دستمزد گوجه‌فرنگی کاران زنجانی در جیب دلالان؛ قیمت رب ۲۶ برابر قیمت گوجه‌فرنگی

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=9444

با توجه به افت شدید قیمت گوجه فرنگی در بازار، هزینه‌های سرسام آور تولید از مرحله کشت تا برداشت برای کشاورزان و نبود کارخانجات فرآوری رب گوجه فرنگی، سود اصلی گوجه فرنگی کاران این استان در جیب دلالان و کارخانه داران واریز می‌شود.

کشاورزی یکی از مشاغلی است که کمترین هزینه را برای دولت دارد و کشاورزان با استفاده از زمین‌های خود و با سرمایه‌ای که در اختیار دارند اقدام به کاشت و داشت و برداشت می‌کنند و ضروری است که در برخی موارد همچون فروش محصول دولت یار و همراه آنها باشد.

علی وقفچی در پاسخ به وظایف نظارتی مجلس به خبرنگار تسنیم گفت: موضوع حمایت دولت از کشاورزان گوجه کار را پیگیری می کنیم و تاکید داریم وزارت جهاد کشاورزی به این موضوع ورود کرده و گوجه فرنگی تولیدی را با قیمتی منطقی از کشاورزان خرید نماید.

با توجه به بررسی صورت گرفته کارخانجات تولید رب گوجه فرنگی با ایجاد صف های طولانی کامیون های حامل گوجه، بار روانی ایجاد کرده تا قیمت گوجه فرنگی را کاهش دهد و زیر قیمت مصوب خرید نماید و هم اکنون با نرخ ۶۰۰ تومان از کشاورزان زحمتکش استان خرید و رب گوجه فرنگی ۸۰۰ گرمی را با تا قیمت ۱۶ هزار تومان می فروشند.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه قیمت مصوب هر کیلوگرم گوجه فرنگی ۱۱۵۰ تومان می باشد، گفت: در سال رونق تولید مسئولان دولتی کارهای ضد تولید انجام می دهند و با این شیوه منابع آب و خاک به همراه سرمایه کشاورز از بین می رود.
وی با اعلام اینکه در پیگیری نمایندگان مجلس، وزارت جهاد کشاورزی اعلام می دارد که کشاورزان این نوع محصول را کشت نکنند، اظهار داشت: این شیوه مدیریتی در کل به زیربنای کشاورزی که همان زیر بنای سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی کشور است صدمه می زند.

گفتنی است فروش محصول گوجه فرنگی برای کشاورزان اهمیت فراوان دارد، زیرا اگر این محصول به قیمت خوب به فروش برسد کشاورزان سود بیشتری کسب کرده و برای آینده نیز اقدام به کاشت این محصول خواهند کرد، اما در صورتی که از فروش آن نا امید شدند دیگر کاشت آن محصول برای آنها سودی نخواهد داشت و تولید نکردن این محصول موجب افزایش بیش از حد قیمت این محصول برای مصرف کننده خواهد بود.

با همه تفاسیر از دولت انتظار می رود تا کارخانجات فرآوری و تولید رب گوجه فرنگی افزایش پیدا کرده و در انحصار یک یا چند نفر نباشد و با ایجاد سردخانه این محصول را خرید و در مواقعی که مورد نیاز است در بازار عرضه کند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن