رحیم پور ازغدی را اعدام کنید ! / رحیم پور ازغدی: در حوزه علمیه به مسائل روز کشور و مسائل حل نشده توجه نمی‌شود

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=4395

حسین قدیانی فعال رسانه ای طی یادداشتی در صفحه شخصی خود در اینستاگرامش نوشت:

در کتاب‌خانه‌ی چوبی و بزرگ بابااکبر، هم کتاب‌های استاد مطهری بود، هم کتاب‌های دکتر شریعتی، هم کتاب‌های آل‌احمد! اوایل راهنمایی، گاهی ناخنکی به این آثار می‌زدم ولی خب! چیزی نمی‌فهمیدم، جز «داستان راستان» که قصه بود و راحت‌الهضم!

اوایل دبیرستان اما عاشق مطالعه شده بودم و بیشتر هم همین مطهری و شریعتی و جلال را می‌خواندم! چه بسیار سئوال سخت که جواب آسانش را در «خدمات متقابل اسلام و ایران» و «آری! این‌چنین است برادر» و «در خدمت و خیانت روشنفکران» پیدا می‌کردم!

در همان مقطع دبیرستان، عمدتا از دعوای مطهری‌چی‌ها و شریعتیست‌ها فرار می‌کردم، چرا که اولا؛ عقلم به گنده‌گویی‌های جماعت نمی‌رسید و ثانیا؛ دلم، هم با استاد شهید بود و هم با دکتر شهیر! صدالبته به حیث «قلم» جلال چیز دیگری بود برایم، به‌خصوص پادشاه‌کار «خسی در میقات» که رسما مرا مجنون و شیفته‌ی آل‌احمد کرد! تا اینکه رفتم دانشگاه اما نه با کیف و کلاسور، که با ساک ورزشی! نه به رشته‌ام «مدیریت صنعتی» علاقه داشتم و نه تداخل ساعت‌های فوتبالم با کلاس‌ها قابل مدیریت بود! طبیعی بود که دانشجوی منظم و درس‌خوانی نبودم ولی هم‌چنان عشقم به آثار مطهری و شریعتی و جلال، پابرجا بود!

آن‌قدر که هرگز دم به تله‌ی شایگان و آشوری و سروش و شبستری و کی و کی ندهم! همان ایام با خود می‌گفتم؛ کاش روشنفکر متعهدی یا ملای فاضلی بیابم که آمیخته‌ای از مطهری و شریعتی و جلال باشد تا این‌که یک‌روز دانشگاه ما جناب ازغدی را دعوت کرد سخنرانی به مناسبت روز دانشجو گمانم! سال ۸۰ بود گمانم! حسب ساعت تمرین، من فقط می‌توانستم یک ربع از سخنان ایشان را گوش دهم ولی به خود که آمدم، دیدم نه فقط تا آخر سخنرانی را مانده‌ام بل‌که بعد از سخنرانی هم افتاده‌ام دور استاد رحیم‌پور با این سئوال که «آیا نظریه‌ی دموکراسی متعهد شریعتی، همان تئوری ولایت فقیه امام نیست؟!» پاسخ استاد را الساعه یادم نیست ولی این را خوب یادم هست که در خلال سخنان آتشین‌شان، هم فهم و شعور مطهری را می‌دیدم، هم شور و شعار شریعتی را و هم هویت و حریت جلال را!

بگذریم که بابت این استشهاد، هزینه‌ی بدی دادم و چند جلسه، نیمکت‌نشین شدم در تیم امید پاس! غرض این‌که نقد اخیر جناب رحیم‌پور به کم و کیف حوزه، امروزی شده‌ی نقدهای دیروز استاد مطهری به این نهاد است! و اصلا زیبنده نیست عالم ما، در برابر یاوه‌گویی سکولارها و روحانی‌نماها ساکت باشد اما ۴ کلمه حرف حساب یک دلسوز را این‌گونه تند جواب دهد که مشتی لیبرال ضددین، مدافع حوزه شوند برای ما!

نمردیم و دفاع پاپتی‌های بی‌خدا را هم از مراجع و حوزه دیدیم! همان‌ها که «تقلید» را کار میمون می‌خوانند، ولو تقلید از مراجع! حوزه یعنی معبدی برای نوکری خدا، نه معبری برای پرورش نفس! و چه سود از عالم زمان‌نشناس؟! و مگر استاد رحیم‌پور چه گفت که این‌همه خواب بعضی‌ها پریشان شده؟! عالم حوزه اگر در برابر ۴ کلمه حرف حساب جناب ازغدی که گیرم برخی جاهایش هم غلیظ- و نه غلط!- ادا شده باشد، این کند؛ چه خواهد کرد در برابر رشته‌کوهی از سئوالات نسل جوان جامعه؟! جا دارد بپرسیم؛ «این، حوزه‌ی اسلام است یا معبد آمون؟!» چه خبر است؟! چرا بی‌خود شلوغش می‌کنید؟! اصلا مگر چه گفت استاد رحیم‌پور؟!

الا تکرار همان سخنان استاد مطهری؟! نه! «فاجعه» در کلام جناب ازغدی نبود و حتی در آن شعارک کذا هم نبود! «فاجعه» آن‌جاست که عالم ما روی حوزه و حجره، متعصب‌تر از اصل و اساس دین باشد! و در برابر نقد درست و گیرم نادرست به امثال هاشمی و روحانی، متعصب‌تر باشد تا اباطیل ناظر بر معصومین! صدالبته باید مراقب شأن عالم و منزلت حوزه بود لیکن حرمت امام‌زاده با متولی آن است! جای تعجب از عالم و مرجعی است که عوض گرفتن گریبان دولتِ «تقریبا هیچ» و دادخواهی مردم، این‌همه تند بشود علیه کسی که سخن را از زاویه‌ی دلسوزی و اصلاح، بیان کرده است! آری! بر منکر «رساله‌ی مرجع» لعنت اما بر منکر «رسالت حوزه» هم! اگر ظاهر دین، زنده به رساله است؛ باطن دین را باید با مدد از رسالت حوزه، حفظ کرد! و «حوزه‌ی بی‌رسالت» مرده‌تر از «حوزه‌ی بی‌رساله» است!

اگر وضع حجاب این است و اگر وضع عدالت این است و اگر وضع مبارزه با بی‌عدالتی هم این‌قدر مبتذل است؛ همه‌ی این‌ها یعنی حوزه «رساله» دارد و «رسالت» نه! و اما قوه! ضمن لایک سخنان استاد در نقد قوه‌ی قضا و نیز اشاره به دفاع اخیرم از نامه‌ی آیت‌الله آملی؛ نامه‌ای که حتی با طعنه و تمسخر حزب‌اللهی‌ها هم هم‌راه شد، از قاضی‌القضات مملکت، سئوال واضحی می‌پرسم؛ چرا نه کاری با قالیباف دارید، نه کاری با روحانی؟!

همین جا تأکید کنم که حقیر، قالیباف را هنوز هم بهترین فرد برای سمت ریاست بر قوه‌ی مجریه می‌دانم لیکن اگر ایشان ناظر بر خانه‌ی آقای روحانی، دروغ گفت و تهمت زد، چرا با قالیباف برخورد نمی‌کنید؟!

آیا مردم عادی هم مجازند رئیس‌جمهور را متهم کنند به رانت و ویژه‌خواری یا گردن باقر کلفت است؟! و اگر قالیباف، راست گفته، چرا خانه‌ی روحانی را مصادره و ایشان را محکوم نمی‌کنید؟! آیا مردم عادی هم مجازند با رانت و ویژه‌خواری، خانه تهیه کنند یا گردن شیخ‌حسن کلفت است؟! یا گردن اخوان رؤسای قوا کلفت است؟!

