دهه اول انقلاب در زنجان چه گذشت؟

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=6355

بنا به اعلام سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان در دهه اول انقلاب اسلامی در استان زنجان فعالیت‌های مختلفی در راستای آبادانی و توسعه استان انجام شد که این اقدامات در بخش‌های مختلف آموزشی، فرهنگی، اقتصادی، شهری و … بود.

قرارگیری گندم در محور اقدامات با طرح «سنبل» 

خودکفایی در تولید گندم و تولید گندم مرغوب، از جمله مواردی بود که پس از انقلاب همواره مورد تاکید بوده و در همه دهه‌ها حتی در دهه اول انقلاب که کشور درگیر جنگ بود، در دستور کار قرار داشت تا کشور وابستگی غذایی به سایر کشورها در این رابطه نداشته باشد.

در همین راستا در دهه اول انقلاب در استان زنجان ارقام اصلاح شده بذور توزیع شد و توسعه دامداری و صنایع روستایی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت و مراکز خدمات کشاورزی روستایی و عشایری با اهداف مختلف (مراکز جهاد دهستان، مراکز خدمات کشاورزی، خانه‌های ترویج، مراکز آموزشی، ترویجی و …) نیز احداث شد.

در حوزه سدسازی و آبخیزداری چه کردیم؟ 

بنا به اعلام رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان، پیش از انقلاب در استان زنجان سدی وجود نداشت ولی در حال حاضر حجم سدهای استان ۳۳۸ میلیون مترمکعب است و در دهه اول انقلاب نیز در استان زنجان در این زمینه ۸ دستگاه بند انحرافی با حجم آب تنظیمی ۶ میلیون مترمکعب احداث شد. همچنین احداث سدهای خاکی و اجرای عملیات آبخیزداری، از جمله اقدامات انجام شده در این دهه است.

بخش بهداشت و درمان 

بهداشت و درمان جزو بخش‌هایی است که پس از انقلاب به شدت مورد توجه قرار گرفت و ایران و به تبع آن استان زنجان در این زمینه پیشرفت‌های چشم‌گیری داشت، به طوری که برقراری سیستم‌های مراقبتی مطابق استانداردهای جهانی مانند مراقبت فعال در خصوص بیماری‌ها (سل، بروسلوز)، انجام طرح واکسیناسیون فراگیر در حوزه بیماری‌های واگیر، استقرار نظام شبکه‌های بهداشتی درمانی، احداث ۴۸ خانه بهداشت، ۱۰ مرکز خدمات جامع سلامت، ادغام برنامه سلامت روان و PHC  به‌عنوان جزء نهم در نظام شبکه، آغاز برنامه گسترش ایمن‌سازی از سال ۶۳ علیه بیماری‌های دیفتری، سیاه‌سرفه، کزاز، فلج اطفال، سرخک و سلف افزایش آزمایشگاه دولتی از ۱۰ به ۲۱ واحد و صدور مجوز تاسیس یک مورد آزمایشگاه خصوصی در استان بخشی از اقدامات انجام شده است.

در دهه اول انقلاب در حوزه بهداشت و درمان افزایش پایگاه اورژانس جاده‌ای از یک به ۲ پایگاه، افزایش بیمارستان از ۲ واحد به ۳ واحد و افزایش تعداد تخت فعال از ۱۶۵ به ۳۸۰تخت اتفاق افتاد. همچنین آزمایشگاه عمومی مواد غذایی در سال ۵۹ و دانشکده پرستاری و مامائی و دانشکده پزشکی تاسیس و تجهیز شد.

بخش انرژی 

ایران جزو کشورهایی است که از منابع و مواهب خدادادی بسیاری بهرمند است که نفت و گاز و معادن از جمله آن است و با توجه به میزان سطح تابش خورشید در کشور و نیروگاه‌های موجود امکان تولید صادرات برق در کشور وجود دارد. در دهه اول انقلاب نیز در استان زنجان ۲۰۷ روستا برق‌دار شد و خطوط و پست‌های فوق‌توزیع در استان ۴۰ درصد افزایش یافت و علاوه‌بر آن فرآورده‌های مظروف نفتی برای خدمت‌سانی به خانوارها، توزیع شد.

بخش فرهنگ و گردشگردی 

گردشگری که یکی از منابع تغذیه اقتصاد یک کشور است نقش مهمی در توسعه و کسب درآمد در آن کشور دارد و گردشگری بخش مهمی از اقتصاد است و درآمدی که از این طریق کسب می‌شود، می‌تواند به تمام افراد آن منطقه کمک کند، به همین دلیل در دهه اول انقلاب در استان زنجان، مطالعات و کاوش‌های باستان‌شناسی رونق و توسعه یافت.

همچنین کسب و کار صنایع‌دستی و هنرهای سنتی استان از طریق ارائه آموزش و حمایت‌های دولتی برای خرید مواد اولیه رونق یافت و در بین هنرمندان و تولید و فروش صنایع‌دستی مورد توجه قرار گرفت و در بخش فرهنگ نیز کتابخانه‌های عمومی شهری از ۳ باب به ۷ باب افزایش یافت و تشکل‌هایی در حوزه دین ساماندهی شد.

بخش آموزش 

آموزش عمومی و آموزش عالی برای پیشرفت و تربیت نیروی انسانی در همه کشورها مورد توجه است و بی‌نیازی کشورها در نیروی انسانی و متخصص سبب پیشرفت کشورها با کمترین مشکلات است، به همین دلیل در دهه اول انقلاب در استان زنجان آموزش چه در بخش آموزش عمومی و عالی مورد توجه قرار گرفت، به طوری که تعداد آموزشگاه و کلاس درس برای دانش‌آموزان افزایش یافت و تراکم دانش‌آموز در کلاس درس کاهش یافته و نیز افزایش معلمان با مدرک تحصیلی دانشگاهی، افزایش سرانه فضای ورزشی سرپوشیده و روباز دانش‌آموزی از دیگر اقدامات انجام شده است.

کانون‌های فرهنگی و تربیتی و هسته مشاوره در مناطق مختلف و اداره‌کل آموزش فنی و حرفه‌ای مصوب سال ۱۳۶۰ با آموزش‌های محدود راه‌اندازی شد و رشته‌های کشاورزی در دانشگاه زنجان توسعه یافته و ارتقای جایگاه آموزشکده به مرکز آموزش عالی پیگیری شد و زیربناهای آموزش عالی توسط دانشگاه آزاد (بدون دریافت بودجه دولتی برای اولین‌بار در سطح آموزش عالی) ایجاد شد.

بخش ورزش و تفریحات و رفاه و تامین‌اجتماعی 

ساخت فضاهای ورزشی، تعلیم و تربیت مربیان و داوران و پرورش ورزشکاران از اقدامات انجام شده در دهه اول انقلاب است. همچنین در بخش رفاه و تامین‌اجتماعی نیز اجرای قوانین حمایتی از جانبازان و شهدای انقلاب و خدمت نیمه‌وقت بانوان، حمایت از جامعه هدف سازمان بهزیستی و کمیته امداد (معلولان و سالمندان، زنان و فرزندان بی‌سرپرست و بدسرپرست، اقشار کم‌درآمد و آسیب‌پذیر) و تامین سلامت ایثارگران، ترویج و توسعه فرهنگ و ایثار و شهادت، توسعه حمایت‌های معیشتی ایثارگران  و … انجام شد.

بخش مسکن عمران شهری 

بخش مسکن به دلیل عقب‌ماندگی بسیاری که در این بخش وجود داشت بیش از سایر بخش‌ها مورد توجه قرار گرفت، به طوری که مناطق جنگ‌زده توسط سایر استان‌ها که آسیب چندانی در جنگ به لحاظ عمرانی نداشتند، بازسازی می‌شد و در خود استان نیز احداث مسکن اقشار کم‌درآمد، اجرای پروژه‌های حساب ۱۰۰ امام (ره)، گشایش جاده کمربندی جنوبی زنجان، احداث کشتارگاه بهداشتی زنجان در سال ۵۹، تعیین مسیرهای اتوبوس‌های شرکت واحد در شهر و خرید چند دستگاه اتوبوس در سال ۵۹ – ۶۰، پیاده کردن نقشه شهرک صنعتی زنجان و تهیه پروفیل خیابان‌های شهرک صنعتی، پیگیری شد.

همچنین برداشت محوطه ترمینال زنجان جهت احداث ترمینال، پیاده کردن ادامه خیابان دانشسرای زنجان، تهیه نقشه تفصیلی ادامه خیابان ناصر نظام (۷ تیر فعلی) تا استانداری، سامان دادن به نوانخانه شهردای واقع در نزدیکی حسینیه اعظم و بعدها واگذاری آن به سازمان بهزستی استان، احداث میدان تره‌بار و انتقال قپانداران به آن‌جا، تاسیس شهرک علی‌آباد در ۲۰۰ هکتار، اختصاص بیش از ۳۶۰ هکتار زمین جهت واگذاری به بخش صنعتی و کارگاه‌های مزاحم شهری جهت طرح توسعه شهری و اصلاح بافت موجود شهر در آن زمان، از دیگر اقدامات انجام شده در حوزه عمران شهری در دهه اول انقلاب در استان است.

در بخش عمران شهری منطقه‌بندی شهرداری به منطقه ۱ و ۲، تاسیس کارخانه بزرگ آسفالت شهرداری، خرید زمین انصاریه جهت شهرک‌سازی، احداث ایستگاه دوم آتش‌نشانی، افتتاح شهربازی زنجان، احداث پایانه اتوبوسرانی بین شهری، در استان انجام شد.

منبع : ایسنا

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close