در مجلس چه خبر است؟ / از سفرهای خارجی نمایندگان تا ۳۰۰ میلیون تومان هزینه دستشویی های مجلس !

سفر پرخرج نمایندگان به روسیه هیچ توجیه کاری ندارد/سفر با هزینه شخصی هم عذربدتر از گناه است چون در اولویت کاری نمایندگان نیست

این سطح از دغدغه ها و اولویت های کاری تعدادی از نمایندگان، گذشته از آنکه حیرت انگیز است، با وظایف و شان نمایندگان نیز همخوانی ندارد. چرا که این انتظار از نمایندگان هست که به جای وقت گذاشتن برای کارهای بی اهمیت، حداقل به تجمعات اعتراضی متعددی که از سوی بازنشستگان، معلمان و یا سایر اقشار در مقابل ساختمان مجلس و یا دیگر شهرها صورت می گیرد مراجعه نموده و اینگونه مطالبات را پیگیری نمایند.

در شرایطی که عموم مردم با شرایط بد اقتصادی و معیشتی دست و پنجه نرم می کنند و بیکاری و رکود سنگین بر فضای کشور سایه انداخته است، خبر اعزام چند تن از نمایندگان مجلس به روسیه و تماشای بازی های جام جهانی فوتبال انتقادات گسترده ای را به دنبال داشته است.

 ۷ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار بود به دعوت وزارت ورزش و جوانان برای تماشای جام جهانی فوتبال عازم روسیه شوند. ۴ عضو کمیسیون فرهنگی و ۳ عضو فراکسیون ورزش مجلس اسامی‌شان در لیست مسافران پارلمان به روسیه وجود داشت.

این اقدام نمایندگان مجلس در استفاده از بیت المال برای سفر پرخرج و البته بی اهمیت شان به روسیه از همان ابتدا با مخالفت های شدید افکار عمومی مواجه شد   به گونه ای که برخی از این نمایندگان در نهایت اعلام کردند که قید سفر به روسیه را زده و به تماشای بازی های جام جهانی نخواهند رفت. محمداسماعیل سعیدی، رحیم زارع و غلامرضا کاتب همگی از فراکسیون نمایندگان ولایی از این جمله اند.

از سوی دیگر اما برخی نمایندگان نظیر پروانه سلحشوری، عضو فراکسیون امید برای توجیه سفر خود دلیل آورنده اند که با بودجه شخصی به روسیه خواهند رفت و نه با بیت المال. به نظر می رسد این موضوع نیز عذر بدتر از گناه بوده و صرفا پاک کردن صورت مسئله است. چرا که با همین منطق یک نماینده می تواند سالانه به ده ها سفر خارجی غیراولویت دار و حتی تفریحی رفته و در عین حال مدعی شود که این سفرها با بودجه شخصی بوده نه بیت المال!

علی مطهری نیز روز گذشته در مقام توجیه سفر این نمایندگان به روسیه برآمد و از موضع نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفت: اگر یکی دو نفر از نمایندگان برای نظارت بر عملکرد اردوی تیم ملی ایران در جام جهانی به روسیه و ارائه گزارشی به مجلس سفر کنند اشکالی ندارد.

این استدلال نائب رئیس مجلس در حالی است که موضوع ارائه گزارش از اردوی تیم ملی را کمیسیون مربوطه می تواند با دعوت از مسئولان فدراسیون و یا وزارت ورزش انجام دهد و قطعا تحقق این مهم صرفا در سفر خود نمایندگان به روسیه محدود نخواهد بود. ضمن اینکه این سوال نیز مطرح خواهد شد که نمایندگان برای همراهی و نظارت بر اردوی خارجی تیم های کدام رشته ورزشی دیگر تا این حد پیگیر بوده اند؟

این سطح از دغدغه ها و اولویت های کاری تعدادی از نمایندگان، گذشته از آنکه حیرت انگیز است، با وظایف و شان نمایندگان نیز همخوانی ندارد. چرا که این انتظار از نمایندگان هست که به جای وقت گذاشتن برای کارهای بی اهمیت، حداقل به تجمعات اعتراضی متعددی که از سوی بازنشستگان، معلمان و یا سایر اقشار در مقابل ساختمان مجلس و یا دیگر شهرها صورت می گیرد مراجعه نموده و اینگونه مطالبات را پیگیری نمایند.

با همه اینها و صرف نظر از عدم توجه برخی نمایندگان به اهمیت توجه به بیت المال و یا رعایت اولویت های کاری، چیزی که موجب می شود تا اینگونه رفتارهای مسئولین به یک دغدغه و  علامت سوال در میان مردم تبدیل شود، اصل بی توجهی برخی مسئولین به اوضاع نامناسب معیشتی مردم است که در اینگونه بزنگاه ها خود را نشان می دهد. گویا برخی نمایندگان اساسا در این جامعه زندگی نمی کنند و خبری از اوضاع اقتصادی و معشیتی سخت مردم ندارند.

سفر که سهل است؛ عده ای برای دستشویی مجلس هم کیسه دوخته اند؛ ۳۰۰میلیون تومان هزینه دستشویی های مجلس شده!

در هفته ای که گذشت، در برخی رسانه ها خبری مبنی بر حضور تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مسابقات جام جهانی فوتبال در روسیه منتشر شد که حواشی بسیاری را ایجاد کرد.

ماجرا از آنجا آغاز شد که یکی از اعضای هیأت رئیسه مجلس، در مصاحبه ای اعلام کرد، قرار است به دعوت وزارت ورزش و جوانان از بین نمایندگان، سه تن از فراکسیون ورزش و چهار تن از کمیسیون فرهنگی به روسیه اعزام شوند.

انتشار این خبر به سرعت در شبکه های مجازی دست به دست شد و واکنش های زیادی را در پی داشت و حتی باعث شد، حجم انبوهی از اعتراض های مردم متوجه مجلس شود، به گونه ای که برخی از نمایندگان را مجبور به واکنش کرد و برخی از آنها این خبر را تکذیب کردند و چنین سفری را منافی با اوضاع کنونی اقتصاد کشور دانستند.

در این میان، سعیدی و کاتب دو تن از نمایندگان از این سفر انصراف دادند، زارع و وکیلی نیز از قرار داشتن نامشان در این لیست اظهار بی اطلاعی کردند و گفتند، اگر چنین چیزی باشد، حتما انصراف می دهند.

اما پروانه سلحشوری، نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران و رئیس فراکسیون زنان، یکی دیگر از افرادی که نامش در لیست افراد اعزامی بوده، گفته حاضر به انصراف از این سفر نیست و با هزینه شخصی ـ به‌ عنوان ناظر ـ برای دیدن بازی‌ها به روسیه می‌رود.

البته بعد از این جریانات و بعد از اینکه سخنگوی هیأت رئیسه مجلس، سفر نمایندگان به روسیه را به کلی تکذیب کرد، خبری به نقل از خادم معاون پارلمانی وزارت ورزش و جوانان منتشر شد که گفته بود، وزارت ورزش کسی را برای دیدن مسابقات دعوت نکرده بلکه این مجلس بوده که درخواست اعزام نمایندگان به مسابقات را داشته است!

با این حال واکنش ها به این موضوع همچنان ادامه دارد و برخی از نمایندگان مجلس دلیل این گونه کارها را ناشی از عادت به بریز و بپاش در بین مسئولان کشور می دانند، حتی اگر این سفرها از جیب بیت المال نباشد و با هزینه شخصی صورت گرفته باشد.

حسن کامران در گفت و گو با تابناک اظهار داشت: هر نوع سفر غیر ضروری دارای اشکال است؛ حال این سفر در ارتباط با وزیر باشد یا ارتباطی به ورزش نداشته باشد، بسیاری از سفرهایی که نمایندگان مجلس می روند، لازم نیست و در این سفر هم تنها یک عده برای استفاده از منافع آن مسافرت می کنند.

این نماینده مجلس در ادامه گفت: وقتی فقرای ما برای داشتن یک دفترچه درمانی عاجز هستند و یا وقتی فقیری نان شب برای خوردن ندارد، حاکمان نباید ریخت و پاش کنند، متأسفانه مجلس ما ریخت و پاش های زیادی دارد که یکی از اینها سفرهای خارجی نمایندگان است.

وی گفت: شما به دفتر من بیایید و اسناد و مدارک را ببینید، مجلس ما آنقدر ریخت و پاش دارد که به مستراح هم بند کرده است؛ خرج تعمیر یک دستشویی در مجلس ۲۶ میلیون تومان شده است، البته من جلوی آن را گرفته ام. اگر شما عکسی از آن می گرفتید، می دیدید که دستشویی قبلی سنگ مرمر و کاشی های مرتب داشت، اما مجلس یک دفعه تصمیم گرفت آن را تعمیر کند. دستشویی های سالم را خراب کردند و دستشویی جدید ساختند. الان مجلس هفت طبقه و در هر طبقه دو دستشویی دارد که روی هم رفته و با حساب سرانگشتی برای هر دستشویی ۲۶ میلیون هزینه کرده اند که سرجمع آنها می شود چیزی حدود ۳۰۰ میلیون تومان که خارج از مناقصه به افراد واگذار شده تا ساخته شود.

وی گفت: از ریخت و پاش های مجلس جلوگیری نشده و حاکمان ما هنوز ساده زیست نشده اند و به عبارت دیگر، جوجه خور از درد اشکنه خور خبر ندارد.

این نماینده مجلس در پاسخ به این که برخی از نمایندگان ادعا می کنند، با هزینه شخصی سفر خواهند کرد، گفت: این مثل افطاری هاست. به نماینده ها و مدیران می گوییم چرا افطاری می دهید، این کار خلاف قانون است، می گویند: با هزینه شخصی می دهیم، در حالی که دروغ می گویند. دروغ می گویند چون در سالنی این کار را می کنند که آب و برق آن مال بیت المال است. اگر راست می گویند بروند و در بیرون سالن اجاره کرده و از جیب خودشان هزینه کنند.

نماینده اصفهان گفت: اگر نماینده ای می خواهد به روسیه سفر کند و مسابقه ببیند و اگر ادعا دارد، با هزینه شخصی می رود باید بلیت هواپیما، هزینه خروج، پول هتل و همه هزینه های ایاب و ذهاب خود را از جیب خودش بدهد، نه اینکه برود و خوش بگذراند و هتل مجانی استفاده کند بعد هم بگوید با هزینه خود رفته ام.

نقش محوری باج و شام در بین مجلس و دولت / شام بخورید و امضای خود را پس بگیرید

مجلس دهم همچنان ناکارآمد / طرح یک سوال و رسیدگی ۱۵ ماه بعد!

کمپین کمک مالی به وزیر راه / استیضاح ، وزیر قالتاق ، مجلس بی بخار و خیانت به مردم!

مجلسی که نمایندگانش هم «سلفی حقارت» می‌گیرند و هم حقوق نجومی می‌خواهند+ عکس و صوت

 

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن