آخرین اخبارایرانسیاسیگزارش

دولت بجای کمک به مردم داغدیده کرمانشاه مشغول سیاست بازی است؛فقط ۲ نفر از ۵۰۰ قربانی زلزله در مسکن مهر بودند!

«معاون اول رییس جمهور با ابراز تاسف از اینکه بیشتر خانه های تخریب شده در زلزله شب گذشته متعلق به ساختمان های مسکن مهر بوده است از وزیر راه و شهرسازی خواست تا با دقت این موضوع که چرا خانه های نوساز تا این حد آسیب پذیر بوده اند را بررسی کند.»  این اولین واکنش جدی ورسمی دولت به زلزله مهیبی ۷٫۳ ریشتری غرب کشور بود که نزدیک به ۵۰۰ نفر از هموطنان ایرانی را به کام مرگ کشاند.
 بر خلاف آنچه انتظار می رفت دولت دوازدهم در اولین واکنش های خود بجای تهییج و ساماندهی همه دستگاه ها برای کمک به آسیب دیدگان سعی کرد بر آوار زلزله کرمانشاه، بنای یک تسویه حساب سیاسی را کلید بزند که اتفاقا در کارنامه ای ناموفق در آن از خود به جای گذاشته بود؛ پرونده مسکن.  و این در حالی بود که نهادهایی که اساسا ماموریت سازمانی برای رسیدگی به وضعیت زلزله زدگان نداشتند، همچون ارتش و سپاه و بسیج و آستان قدس رضوی، از ساعات اولیه حادثه خود را به منطقه رسانده بودند تا وظیفه زمین مانده دولت یعنی خدمت رسانی به آسیب دیدگان را با سرعتی هر چه بیشتر به ثمر برسانند.
هنوز میزان خسارت دقیق این حادثه مشخص نشده بود که اعلام شد حدود ۱۸۰ میلیون نفر این زلزله را حس کرده‌اند. فضای مجازی و رسانه ها پرشده بود از انبوه اخبار و عکس و فیلم. برخی رسانه های غیر رسمی عکس هایی از سراسر دنیا به اسم خسارات زلزله در کرمانشاه و سر پل ذهاب منشر کردند که بعد اعلام شد عکس ها برای مصر و ایتالیاست و نه مسکن مهر.
همه عکس های منتشر شده  از تخریب ساختمان ها گفته میشد از واحدهای مسکن مهر بوده است. اخبار به صورت یکجانبه طوری القا میکرد که فقط ساختمان های مسکن مهر آسیب دیده و همه ساختمان های شهر سالم است. برپایه همین استدلال سلبریتی ها نیز دست به کار شدند تا تسویه حساب ده ساله ای که فرصتی برای انجام آن پیدا نکرده بودند را محقق کنند تسویه حسابی که معاون دولت کلید آن را زد واین در حالی بود که مردم در منطقه زلزله زده و در سرمای پاییزی به چادر نیاز مند بودند و حتی مایحتاج اولیه از جمله آب هم با مشکل مواجه بودند.
اما ساعاتی بعد منابع دولتی در محل حادثه از واقعیت دیگری خبر دادند، تعداد کشته شدگان در مسکن مهر ۲ نفر از نزدیک به ۵۰۰ نفر قربانی زلزله بوده است و اتفاقا سازه های این ساختمان ها همگی در زلزله ۷٫۳ ریشتر دوام آورده و جان بسیاری از مردم سرپل ذهاب و کرمانشاه را حفظ کرده است.
مسکن مهر سر پل ذهاب و کرمانشاه ۲ نفر فوتی داشت/ در مسکن مهر شاهد ریزش سقف نبودیم
عبدالرضا غفوری، مدیر مسکن و ساختمان اداره راه و شهرسازی کرمانشاه درباره تعداد کشته‌ها و مصدومین در مسکن مهر استان کرمانشاه پس از زلزله بیش از ۷ ریشتری اخیر گفت:  تاکنون تعداد فوتی‌ها در واحدهای مسکن مهر ۲ نفر اعلام شده است.
وی با بیان اینکه بلافاصله پس از وقوع زلزله تمام واحدهای مسکن مهر تخلیه شدند، اظهار داشت: خوشبختانه در این واحدها و مجتمع‌های مسکن مهر شاهد ریزش به این معنا که سقف بر روی ساختنمان آوار شود، نبودیم.
این مقام مسئول در اداره راه و شهرسازی کرمانشاه با بیان اینکه هنوز عملیات آوار برداری در جریان است، گفت: قطعی برق یکی از دلایل مهم در طولانی شدن روند آوار برداری است و شب اول حادثه به دلیل قطعی برق و نبود روشنایی، عملیات آوار برداری بسیار کند بود.
شهردار کرمانشاه: پیش فرض نا امن بودن مساکن مهر غلط است
شهردار کرمانشاه که از اعضای حزب کارگزاران و پیمانکاران اصلی مسکن های  مهر کرمانشاه است به شایعه تخریب مجتمع های مسکن مهر  پاسخ گفت.
آرش رضایی در پاسخ به رادیوی محلی کرمانشاه اظهار داشت: اینکه پیش فرض شده مسکن مهر تخریب می شود و باعث دلهره ساکنان این محله ها شده اند درست نیست.
این عضو حزب کارگزاران سازندگی و از پیمانکاران مسکن مهر در کرمانشاه گفت: پیش فرض غلطی است که این خانه فقط تخریب می شوند یا خواهند شد. زلزله شدید بوده و تخریبها طبیعی است.
دلیل کاهش تلفات زلزله در کرمانشاه نوسازی خانه های روستایی در دوره قبل است
زلزله ۷٫۳ ریشتری در منطقه‌ای مثل ایران مسئله قابل توجهی است و با توجه به اینکه مقیاس ریشتر لگاریتمی‌محاسبه می‌شود قدرت آن تقریبا ده برابر زلزله ۶٫۶ ریشتری بم با تلفات ۲۶ هزار نفری است- البته که زمان زلزله و مدت آن هم در میزان تلفات زلزله نقش دارد- به این نکته باید توجه داشت که اغلب کسانی که در مسکن مهر زندگی می‌کردند قبلا در مشابه خانه‌هایی که در زلزله به طور کامل تخریب شده‌اند زندگی می‌کردند. زلزله کرمانشاه تقریبا با زلزله ۷٫۴ ریشتر رودبار و منجیل در سال ۱۳۶۹ قابل مقایسه است. زلزله رودبار در ساعتی رخ داد که بسیاری از مردم به علت تماشای مسابقات جام جهانی در تلویزیون بیدار بودند. تلفات آن زلزله، ۳۵ هزار نفر بود. تفاوت قابل توجه آمار تلفات به طور حتم به نوسازی تقریبا تمام مسکن‌های روستایی در دوره احمدی نژاد در این مناطق ربط دارد.
مقداد همتی، کارشناس مسکن درباره دوام سازه های مسکن مهر معتقد است طبق اعلام رسمی اداره راه و شهرسازی کرمانشاه مسکن مهر سر پل ذهاب و کرمانشاه ۲ نفر فوتی داشت.  این در حالیست که تابحال کشته‌شدگان زلزله کرمانشاه به ۴۵۰ نفر رسیده و این رقم متاسفانه در حال افزایش است
این موضوع نشان از آن دارد که برخلاف جوسازی که در چند روز گذشته انجام شده و متاسفانه از زبان برخی مسئولان دولتی نیز بیان گردید، مسکن مهر مطابق با اصول آیین نامه ۲۸۰۰ زلزله ساخته شده و علت تعداد بسیار پایین فوتی‌ها، سالم ماندن استراکچر و سازه اصلی مسکن های مهر بوده است
هرچند در زلزله ۷.۳ ریشتری تخریب دیوارها و اجزای غیر سازه‌ای ساختمان تقریبا امری اجتناب ناپذیر است اما باید تاکید کرد سلامت تیر و ستون و سقفها در سازه های مسکن مهر باعث ایجاد فضای امن هنگام زلزله بوده است.
بر چسب ها

پیشنهاد سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close