راشاد : بودجه سال آینده لاکچری بسته شده است

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=5778
رئیس کمیسیون توسعه عمران و محیط زیست شورای اسلامی شهر زنجان گفت: بودجه سال آینده بسیار لاکچری بسته شده است و آنطور که دولت اعلام کرده است که در بودجه سال آینده قصد حل مشکل اشتغال و سرمایه‌گذاری را دارند اما این امر در جزئیات بودجه دیده نمی‌شود.

عباس راشاد ظهر امروز در جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر زنجان به بررسی‌های خود درباره بودجه سال آینده کشور اشاره و اظهار کرد: دولت بودجه سال آینده را از ۱۱ هزار تریلیون ریال به ۱۷ هزار تریلیون ریال رسانده است.

رئیس کمیسیون توسعه عمران و محیط زیست شورای اسلامی شهر زنجان با بیان اینکه مبلغ بودجه سال قبل ۲۲۱ میلیارد دلار بود که امسال به ۳۱۴ میلیارد دلار رسیده و نزدیک ۳۰ درصد میزان بودجه افزایش یافته است، گفت: با این حال و در شرایطی که دولت اعلام می‌کند که وضعیت اقتصادی کشور خوب نیست، بودجه بیانگر این موضوع نیست.

وی در توضیح بیشتر این موضوع گفت: بودجه سال آینده بسیار لاکچری بسته شده است و آنطور که دولت اعلام کرده است که در بودجه سال آینده قصد حل مشکل اشتغال و سرمایه‌گذاری را دارد، اما این امر در جزئیات بودجه دیده نمی‌شود.

راشاد افزود: خیلی عجیب است که از کل بودجه کشور یعنی ۳۱۴ میلیارد دلار ۲۳۶ میلیارد دلار را به شرکت‌های دولتی اختصاص خواهند داد و این یعنی دو سوم بودجه دولت به شرکت‌های دولتی اختصاص پیدا می‌کند، در حالی که وقتی بحث خصوصی‌سازی مطرح است نباید این مبلغ تخصیص می‌یافت.

رئیس کمیسیون توسعه عمران و محیط زیست شورای اسلامی شهر زنجان با اشاره به اینکه دولت هیچ گاه این میزان اختصاص به شرکت‌های دولتی را اعلام نمی‌کند اما روی بودجه عمومی مانور می‌دهد، تصریح کرد: از همین رو خیلی جالب است که بودجه خود دولت از ۶۵ میلیارد دلار به ۷۵ میلیارد دلار رسیده است یعنی دقیقا ۷ میلیارد دلار افزایش یافته است، در حالی که بودجه شرکت‌های دولتی نزدیک ۱۰۰ میلیارد دلار افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه در این بودجه بخش‌هایی حذف و بخش‌هایی اضافه شده است، افزود: برای مثال بودجه وزارت خارجه به نیم میلیارد دلار رسیده و دو برابر شده است.

راشاد با اشاره به اینکه نکته قابل توجه دیگر در بودجه این است که در صفحه ۲۰ بودجه آورده شده است که توزیع عوارض ارزش افزوده موضوع جزء یک بند «ب» قانون برنامه ششم از طریق استانداری و شورای برنامه‌ریزی توزیع خواهد شد، گفت: این موضوع به معنای آن است که شهرداری نباید روی این ردیف ۱۰۰ میلیارد تومان سال آینده از این محل حساب کند از همین رو درخواست داریم که موضوع رسانه‌ای شده و از نمایندگان مجلس در این موضوع پیگیری شود.

رئیس کمیسیون توسعه عمران و محیط زیست شورای اسلامی شهر زنجان گفت: از همه بدتر در بودجه سال آینده موضوع تحقیقات نظامی کلا صفر شده است در حالی که دشمن به دنبال تقویت خود و نزدیک کردن پایگاه‌های نظامی خود به ایران است.

وی افزود: نکته جالب دیگر در بودجه این است که بخش عمده‌ای از شرکت‌هایی که درآمدهای خیلی زیادی دارند مثل شرکت نفت از پرداخت مالیات کلا معاف شده‌اند.

راشاد با اشاره به اینکه بودجه شفاهی دولت خوب بسته شده است، گفت: اما واقعیت این است که بودجه کتبی دولت غیر از آن چیزی است که اعلام می‌شود.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close