ابهراستان زنجانایجرودایرانخدابندهخرمدرهزنجانسلطانیهسیاسیطارمماهنشانویژهویژه های استان زنجان

رای استان زنجان به رئیسی ، شکست روحانی در ۸ استان

اگر نگاهی به آمار رای دهندگان انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ در استان زنجان بیاندازیم متوجه خواهیم شد که حسن روحانی با کسب ۲۸۱ هزار رای ۵۰/۲۹ درصد آراء را به خود اختصاص داد به عنوان انتخاب اول مردم زنجان راهی پاستور شد. سعید جلیلی و محمد باقر قالیباف به عنوان دو رقیب اصلی روحانی نیز در مجموع تنها بیش از ۱۷۵ هزار رای (معادل ۳۶ درصد آراء ) را به خود اختصاص دادند. یعنی در مجموع آراء نیز اختلاف ۱۰۰ هزارتایی دیده می‌شد.
اما به سال ۹۶ که می‌رسیم اوضاع در زنجان متفاوت می‌شود. مردم که در ۴ سال گذشته به غیر از وعده‌های غیرعملی چیزی از روحانی ندیده بودند به صحنه آمده و نتیجه متفاوتی را رقم زدند.
شمارش آرا انتخابات ریاست جمهوری استان زنجان تا ساعت 9 صبح روز شنبه 30 خرداد 96
شمارش آرا انتخابات ریاست جمهوری استان زنجان تا ساعت ۹ صبح روز شنبه ۳۰ خرداد ۹۶

در همین راستا سید ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ توانست ۲۹۴ هزار رای مردم استان زنجان (معادل ۵۱/ ۸۱  آراء) را به خود اختصاص دهد و  اولین انتخاب مردم زنجان قرار بگیرد. این در حالی هست که اختلاف آراء روحانی – با وجود رئیس جمهور مستقر بودن – با سید ابراهیم رئیسی نزدیک به ۳۵ هزار رای می‌شود چرا که روحانی تنها ۲۵۹ هزار رای را به خود اختصاص داده است رایی که نسبت به سال ۹۲ نیز  بیش از ۲۰ هزار کاهش داشته  است.


مرور دوازده دوره برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ جمهوری اسلامی، نتایج خاصی را در ذهن متبادر می‌سازد، یکی از این موضوعات تعداد آرای رقیب اصلی در مقایسه با فرد پیروز در انتخابات است.

در این دوره از این انتخابات، حجت‌الاسلام رئیسی به عنوان رقیب اصلی کاندیدای پیروز توانست با ۱۶ میلیون رأی یک حد نصاب جدید را در تاریخ انتخابات ریاست‌جمهوری اسلامی رقم بزند.

برای اثبات این مدعا کافی است مروری آماری بر تعداد آرای افراد پیروز و رقبای اصلی آنها در انتخابات گذشته داشته باشیم.

ناراحتی اطلاح طلبان زنجانی از آرا مردم زنجان
ناراحتی اطلاح طلبان زنجانی از آرا مردم زنجان

اولین انتخابات ریاست جمهوری اسلامی در ۵ بهمن ۵۸ و تنها یک سال پس از پیروزی انقلاب برگزار شد. در این دوره از انتخابات سیدابوالحسن بنی‌صدر توانست با ۱۰ میلیون و ۷۵۳ هزار و ۷۵۲ رأی در مقابل رقیب اصلی خود سید احمد مدنی با ۲ میلیون و ۲۴۲ هزار و ۳۲۷ رأی به پیروزی برسد.

دومین دوره انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ۲ مرداد ۱۳۶۰ برگزار شد در این دوره از رقابت‌ها شهید محمدعلی رجایی با کسب ۱۲ میلیون و ۷۷۰ هزار و ۵۰ رأی از رقیب اصلی  خود عباس شیبانی با ۶۵۸ هزار و ۴۹۸ رأی پیشی می‌گیرد.

سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ دهم مهرماه ۱۳۶۰ برگزار شد که در آن آیت‌الله خامنه‌ای با کسب ۱۵ میلیون و ۹۰۵ هزار و ۹۸۷ رأی پیروز انتخابات شود و رقیب اصلی وی یعنی سید علی‌اکبر پرورش تنها توانست ۳۳۸ هزار و ۲۹۴ رأی کسب کند.

۲۵ مرداد سال ۱۳۶۴ مصادف با چهارمین دوره برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بود که در این انتخابات آیت‌الله خامنه‌ای با کسب ۱۲ میلیون و ۲۰۵ هزار و ۱۲ رأی بار دیگر پیروز انتخابات شد و رقیب اصلی وی سیدمحمود کاشانی با کسب یک میلیون و ۴۰۲ هزار و ۹۵۳ رأی در رتبه دوم قرار گرفت.

ششم مرداد ۱۳۶۸ و حدود ۴۰ روز از رحلت بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی نوبت برگزاری انتخابات دور پنجم ریاست جمهوری شد. در این دوره از انتخابات هاشمی رفسنجانی با کسب ۱۵ میلیون و ۵۵۰ هزار و ۵۲۸ رأی نفر اول و عباس شیبانی رقیب اصلی وی تنها توانست  ۶۳۵۱۶۵را کسب کند.

