آخرین اخباراقتصادیایران

رانت ۳۰ هزار میلیاردی پتروشیمی‌های خوراک دولتی/ ۹ ماه یارانه ایرانی‌ها در جیب ۲۰ شرکت

حمیدرضا قریشی پژوهشگر اقتصادی در برنامه پایش شب گذشته در موردرانت پتروشیمی های خوراک دولتی گفت: در حال حاضر تعدادی از پتروشیمی ها خوراک خود را دولتی دریافت می کنند. مجموع این پتروشیمی ها حدود ۲۰ شرکت هستند که پتروشیمی مروارید، بوعلی ، فن آوران ، بندرامام و زاگرس از مهمترین این شرکت ها هستندکه خوراک خود را به صورت مستقیم یا غیر مستقیم و با ارز ۳۸۰۰ تومانی از دولت دریافت می کنند.

این پژوهشگر اقتصادی گفت : اکنون این شرکت ها خوراک خود را با نرخ ۳۸۰۰ تومانی دریافت می کنند و محصول آنها به دو طریق عرضه در داخل و صادرات به فروش می رسد. این پتروشیمی ها ارز بدست آمده از صادرات محصولات خود را در بازار ثانویه به نرخ ارز حدود ۸ هزار تومانی می فروشند.

وی افزود: پس در نتیجه این شرکت ها نرخ خوراک خود را با ارز ۳۸۰۰ تومانی از دولت می گیرند و ارز بدست آمده از صادرات را با نرخ ۸ هزار تومان به بازار ثانویه می فروشند.

قریشی گفت: بخش تلخ ماجرا اینجاست که در حالی که قیمت خوراک پتروشیمی ها با ارز ۳۸۰۰ به آنها داده می شود ولی ارز اختصاصی برای واردات دارو و کالاهای اساسی با نرخ ۴۲۰۰ تومان محاسبه می شود این بدان معنی است که دولت نرخ خوراک پتروشیمی ها را ارزان تر از ارز کالاهای اساسی که مایحتاج مردم است می دهد.

وی با اشاره به رانت پتروشیمی ها تصریح کرد: اگر دولت خوراک پتروشیمی ها را بر مبنای ارز ۴۲۰۰ تومانی به آنها بفروشد از رانت حدود ۳ هزار میلیارد تومانی این پتروشیمی ها حذف می شود ، این رقم برابر با یارانه نقدی کل ایرانیان در یک ماه است .

قریشی گفت: اگر دولت خوراک را بر مبنای بازار ثانویه یعنی ارز ۸ هزار تومانی به پتروشیمی ها بدهد حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان رانت پتروشیمی ها حذف می شود ، این رقم نیز معادل یارانه ۹ ماه کل ایرانیان است. در حال حاضر این پتروشیمی های خوراک دولتی حدود ۳۰ هزار میلیارد رانت دریافت می کنند.

کنایه مجری پایش به علت لابی افراد تصدی مدیرعاملی پتروشیمی ها

کیا داوود اسفندیاری مجری برنامه پایش در خلال صحبت های قریشی به این رانت عظیم واکنش نشان داد و گفت : آدم حس می کند که این پتروشیمی ها در یک حکومت مستقلی قراردارند که زود هیچکس به آنها نمی رسد.

وی افزود: پس بخاطر این رانت عظیم و وسوسه انگیز است که این روزها همه تلاش می کنند مدیرعامل یا عضو هیئت مدیره یک پتروشیمی شوند ، متاسفانه پتروشیمی ها مثل ابکش شده اند و هر چه دلار در آنها ریخته می شود معلوم نیست چکار می کنند.

شورای رقابت مرجع قیمت گذاری خودرو داخلی شود

برنامه پایش شب گذشته در سوال خود از مردم پرسید: به نظر شما قیمتگذاری خودروهای تولید داخل بهتر است به کدام نهاد سپرده شود؟ ۱- بازار آزاد ۲- شورای رقابت ۳- وزارت صمت

در پایان این نظرسنجی ۴۶٫۵۱ درصد از شرکت کنندگان اعتقاد دارند بهتر است قیمت گذاری خودرو به شورای رقابت سپرده شود، ۲۶/۸۷درصد گزینه بازار آزاد و ۲۶٫۶۳ درصد نیز وزارت صنعت، معدن و تجارت را به عنوان نهاد مناسب برای قیمت گذاری را انتخاب کردند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close