۶۷۰ هزار بشکه در روز بوده است.

این در حالی است که از زمستان ۱۳۹۴ به بعد یعنی پس از اجرای برجام، بالاترین میزان تولید نفت ایران مربوط به فصل پاییز سال ۱۳۹۵ است که تولید نفت کشورمان به ۳ میلیون و ۹۶۳ هزار بشکه افزایش یافت یعنی برجام با آن هم آب و تابی که درباره آن ذکر می‌شد و آن همه هزینه‌ای که ایران با تعطیل کردن انرژی هسته‌ای خود داد، نسبت به پایان دولت دهم فقط ۲۹۳ هزار بشکه تولید نفت کشور را بیشتر کرد.

بر اساس آمار بانک مرکزی، در فصل پاییز ۱۳۹۴ یعنی فصل ماقبل اجرای برجام، تولید نفت ایران روزانه ۳ میلیون و ۲۹۹ هزار بشکه و در زمستان سال ۱۳۹۴ یعنی هم‌زمان با اجرای برجام، تولید نفت کشورمان ۳ میلیون و ۳۷۹ هزار بشکه در روز بود؛ بنابراین از آنجا که پس از اجرای برجام، بالاترین میزان تولید نفت ایران به ۳ میلیون و ۹۶۳ هزار بشکه در پاییز سال ۱۳۹۵ مربوط است، برجام ۶۶۴ هزار بشکه در روز بر تولید نفت کشور اضافه کرد.

البته همانطور که ذکر شد دولت دهم صنعت نفت را با تولید حدود ۳.۷ میلیون بشکه در روز به دولت روحانی تحویل داد و باید بررسی کرد که چه عاملی موجب شد که بلافاصله پس از روی کار آمدن دولت یازدهم، تولید نفت کشور ۴۰۰ هزار بشکه در پاییز سال ۱۳۹۲ سقوط کرد و یک سال بعد از پایان دولت دهم میزان تولید نفت کشور در تابستان سال ۱۳۹۳ به مرز ۳ میلیون بشکه در روز رسید و نسبت به پایان دولت دهم ۷۰۰ هزار بشکه کمتر شد؟

بر اساس آمار بانک مرکزی در بهار و تابستان سال ۱۳۹۲ یعنی ماه‌های پایانی دولت دهم میزان صادرات نفت خام کشور به ترتیب یک میلیون و ۷۶۸ هزار بشکه و یک میلیون و ۷۳۰ هزار بشکه در روز بوده است؛ اما از فصل پاییز و بلافاصله پس از تغییر دولت، حدود ۳۰۰ هزار بشکه در روز از صادرات نفت کشور کاسته می‌شود و این روند نزولی صادرات تا آخر سال ۱۳۹۳ هم ادامه می‌یابد که صادرات نفت کشور به زیر ۱.۳ میلیون بشکه در روز می‌رسد. آیا این کاهش، به دلیل کنار گذاشتن راهکارهای دور زدن تحریم‌ها در دولت قبل نبود؟

بنابراین آمار بانک مرکزی، ادعای زنگنه درباره افزایش یک میلیون بشکه‌ای تولید نفت کشور پس از برجام را تأیید نمی‌کند؛ مگر اینکه زنگنه، بانک مرکزی را به دروغ‌گویی متهم کند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close