ابهراستان زنجاناقتصادیایجرودایرانجهانخدابندهخرمدرهزنجانسلطانیهصفحه اصلیطارمگزارشماهنشانویژه

رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان: بعد از برجام هیچ اتفاقی در فرآیند بانکی و امور بین‌المللی نیافتاده است/زنجان سومین استان در پایین بودن حوزه کسب و کار است‌

غلامحسین جمیلی امروز در همایش تجلیل از صادرکنندگان برتر استان زنجان اظهار داشت: اتاق بازرگانی ایران متولی پایش محیط کسب و کار کشور شده که بر اساس آن از مهر ماه سال گذشته زنجان جزو سومین استان پایین کشور در حوزه کسب و کار شناخته شده است.

جمیلی با اشاره به اینکه ما برجام را پشت سرگذاشتیم به امید اینکه بعد از برجام گشایشی اتفاق خواهد افتاد اظهار کرد: امروز بعد از چند سال گذشت از مسئله برجام هنوز هیچ اتفاقی در فرآیند بانکی و نقل و انتقالات امور بین‌المللی ما که قرار بود اتفاق بیفتد محقق نشده است.

وی با اشاره به اینکه داد مظلومیت تولید کنندگان را از امور مالیاتی به رئیس جمهوری برسانید افزود: آقای روحانی به عنوان رئیس جمهور در سفر استانی به زنجان در محل اتاق بازرگانی حضور پیدا کردند و جملاتی را در خصوص حمایت از بخش خصوصی و تسهیل فضای کسب و کار کشور مطرح کردند.

رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان ابراز کرد: آن چیزی که امروز اتفاق می‌افتد در واقع خلاف آن چیزی است که قرار بود که ما تجربه کنیم.

وی افزود: همه تولیدکنندگان و همه مردم با صبوری این وضعیت را تحمل می‌کنند.

جمیلی تصریح کرد: اگر قرار است به هر دلیل و به هر مصلحتی عددی را به عنوان مالیات وصول کنید دیگر به ناراحتی نیازی نیست.

وی افزود: آیا قرار است این صبوری به منزله پذیرش تا انتها باشد خیلی شفاف و واضح بیان کنید و واضح به ما بگویید که قرار هست ما به هر ترتیبی که شده این عدد را به عنوان مالیات وصول کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان افزود: امروز روز صادر کننده است و در همین جمع صادر کننده‌ای داریم که چند سال متوالی از دست استاندار و میهمانان به عنوان صادر کننده نمونه لوح تقدیر دریافت کرده است.

وی گفت: امور مالیاتی از همین صادر کننده ارزش افزوده را می‌گیرد و به مدارک و فعالیت این صادر کننده اصلا توجهی ندارد.

جمیلی بیان کرد: تقاضای من این است به جایی اینکه هیئت صنعتی و تور صنعتی برگزار کنیم و به جایی که بیاییم برای صادرات بیشتر تلاش کنیم هر کدام از بنگاه‌های اقتصادی یکی از مسئولین و مدیران استانی ممیزین مالیاتی را به حوزه خودشان بیاورند و با هزینه خودشان حقوق آنها را پرداخت کنند و تا آنها ببینند که فرایند صادراتی از چه پیچیدگی‌هایی برخوردار است.

وی افزود: وقتی صحبت از معوقات بانکی می‌شود و وقتی صحبت از بدهی‌های مالیاتی، تامین اجتماعی، عدم پرداخت حقوق کارگران و مشکلاتی مانند آنها می‌شود می‌گویند بخش خصوصی و تولیدکنندگان و صاحبان صنایع خودشان این مشکلات را بوجود آورده‌اند افزود: ولی وقتی صحبت از افزایش صادرات و افزایش تولید و اشتغال می‌شود همه اینها را مدیران انجام دادند.

رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان با اشاره به اینکه از همه حمایت‌ها و تلاش‌ها و پشتیبانی‌هایی که انجام شده قدردانی می‌کنیم گفت: اینها قطعا در یک نظام جامع شکل می‌گیرد.

وی بیان کرد: اگر با نگاه بدبینانه با صاحبان صنایع رفتار می‌کنیم از آن طرف هم باید به میزان ایجاد اشتغال توجه داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه با گذشت چند سال از برجام هنوز بهبودی در فرآیندهای بانکی و مبادلات پولی بین‌المللی حاصل نشده است بیان کرد: متاسفانه همیشه انگشت اتهام معوقات بانکی، بدهی مالیاتی، تامین اجتماعی و عدم پرداخت حقوق کارگران به سمت تولیدکننده است اما زمانی که سخن از اشتغالزایی، رشد تولید و صادرات می‌شود، مدیران آن‌ها را نتیجه تلاش خود می‌دانند.

