ابهراستان زنجاناقتصادیایجرودخدابندهخرمدرهزنجانسلطانیهطارمماهنشان

روایتی از نقش سودجویان در آشفتگی بازار مرغ / صف‌های طولانی این بار در زنجان

افزایش روز افزون قیمت گوشت قرمز به جایی رسید که دیگر کمتر خانواده‌ای توان تامین آن را دارد و خانواده‌‌ها مرغ را جایگزین گوشت قرمز در سبد غذایی خود قرار دادند و کم‌کم افزایش قیمت مرغ و کمبود آن در بازار نیز توان تامین آن را از خانواده‌ها سلب کرده است.

قیمت برخی از اقلام پرمصرف امروز به چالشی بزرگ در بازار تبدیل شده که در این میان حضور پررنگ سودجویان خالی از لطف نیست.

قیمت گوشت قرمز با جهش چشمگیری به بالاترین حد خود رسیده است که بسیاری از خانواده‌ها توان تامین آن را ندارد و به جای آن گوشت مرغ را در سبد غذایی خود جا دادند اما حضور سودجویان در بازار مرغ نیز کم‌کم بر افزایش قیمت و کمبود آن در بازار دامن می‌زنند.

در بسیاری از استانها قیمت مرغ به مرز ۱۵ هزار تومان رسیده در حالی که قیمت مرغ در زنجان ۱۱ هزار ۵۰۰ تومان بوده و تنها استانی است که توانسته تا به امروز قیمت مرغ را ثابت نگه دارد که این موضوع نقش سودجویان را پررنگ‌تر کرده و باعث خروج مرغ از استان زنجان و کاهش توزیع آن در بازار شده است.

این مشکل باعث شده که مرغ فروشی‌ها در زمان محدودی مشغول به عرضه مرغ شوند که اینکار منجر به تشکیل صف‌های طولانی در مقابل مرغ فروشی‌ها در زنجان شده است.

این مشکل در استان زنجان باعث شد رئیس دادگستری استان زنجان به حل این مشکل واکنش نشان دهد.

حجت‌الاسلام اسماعیل صادقی نیارکی در جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم که روز گذشته در زنجان تشکیل شد به موضوع کمبود مرغ در بازار زنجان اشاره و عنوان کرد: بیش از ۲.۵ برابر مصرف مردم در استان مرغ تولید می‌شود. چرا نباید مرغ به اندازه‌ کافی در استان‌‌ نباشد و صف‌های طولانی ایجاد شود.

براساس اظهارات مسئولان استانی تولید مرغ در زنجان بیش از نیاز مصرف استان بوده ولی با این حال با مشکل کمبود آن در استان مواجه هستیم و این موضوع نشان می‌‌دهد که مرغ تولید شده از استان زنجان به روش‌های مختلف و با دست دلالان خارج می‌شود.

استاندار زنجان در جلسه مشترک با اعضای شورای شهر زنجان به نقش برخی از مدیران استانی در خروج مرغ از استان اشاره کرد و افزود: اگر این موضوع در استان تکرار شود به شدت با آن برخورد خواهد شد.

*توزیع ۶۱ تن مرغ در زنجان مشکل کمبود بازار را حل نمی‌کند

حقیقی افزایش میزان سرانه مصرف مرغ در استان زنجان از ۲۵ کیلوگرم به ۳۰ کیلوگرم اعلام کرده و از افزایش میزان توزیع مرغ در استان زنجان از ۳۰ تن در روز به ۶۱ تن خبر داده ولی با این وجود باز کمبود مرغ و تشکیل صف‌های طولانی را در زنجان شاهد هستیم.

وی همچنین با اشاره به معیوب بودن چرخه توزیع مرغ در استان زنجان گفت: همه باید با همکاری هم نظارت لازم را داشته باشیم زیرا چرخه معیوب است و نظارت دگرگون شده است.

یکی از موضوعات که به این امر دامن می‌زند قاچاق مرغ از استان زنجان بوده که استاندار زنجان بر توجه بیشتر مدیران استان در جلوگیری و برخورد جدی با این موضوع تاکید کرده است.

صف گوشت مرغ زنجان

این مشکل در زنجان باعث دست به کار شدن شخص استاندار در مقابله با خروج مرغ از استان شده که شخص استاندار در اقدامی باعث برگرداندن یک محموله به داخل استان شده است.

ورود استاندار زنجان و تاکیدات رئیس کل دادگستری استان به این مشکلات و ملزم شدن تمامی دستگاه‌ها اجرایی ذی‌ربط در استان جای دلگرمی دارد.

حال باید دید در شرایطی که نرخ تورم در کشور و استان افسار گسیخته است، آیا اقدامات ضربتی استاندار زنجان و مسئولان استانی برای کنترل خروج مرغ از استان و حتی بررسی علل کمبود آن در بازار و جلوگیری از میدان‌داری دلالان و کاهش صف‌های طولانی در مقابل مرغ فروشی‌ها تاثیر گذار خواهد بود؟ و آیا این اقدامات آرامش را به استان برمی‌گرداند؟

*گرایش خانوارها به مصرف مرغ با افزایش قیمت گوشت قرمز

حسین جعفری رئیس جهاد کشاورزی استان زنجان با اشاره به اینکه وجود مشکلاتی در نهاده‌ها افزود: این مشکل به احتمال زیاد توزیع مرغ گرم را با مشکل مواجه کند.

وی با بیان اینکه قیمت مرغ از ۲۹ آذرماه در استان زنجان تثبیت شده است افزود: میانگین مصرف مرغ استان زنجان در دی ماه ۳۵تن بوده است.

جعفری با اشاره به افزایش میزان مصرف مرغ در استان زنجان عنوان کرد: این میزان در بهمن ماه به ۳۷ تن و در اسفند ماه به ۵۱ تن رسیده است.

وی با اشاره به افزایش میزان مصرف مرغ در استان زنجان و خروج بخشی از مرغ تولید شده از سیستم توزیع بیان کرد: افزایش قیمت گوشت قرمز از علل افزایش میزان مصرف مرغ در استان است.

*الزام مرغداران به تامین نیاز بازار استان زنجان

فرماندار زنجان از الزام مرغداران به تامین نیاز بازار استان زنجان خبرداد و افزود: آخرین جلسه‌ای که در روز یکشنبه در این باره داشتیم قرار شد مرغداران فعال در استان میزان مرغ مورد نیاز استان را تامین کنند و روز دوشنبه نیز در حدود ۶۰ تن مرغ در استان توزیع شد که ۵۰ درصد آن در شهر زنجان بود.

فرماندار شهرستان زنجان با بیان اینکه با برنامه‌ریزی‌های انجام شده میزان مصرف مرغ استان تامین می‌شود ابراز کرد: بازرسانی به کارگیری شدند تا روند خروج مرغ از مرغداری به کشتارگاه و از کشتارگاه تا فروشگاه‌های عرضه را رصد کنند.

وی با اشاره به اینکه بازرسان فرمانداری، اتاق اصناف و سازمان صمت نیز روند عرضه مرغ در داخل فروشگاه‌ها را رصد می‌کند افزود: نظارت بر بازار مرغ تشدید شده که امیدواریم با این نظارتها التهاب بازار را کنترل کنیم.

منبع : موج رسا

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close