دوره ششم انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ۲۱ خردادماه ۷۲ برگزار شد که در این انتخابات نیز آقای هاشمی رفسنجانی با کسب ۱۰میلیون و ۵۶۶هزار و ۴۹۹ رأی پیروز انتخابات گشته و احمد توکلی با عنوان رقیب اصلی وی توانست ۴ میلیون و ۲۶هزار و ۷۸۹ رأی کسب کند.

دوم خرداد سال ۷۶ نوبت به برگزاری هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری رسید که در این انتخابات سیدمحمد خاتمی با کسب ۲۰ میلیون و ۷۸ هزار و ۱۷۸ رأی پیروز انتخابات و رقیب اصلی وی علی‌اکبر ناطق نوری با کسب ۷ میلیون و ۲۴۲ هزار و ۸۵۹ رأی نفر دوم گردد.

دوره هشتم انتخابات ریاست جمهوری ۱۸ خرداد ۱۳۸۰ برگزار شد در این انتخابات نیز خاتمی با کسب۲۱ میلیون و ۶۵۴هزار و ۳۲۰ رای پیروز انتخابات گشته و احمد توکلی با کسب ۴میلیون و ۶۳۶هزار و ۳۷۲ رأی از گوی رقابت‌ها باز بماند.

589دوره نهم انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ۲۶ خرداد سال ۸۴ برگزار شد که در این انتخابات محمود احمدی‌نژاد با کسب ۱۷ میلیون و ۲۸۴هزار و ۷۸۲ رای از رقیب اصلی خود یعنی آقای هاشمی رفسنجانی با کسب ۱۰میلیون و ۴۶ هزار و ۷۰۱ رأی پیشی بگیرد.

۲۲خرداد ۸۸ نوبت به برگزاری دهمین انتخابات ریاست جمهوری رسید که در این انتخابات رئیس جمهور مستقر یعنی محمود احمدی‌نژاد با کسب ۲۴٬۵۹۲٬۷۹۳ میلیون پیروز انتخابات و رقیب اصلی وی یعنی میرحسین موسوی با ۱۳٬۳۳۸٬۱۲۱ رای نتوانست به پاستور راه یابد.

یازدهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران در ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ برگزار گردید که طی آن حسن روحانی با کسب ۱۸٬۶۱۳٬۳۲۹ رای به عنوان هفتمین رئیس‌جمهور ایران برگزیده ش و در عوض  رقیب اصلی وی محمدباقر قالیباف بود که توانست  ۶٬۰۷۷٬۲۹۲ کسب کند.

اما دوره دوازدهم ریاست جمهوری که جمعه هفته پیش یعنی ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ برگزار شد. با دوره های گذشته کاملا متفاوت بود . در این دوره از انتخابات طبق آماری که تاکنون وزارت کشور اعلام کرد حسن روحانی با کسب ۲۳٬۵۴۹٬۶۱۶ رای پیروز انتخابات شده و در عوض رقیب اصلی وی یعنی سیدابراهیم رئیسی با کسب ۱۵٬۷۸۶٬۴۴۹  در رتبه دوم قرار گیرد.

همانگونه که در دوره های قبل دیدیم هیچ کدام از رقبای اصلی فرد پیروز تاکنون نتوانسته اند حدود ۴۰ درصد آرا را کسب کنند که این موضوع در انتخابات جاری یک رکورد محسوب می شود.

در این دوره رقیب اصلی فرد پیروز توانسته در ۸ استان  و از جمله استان سمنان به عنوان زادگاه رئیس جمهور منتخب اول شود.

دورهرئیس جمهور منتخبتعداد آرارقیب اصلیتعداد آرا
اولسید ابوالحسن بنی صدر۱۰۷۵۳۷۵۲سید احمد مدنی۲۲۴۲۳۲۷
دوممحمدعلی رجایی۱۲۷۷۰۰۵۰عباس شیبانی۶۵۸۴۹۸
سومسید علی خامنه‌ای۱۵۹۰۵۹۸۷علی اکبر پرورش۳۳۸۲۹۴
چهارمسید علی خامنه‌ای۱۲۲۰۵۰۱۲سید محمود کاشانی۱۴۰۲۹۵۳
پنجماکبر هاشمی رفسنجانی۱۵۵۵۰۵۲۸عباس شیبانی۶۳۵۱۶۵
ششماکبر هاشمی رفسنجانی۱۰۵۶۶۴۹۹احمد توکلی۴۰۲۶۷۸۹
هفتمسید محمد خاتمی۲۰۰۷۸۱۷۸علی اکبر ناطق نوری۷۲۴۲۸۵۹
هشتمسید محمد خاتمی۲۱۶۵۴۳۲۰احمد توکلی۴۶۳۶۳۷۲
نهممحمود احمدی نژاد۱۷۲۸۴۷۸۲اکبر هاشمی رفسنجانی۱۰۰۴۶۷۰۱
دهممحمود احمدی نژاد۲۴۵۹۲۷۹۳میرحسین موسوی۱۳۳۳۸۱۲۱
یازدهمحسن روحانی۱۸۶۱۳۳۲۹محمدباقر قالیباف۶۰۷۷۲۹۲
دوازدهمحسن روحانی۲۳۵۴۹۶۱۶سید ابراهیم رئیسی۱۵۷۸۶۴۴۹
برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close