جمیلی با تاکید بر اهمیت پرداخت مالیات و شناسایی انگل‌های اقتصادی تصریح کرد: مصداق انگل واحدهای تولیدی‌ هستند که از منابع، منافع و حمایت ویژه دولت بهره می‌برند اما مالیاتی پرداخت نمی‌کنند.

وی با اشاره به اینکه فضای کسب و کار نیازمند جلوگیری از فرار و فشار مالیاتی به شکل توأم است ابراز کرد: امور مالیاتی برای اجرای عدالت باید از افرادی که فرار مالیاتی دارند هم مالیات اخذ کند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان زنجان با انتقاد از عدم دعوت نماینده اتاق بازرگانی به هیئت‌های حل اختلاف بیان کرد: باید کسانی که مدافع بخش خصوصی هستند به جای افراد ناآگاه به این جلسات دعوت شوند.

وی به جوان‌گرایی در امور مدیرتی تأکید کرد و گفت: ۶۴ درصد از کارفرمایان در استان زنجان جوان هستند و نباید از حضور جوان‌ها در پست‌های مختلف به منظور کسب تجربه و تربیت مدیران آینده غفلت کرد.


صادرات، یک اصطلاح ساده اما یک فعالیت مهم در عرصه اقتصادی محسوب می‎شود و در واقع برای حیات اقتصادی و تجاری یک کشور در جامعه کنونی جزو الزامات است.

امروزه همه کشورهای جهان برای رسیدن به قله‎های بلند صادراتی همه تلاش خود را می‎کنند، اما گویی این تلاش‎ها در کشور ایران و به ویژه استان زنجان به نوعی به درجا زدن تبدیل شده است درجا زدن‎هایی که نه ناشی از عدم کارایی بخش خصوصی، بلکه ناشی از عدم حمایت از بخش دولتی و سنگ‎اندازی‎هایی است که برای همگان مشخص است.

درجا زدن‎هایی که نتیجه آن فقط و فقط جا ماندن و عقب افتادگی استان زنجان از چشم‎اندازی است که بخش خصوصی برای صادرات محصولات و آینده واحدهای خود داشته‎اند، و عقب ماندن از قافله‏ای که این روزها تجارت را معنا می‎کنند، اما نه آنگونه که بخش دولتی ما با بروکراسی و قوانین دست و پا گیر و شعارهای عملی نشده معنا کرده‎اند.

مفهوم صادرات این روزها در کشور ایران فقط با شعارهایی چون رفع مشکلات بانکی بین کشورها، موفقیت‎های پس از برجام، رفع موانع و مسائل گمرکی، تسهیلات بانکی و … معنا شده که با اندکی تامل و تحقیق می‎توان فهمید که اکثر این شعارها هنوز عملیاتی نشده است.

آیا پرداخت تسهیلات با سودهای آنچنانی که به قول خود فعالان عرصه صادرات، کمر صادرکننده را می‎شکند، نیازمند تبلیغات و افتخار است؟!

حال بماند که حتی بسیاری از بانک‎ها در پرداخت اینگونه تسهیلات هم بازی درآورده و روی خوشی به متقاضیان نشان نمی‎دهند!

این روزها پای سخن هر صادرکننده‎ای که بنشینید سخن از نارضایتی و مشکلات و مسائلی دارند که دولتی‎‌ها ادعای رفع شدن آن را می‎کنند، مسائل و مشکلاتی که صادرکننده را از تحقق هدفگذاری‎ و پیشرفت در این مسیر عاجز کرده است.

مشکل صادرات کالا در استان زنجان هم سال‎ها است که توسط فعالان این حوزه و رسانه‎ها بوق و کرنا شده، اما هر زمان، مسؤولان دولتی در پاسخ به این نارضایتی‎ها، کاغذی سیاه در دست گرفته و به ارائه آمار و ارقام صادراتی استان متوسل شده‎اند، آمار و ارقامی که همین صادرکنندگان آنها را خلق کرده‎اند و چه بسا که با رفع مشکلات پیش روی آنها، آمار و ارقام این کاغذ سیاه درشت‏تر و بزرگ‏تر شده و مایه افتخار دولتی‎‏ها شود.

*وعده‎هایی که در حد وعده مانده‎اند

سخنان ضد و نقیضی که این روزها از زبان مسؤولان بخش دولتی و بخش خصوصی در زمینه صادرات شنیده می‎شود بیش از هر چیز دیگری این عرصه را دچار چالش کرده است.

وعده‎هایی که مسؤولان استان زنجان در زمینه تسهیل امور صادراتی داده‎اند، گویی فقط در حد وعده باقی مانده و صادرکنندگان همچنان با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‎کنند و به قول برخی از آنها شاید هم مسؤولان در ورطه بی‌خیالی سیر می‎کنند!!!

*مشکلات حوزه صادرات همچنان پابرجاست

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان زنجان در این باره می‌گوید: مسائل و مشکلات مربوط به حوزه صادرات نه تنها کم نشده بلکه بیشتر هم شده است.

غلامحسین جمیلی اضافه کرد: شاخص‎های بین‎المللی ما در حوزه‎های مختلف کسب و کار، رتبه‎بندی ایران در رنکینگ‎های مختلف جهانی گواه و بهترین ادعا برای جایگاه کشور و تغییر وضعیت آن در حوزه اقتصادی و صادرات نسبت به چند سال گذشته است.

وی با تاکید بر اینکه سیاست‎های حمایتی صادراتی همچنان از یک آشفتگی بزرگی رنج می‎برد، یادآور شد: در واقع هیچ گونه دیپلماسی سیاسی در راستای تقویت و توانبخشی صادرات در خدمت صادرکنندگان وجود ندارد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه مسائل نقل و انتقال پولی، مالی و بانکی جدای از مشکلاتی که برای صادرکنندگان به وجود آورده و هزینه تمام شده آنها را دچار مشکل کرده است در مسائل داخلی هم آنها را با مشکلاتی مواجه کرده است، ادامه داد: از سویی همچنان کشور و صادرات از عدم بهسازی سیستم ناوگان حمل و نقل جاده‎ای و ریلی عذاب می‎کشد و ناوگان ما توان پاسخ‎گویی برای حمل مناسب اجناس به دست مصرف‏کننده با قیمت مناسب را ندارد.

جمیلی اذعان کرد: متاسفانه وضعیت صادرات ما از یک نظام قانونمند صعودی تبعیت نمی‎کند.

*مسائل گمرکی دغدغه بزرگ صادرکنندگان است

همچنین رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان زنجان هم در زمینه صادرات در استان اظهار کرد: استرداد مالیات بر ارزش افزوده، مسائل گمرکی و کمبود نقدینگی و وجود برخی بخشنامه‎ها و قوانین دست و پاگیر از جمله مشکلات این حوزه به شمار می‎رود.

سجاد نباتچیان با بیان اینکه هنوز بسیاری از مشکلات در حوزه صادرات پا برجا بوده و صادرکنندگان درگیر آن هستند، تصریح کرد: وجود مشکلاتی در حوزه گمرک از جمله دغدغه‎های حوزه صادرات استان زنجان است.

وی افزود: با وجود تلاش‎های زیاد، مسائلی وجود دارند که باید برای تسهیل امور صادراتی این مسائل در استان زنجان برطرف شوند.
رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان زنجان هم استرداد ارزش افزوده را از مسائل و مشکلات صادرکنندگان استان زنجان برشمرد و یادآور شد: این مشکلات در حال حاضر مورد پیگیری قرار گرفته است.

مهدی رنگ رونا با بیان اینکه مسائل مربوط به امور گمرکی هم پیگیری می‎شود، گفت: رونق صادرات باید از اولویت‎های استان باشد.

* صادرات در پیچ و خم مشکلات، رنگ باخت!

اما گویی این مشکلات در حوزه اقتصادی و بسیاری از وعده و وعیدها پایانی نداشته و شاید همچون بسیاری از کمبودها در حوزه‎های دیگر فعالان این عرصه باید به این مسائل عادت کنند!

آری باید عادت کرد، چرا که این عقب ماندن‎ها نه تنها در حوزه‎های مختلف بلکه حتی در پیش‎بینی و اجرای یک مراسم همچون روز ملی صادرات هم در استان زنجان عادی شده است و باید دیرتر از سایر مناطق مسؤولان به فکر تجلیل از برترین‎ها بیفتند.

بر چسب ها

پیشنهاد سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close