آخرین اخباراقتصادیایرانسیاسیصفحه اصلیفرهنگی و اجتماعیگزارشویژه

دستور رهبر انقلاب به رئیس‌جمهور برای برخورد قاطع با متخلفین اقتصادی/ سوال ۱۹۳ نماینده مجلس از روحانی

وقتی کسی تخلف می‌کند برخورد قاطع کنید. در همین شرکت‌های صوری‌ای که درست کردند و آمدند به‌عنوان اینها ارز گرفتند، دستگاه امنیتی باید دنبال کند، فعال باشد، اینها را شناسایی کند، برخورد کند.

سخن هفته این شماره از نشریه دستور اخیر رهبر انقلاب به رئیس‌جمهور برای برخورد قاطع بامتخلفین اقتصادی را برای اولین بار با عنوان «مرد استقبال می‌کنند» منتشر می‌کند. در بخشی از متن چنین می‌خوانیم: وقتی کسی تخلف می‌کند برخورد قاطع کنید… در همین شرکت‌های صوری‌ای که درست کردند و آمدند به عنوان اینها ارز گرفتند، دستگاه امنیتی باید دنبال کند… آقای رئیس‌جمهور راجع به وارد کردن خودرو یک دستور خوبی دادند، که بسیار خوب است. آقای دکتر روحانی! هرچه می‌توانید از این کارها بکنید؛ این مردم را واقعا خوشحال می‌کند و کمک می‌کند به پیشرفت کشور… واقعا با فساد مبارزه بشود. (۱۳۹۷/۰۴/۲۴)

همچنین گزارش هفته این شماره با عنوان «راه تبدیل تهدید نقدینگی به فرصت تولید» به تجربه‌ی نقدینگی در سایر کشورها و راه برون‌رفت از این معضل برای رسیدن به رونق اقتصادیپرداخته است.

اطلاع‌نگاشت این هفته از نشریه نیز با عنوان «به چنین مدیرانی نیازمندیم» به هشت مورد از شرایط مدیر تراز انقلاب اسلامی که از بیانات رهبر انقلاب در سال‌های اخیر استخراج شده، پرداخته است.

ماجرایی که باعث سجده شکر رهبر انقلاب شد، مردم از تبعیض و کم کاری و بی اعتنایی گله‌مندند، روی کوه با خط درشت نوشته بودند «ما می‌توانیم»، اقتصاد کشور را به کالایی گره نزنید که قیمت آن به دست بیگانگان است، در کنار رسیدگی به فقرا زندگی اشرافی و تجملاتی پوچ و بیهوده را هم تخریب کنید، مسئولیتی که به تو سپرده شده است طعمه نیست، باید زنگ بیدار باش همیشه در چشم ما باشد، بدترین بلایی که ممکن است بر سر یک کشور بیاید، مگر می‌شود با حجاب اسلامی جامعه زنان رشد کند؟ و… عناوین بخش‌های دیگر نشریه خط حزب‌الله است که مخاطبین گرامی می‌توانند با مراجعه به نشریه این مطالب را مورد مطالعه قرار دهند.

صدوچهل‌وچهارمین شماره‌ی خط حزب‌الله به روح پرفتوح شهید علیرضا موحد دانش تقدیم شده‌ است.

در ادامه متن کامل سخن هفته با عنوان «مرد استقبال می‌کنند» را می خوانید:

دستور اخیر رهبر انقلاب به رئیس‌جمهور برای برخورد قاطع با متخلفین اقتصادی

مردم استقبال می‌کنند

هنوز چند ماه از آغاز رهبری آیت‌الله خامنه‌ای نگذشته بود که ایشان در دیدار با مسئولان قوه‌ی قضائیه، با تأکید بر اینکه باید مسائل کشور را «الاهم فی‌الاهم» کرد و به بااهمیت‌ترین آنها پرداخت چنین فرمودند: «الان مثلا در جامعه فساد و ارتشاء و جرایم ضدانقلابی و براندازی و خدعه و تزویر و جعل و امثال اینها وجود دارد. در میان این موارد، کدام از همه مهم‌تر است؟ من خیال می‌کنم اگر بخواهیم دنبال اهم بگردیم، همین مسأله‌ی فسادهای مالی و اخلاقی و ارتشاء و تزویر و امثال اینها، چیزهایی است که بخصوص از مردم سلب امنیت می‌کند و واقعا در رتبه‌های بالا قرار می‌گیرند.»(۱۳۶۸/۰۶/۲۰)

