رانت بزرگ دولتی به شرکتی که بازار پوشک کشور را به هم ریخت + عکس و فیلم

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=8129

هلدینگ حیات کیمیا که پنجمین شرکت بزرگ تولیدکننده پوشک‌های بچه در سطح جهان می‌باشد، با صادرات محصولات خود به ۹۰ کشور دنیا و همچنین با بهره‌مندی از تاسیسات تولیدی خود در کشورهای ترکیه، ایران ، الجزائر ، مصر و روسیه ، در صحنه رقابت جهانی دارای موقعیت بسیار مناسبی می‌باشد. هلدینگ حیات کیمیا در ایران کار خود را با شرکت اورست مدرن Everest Modern آغاز کرد و شرکت اورست مدرن پارس Everest Modern Pars را راه اندازی نمود. این شرکت شامل فروشگاه های زنجیره ای از نوع تخفیفی مانند Walmart آمریکا می باشد. یکی از زیر مجموعه های اورست مدرن پارس، فروشگاه های زنجیره ای تخفیفی جانبوCanbo می باشد که بیش از صدها شعبه در سراسر ایران دارد. برندهای دیگر این مجموعه فرنا و آل این آل All in All می باشند. بعضا به بدلیل دامپینگ این نوع فروشگاه ها، کاسبان و سوپری های خورده فروش از کار بیکار می شوند.

پارس حیات
پارس حیات

شرکت ترکی که بیش از ۱۸ میلیون یورو ارز دولتی گرفت و بازار پوشک را به هم ریخت

در ماه های اخیر، کمبود پوشک نوزادان و افزایش وحشتناک قیمت آن، باعث ایجاد نارضایتی‌هایی در مردم شده است. به تازگی نامه‌ای از سوی انجمن صنایع سلولزی و بهداشتی ایران به معاون اول قوه قضائیه نوشته و در آن نامه به نقش یک شرکت ترک در اختلالات ایجاد شده در بازار پوشک با برندی معروف اشاره شده است. شایان ذکر است این شرکت بیش از ۱۸ میلیون دلار ارز دولتی جهت واردات خمیر کاغذ دریافت کرده است.

در ماه های گذشته ، پوشک نوزادان کمیاب شده و قیمت آن نیز به شکل چشمگیری افزایش یافته بود. این موضوع آن قدر جدی شده که حتی رهبر انقلاب در دیدار اخیر خود با اعضای هیأت دولت به کمبود پوشک نوزادان و کودکان اشاره کرد و گفت: مواردی هم هست که بحث سودطلبی نیست، بلکه خرابکاری است. مثلا فرض بفرمایید ناگهان در تهران و یا در شهرهای بزرگ پوشک بچه نایاب شده است؛ دشمن می ‌خواهد مردم عصبانی شوند از دستگاه دولتی و دستگاه حکومت.

به تازگی نامه ای از سوی انجمن صنایع سلولزی و بهداشتی ایران منتشر شده که ابعاد جدیدی از این اختلالات در بازار پوشک را روشن کرده است. عباس فصیح خوشگرد، رئیس هیأت مدیره انجمن صنایع سلولزی در این نامه ـ که به تاریخ ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ و خطاب به غلامحسین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضائیه نوشته شده ـ موضوع اخلال شرکت ترکیه ای پارس حیات ساغلیک ارونلری در بازار پوشک و دستمال کاغذی و بی توجهی وزارت صنعت به این موضوع را مطرح کرده است.

در متن این نامه آمده است: احتراما به پیوست طومار شرکت‌ های تولیدکننده محصولات سلولزی و بهداشتی پیرامون عملکرد شرکت پارس حیات ساغلیک ارونلری به مدیر عاملی آقای حسن تحسین اوغور، سرمایه‌گذار خارجی و وابسته به هلدینگ حیات کیمیا در کشور ترکیه جهت استحضار و رسیدگی عاجل تقدیم می‌ شود؛

مزید آگاهی به استحضار می ‌رساند عملکرد شرکت مزبور با برندهای پوشک مولفیکس، نوار بهداشتی مولپد، دستمال کاغذی پاپیا و تنو باعث بروز نارضایتی در میان تولیدکنندگان داخلی و همچنین مردم عزیز کشورمان شده است.

