ایرانسیاسیصفحه اصلیفرهنگی و اجتماعیگزارشویژه

کلکسیون توهین های روحانی به منتقدانش/ از معصوم هم می‌شود انتقاد کرد اما منتقدان دولت کم عقل هستند+فیلم

درحالی که چندی پیش «حسن روحانی»، رئیس جمهور کشورمان درباره بها دادن به نقد و انتقاد حتی بیان کرد که از معصوم هم می‌توان انتقاد کرد. امروز در پنجاه و هفتمین مجمع سالیانه بانک مرکزی درباره انتقادهایی که از دولت می‌شود، گفت:

«وقتی حساب می کنم آنهایی که با دولت مخالفت می کنند بیشترش بر مبنای کمبود عقل است.»

رئیس‌جمهور درحالی امروز منتقدان را کم عقل خطاب کرد که در گذشته انوع و اقسام اصطلاحات منفی را در مورد آنان به کار برده بود. در کلکسیون ناسزاهای حسن روحانی به منتقدان می‌توان واژه‌هایی مانند، ترسو و بزدل، دروغگو، بی شناسنامه، عصر حجری، کم سواد، هوچی باز، متوهم و … را مشاهده کرد.

روحانی منتقدانش را چگونه خطاب می‌کند؟/ از بزدل و ترسو تا عصرحجری و بی‌شناسنامه و درغگو + جدول

گشت‌وگذاری در میان سخنرانی‌های رئیس‌جمهور در طول سالهای گذشته نمایانگر بخشی از اهانت به منتقدان توسط دولت است.

 اگر صحبت از آزادی بیان به میان آید، بدون شک نمی‌توان آزادی موافقان در تمجید و تکریم را به عنوان مصداقی برای اثبات پایبندی خود به این موضوع ارائه کرد؛ بلکه آنجایی مسئله آزادی بیان خود را به صورت واقعی به منصه ظهور می‌رساند که «تحمل منتقد» در میان باشد.

همچنین تاکید بر پایبندی به آزادی بیان از جمله شعارهایی بوده است که حجت‌الاسلام روحانی در سال ۹۲ با تکرار آن توانست بخشی از آرا را به خود جلب کند. بویژه آنکه او در یکی از مناظره‌ها، طرف مقابل خود را به برخوردهای سخت با منتقدان و معترضان هم متهم کرد.

 

اما منتقدان حجت‌الاسلام روحانی معتقدند که او در زمینه آزادی بیان کارنامه روشنی ندارد؛ جدای از شکایت‌هایی که از رسانه‌های منتقد در دولت حجت‌الاسلام روحانی انجام شده، منتقدان حجم “زیاد” کنایه‌ها و بعضاً “اهانت‌”های حجت‌الاسلام روحانی در قبال منتقدان را جزو نشانه‌های مهم عدم اعتقاد واقعی ایشان به این شعار می‌دانند.

احتمالاً موضوع آزادی بیان از جمله مواردی خواهد بود که در رقابت‌های انتخاباتی مطرح خواهد شد. در گشت‌وگذاری در میان سخنرانی‌های رئیس‌جمهور در طول سالهای گذشته مواردی را جمع‌آوری کرده است که می‌تواند اهانت به منتقدان تلقی شود. آنچه در ذیل می‌آید بخشی از توصیفات رئیس‌جمهور درباره منتقدان است. در میان این گزاره‌ها، از عناوینی چون “عصر حجری‌ها”، “بزدل‌های سیاسی”، “اقلیت‌ تندرو”، “هراسان و ترسان و لرزان”، “تازه به دوران رسیده”، تا توصیفاتی چون “کاسبان تحریم”، “بددل، بدبین،‌بدزبان” و “یک عده کودک” و “دروغگو” و “فحاش” به چشم می‌خورد.

بر چسب ها

پیشنهاد سردبیر

1 thought on “کلکسیون توهین های روحانی به منتقدانش/ از معصوم هم می‌شود انتقاد کرد اما منتقدان دولت کم عقل هستند+فیلم”

  1. حال که اقای روحانی بر خلاف اصل ۱۲۲ قانون اساسی خود را بجای پاسخگویی به ملت ، سخنگوی مردم می داند ضروری است حرف دل مردم را به گوش دولت ، مجلس و دستگاه قضایی برساند مردم فریاد می زنند چرا دولت با سیاست های غلط اقتصادی و تقسیم نا عادلانه ثروت ، بیش از چهل میلیون نفر از مردم مظلوم ایران را دچار فقر نموده ، چرا در عین حال که نیمی از ملت در فقر دست و پا می زنند دولت با بی توجهی به اوضاع اسفبار ملت ، به کارکنان خود حقوق نجومی پرداخت می کند ؟ چرا قوه قضائیه به فساد ۱۳۲۷۰ میلیارد تومان از بانک تجارت کرمان رسیدگی نمی کند؟ چرا دولت با شعار دروغین صیانت از سپرده های مردمی، ساماندهی را مطرح و بدون رعایت تشریفات قانونی به بانک فاسد رسالت و موسسه کاسپین مجوز صادر و پس از آن موسسات را غیر مجاز اعلام و قبل از صدور حکم محکمه منحله اعلام و متوقف می نماید تا سپرده گذاران را مالباخته کرده و چندین سال درخیابانها آواره نماید و پس از آن با پرداخت دهها هزار میلیارد بدون سود از پول بی صاحب بیت المال مسلمین،اصل سپرده ملت را پرداخت و دهها موسسه را با صدها شعبه ، بدون زحمت و بدون هزینه یک شبه به تصرف بانک غیر قانونی رسالت و موسسه کاسپین در می آورد؟ گیرم که مدیران موسسات متخلف بودند آیا باید جلوی تخلف را گرفته و مدیران متخلف را مجازات کرد یا با تضییع حقوق ملت و با غارت بیت المال بی صاحب مسلمین ، موسسات را به تصرف دیگری درآورد ؟ آیا این تحصیل من غیر حق نیست ؟ آیا تحصیل من غیرحق شرعاً حرام و قانوناً جرم نیست ؟ پس چرا هر ۳ قوه برای تحقق یک امر حرام و مجرمانه تلاش می کنند؟ آیا انحصاری کردن هر نوع فعالیتی بموجب قانون اساسی ممنوع نیست ؟ آیا این تبیض آشکار و فساد فاحش نیست ؟ آیا اینها ضربه به نظام نیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close