رنج گندم برای کشاورزان و گنج آن در دستان دلالان!

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=3921

چند سالی است که همزمان با نزدیک‌شدن فصل برداشت گندم سر و کله دلالان و قاچاقچیان گندم به عراق در این استان‌ها پیدا می‌شود.

در واقع قیمت نامناسب خرید تضمینی گندم از سوی دولت و عدم تناسب آن با هزینه‌های تولید، مثل کارگر، بذر، کود، سم و هزینه‌های حمل و نقل و برداشت و از طرفی دیرکرد دولت در پرداخت بهای گندم موضوعی است که موجب شده عرصه بر دلالان باز شده و کشاورزان نیز تمایلی به تحویل گندم خود به سیلوهای دولتی نداشته باشند.

هرچند همواره این موضوع با مخالفت برخی از مسؤولان دولتی مواجه شده و هر زمان بحث قاچاق گندم مطرح شده؛ دولتی‌ها کنترل مرزها را مطرح کرده و ادعا می‌کنند که این اتفاق رخ نمی‌دهد؛ اما گویا قاچاقچیان همواره یک گام جلوتر عمل کرده و راهکار دیگری برای قاچاق پیدا می‌کنند و البته پس از خرید گندم و تبدیل آن به آرد؛ آن را به قیمت گران‌تری به کشورهای عراق و افغانستان صادر می‌کنند.

که البته مؤید این مطلب گفته برخی از این کشاورزان است که به فروش محصول خود به دلالان کرده‌اند؛ به گفته این گروه دلالان(خریداران غیردولتی) علاوه بر پرداخت پول بیشتر نسبت به دولت برای خرید گندم آنها برخی از هزینه‌ها از جمله هزینه درو، حمل‌ و نقل و کارگر را هم پرداخت می‌کنند و البته دست به نقدتر از دولت هم هستند.

بنا بر گزارش‌های غیررسمی منتشره در سال گذشته که با واکنش دولتی‌ها نیز مواجه شد؛  دلالان عراقی بدون واسطه به شهرهایی مانند بندرعباس، کرمان، خوزستان، شهرهای استان فارس و استان‌های غربی مراجعه کرده و توانسته‌ بودند صدها تن گندم را برای قاچاق از کشور خریداری کنند؛ موضوعی که به نظر می‌رسد امسال با عدم افزایش قیمت خرید تضمینی گندم؛ اتفاقا تشدید هم شده است.

*بیش از ۳۱۰ هزار تن گندم در زنجان تولید شده است

به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان امسال بیش از ۳۱۰ هزار تن گندم در استان زنجان تولید خواهد شد؛ که بیش از  ۱۸ هزار هکتار گندم آبی و ۲۷۶ هزار هکتار کشت گندم دیم است.

حسین جعفری با اشاره به اینکه طبق پیش‌بینی امسال شرکت غله استان زنجان ۲۵۰ هزار تن گندم خریداری خواهد کرد؛ گفت:  وضعیت گندم در استان خوب است و مشکل خاصی وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه استان زنجان در مبارزه با سن و پوره گندم جزو استان‌های پیشرو در کشور است ؛ تصریح کرد: البته سال گذشته هم استان زنجان در مبارزه با سن گندم و به لحاظ پاکی گندم در کشور رتبه سوم را کسب کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان به قیمت خرید گندم نیز اشاره کرد و افزود: امسال گندم به قیمت یک هزار و ۳۰۰ تومان خریداری می‌شود.

*نیمی از مطالبات را هفت تا ۱۰ روز پس از خرید پرداخت می‌کنیم

مدیرعامل شرکت غله استان زنجان هم در این باره اظهار کرد: خرید گندم در استان از روزهای نخست تیر در ۲۷ مرکز آغاز شده و از روند مطلوبی را برخوردار است.

محمد ایزدی با اشاره به اینکه نخستین محموله در زنجان خریداری شده و پس از آن به مرور خرید در ابهر و خدابنده نیز آغاز شد؛ تصریح کرد: خرید گندم از کشاورزان به صورت مستقیم پرداخت می‌شود و سپس در بورس عرضه خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه پیش‌بینی خرید در استان از ۲۵۰ هزار تن به ۲۸۰ هزار تن و قیمت خرید گندم در استان زنجان بر اساس قیمت علی‌الحساب ( یک هزار و ۳۰۰ تومان) در مرکز خرید انجام می‌شود؛ افزود: ۵۰ درصد از مطالبات گندم‌کاران یک هفته تا ۱۰ روز پس از خرید به حساب آنها واریز می‌شود.