متأسفانه در شرایط کنونی نیز با وجود دریافت ارز دولتی با نرخ ۴۲۰۰ تومان و واردات مواد اولیه توسط این شرکت، هم در بازار پوشک و همچنین در بازار تیشو، شاهد بروز التهاب در بازار هستیم، به گونه ‌ای که در چند ماهه اخیر، قیمت محصولات فوق با رشد سرسام‌ آور رو به رو بوده استعلاوه بر این، به دلیل عدم عرضه تیشو به واحدهای تولیدکننده دستمال کاغذی، قیمت مواد اولیه محصولات سلولزی سه برابر افزایش یافته و ادامه چنین روندی می ‌تواند باعث اختلال در بازار دستمال کاغذی شود.

پیگیری‌ های مکرر اعضای انجمن سلولزی و بهداشتی و نامه نگاری ‌های زیاد واحدهای تولیدی به مراجع ذیربط به خصوص در وزارت صنعت، معدن و تجارت پیرامون جلوگیری از رفتار بی ‌ثبات کننده شرکت پارس حیات ساغلیک ارونلری بی ‌نتیجه بوده است.

لذا خواهشمند است، دستور فرمایند برای جلوگیری از بروز التهاب در بازار داخلی و ورشکستگی تولیدکنندگان و بیکاری کارگران، عاجلا اقدام مقتضی به عمل آمده و از ادامه تنش و اخلال این شرکت جلوگیری به عمل آورند.

همان گونه که مطرح شد، شرکت پارس حیات ساغلیک ارونلری، یک شرکت ترکیه ای به مدیرعاملی حسن تحسین اوغور می باشد و تقریباً تمام اعضای هیأت مدیره آن نیز ترکیه ای هستند. این شرکت در ششم آبان ۱۳۸۶ تحت شماره ۳۰۸۰۵۸ در تهران به ثبت رسیده و در تاریخ ۳۰ آبان ۱۳۸۹ با شماره ثبت ۱۸۲۴ به ابهر انتقال یافته است و به کار تولید اقلام سلولزی و بهداشتی با شماره پروانه ۱۱۸/۲۴۴۲۰ و واردات مواد اولیه با شماره کارت ۱۰۱۰۳۴۶۳۹۹۴ مشغول می باشد. تاریخ صدور پروانه این شرکت ۲ دی ۱۳۹۴ و اعتبار کارت تا تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ می باشد. میزان سرمایه گذاری این شرکت در زنجان به ۱۰۰ میلیون یورو می رسد.

شرکت ترکی که بیش از ۱۸ میلیون یورو ارز دولتی گرفت و بازار پوشک را بهم ریخت

شایان ذکر است، نام این شرکت در میان ۶۷ شرکتی که برای واردات خمیر کاغذ ارز دولتی دریافت نموده اند به چشم می خورد. این شرکت توانسته است برای واردات خمیر کاغذ، طی دو فقره به میزان ۱۸ میلیون و ۸۵۲ هزار و ۵۳۲ یورو ارز دولتی از بانک مرکزی دریافت نماید.

شرکت ترکی که بیش از ۱۸ میلیون یورو ارز دولتی گرفت و بازار پوشک را بهم ریخت

حالا باید منتظر ماند و دید واکنش قوه قضائیه به این نامه انجمن صنایع سلولزی و بهداشتی ایران چه خواهد بود.(+)

اقدام انحصارجویانه شرکت واردات کننده مواد اولیه پوشک عامل تعطیلی کارخانجات تولیدی سلولزی + سند

اقدام انحصارجویانه شرکت واردات کننده مواد اولیه پوشک عامل تعطیلی کارخانجات تولیدی سلولزی + سند

در پی شکایت انجمن صنایع سلولوزی بهداشتی ایران، دیده‌بان شفافیت و عدالت پس ازبررسی‌های اولیه رسماً از مراجع قانونی خواستار مقابله با سوءاستفاده شرکت پارس‌حیات از انحصار در بازارتیشو ، محاکمه و تنبیه آن بخاطر ایجاد کمبودمصنوعی پوشک،تعطیلی کارخانه های تولیدی سلولزی و تعیین تکلیف ۴۹میلیون دلار ارز دولتی به این شرکت شد.

به گزارش الف، متن این نامه بدین شرح است:

برادر ارجمند جناب آقای دکتر شریعتمداری

وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت

احتراماً به پیوست نامه ۲۴۱/ص/۹۷ مورخ ۱۴/۶/۹۷ انجمن صنایع سلولزی بهداشتی ایران در مورد شرکت پارس حیات ساغلیک ارونلری ارسال می گردد. بررسیهای دیده بان شفافیت و عدالت نشان می دهد که این شرکت به رغم دریافت ارز دولتی؛ با اقدام انحصارجویانه مواد اولیه وارداتی را در اختیار شرکتهای تولیدی سلولزی قرار نمی دهد و موجب تعطیلی بسیاری از کارخانه های تولیدی گردیده است. از طرفی با عدم توزیع متوازن محصولات تولیدی خود به مردم باعث کمبود و التهاب در جامعه مصرف کننده شده است.

لذا جا دارد با توجه به ابعاد اجتماعی و امنیتی (علاوه بر ابعاد اقتصادی) دستور فرمایید با قید فوریت نسبت به حل این موضوع اقدام گردد و نتیجه را نیز به دیده بان شفافیت و عدالت اعلام نمایند.(+)

با تشکر

احمد توکلی

پشت پرده های مافیای پوشک و رابطه آن با نماینده ابهر و خرمدره

اگر پوشک بچه کمیاب نیست، پس چرا قیمت آن سر به فلک کشیده است؟ آنچه در رسانه‌ها بدان پرداخته شده است، اگرچه تنها بخشی از انواع پاسخ‌هاست، اما تمام پاسخ نیست. «راز پوشک بچه» عنوانی است که باید برای این مطلب در نظر گرفت. از اظهارنظرهای متناقض بگیرید تا آمارهای نافی یکدیگر، البته در آخرین روشنگری درباره بلبشوی بازار پوشک، آنچه به دست آمده این است که از ۲۰۰ واحد تولیدی، فقط حدود ۵۰ شرکت فعال در ایران وجود دارند و ۱۵۰ شرکت هم در شرف تعطیلی هستند. برخی افزایش قیمت را مربوط به ما به التفاوت قیمت ارز می‌دانند، در حالی که این مقدار افزایش قیمت برای کارشناسان غیرمنطقی است. البته در این بین بانک مرکزی نیز اعلام کرده است که به برخی شرکت‌ها ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص یافته است. پس چرا قیمت آن سر به فلک کشیده است؟

 آیا باز هم پای رانت در میان است؟

شرکت پارس حیات صاحب برند مولفیکس، پاپیا و تِنو، به عنوان یکی از تأمین کنندگان بازار پوشک ایران نامی شناخته شده است. شرکتی که در سال ۲۰۱۱ در شهر ابهر استان زنجان به منظور برآورده‌کردن نیازهای بازار ایران در حوزه‌های پوشک بچه با برندهای مولفیکس و مولپد ساختهَ شد.