رحیم پور ازغدی: در حوزه علمیه به مسائل روز کشور و مسائل حل نشده توجه نمی‌شود/ هدف از این تجمع تلاش برای برقراری عدالت است‌/ بعد از ۴۰ سال وزیری وجود دارد که به‌راحتی می‌گوید من بیش از هزار میلیارد تومان ثروت دارم

چند روز گذشته به همت طلاب انقلابی حوزه علمیه قم، تجمعی اعتراضی جهت مطالبه گری از مسئولین قوای سه گانه در موضوع عدالت اقتصادی و مسائل معیشتی تشکیل شد. یکی از سخنرانان اصلی این مراسم استاد حسن رحیم پور ازغدی بود که سخنان صریح و انقلابی اش باعث شد تا عده ای بتوانند جنجال آفرینی کرده و مطالبات اقتصادی و معیشتی را به حاشیه ببرند. در ادامه جهت تنویر افکار عمومی منتخب سخنان استاد حسن رحیم پور ازغدی بصورت متنی و فایل ویدیویی کامل سخنرانی ایشان منتشر و بارگذاری می شود:
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی معتقد است: علی‌رغم اینکه برخی از افراد ریشه سکولاریسم را در دانشگاه دنبال می‌کنند، باید گفت که ریشه سکولاریسم در حوزه علمیه بوده و در حوزه علمیه به مسائل روز کشور و مسائل حل نشده توجه نمی‌شود و در زمینهٔ فقه بانکی و اقتصادی بی‌سوادی حوزه و دانشگاه موج می‌زند.
 حسن رحیم‌پور ازغدی ظهر امروز در تجمع بزرگ علما، اساتید و طلاب حوزه علمیه قم که در مدرسه فیضیه برگزار شد، اظهار داشت: پیام این تجمع در وهله نخست این است که حوزه و روحانیت خود را از طبقات محروم و مستضعف جدا ندانسته و بخشی از خود روحانیون از خود طبقات محروم هستند.
وی افزود: پیام دیگر این تجمع این بوده که روحانیت، نظام و انقلاب را جدا از خود ندانسته و در صورت مشاهده تخلف از قوای سه‌گانه بدون تعارف در مقابل آن‌ها می‌ایستد و وجدان عمومی حوزه قم در کنار فقرا است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: حوزه علمیه قم از مسئولانی که در مسیر اسلام قرار دارند حمایت کرده و از مسئولان فاقد قدرت حمایت می‌کند.
رحیم‌پور ازغدی با اشاره به نقشه‌های دشمن برای از بین بردن نظام جمهوری اسلامی، عنوان کرد: این تجمع برای جنجال برگزار نشده و هدف از بنای آن تلاش برای برقراری عدالت است‌.
وی تصریح کرد: هدف اصلی دشمن برهم زدن بنیان نظام اسلامی بوده و به دنبال برهم زدن ذهنیت جوانان راجع به اصول انقلاب اسلامی است، درحالی‌که معیار مشروعیت این نظام از ابتدا بر محور عدالت بوده است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با ابراز تأسف از مفاسد موجود در بین برخی مسئولان خاطرنشان کرد: بعد از ۴۰ سال متأسفانه وزیری وجود دارد که به‌راحتی می‌گویدکه من بیش از هزار میلیارد تومان ثروت دارم درصورتی‌که در دهه ۶۰ کسی جرات بیان این‌گونه سخنان را نداشت و در این بین دشمن سعی می‌کند مردم را به اسلام سیاسی بدبین کند.
رحیم‌پور ازغدی بیشترین شهید به لحاظ صنفی در جنگ را از صنف روحانیت دانست و تأکید کرد: دشمنان القا می‌کنند که نظام جمهوری اسلامی به دلیل مفاسد موجود در بین مسئولان، از ریشه مشکل دارد.
وی ابراز کرد: همان‌طور که مشاهده شد، اقتصاد برجامی به یاس مردم منتهی شد و کسانی که وعده‌های خوش به مردم می‌دادند، باید پاسخگوی اوضاع اقتصادی و قیمت ارز و سکه در کشور باشند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در شرایط کنونی وظیفه ما همین کارهایی است که از تجمع شروع‌شده و نباید به همین منتهی شود.
رحیم‌پور ازغدی بیان کرد: هر کس در این حکومت طوری رفتار کند که نسل جوان ما به این نتیجه برسند که یک طبقه اشرافی مذهبی در داخل حکومت تشکیل شده و شکاف طبقاتی عادی‌سازی شده است، در مسیر تعیین‌شده از طرف دشمن حرکت می‌کند.