هرچند هیچ یک از مسؤولان دولتی ذیربط در خرید گندم؛ حرفی از قاچاق در فروش گندم به میان نیاورده و بازار خرید و فروش را مطلوب و آرام توصیف می‌کنند؛ اما رئیس نظام صنفی کشاورزی استان زنجان نظری متفاوت در این باره دارد.

*سود گندم‌کاران در جیب دلالان

به گفته  رئیس نظام صنفی کشاورزی استان زنجان دولت امسال پس از عدم افزایش قیمت و در حالی که قیمت دلار بالا رفته است، به این فکر افتاد که با پرداخت  به موقع حداقل ۵۰ درصد از مطالبات گندم‌کاران بخشی از کم‌کاری رخ داده در قیمت را جبران کند.

علی خانمحمدی با اشاره به اینکه با وجود برنامه دولت برای پرداخت به موقع مطالبات اما؛ در حال حاضر بحث فروش گندم کشاورزان به دلالان و مرغداران به سبب پرداخت نقدی شدت گرفته است که این امر می‌تواند معضل جدیدی را به وجود آورد؛ افزود: به نظر می‌رسد؛ در چند سال اخیر؛ کشاورزان به سیستم خرید توسط دولت به سبب نبود مشکل در روند خرید اعتماد کرده بودند که متاسفانه تأخیر در پرداخت مطالبات و البته عدم افزایش قیمت آن در سال جاری؛ زمینه بی‌اعتمادی کشاورزان را به خرید دولتی فراهم ساخته است.

وی تصریح کرد: همین امر موجب شد که  کشاورزان برای پرداخت مطالبات خود در مرحله کشت و داشت و برداشت و همچنین امرار معاش تمایلی به تحویل گندم خود به مراکز دولتی نداشته باشند.

رئیس نظام صنفی کشاورزی استان زنجان با اشاره به اینکه هم اکنون کشاورزان فروش نقدی یا چک یک هفته‌ای ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومان کمتر از نرخ خرید تضمینی به دلالان و مرغداران را ترجیح می‌دهند؛ افزود: این در حالی است که دولت با همین نگاه موضوع را جلسه اخیر خود تصویب کرد؛ اما تجربه استان‌های دیگر نشان می‌دهد که این امر هم محقق نشده است و عملا دست کشاورزان خالی است.

وی با بیان اینکه امسال معضل جدید در فروش گندم بحث قاچاق آن است؛ تصریح کرد: در جریان چرخه خرید و فروش گندم؛ دلالان پس از خرید گندم از کشاورزان و تبدیل آن به آرد، اقدام به صادرات آن به عراق و افغانستان می‌کنند که البته سود بسیار بیشتری برای آنها دارد.

خانمحمدی با اشاره به اینکه آرد تولیدی در ایران و فروش آن در عراق و افغانستان با توجه به تفاوت قیمت دلار در ایران و کشورهای نامبرده سود بسیاری دارد؛ تصریح کرد: این روش در واقع راهکار جدید قاچاقچیان است؛ چون عملا صادرات گندم از کشور غیرقانونی نیست؛ پس از طریق تبدیل آن به گندم، نسبت به قاچاق این محصول اقدام می‌شود.

رئیس نظام صنفی کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه بی‌برنامه‌گی در خرید گندم و عدم توجه به مطالبات کشاورزان تولیدکننده گندم موجب بروز چنین وضعیتی شده است؛ تصریح کرد: با این شرایط به نظر می‌رسد؛ خرید گندم تضمینی در کشور به بیراهه رفته و با این وضعیت در سال‌های آتی دولت برای همین امر دچار مشکل خواهد شد.

وی در ادامه به سطح زیرکشت گندم در استان نیز اشاره کرد و گفت: درست است که شرایط جوی اواخر فروردین امسال موجب کاهش تولید شد؛ اما کیفیت گندم بسیار مطلوب است.

اما آنچه که باید در این میان به آن توجه شود؛ آن است که تاخیر در پرداخت مطالبات گندم‌کاران موجب شده است که برخی از آنها برای فرار از مشکلات اقتصادی به تله دلالان بیفتند و حاصل دسترنج خود را پایین‌تر از قیمت خرید تضمینی به سودجویان بفروشند؛ این اتفاق که در حال گسترش بین کشاورزان استان‌های گندم‌خیز کشور است؛ علاوه بر اینکه تاثیر منفی در اقتصاد کشور دارد؛ متناقض با اقدام و عمل مسؤولین در سال حمایت از تولید ایرانی است.

چرا که در این میان قشر کم درآمد جامعه که فقط چشم خود را به اندک درآمدهای کشاورزی دوخته‌اند تا معیشت خود را به گونه‌ای بگذرانند؛ مجبور به فروش حاصل دسترنج خود به قیمت بسیار پایین‌تر خواهند شد.

منبع : فارس

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن