آخرین اخباراقتصادیایرانجهانسیاسیگزارش

«دولت محرمانه‌ها» خواستار شفافیت اطلاعات مالی ایرانیان برای آمریکا شد

۱_جزئیات محرمانه مذاکرات هسته ای که در همان ایام تحت عنوان «فکت شیت» سر و صدای زیادی را در فضای رسانه ای و اذهان عمومی ایجاد کرد از جمله مهمترین محرمانه های دولت روحانی است. در ایام مذاکرات هسته ای که ختم به برجام شد، بارها از سوی اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جزئیات توافقات حاصل شده محرمانه خوانده شد تا جایی که محمدجواد کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به عنوان کمیسیون تخصصی بررسی مسائل مربوط به سیاست خارجی کشور، گفت: اخبار مذاکره را به ما منتقل نمی‌کردند، اطلاعات به ما نمی‌دادند، بارها می‌گفتیم چه اتفاقی خواهد افتاد، می‌گفتند هروقت توافق شد می‌فهمید!
۲_ لایحه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو یکی از جنجالی ترین لایحه های دولت حسن روحانی بود که از قبل از ارسال به مجلس مورد انتقاد شدید مردمی قرار گرفت و دولت حسن روحانی برای محرمانه ماندن بخش هایی از تعهد غیر قابل قبول ایران به این کنوانسیون، در متن اصلی کنوانسیون دست برد و متن آن را آنطور که به نفع دولت های غربی بود، ترجمه کرد و به مجلس شورای اسلامی فرستاد که خوشبختانه توسط شورای نگهبان کشف شد و لایحه مورد نظر به تصویب نرسید. نکته جالب توجه اینجاست که این کنوانسیون، از جمله معاهدات بسیار مهم و استعماری سازمان ملل متحد  درباره «مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی» است که دقیقا قدرت و نفوذ منطقه ای ایران را نشانه رفته و هر ندای آزادی خواهانه ای را در زمره اقدامات تروریستی می شمارد!
۳_ با روی کار آمدن ژنرال خوانده های وزارت نفت، انتقادات از پیمانکاران ایرانی شدت گرفت و پروژه تدوین الگوی جدید قراردادهای نفتی موسوم به IPC، هم گام با برجام از سوی تیم زنگنه، به اجرا درآمد و چند ماه پس از تصویب برجام رونمایی شد. الگویی که قرار بود مثل شابلون روی قراردادهای نفتی دولت یازدهم با پیمانکارها و شرکت‌های خارجی قرار گیرد و به گفته مدیران وزارت نفت، فصلی جدید را در صنعت نفت ایران رقم بزند.
اما در این میان یک نکته جالب وجود داشت و آن اینکه متن این الگو بر طبق اعلام دولت یازدهم «محرمانه» بود و منتقدان را برآشفت و وزارت نفت در هجوم فشارها مجبور شد بخشی از متن این الگوها را در اختیار برخی نهادها قرار دهد و البته افشا شدن همان و خوانش بیش از ۱۳۰ اشکال و ایراد قانونی و غیره در الگوی جدید ژنرال‌های نفتی همان.
پرفسور حمید درخشان استاد دانشگاه اقتصاد نفت در پاسخ به این سوال چرا ساختار قراردادهای جدید نفتی محرمانه است در برنامه جهان آرا گفته بود:
« این قراردادها یک‌سال تمام موضوع بحث بود و دیدگاه‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفت که براساس این الگو قراردادهایی با شرکت‌های نفتی منعقد می‌شود که علی‌الظاهر آن قراردادها محرمانه است. قبل از انقلاب قراردادها با ذکر اعداد و ارقام و درآمدهای شرکت‌های نفتی خارجی و سهم ایران محرمانه نبود. در انقلاب اسلامی ما با خارجی‌ها قرارداد نداشتیم. اولین قراردادها بیع متقابل بود که حالت محرمانگی داشت. الان هم در IPC جزئیات قرارداد به ‌لحاظ مالی و شکل قرارداد محرمانه است.»
۴- سفر پنهانی پاول دوروف مدیر پیام رسان تلگرام به تهران در نیمه نخست سال ۹۴ صورت گرفته است و در این سفر قرارداد محرمانه ای بین دولت و مدیر تلگرام به امضا رسیده است. جزئیاتی از این قرارداد دولت با تلگرام در خرداد امسال منتشر شده است. مطرح شدن سفر مدیر پیام رسان تلگرام به تهران و توافق محرمانه دولت با وی واکنش های زیادی را در پی داشت و در نهایت ۳۶ نفر از نمایندگان مجلس طرح تحقیق و تفحص از مذاکرات پنهانی دولت با مدیر تلگرام را برای شفاف سازی ابعاد پیدا و پنهان این توافق تهیه و تدوین کردند.
برجام، قرارداد خرید هواپیما از ایرباس، IPC یا الگوی جدید قراردادهای نفتی، متن قرارداد با شرکت پژو، جریمه ایران در شکایت گازی با ترکیه، روند بررسی پرونده کرسنت، مذاکره با تلگرام و… تنها بخشی از رفتارهای اقتصادی عمده دو دولت حسن روحانی هستند که جزئیات آنها با دستور دولت، محرمانه مانده است. دولت رئیس‌جمهور روحانی صراحتاً از علنی شدن مراوادات اقتصادی خود با طرف‌های غربی جلوگیری می‌کند و این رفتارهای خویش را محرمانه می‌نامد.
محرمانه ها در حالی شکل می گیرند که دولت روحانی در ۲۷ مرداد سال ۹۲ و در بند یازدهم منشوری که در جلسه هیئت دولت قرائت شد گفته بودند: «حق مردم در دسترسی به اطلاعات را پاس دارم، شفافیت اطلاعاتی را مبنای عمل قرار دهم، در ارائه اطلاعات به آنان و تعامل با رسانه‌‎ها فعالانه و با رویکرد مثبت عمل کنم و در این مسیر با نظام اطلاع‎رسانی دولت هماهنگ عمل کنند.»
در حالی که دولت روحانی تمامی قراردادهای خارجی ای که شفافیت در آن مانع از رسیدن به آن می شده را برای مردم محرمانه خوانده و غالب این قراردادها به ضرر جمهوری اسلامی و مردم تمام شده است، خواهان شفافیت اطلاعات و تراکنش های مالی و بانکی تمامی مشتریان بانک های ایرانی برای کشورهای عضو FATF یا به عبارتی دیگر سازمان بین دولتی گروه ویژه اقدام مالی شده است. گروهی که دولت یازدهم برای پیوستن به آن تعهدات فراوانی را بدون کسب اجازه از قوه مقننه و شورای عالی امنیت ملی بصورت محرمانه ( در قالب Action plan طراحی شده برای ایران) داده بود و با مخالفت های گسترده مردمی و مسئولان ارشد نظام مواجه شد.
در قضیه FATF دولت به دو صورت اقدامات محرمانه انجام داد. یک اینکه اصل مذاکرات خود را با این سازمان بین دولتی پنهان کرد و مذاکرات پس از امضای طیب نیا وزیر سابق اقتصاد و امور دارایی دولت یازدهم و انتشار آن در سایت این سازمان افشا شد و دوم اینکه پس از افشا در حالیکه برنامه اجرایی ( یا همان Action plan پذیرفته شده) برای ایران الزام آور است را صرفا یک برنامه توصیه ای به جامعه معرفی کرد تا به خلاف بتواند از حساسیت های بدرست ایجاد شده، بکاهد. این حساسیت ها ناشی از این بوده که برنامه اجرایی که این سازمان بین دولتی برای ایران تعریف نموده، زیر ساخت های انتقال اطلاعات تراکنش های مالی در ایران را برای دیگر اعضای این سازمان که شامل کشورهای متخاصمی چون امریکا می شود را فراهم می آورد و ایران می بایست در برابر تراکنش های مالی خود پاسخگو باشد و مبتنی بر تحریم های ظالمانه غرب، به خود تحریمی نهادها و افراد تحریم شده ایرانی بزند.
«محرمانه برای مردم و آشکار برای غرب…»! این گزاره‌ایست که تقریباً می‌توان در رفتارهای اقتصادی عمده دولت یازدهم به تماشای آن نشست. افشا شدن مفاد این برنامه اجرایی که قبلا در گزارشات متعدد در رجانیوز منتشر و تحلیل گشته است، موجب اعتراض شدید مردمی شد و با مخالفت نظام مواجه شد. همین مخالفت موجب شد تا دولت دست به اجرای محرمانه این برنامه اجرایی بزند و برای اجرای بخش های مهمی از این برنامه اجرایی چهار لایحه معروف ۱) پیوستن به کنوانسیون پالرمو ۲) اصلاح مبارزه با پولشویی ۳) اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم ۴) پیوستن به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم را به مجلس ارسال نمود که تاکنون دو لایحه آن از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان رد شده است.
با وجود مخالفت نظام، همچنان پیاده نظام های دولت مشغول به فرافکنی برای تحمیل خواسته خود هستند و اجرای خواسته های نامشروع این سازمان بین دولتی تحت نفوذ و حاکمیت امریکا را متوهمانه برابر با نصف شدن قیمت ارز و دیگر امتیازات اقتصادی برای کشور می دانند  در حالیکه این حرف مانند تمام آن حرف های غیر فنی ای است که همین افراد در عدم پذیرش برجام در رسانه های خود بیان می کردند.
اما موضوع مهمتر اینکه چگونه دولتی که خود از هر گونه اقدام محرمانه و لاپوشانی پرهیز نکرده و هر آن چیزی را که به ضرر مملکت محسوب می شده را از چشمان افکار عمومی پنهان کرده، خواهان شفافیت اطلاعات مالی و بانکی تمامی افراد حقیقی و حقوقی ایرانی در بانک ها و نهادهای مالی ایرانی برای کشورهای متخاصم و دشمن شده است؟ چگونه می توان این تناقض را درک کرد؟ کدام منافع برای این دلت مهم است؛ منافع مردم و ایران یا منافع امریکا و هم پیمانانش؟
برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close