فرمان هشت ماده‌ای، آغاز فصلی نو در مبارزه با فساد

تذکرات رهبر انقلاب درباره‌ی لزوم برخورد مسئولان با مقوله‌ی فساد همچنان ادامه داشت تا نهایتا این تأکیدات منجر به تشکیل “ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی”، در ابتدای دهه‌ی ۸۰ توسط مسئولان ارشد نظام شد. دهم اردیبهشت‌ماه همان سال نیز رهبر انقلاب در پیامی که بعدها معروف به “فرمان هشت ماده‌ای” شد، به استقبال این موضوع رفته و خطاب به مسئولان قوا چنین نوشتند: «اگر دست مفسدان و سوءاستفاده‌کنندگان از امکانات حکومتی، قطع نشود، و اگر امتیازطلبان و زیاده‌خواهان پرمدّعا و انحصارجو، طرد نشوند، سرمایه‌گذار و تولید کننده و اشتغال‌طلب، همه احساس ناامنی و نومیدی خواهند کرد…»(۱۳۸۰/۰۲/۱۰) مبارزه‌ی با فساد، آنقدر برای رهبر انقلاب اهمیت و اولویت داشت که در بند هفتم این نامه، حتی منتسبین به خود را نیز از آن استثنا نمیدانند: «در امر مبارزه با فساد نباید هیچ تبعیضی دیده شود. هیچکس و هیچ نهاد و دستگاهی نباید استثنا شود. هیچ شخص یا نهادی نمی‌تواند با عذر انتساب به اینجانب یا دیگر مسئولان کشور، خود را از حساب‌کشی معاف بشمارد.»(۱۳۸۰/۰۲/۱۰)

چرا مبارزه با فساد اهمیت دارد؟

از آن زمان تا به امروز، رهبر انقلاب نزدیک به ۲۰ بار در بیانات خود، به این فرمان هشت مادهای ارجاع داده‌اند و نزدیک به ۱۵۰ بار، موضوع مبارزه با مفاسد اقتصادی، در بیانات ایشان تکرار شده است. سؤال این است که چرا مبارزه‌ی با فساد، تا این حد برای رهبر انقلاب بااهمیت است؟ برای اینکه «فساد در دستگاه اجرایی مثل این است که ما چندین لوله‌ی قطور آب به استخری وارد می‌کنیم؛ اما استخر پر نمی‌شود؛ این همه تلاش انجام می‌گیرد، درعین‌حال انسان زوایای خالی را مشاهده می‌کند، که بخش عمده‌ای از این، مربوط می‌شود به فساد مالی و به رخنه‌های اخلاقی که در مجموعه‌ی دستگاه در سطوح مختلف وجود دارد.»(۱۳۸۳/۰۶/۰۴) اما در راه مبارزه با فساد، چند نکته از نظر رهبر انقلاب مهم است:

اول آنکه در برخورد با فساد، نباید گرفتار نگاه‌های افراطی و تفریطی شد: «در مورد برخورد با فساد دو گرایش افراطی و تفریطی هست. بعضی‌ها وقتی صحبت از مبارزه با فساد می‌شود، تصوّر می‌کنند که مبارزه با فساد، یک بهانه‌ی سیاسی برای برخورد با این و آن است؛ این غلط است. مبارزه‌ی با فساد، مبارزه‌ی با فساد است! در هر جامعه‌ای اگر نقطه‌ی فاسد، شناسایی، کنترل و قلع‌وقمع شد، فساد متوقّف می‌ماند، والّا رشد پیدا می‌کند… بعضی هم در نقطه‌ی مقابل از آن طرف افراط می‌کنند؛ یعنی وقتی گفته می‌شود «فساد» خیال می‌کنند همه‌جا را فساد گرفته است؛ خیر، این چنین نیست. آنچه که ما را برمی‌انگیزد، وجود فساد، ولو در یک بخش، در یک گوشه و به وسیله‌ی افراد معدودی است.»(۱۳۸۱/۰۱/۰۹)

دوم آنکه مبارزه با فساد، برخلاف تصور برخی افراد، مخل سرمایه‌گذاری اقتصادی نیست. «بعضی خیال می‌کنند که برخورد با مفاسد اقتصادی، مخل امنیت اقتصادی است… این درست نقطه‏‌ی مقابل حقیقت است. برخورد با مفسد اقتصادی موجب امنیت اقتصادی است برای غیرمفسد. غیرمفسد کیست؟ اکثریت مردم. مفسد اقتصادی تعداد معدودی هستند؛ سوءاستفاده‏‌چی‌ها. با اینها برخوردِ سخت بشود تا اکثر مردم… احساس کنند دارای امنیتند…»(۱۳۸۶/۰۴/۰۷)

سوم آنکه برخورد با فساد، به “اقدام و عمل به هنگام” نیاز دارد، نه “شعار و حرف”: اسم فساد زیاد آورده می‌شود. حرف زدن راجع به فساد که فایده‌ای ندارد؛ با «دزد دزد» گفتن، دزد از دزدی دست برنمی‌دارد… بله، روزنامه راجع به فساد ممکن است حرف بزند، من و شما که مسئول هستیم باید اقدام کنیم؛ حرف دیگر چیست؟ وارد بشوید؛ [اگر] بلدیم اقدام کنیم، جلوی فساد را به‌معنای واقعی کلمه بگیریم.»(۱۳۹۴/۰۲/۰۹)

و نهایتا اینکه مهم‌ترین بخشی که متولی برخورد با فساد است، “دولت و قوه‌ی مجریه” است: «مهم‌ترین بخشی که می‏‌شود با فساد مبارزه کرد، دولت است. خود دولت هم این را قبول دارد و دنبال کرده است…گلوگاه‏‌های فساد باید گرفته شود. اینکه شما می‏‌بینید جنسی نباید وارد شود، اما وارد می‏‌شود؛ نباید به کسی امتیازی داده شود، اما داده می‏‌شود؛ اولین چیزی که به ذهن انسان می‏‌رسد، باید گمان وجود فساد و اراده‏‌ی فاسدی باشد. بنابراین در دستگاه‌‏های دولتی باید گلوگاه‏‌ها گرفته شود.»(۱۳۸۳/۰۴/۱۹) به همین دلیل هم رهبر انقلاب در دیدار اخیر خود با هیأت دولت، بر ضرورت برخورد قاطع با متخلفین از سوی دولت تأکید کرده و فرمودند: «وقتی کسی تخلف می‌کند برخورد قاطع کنید… در همین شرکت‌های صوری‌ای که درست کردند و آمدند به‌عنوان اینها ارز گرفتند، دستگاه امنیتی باید دنبال کند، فعال باشد، اینها را شناسایی کند، برخورد کند با اینها… برخورد جدی بکنید. مردم استقبال می‌کنند از این برخورد. آقای رئیس‌جمهور راجع به وارد کردن خودرو، یک دستور خوبی دادند که بسیار خوب است. آقای دکتر روحانی! هرچه می‌توانید از این کارها بکنید؛ این مردم را واقعا خوشحال می‌کند و کمک می‌کند به پیشرفت کشور… واقعا با فساد مبارزه بشود… باید برخورد کنیم بعد برخورد را به مردم بگوییم… برخورد قانونی قوی رضایت‌بخش بکنیم، بعد همین را به اطلاع مردم برسانیم، بگوییم این کار اتفاق افتاد؛ این خوب است؛ این درست است.»(۱۳۹۷/۰۴/۲۴)

منبع: khamenei.ir

زلزله اقتصادی ۱۹۳ ریشتری در بهارستان/پای اخلالگران به مجلس باز شد

پس از تذکرات پی در پی اقتصادی نمایندگان،‌ ۱۹۳ وکلای ملت در نشست علنی امروز پارلمان طی نامه‌ای به رئیس جهمورخواستار تغییرحداکثری در کابینه دولت شدند.

 نشست علنی صبح امروز چهارشنبه نمایندگان مجلس شورای اسلامی صبح امروز به ریاست علی لاریجانی رئیس مجلس و با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد.

*سؤال اقتصادی نمایندگان از رئیس‌جمهور در صحن مجلس اعلام وصول شد

در ابتدا، سؤال اقتصادی ۸۰ نماینده مجلس شورای اسلامی از رئیس‌جمهور با اعلام علی لاریجانی رئیس مجلس اعلام وصول رسمی شد.

*رئیس جمهور موظف است ظرف یک ماه در مجلس حضور یابد

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پس ا اعلام وصول سوال از رئیس جمهور اظهار داشت: تعدادی از نمایندگان تقاضای سوال از رییس جمهوری داشتند و این موضوع به کمیسیون اقتصادی مجلس ارجاع شد و این کمیسیون با حضور نمایندگان رییس جمهور موضوع را بررسی کردند.

وی افزود: بعد از بررسی های انجام شده، ۸۰ نفر از سوال کنندگان بر سوال خود باقی ماندند، بنابراین بیش از یک چهارم نمایندگان همچنان در سوال پابرجا هستند از این رو طبق قانون اساسی و آیین نامه داخلی مجلس بعد از یک هفته که این موضوع در کمیسیون اقتصادی بررسی شد، باید سوال اعلام وصول شود.

*طرح استیضاح ربیعی در مجلس اعلام وصول شد

سپس، طرح استیضاح علی ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی اعلام وصول شد.

علی اصغر یوسف‌نژاد عضو هیأت رئیسه مجلس این استیضاح را اعلام وصول کرد.

وی در همین رابطه اظهار داشت: بر اساس ماده ۲۲۲ و ۲۲۳ آیین‌نامه داخلی مجلس طرح استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که در ۱۲ تیر ماه ۹۷ به کمیسیون مربوطه ارجاع شده بود با ۴۰ امضاء اعلام وصول می‌شود.

*قاضی پور: بسیاری از نمایندگان شب و روز در مجلس حضور داشته و فعالیت‌های بسیاری می کنند

سپس، نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در تذکری با استناد به ماده ۷۹ آیین نامه داخلی مجلس، اظهار داشت: برخی نمایندگان در صحن علنی مجلس به عنوان ناطق و یا مخالف صحبت هایی را نسبت به عملکرد نمایندگان مجلس مطرح می کنند.

وی افزود: حضرت امام (ره) فرموده اند مجلس در رأس امور است. مجلس عصاره فضایل ملت بوده و برهمین اساس در خصوص کاندیداهای مجلس بررسی های بسیاری صورت می گیرد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: ممکن است کار برخی از نمایندگان مقبول ملت نبوده و وی را انتخاب نکنند یا رفتار برخی از نمایندگان در مجلس به نوعی باشد که در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان بررسی شود.

*گزارش کمیسیون اصل ۹۰ درباره زلزله استان کرمانشاه در صحن مجلس قرائت شد

درادامه هم،‌ فرهاد تجری نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گزارش کمیسیون متبوعش در خصوص بررسی و ارزیابی عملکرد دستگاه‌های خدمات‌رسان و ستاد بازسازی به مردم زلزله‌زده استان کرمانشاه پس از وقوع زلزله ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۶ غرب استان کرمانشاه را در راستای ماده ۱۰۵ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در پارلمان قرائت کرد.

در بخشی از این گزارش، آمده است بلاتکلیفی لایحه قانونی تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور در مجلس شورای اسلامی و عدم تصویب آن علی‌رغم سپری شدن بیش از ۵ سال از مرحله آزمایشی آن، عدم اختیارات استاندار در تأمین و ابلاغ و تخصیص اعتبارات حوادث غیرمترقبه موسوم به مواد ۱۰ و ۱۲ که صرفاً از طریق هیأت دولت تصویب و ابلاغ می‌شود که در طول سالیان اخیر اعتباری در این زمینه تخصیص نیافته است و همچنین عدم تأمین اعتبار مورد نیاز برای ساخت انبارهای امدادی در سطح شهرستان‌های تابعه به علت عدم تخصیص اعتبارات حوادث غیرمترقبه از جمله نقاط ضعف در جریان زلزله کرمانشاه بوده است.

*چنارانی: زلزله اصلی کشور سفره‌های خالی مردم است/ رئیس جمهور باید در مجلس بایستد و به مردم توضیح دهد

سپس‌،‌ هاجر چنارانی نماینده مردم نیشابور در تذکری با استناد به ماده ۱۶۷ آیین‌نامه داخلی مجلس و در جریان گزارش کمیسیون عمران و اصل ۹۰ درباره زلزله کرمانشاه، نسبت به عدم تعیین تکلیف لایحه قانونی تشکیل سازمان مدیریت بحران در مجلس علی‌رغم سپری شدن بیش از پنج سال از مرحله آزمایشی آن انتقاد کرد و اظهار داشت: امروز زلزله اصلی کشور، زلزله اقتصادی است، بحران اصلی امروز کشور سفره‌های خالی مردم است.

وی افزود: ۵ سال است دولت لایحه مذکور را تقدیم مجلس کرده اما تاکنون این لایحه در پارلمان تعیین تکلیف نشده است، روزی که قرار بود به مردم کرمانشاه کمک‌رسانی شود اعتمادسازی بین مردم از بین رفت و مردم پول را به حساب برخی افراد واریز کردند که این پول‌ها هنوز در حساب آنان است و به مردم کرمانشاه اختصاص نیافته است. بنابراین دغدغه اصلی کشور در مواجهه با حوادث غیرمترقبه، عدم وحدت فرماندهی است.

*لاریجانی:نامه نمایندگان برای تغییر تیم اقتصادی به رئیس جمهور/ضوابط برخورد با اخلال گران اقتصادی اعلام می‌شود

علی لاریجانی هم اعلام کرد: نامه ای از سوی نمایندگان مجلس در خصوص تغییر تیم اقتصادی به رئیس جمهور داده شده است.

وی افزود: حق می دهیم که در این شرایط باید تیم قوی در بخش های مختلفی که به اقتصاد مربوط است، فعال شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: پیگیری ها برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور ادامه خواهد داشت.

*شکرچی:زلزله سرپل ذهاب در تهران بود ۱۰۰۰ هزار میلیارد خسارت به کشور وارد می‌کرد

بر این اساس، محمد شکرچی زاده معاون وزیر راه و شهرسازی در جریان گزارش کمیسیون‌های عمران و اصل ۹۰ مجلس در خصوص زلزله کرمانشاه اظهارداشت: خوشبختانه اقدامات مؤثری در خصوص مقاوم‌سازی ساختمان‌های روستایی اتفاق افتاده است و این امر باعث ایمنی بیشتر در این مناطق شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه در مسکن مهر با پدیده‌های مختلفی مواجه هستیم در اجزای سازه‌ای آن مشکلات کمتری داریم اما اجزای غیر سازه‌ای و عدم نظارت صحیح در این بخش باعث شده است در مسکن مهر مشکلاتی داشته باشیم.

شکرچی‌زاده ادامه داد: سرتاسر کشور ظرفیت ایجاد ساختمان‌هایی مقاوم در برابر زلزله‌های ۷ ریشتری را هم دارد.

*دلخوش: دستور جلسات مجلس باید به سمت حل مشکلات اقتصادی مردم هدایت شود

همچنین سید کاظم دلخوش نماینده مردم صومعه سرا طی تذکری با استناد به اصل سوم و بندهای ۸ و ۹ در خصوص مشارکت عامه مردم در تعیین سرنوشت خویش، اظهار داشت: ما اطلاع داریم که جلسات ویژه ای برای بهبود وضعیت اقتصادی مردم برگزار کرده اید و از این منظر از شما تشکر می کنیم.

وی افزود: دستور جلسات مجلس باید به سمت حل مشکلات اقتصادی مردم هدایت شود، مسائل فوری باید در دستورکار قرار بگیرد.

*طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری تصویب شد

درادامه، طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مورد بررسی نمایندگان قرار گرفت.

پس از بررسی‌های انجام شده نهایتاً این طرح با ۱۳۷ رأی موافق، ۴۱ رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع ۱۹۹ نماینده حاضر در جلسه به تصویب رسید.

*مردم از دستورکار این روزهای مجلس گله‌مندند/ دیگر نمی‌توانیم جوابگوی مشکلات اقتصادی مردم باشیم

سپس،حجت‌الاسلام سیدناصر موسوی لارگانی نماینده مردم فلاورجان در جریان بررسی طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: مسئله‌ای که این روزها در ذهن‌ها است و بیان می‌شود موضوع دستورکار مجلس است.

وی افزود:‌ مردم از دستورکار مجلس گله‌مندند، نه تنها برای طرح تشکیل وزارتخانه‌ها بلکه از دستور جلسات گذشته هم گله دارند.

وی ادامه داد: از صبح هر روز قیمت‌های خوراکی مردم تغییر می‌کند و اکنون بحث این نیست که میراث فرهنگی را تغییر دهیم یا خیر.

*لزوم برخورد با اخلالگران بازار/ با فرصت طلبان و محتکرین قاطعانه برخورد شود

۱۹۰ نفر از نمایندگان مجلس طی نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه خواستار ادامه یافتن برخورد با اخلالگران بازار و محتکرین شدند.

این نامه در ۳ محور تدوین شده و طی آن ضمن تقدیر از برخورد با اخلالگران بازار ارز و محتکرین، بر لزوم ادامه یافتن این برخوردها تاکید شده است.

مصری:ابهام در مبالغ واریز شده به حساب سلبریتی‌ها

عبدالرضا مصری نماینده مردم کرمانشاه هم در سخنانی پس از قرائت گزارش کمیسیون‌های اصل ۹۰ و عمران مجلس درباره زلزله اخیر کرمانشاه، اظهار داشت: پس از وقوع این زلزله، مقام معظم رهبری اجازه دادند از صندوق توسعه ملی مبلغ ۲۰۰ میلیون دلار برای واریز به سازمان برنامه و بودجه و اختصاص برای کمک به مردم زلزله‌زده در نظر گرفتند که معادل آن ۷۰۰ میلیارد تومان بود، پس از بازدید رئیس‌جمهور از مناطق زلزله‌زده تأکید شد که وام‌های در نظر گرفته شده پاسخگوی تکمیل واحدهای تخریبی نیست، اما در حال حاضر بسیاری از واحدها نیمه‌کاره است، بنابراین از مسئولان انتظار داریم، تمهیداتی بیاندیشند تا مردم زلزله‌زده در فصل سرما زیر برف و باران نمانند.

وی افزود: هزینه‌های بازسازی اماکن تخریبی بسیار بالاست، به عنوان مثال با میلگرد کیلویی ۵ هزار تومان امکان بازسازی ساختمان‌های تخریب‌شده وجود ندارد، شاید مردم گرمای این فصل را تحمل کنند اما همین مردم در فصل سرما دچار مشکل می‌شوند.

*دولت و مجلس با این مدیریت معمولی امکان مقابله با جنگ اقتصادی را ندارد

بر اساس این گزارش،صدیف بدری نماینده اردبیل در جریان بررسی اولویت‌ طرح اصلاح قانون چک اظهار داشت: اگر بنا است که تغییر دستورهای مجلس لزومی نداشته باشد که همین طرح در دستور کار ملس قرار گیرد.

وی افزود: اگر نیاز به تغییر دستور وجود دارد تمام دستورهای صحن علنی مجلس نیز باید تغییر کند.

بدری ادامه داد: اگر بنا است که به مسائل مهم کشور بپردازیم باید مسائل اولویت‌دار به صورت فوق‌العاده در دستور کار گیرند بنابراین باید مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم را هر چه سریعتر رسیدگی کنیم.

وی افزود: مردم از نظر معیشت و اقتصاد دچار چالش هستند بنابراین در جنگ اقتصادی باید اولویت‌بندی شود.

*طرح ممنوعیت انتصاب مدیران دوتابعیتی اعلام وصول شد

احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیات رئیسه مجلس دربخش دیگری از نشست امروز موارد وصولی را اعلام کرد.

بر این اساس طرح ممنوعیت انتخاب انتصابات مقامات دوتابعیتی و یا مربوط به دول خارجی و همچنین طرح الحاق یک ماده به قانون مقررات مالی دولت اعلام وصول شد.

*ادیانی:ما باید در التهابات بازار نظارت کنیم نه اینکه نظاره‌گر باشیم/ انگیزه در دولتی‌ها رنگ باخته است

همچنین علی ادیانی نماینده مردم قائم‌شهر طی تذکر شفاهی با اشاره به مشکلات اقتصادی موجود در کشور اظهار داشت: مردم در شرایط فعلی انتظار ندارند که مجلس نسبت به التهابات فعلی کشور نظاره‌گر و تماشاچی باشد.

وی افزود: ما باید در مسائل اقتصادی نظارت کنیم نه اینکه نظاره‌گر باشیم.

نماینده مردم قائم‌شهر در مجلس بر بعد تقنینی و اعمال نظارت جدی برای جلوگیری و مهار التهابات مصنوعی بازار در کشور تأکید کرد.

*نامه نمایندگان مجلس به رئیس قوه قضاییه برای برخورد با اخلالگران بازار

طبق این گزارش،‌ محمدعلی وکیلی عضو هیأت رئیسه مجلس نامه ۱۹۰ نفر از نمایندگان مجلس به رئیس قوه قضائیه را قرائت کرد.

*۱۹۳ نماینده مجلس خواستار تغییر حداکثری در کابینه دولت شدند

وکیلی همچنین نامه ۱۹۳ نفر از نمایندگان پارلمان به حسن روحانی رئیس جمهور را در صحن علنی مجلس قرائت کرد.

*پایان نشست علنی امروز پارلمان/ نشست بعدی؛ یکشنبه هفته آینده

جلسه علنی صبح امروز خانه ملت ظهرامروز با اعلام مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس پایان یافت.

طبق اعلام پزشکیان جلسه علنی بعدی مجلس شورای اسلامی یکشنبه هفته آینده (۱۴ مرداد ماه ۹۷)برگزار خواهد شد.

وکلای ملت در جلسه امروز مجلس گزارش کمیسیون‌های اصل ۹۰ و عمران مجلس درباره زلزله کرمانشاه و همچنین طرح تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی و صنایع گردشگری را مورد بررسی قرار دادند.

همچنین سوال اقتصادی نمایندگان مجلس از رئیس جمهور و طرح استیضاح علی ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی اعلام وصول شد.

منبع: فارس

لیست نهایی نمایندگان سوال‌کننده از رئیس‌جمهور

اسامی نمایندگان سؤال‌کننده از رئیس جمهور و همچنین بازپس‌گیرندگان امضا از سؤال درباره مسائل اقتصادی منتشر شد.

سؤال اقتصادی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی صبح امروز چهارشنبه پارلمان توسط علی لاریجانی اعلام وصول شد.

این سؤال از سوی ۸۰ نماینده مجلس به امضا رسیده است؛ علاوه بر این ۸۰ نفر تعداد ۱۱ نفر از نماینده مجلس نیز امضای خود را از سؤال مذکور پس گرفتند.

لازم به ذکر است ۱۷ نفر نماینده نیز این سؤال را امضا کردند اما به دلیل تأخیر در ارائه امضا هیأت رئیسه امضای آنها را نپذیرفت.

اسامی نامبردگان را در ذیل بخوانید:

اسامی نمایندگانی که از تاریخ ۱۳۹۷.۵.۲ (جلسه مشترک نمایندگان رئیس جمهور با امضاکنندگان سؤال در کمیسیون اقتصادی) تا تاریخ ۱۳۹۷.۵.۹ امضای خود را پس گرفته‌اند:

اقبال محمدیان – رامهرمز

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه – اسلام‌آباد

ولی نانواکناری – بابلسر

محمد دامادی – ساری و میان درود

هدایت‌الله خادمی – ایذه

عبدالحمید خدری – بوشهر و گناوه

مهرداد لاهوتی – لنگرود

خدیجه ربیعی – بروجن

شهاب نادری – پاوه

همایون هاشمی- میاندوآب

سیدجواد حسینی کیا – سنقر

اسامی نمایندگانی که سوال از رئیس‌جمهور را امضا کرده‌اند:

مجتبی ذوالنوری – قم

احمد سالک کاشانی – اصفهان

حسینعلی حاجی دلیگانی – شاهین‌شهر، میمه و برخوار

حمیدرضا فولادگر – اصفهان

فریدون احمدی – زنجان

اصغر مسعودی – نی‌ریز و استهبان

محمد اسماعیل سعیدی  – تبریز، آذرشهر و اسکو

سکینه الماسی – دیر، کنگان، جم و عسلویه

زهرا سعیدی مبارکه – مبارکه

هاجر چنارانی – نیشابور و فیروزه

محمدابراهیم رضایی – خمین

رضا شیران خراسانی – مشهد و کلات

سیدجواد ابطحی – خمینی شهر

حسین هاشمی تختی – بندرعباس، قشم، حاجی‌آباد

عباس گودرزی- بروجرد و اشترنیان

یعقوب شیویاری – میانه

سیدمحمدباقر عبادی – بیرجند، درمیان و خوسف

علی ابراهیمی –  شازند

محمود بهمنی – ساوجبلاغ

احد آزادیخواه – ملایر

سیدجواد ساداتی‌نژاد – کاشان، آران و بیدگل

علی محمد شاعری – بهشهر، آران و بیدگل

ذبیح‌ نیکفر لیالستانی – لاهیجان و سیاهکل

محمدرضا ملکشاهی راد- خرم‌آباد و چگنی

ابوالفضل ابوترابی – نجف‌آباد و تیران

سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی – فریمان و سرخس

سیدناصر موسوی لارگانی – فلاورجان

امیر خجسته – همدان

محمدرضا رضایی کوچی – جهرم

سیداحسن علوی – سنندج

جبار کوچکی‌نژاد – رشت

عبدالرضا مصری – کرمانشاه

سیدعلی ادیانی – قائم‌شهر

علی گلمرادی – بندرماهشهر

قاسم ساعدی – دشت آزادگان

حسن نوروزی – رباط کریم و شهرقدس

سیدراضی نوری – شوش و دانیال

ضیاءاله اعزازی – بناب

اکبر ترکی – فریدون شهر و چادگان

علیرضا سلیمی – محلات و دلیجان

احمد علیرضا بیگی – تبریز

حبیب‌اله دهمرده – سیستان و بلوچستان

عدل هاشمی‌پور – کهگیلویه و بویراحمد

مجید ناصری‌نژاد – شادگان

عامر کعبی – آبادان

جلیل مختار – آبادان

علی عسگر ظاهری – مسجدسلیمان

فریدون حسنوند – اندیمشک

محمد دهقان – چناران و طرقبه

احمد امیرآبادی فراهانی – قم

حسن خسته‌بند – بندر انزلی

محمدمهدی زاهدی – کرمان و راور

پورحسین شقلان – پارس‌آباد و بیله‌سوار

نصراله پژمان‌فر – مشهد و کلات

سلمان خدادادی – ملکان

حمیدرضا حاجی بابایی – همدان

اکبر زنجبرزاده – اسدآباد

سیدامیر حسین قاضی‌زاده هاشمی – مشهد و کلات

سیدحسین نقوی حسینی – ورامین

جواد کریمی قدوسی – مشهد و کلات

غلامرضا شرقی – آبادان

محمدعلی‌ پورمختار – بهار و کبودرآهنگ

علی وقف‌چی – زنجان

محمدحسین فرهنگی – تبریز، آذرشهر و اسکو

حسین مقصودی – سبزوار

علی‌اکبر کریمی – اراک و کمیجان

منصور مرادی – مریوان

داود محمدی – قزوین، آبیک و البرز

حسن بهرام‌نیا – نهاوند

حسین‌زاده بحرینی – مشهد و کلات

سیدقاسم جاسمی – کرمانشاه

عباس پاپی‌زاده – دزفول

محسن کوهکن – لنجان

حسین شهریاری – زاهدان

نادر قاضی‌پور – ارومیه

سیدکمال‌الدین شهریاری – زاهدان

نادر قاضی‌پور – ارومیه

سیدکمال‌الدین شهریاری – دشتی، تنگستان

صدیف بدری – اردبیل

کوروش (ابوذر) کرم‌پور – فیروزآباد

سلام امینی – ایلام

ولی‌ داداشی – آستارا

جلال محمودزاده – مهاباد

اسم ناخوانا

اسامی نمایندگانی که از تاریخ ۱۳۹۷.۵.۲ (جلسه مشترک نمایندگان رئیس جمهور با امضاکنندگان سؤال در کمیسیون اقتصادی) تا تاریخ ۱۳۹۷.۵.۹ به جمع سؤال‌کنندگان از رئیس جمهور پیوستند، لکن هیأت‌رئیسه مجلس از قبول الحاق اسامی آنان به فهرست ۸۰ نفره سؤال‌کنندگان (‌به استناد نامه داخلی مجلس) استنکاف نمود.

احمد مرادی – هرمزگان

فرهاد فلاحتی – قائنات و زیرکوه

محمد حسینی – تفرش، فراهان و آشتیان

عبداله سامری – خرمشهر

سید حمیدرضا کاظمی – پل‌دختر

بهروز بنیادی – کاشمر، بردسکن و خلیل‌آباد

نظر افضلی – نهبندان و سربیشه

رسول خضری – پیرانشهر و سردشت

شمس‌اله شریعت‌نژاد – تنکابن، رامسر و عباس‌آباد

بهمن طاهرخانی – تاکستان

علیرضا ابراهیمی – رامیان و آزادشهر

محمد وحدتی هلان – بستان‌آباد

سیدحسن حسینی – شاهرود

محمد مهدی مفتح – تویسرکان

سهراب گیلانی – شوشتر

حمید بنائی – گناباد و بجستان

منبع: فارس
برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close