وی عنوان کرد: زمانی که مشکل مدیریتی وجود دارد، یا مافیا موجود بوده و یا افراد سفیه و نادان در مسئولیت هستند که هر دو این موارد دچار مشکل می‌کند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ملاک را مأیوس نکردن مردن از این نظام دانست و تأکید کرد: کسانی که سکه‌ها و وام‌های کلان را به محتکرین می‌دهند، در برخورد قانونی در اولویت بوده و در وهله نخست باید با آن‌ها برخورد شود.
رحیم‌پور ازغدی تصریح کرد:کسانی که علیه آن‌ها اتهامات مالی مطرح است، باید در مقابل ملت پاسخگو باشند تا مردم به نظام اسلامی بدبین نشوند.
وی با تأکید بر وجود مسئولان شریف در برخی نهادها، خاطرنشان کرد: رئیس قوه قضائیه گفتند که لیست قضات فاسد را اعلام می‌کنیم اما سؤال اینجاست که چرا اعلام نمی‌کنند، باید با مفسدان برخورد علنی شود تا مردم به عملکرد قوه قضائیه شک نکنند، زمانی که مسئولان با مفسدان برخورد قاطع نمی‌کنند، مردم در فضای مجازی و در مواجهه با سؤالات بی‌جواب به مسئولان بدبین شده و خشم عمومی ایجاد می‌شود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ابراز کرد: دهه چهارم انقلاب اسلامی پیچ انحراف بوده و این اتفاقی است که در صدر اسلام نیز جانبازان اسلام به جنگ با امیرالمؤمنین برخاستند.
رحیم‌پور ازغدی ادامه داد: ضربه اصلی باید به فساد در درون حکومت وارد شده و اگر اشرافیت مذهبی در کشور شکل گرفته، باید از بین برود، نمی‌شود شعار مرگ بر آمریکا داد و فرزندانمان در آمریکا به تحصیل و خوش‌گذرانی بپردازند.
وی بیان کرد: هرزمانی از مواضع انقلابی خود عقب نشستیم توهین‌های امریکا شدت گرفت و این در زمان طرح بحث گفت‌وگوی تمدن‌ها و امروز نمایان شده و در برجام نظام به تمامی وعده‌های خود به آمریکا عمل کرد اما از داخل برای برخی افراد درس عبرت نشد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: رهبر معظم انقلاب اخیراً اعلام کردند که در جریان مذاکره اشتباه صورت گرفت، در حال حاضر نیز عده‌ای به وعده‌های اروپایی‌ها دل‌خوش کرده‌اند.
رحیم‌پور ازغدی گفت: علی‌رغم اینکه برخی از افراد ریشه سکولاریسم را در دانشگاه دنبال می‌کنند، باید گفت که ریشه سکولاریسم در حوزه علمیه بوده و در حوزه علمیه به مسائل روز کشور و مسائل حل نشده توجه نمی‌شود و در زمینهٔ فقه بانکی و اقتصادی بی‌سوادی حوزه و دانشگاه موج می‌زند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: در دهه ۶۰ این مرفهین بی‌درد و جهادگریزان ترسو وجود نداشتند و امروزه عقلانیت اقتصادی مفهومی است که در تصمیم‌گیری‌ها مجهول مانده است.
برچسب ها
مشاهده بیشتر

یک نظر

 1. .
  حسن رحیم پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ریشه سکولاریسم در حوزه های علمیه است،

  دوست محترم آقای ازغدی،
  توقعی که از حوزه های علمیه دارید منطقی نیست زیرا سکولاریسم یک اندیشه است و در قانون اساسی حق اندیشه و آزادی بیان تصویب شده
  ولی متاسفانه جمهوری اسلامی چهل سال آنرا زیر پا گذاشته و باعث شده مملکت به این فلاکت که شاهدش هستیم گرفتار شود،
  سرورگرامی،
  انتظار می رود در تلاش برای به رسمیت شناختن حق آزادی بیان با ما همراه شوید تا بتوانیم راه حلهای منطقی و عملی جهت رفع تهدیدات خارجی و حل مشکلات داخلی که کشور را در معرض سقوط قرار داده اند پیدا کنیم،
  با تشکر از توجه شما،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن