دلار بدون پشتوانه ، بزرگترین کلاهبرداری تاریخ + فیلم و مستند

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=5723

خلاصه تاریخ ۱۴۰ ساله پول:

در سال ۱۸۷۳ در آلمان هر واحد پول برابر با مقداری طلا بود و در همان زمان یک اسکناس بیست دلاری آمریکا برابر بیست دلار طلا بود. در آن زمان هر فرد می‌توانست با اسکانس به بانک برود و طلا دریافت کند.

در واقع طلا بود که به اسکناس ارزش می‌داد. با شروع جنگ جهانی اول، دولت‌ها پرداخت طلا به ازای اسکناس را ممنوع اعلام کردند. دولت‌ها به خاطر هزینه‌های جنگ به شکل دیوانه‌واری شروع کردند به چاپ اسکناس. بین دو جنگ جهانی استاندارد معاوضه طلا ایجاد شد که طبق اون بخشی از اسکناس‌های موجود در بازار با طلا پشتیبانی می‌شد. در سال ۱۹۱۳ بانک مرکزی آمریکا هر اسکناس ۵۰دلاری را با ۲۰ دلار طلای سال ۱۸۷۳ پشتیبانی می‌کرد.

در طول دو جنگ جهانی، اروپا هزینه‌هایش را با طلا به آمریکا پرداخت می‌کرد در حالیکه آمریکا تا اواخر جنگ اول اصلا درگیر نشده بود. یعنی آمریکا کالا می‌داد و طلا که شیره جان اروپاییان بود را دریافت می‌کرد. در جنگ دوم هم همین اتفاق افتاد و برای آمریکایی‌ها این افسانه درست شد که جنگ برای اقتصاد خوب است. کار به جایی کشید که در پایان جنگ دوم، دو سوم کل طلای جهان در دست آمریکا بود. اروپا هم هیچی نداشت. به همین خاطر سیستم مالی جهان در آستانه فروپاشی بود. در عین حال آمریکا به اروپا حجم عظیمی دلار وام داده بود و در نتیجه نظام مالی برتون وودز به وجود آمد که طی آن اکثر پول‌های جهان دلار را به عنوان پشتوانه خود پذیرفتند. پشتوانه دلار هم طلا بود: هر اونس طلا برابر ۳۵ دلار آمریکا شد و جهان به پایداری موقت رسید.

در مرحله بعد استاندارد دلار شد و آمریکا هی دلار چاپ می‌کرد و برتون وودز هم هیچ نرخ ذخیره‌ای را برای مجبور کردن آمریکا به عدم چاپ بیهوده اسکانس تعیین نکرده بود. آمریکا برای ایجاد اشتغال و جنگ ویتنام و دیگر مسائل شروع کرد به چاپ دلار و صادرات آن به همه جهان تا اینکه رئیس جمهور فرانسه فهمید که دیگر آمریکا به اندازه دلارهایش طلا ندارد.

بعد از این سخنرانی رئیس جمهور فرانسه برخی از کشورها فهمیدند که باید طلاهایشان را از آمریکا پس بگیرند و در معاملاتشان این کار را کردند. در نتیجه آمریکا به سال‌های ۱۹۵۹ تا ۱۹۷۱ نیمی از طلای ذخیره‌اش را از دست داد در حالی که در سال ۷۱ آمریکا ۱۲ برابر میزان طلایش دلار داشت.

تعداد دلار در آمریکا افزایش و میزان طلا کاهش یافت. چون آمریکا نقش بانک جهانی را داشت و این مثل حمله و غارت طلای بانک جهانی بود. در نتیجه نیکسون مجبور که استاندارد طلا را کنسل کند چرا که در حال ورشکست شدن بود. و به این ترتیب در سال ۱۹۷۱ در یک لحظه تمام پول رایج در جهان بدون پشتوانه شدند. اکنون جهان در سال‌هایی که پیش رو دارد شاهد یک نظام مالی جدید خواهد بود و یک بحران انقباضی عظیم رو در جهان تجربه خواهیم کرد.

فیلم/ موشن گرافیک «استعمار دلار»(دانلود کنید)

بزرگترین کلاهبرداری تاریخ – استاد حسن عباسی (دانلود کنید)

استاد حسن عباسی در برنامه راز، ضمن اشاره به تغییر و تحولاتی که برای مقابله با سلطه دلار در جهان وجود دارد، با تکیه بر مستندات ارائه شده غرب و سخنان علمای اسلام، بار دیگر اجتناب از اقتصاد ربوی و سرمایه داری مدرن را متذکر شد و برای ایجاد نظام اقتصادی اسلامی، ساز و کارهایی چون وزارت زکات را به عنوان الگوی جایگزین پیشنهاد داد.

مستند حقایق پشت پرده دلار (دانلود کنید)

 

وقتی دلار آمریکا هیچ پشتوانه و ارزشی ندارد – استاد رائفی پور (دانلود کنید)

 

آقایی و سروری دلار را بشکنید (دانلود کنید)

 

دانلود مستند «رازهای پنهان پول» و «پول،عامل بدهی»

دانشمندان و استادان اقتصاد غرب همچون پروفسور اشکرافت، جوزف استیگلیتز (برنده دو جایزه نوبل اقتصاد)، دیوید کورتن و مایک ملونی و سایر اندیشمندان‌شان به این مسئله مهم پی برده‌اند که دیگر این نظام اقتصادی و این سیستم پولی جواب‌گوی مشکلات معیشتی مردم نیست و نیز به فکر جایگزینی این سیستم واحد پول جهانی با پشتوانه دلار آمریکا افتاده‌اند. در حال حاضر بیش از ۱۳۰ مستند علمی و نیز بیش از ده‌ها کتاب و چندین فیلم و سریال در این زمینه ساخته و نوشته شده است که در این یادداشت مجالِ ذکر تمامی آنها نیست.

یکی از شاخص‌ترین مستندهایی که درباره کارکرد بانک‌ها و سیستم مالی جهان ساخته شده است مستند رازهای پنهان پول Hidden Secrets of MONEY ساخته آقای مایک ملونی Mike Maloney می‌باشد که فعلا چهار قسمت از آن توسط تیم ترجمه اندیشکده یقین زیرنویس شده است. مستند رازهای پنهان پول به دنبال نشان دادن چگونگی کارکرد سیستم پولی و نیز نحوه خلق پول و عملکرد بانک‌های مرکزی است و اینکه مردم را از شیوه کلاهبردای و فریب بانک مرکزی آمریکا با محوریت خلق پول بدون پشتوانه آگاه کند.

204287_10150230661035625_2498795_oمایک ملونی مستند خود را با این جمله شروع می‌کند:“ما در حال ورود به بزرگترین بحران مالی هستیم که جهان تا به امروز به خودش دیده است. جابجایی ثروت در این دهه بزرگترین جابجایی در کل تاریخ خواهد بود.” او در ادامه چنین بیان می‌کند که: “کاری که شما باید انجام بدهید این است که آگاهی خود را بالا ببرید، آگاهی در زمینه تاریخچه پول و آگاهی از امور مالی و اینکه اقتصاد جهانی چگونه کار می‌کند و آگاهی از اینکه بانک‌ها و بازارهای بورس چگونه شما را فریب می‌دهند و چطور از شما کلاهبرداری می‌کنند.”

قسمت اول این مستند درباره تفاوت کارنسی Currency از مانی money است. کارنسی به پول رایج گفته می‌شود که ارزش آن متغیر و در حال نوسان است مانند دلار و سایر پول‌های رایج کشورها که هیچ پشتوانه‌ای ندارند. در عین حال مانی ، پولی با ارزش ثابت و غیر نوسانی است مثل طلا و فلزات گران‌بها و پول‌هایی که پشتوانه دارند. مایک ملونی در ادامه این قسمت به بررسی ابعاد مختلف تفاوت مانی از کارنسی می پردازد و به این نکته اشاره می‌کند، دلار که پشتوانه سایر پول‌های رایج جهانی است هیچ گونه پشتوانه‌ای به نام طلا ندارد و بانک مرکزی آمریکا با چاپ دلار بدون پشتوانه در واقع تورم خودش را به سایر کشورها صادر می‌کند.

در قسمت دوم این مستند، مایک ملونی به بررسی علل صعود و سقوط تمدن‌ها و رابطه‌ی آن با سیستم پول بدون پشتوانه (کارنسی) و با پشتوانه طلا و فلزات گران‌بها (مانی) می‌پردازد. او تحقیق خود را از یونان ۶۰۰ سال قبل از میلاد شروع می‌کند؛ جایی که در یونان، طلا به عنوان پول با ارزش شناخته می‌شود. ملونی این سیستم پولی ثابت و طلا پایه را علت اوج‌گیری تمدن یونان می‌داند اما با بررسی بیشتر به این نکته اشاره می‌کند که امپراطوری یونان در طی هفت گام به کارنسی روی می‌آورد و با کنار گذاشتن پول ثابت و خلق سکه‌های ناخالص عملا باعث فروپاشی این تمدن عظیم می‌شود. ملونی معتقد است که این هفت گام امپراطوری در طول تاریخ بارها و بارها تکرار و باعث فروپاشی تمدن‌های مختلف شده است و این‌بار نوبت به فروپاشی امپراطوری آمریکا است.

در قسمت سوم مایک ملونی معتقد است که مرگ استاندارد دلار فرا رسیده و میخ بر تابوت دلار کوبیده شده است. او در مدت ۳۵ دقیقه به بررسی و اثبات این ادعای خود می‌پردازد. او یک تایم لاین از سال ۱۹۷۰ تا سال ۲۰۱۳ در نظر می‌گیرد و تمام اتفاق‌هایی که موجب شده تا دلار آمریکا در حال فروپاشی قرار بگیرید را مورد بررسی قرار می‌دهد. ملونی در این قسمت به کنار گذاشته شدن دلار از مبادلات جهانی و نیز به باز پس‌گیری طلا از خزانه‌داری آمریکا اشاره می‌کند و این را عامل اصلی بحران اقتصادی آینده آمریکا بر‌می‌شمارد. او سپس به بررسی نقش ایران در این ماجرا می‌پردازد و مشخصا از ایران به عنوان اولین کشوری که به سمت حذف دلار از مبادلات ارزی خود رفت، نام می‌برد.

مهمترین قسمت این مستند، قسمت چهارم آن است جایی که مایک ملونی رازِ بزرگترین کلاهبرداری تاریخ را برای ملت‌های جهان فاش می‌کند رازی که افشا شدن آن باعث تغییر و تحولات عظیمی در سیستم جهان و زندگی مردم می‌شود. رازی که کشف آن توسط مردم، فروپاشی سیستم مالی و بانکی جهان را در بردارد و این رازِ بزرگ چیزی نیست جز نحوه کلاهبرداری سیستم بانکی و بانک‌‌دارن در جهان به طوریکه در طول تاریخ چنین چیزی سابقه نداشته است که انسان‌ها توسط یک عده کوچک این‌گونه فریب بخورند. مایک ملونی به شیوه‌ی خارق العاده‌ای بزرگترین کلاهبرداری تاریخ را در هفت مرحله به تصویر می‌کشد و پرده از چهره شیطانی و ربوی نظام بانکی جهان می‌گشاید.

1452530_10151763069556375_1535428446_n

دانلود :

قسمت اول

قسمت دوم

قسمت سوم

قسمت چهارم

مستند انیمیشنی “Money As Debt” توسط هنرمند کانادایی “پل گرایگنان” ساخته شده است در این فیلم مستند، “گرایگنان” فرآیند خلق پول توسط بانک ها و منشا تاریخی آنرا به سادگی و زیبایی هرچه تمامتر به تصویر می کشد و در مورد ناپایداری و خطر فروپاشی این سیستم هشدار می دهد.

 

دانلود پارت ۱

دانلود پارت ۲

دانلود پارت ۳

دانلود زیرنویس فارسی

جهت مشاهده حتما باید هر ۳ پارت دانلود شود

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close