بازدید جمشید انصاری - معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری استخدامی کشور
بازدید جمشید انصاری – معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری استخدامی کشور

دو سال بعد دستمال‌کاغذی برندهای تنو و پاپیا نیز به مرحله‌ تولید رسید، او طی این سال‌ها توانسته است با سرمایه‌گذاری خارجی ۶۰ در صد سهم بازار را به خود اختصاص دهد و حالا یکی از وارد کنندگان اصلی این صنعت است که مواد اولیه بسیاری از شرکت‌های زیر دست را تأمین می‌کند. البته گویا حالا تصمیم گرفته دیگر این کار را نکند؛ بسیاری از شرکت‌ها متضرر شدند دخل و خرج شان به هم خورده است. ترخیص‌های مشکوک طی مدت زمان بسیار کوتاه، استفاده از محموله بدون تشریفات گمرکی و ۱۲۶۰ ثبت سفارش با تعرفه چهاردرصد که اظهار کالا مغایر با اصل بوده را جزو تخلفات این شرکت عنوان کرده‌اند. توسط این شرکت ۵۰ میلیون دلار مواد اولیه پوشک وارد شده که معادل ۱۰ الی ۱۱ ماه کل نیاز کشور است. در این میان نام محمد عزیزی نماینده ابهر در مجلس نیز به چشم می‌خورد.

محمد عزیزی - نماینده اصلاح طلب ابهر و خرمدره و سلطانیه
محمد عزیزی – نماینده اصلاح طلب ابهر و خرمدره و سلطانیه

مدارک حاکی است بارها این نماینده به مثابه وکیل این شرکت پیگیر ترخیص و یا رفع موانع گمرکی این شرکت بوده است. مکاتبات این نماینده مجلس با وزیر صنایع و… درباره حل شدن مشکلات این برند قابل دسترسی است. اگرچه عزیزی در گفت‌وگوی خود با خبرگزاری فارس این موارد را بهتان دانسته و گفته است تمام تلاش هایش مبنی برحفظ اشتغال منطقه بوده است.عزیزی اگرچه درباره سفرهایش به ترکیه که مبدأ اصلی شرکت سرمایه‌گذار است، توضیح شفافی ارائه نکرده، اما نامه نگاری‌ها و اظهار تخلفات این شرکت توسط گمرک نزد «خبرگزاری قدس» محفوظ است.(+)

افشاگری در برنامه پایش علیه مافیای پوشک مولفیکس – دانلود کنید

کنایه استاد پناهیان به نقش یک نماینده در انحصار پوشک – دانلود کنید

فاز دوم کارخانه پاک حیات کیمیا پارس در ابهر به بهره‌برداری رسید

image.png

واحد صنعتی تولید مواد شوینده کارخانه پاک حیات کیمیا پارس که از سوی شرکت پاک حیات ترکیه در شهرستان ابهر احداث شده، با حضور معاون اول رییس جمهور  و استاندار زنجان افتتاح شد.

اسحاق جهانگیری که سه‌شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ به استان زنجان سفر کرده بود، با حضور در شهرستان ابهر فاز دوم کارخانه تولید محصولات بهداشتی و شوینده پاک حیات کیمیا پارس را افتتاح کرد.

پارس حیات ساغلیک ارونلری - پاک حیات کیمیا پارس
پارس حیات ساغلیک ارونلری – پاک حیات کیمیا پارس()

این کارخانه با ۴۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری مستقیم شرکت پاک حیات ترکیه احداث شده و برای ۱۴۰ نفر به طور مستقیم ایجاد اشتغال کرده است که در آینده نزدیک به ۳۰۰ نفر افزایش خواهد یافت.

همچنین حدود ۵۷۰۰ فرصت شغلی غیرمستقیم نیز در زنجیره تولید و توزیع محصولات این کارخانه ایجاد شده است.
مدیر ترکیه ای این مجموعه در مراسم افتتاح اظهار داشت که ما در ایران خودمان را سرمایه‌گذار خارجی محسوب نمی‌کنیم و ایران را مانند وطن خودمان می دانیم.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close