رگ غیرت مدافعان افغانی و رگ نداشته لیبرال های وطنی / آقای عراقچی چرا نگفته‌اید به ادامه کار شرکت‌های غربی در ایران خاتمه می‌دهیم؟

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=7426

لیبرال‌ها جربزه مدیریت کشور را ندارند به ضعیف‌کشی رو آوردند/ عراقچی: فشار آمریکا بیشتر شود افغانستانی‌ها را بیرون می‌کنیم/ چرا معاون وزارت خارجه از تریبون رسانه ملی امنیت ملی کشور را به چالش می‌کشد؟

ماجرا به قدری هولناک و تاسف آور  است که هر ایرانی باید چند بار آن را مرور کرده تا باور کند یک مسئول دولتی در رفتاری ترامپ‌گونه مهاجران را تهدید به اخراج می‌کند. این مسئول دولتی هر بار هم با اضافه کردن چند کلمه احترام‌آمیز به افغانستانی‌های حاضر در ایران سعی دارد تا این توهین آشکار خود را در زرورقی از کلمات انسان‌دوستانه بپوشاند اما رفتار ضدانسانی و ضداسلامی او آنقدر دردناک است که فقط عذرخواهی و استعفای وی می‌تواند آن را تا حدودی جبران کند.
عراقچی معاون محمدجواد ظریف که قبلا در کارنامه خود حماسه ساختگی پرتاب خودکار به سمت کری را ثبت کرده و با وعده‌های غیرواقعی به مردم موجب تنفر جمعیت فراوانی از ایرانی‌ها شده است دیشب در رسانه ملی حاضر شد و در رفتاری نژادپرستانه افغانستانی‌های حاضر در ایران را تهدید به اخراج کرد.
وی در پاسخ به سوال مجری که پرسید: «غیر از قضیه هسته‌ای ممکن است از ابزارهای دیگر برای فشار بر اروپا استفاده کنید؟» عراقچی در این خصوص حضور مهاجران افغانستانی در کشور را هزینه دار معرفی کرد  اینگونه پاسخ داد که: « ممکن است  یک روزی به نقطه‌ای برسیم که نتوانیم هزینه‌ها را تأمین کنیم و در آن صورت ممکن است از برادران و خواهران افغان خواهش کنیم که لطفا ترک کنند. به کشور خودشان برمی‌گردند، به کشورهای دیگری خواهند رفت، طبیعتا انتخاب با خودشان است. نمی‌خواهم تنش یا نگرانی در بین اتباع افغان ایجاد کنم، ولی می‌خواهم صحنه را ترسیم کنم. اگر آمریکا بخواهد به سیاست تحریم ادامه دهد، ما در موقعیتی قرار می‌گیریم که ممکن است مجبور شویم، به لحاظ انسانی نمی‌خواهیم چنین کنیم و تا جایی که مجبور نشویم انجام نخواهیم داد، ولی اگر مجبور شویم مسئولیت آن به عهده آمریکا و کشورهای دیگر خواهد بود.  بحران در افغانستان را ما ایجاد نکردیم، ما قربانی بحران در افغانستان هستیم، بحران در این کشور را کسانی ایجاد کردند که طالبان و گروه‌های تروریستی را آفریدند و تامین مالی کردند و این بلا را سر مردم افغانستان آوردند خودشان باید هزینه‌ها را متقبل شوند، اینگونه نیست که ایران باید هزینه‌ها را پرداخت کند.»
این ضعیف‌کشی یادآور اقدام رئیس جمهور منفور آمریکاست که مهاجران را مقصر وضعیت اقتصادی آمریکا معرفی کرده بود و مانع از ورود آنها شده و جنایت های فراوانی را در حق مهاجران انجام داد.
غرب گرایان که سال هاست تمام سرمایه های کشور را برای خوشامد غربی ها و به امید بهبود اوضاع اقتصادی از طریق مسائل سیاسی و سیاست خارجی به تاراج گذاشته اند حالا به سراغ محبوبیت و جایگاه رفیع ایرانی‌ها نزد کشورهای همسایه رفته اند. آنها که قبلا مولفه بازدارندگی کشور را با بتن ریزی در صنعت هسته‌ای کشور سست کرده‌اند حالا در اقدامی فجیع به سراع قدرت نرم کشور و نفوذ آن در دل مستضعفین رفته اند تا دستاوردهای فرهنگی و تمدن ساز کشور را ویران کنند.
البته عراقچی توجیهاتی را هم که بی شباهت به توجیهات سیاست های ترامپ علیه مهاجران نیست مطرح کرد. او این اقدام احتمالی را به عنوان تهدید غرب مطرح کرد و با ذکر این نکته که ایران نباید هزینه اشغال‌گری آمریکا در افغانستان و سایر کشورها را بدهد دست به حساب و کتابی زد تا نشان دهد حضور مهاجران در ایران هزینه های فراوانی در دست دارد: « بیش از ۲ میلیون فرصت شغلی را برادران خوب افغان در ایران اشغال کرده‌اند و ۳ تا ۵ میلیارد یورو در سال از کشور ما خارج می‌کنند. حدود ۴۶۸ هزار دانش آموز افغان در مدارس ایران به صورت رایگان تحصیل می‌کنند و هر دانش آموز در سال به صورت متوسط برای ما ۶۰۰ یورو هزینه دارد. بیش از ۲۳ هزار دانشجوی افغان در ایران مشغول تحصیل هستند، با کمال میل آنها را آموزش می‌دهیم، ولی این آموزش‌ها هزینه دارد هر دانشجو نزدیک ۱۵ هزار یورو در سال هزینه دارد. از خدمات درمانی بهره‌مند می‌شوند، برادران و خواهران ما هستند و با کمال میل پذیرای آنها هستیم، ولی برای ما هزینه دارد. سوبسیدها و …، نوش جانشان هر چقدر بتوانیم ادامه خواهیم داد. ولی وقتی تحریم‌های آمریکا اثر کند و منابع مالی ایران محدود شود و فروش نفت به صفر برسد، وقتی درآمدهای نفتی ما کم شود، البته موفق نخواهند شد و فروش نفت ما به صفر نخواهد رسید. باید بدانند وقتی این سیاست‌ها را اجرا کنند، به همین خاطر ایران مجبور است سیاست‌های ویژه‌ای را برای اقتصاد خود اتخاذ کند»
این تهدید نفرت انگیز عراقچی در حالی است که او و همکارانش دست ایران در چانه زنی‌های هسته‌ای را خالی کرده‌اند و ناتوان از اداره کشور ظرفیت‌های بزرگ ایران در دور زدن تحریم‌ها را نادیده می‌گیرند. وزارت خارجه به جای تهدیدهای هزینه ساز می تواند با فعال کردن دیپلماسی اقتصادی با کشورهای همسایه و شرق و همچنین دور زدن تحریم‌ها و ایجاد پیمان های دو جانبه به راحتی خلا ایجاد شده ناشی از تحریم‌های ظالمانه را جبران کند اما هنوز هم به این فکر میکند که چگونه می تواند اقتصاد کشور را با همراهی اروپا اداره کند. قبلا هم بارها وزارت خارجه در یک بی سلیقگی آشکار برجام را باعث امنیت اروپا معرفی کرده بود تا آنها را از تبعات خروج احتمالی ایران از برجام بترساند و باعث شود آنها به برجام پایبند بماند‌. با این وجود این نگاه کاریکاتوری به تصمیم‌گیران و شیوه تصمیم‌سازی اروپا هرگز پاسخ نداده اما وزارت خارجه اصرار دارد تا این راهبرد غلط، نفرت‌ساز و تفرقه انگیز را پیگیری کند.
فارغ از نگاه نژاد پرستانه‌ی غرب‌گرایان این مساله می تواند چالش های امنیت ملی ایجاد کند که تبعات آن برعهده وزارت خارجه است.
آمارهای خلاف واقع عراقچی
آمارهای اقتصادی که عراقچی از کارگران افغانستانی داده است نیز خود حکایت از واقعیت ندارند. قبلا علیرضا خدابخشی کارشناس اقتصادسیاسی در این خصوص نوشته است: طبق گزارش سرشماری نفوس و مسکن ۱۳۹۵ که از سوی مرکز آمار ایران انتشار یافته‌است ۱ میلیون و ۵۸۴هزار نفر از جمعیت کل ایران را اتباع افغانستانی تشکیل می‌دهد. از این تعداد ۸۵۰ هزار نفر مرد هستند و حدود سیصد هزار نفر از این مردان زیر ۱۵ سال سن دارند و قادر به کار کردن نیستند. به عبارت ساده تر با فرض شاغل نبودن زنان افغان در ایران – که با اقتضای فرهنگی اتباع این کشور سازگارتر است- و با فرض شاغل نبودن افغان های زیر ۱۵ سال، تنها ۵۵۰ هزار تبعه افغان در ایران شاغل هستند که در امار رسمی انعکاس یافته است.
مشهور اشتباهی در ایران فرض گرفته می شود که اگر فرضا ۵۰۰ هزار افغانی شاغل از ایران خارج شوند به همین میزان فرصت شغلی برای کارگران ایرانی ایجاد می شود! افغان ها در ایران اگر فرصت شغلی را اشغال کرده اند فرصت شغلی هم ایجاد کرده اند. اکثریت قریب به اتفاق افغان هایی که در ایران به صورت خانوادگی زندگی می کنند یا پس اندازی ندارند یا اگر هم پس اندازی دارند ان را به عنوان بخشی از رهن خانه در اقتصاد ایران سرمایه گذاری کرده اند. به عبارت ساده تر وقتی یک خانواده افغان همه درامد ماهیانه خود را در ایران هزینه یا سرمایه گذاری کند به همان میزان موجب ایجاد اشتغال و همچنین بزرگترشدن حجم یا اصطلاحا کیک اقتصاد ایران شده است.
خروج افغان های متاهل از ایران، بهره وری سرمایه خصوصا در بخش مسکن را کاهش خواهد داد. بخش زیادی از خانه هایی که افغانها در ان ساکن هستند -به خصوص در روستاها- و برای ان اجاره پرداخت می کنند در صورتی که از سکونت انان خالی شود توسط شهروندان ایرانی پر نخواهد شد. این خانه ها یا در مناطق خاصی هستند و یا از مصالح و در کیفیتی ساخته شده اند که ایرانی ها تمایل به سکونت در ان ندارند. ان دسته از خانه هایی که افغان ها در ان ساکن هستند و به لحاظ کیفی قابلیت سکونت توسط ایرانیان را دارد پراکندگی جغرافیایی ندارد و عموما در مناطق حاشیه ای شهرهای بزرگ و به صورت متمرکز قرار دارد. این حالت موجب می شود که در صورت تخلیه به یکباره این مناطق امکان جایگزینی به یکباره ایرانیان در ان وجود نداشته باشد.

پاسخی به ادعاهای «عراقچی» درباره مهاجران افغانستان

عباس عراقچی در ارتباط با فشارهای اقتصادی و امکان اخراج مهاجران افغانستانی ادعاهایی را مطرح کرده است که به‌نظر می‌رسد دلایل متقنی پشت آن‌ها وجود ندارد.

به گزارش مشرق، «سید حسام رضوی» کارشناس مسائل سیاسی در یادداشتی نوشت:

شب گذشته عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه برای تبیین طرح ایران در کاهش برخی تعهداتش در چارچوب برجام به گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو رفته بود.

عراقچی در بخشی از اظهاراتش با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران و افزایش فشار اقتصادی اعلام کرد: در صورت افزایش تحریم‌های آمریکا و تأثیر آن در کاهش درآمدهای نفتی مجبور به اخراج اتباع افغانستانی از کشور خواهیم شد.

این مقام وزارت امور خارجه کشورمان در ادامه و برای توجیه این سخنان دلایلی را اعلام کرد که در زیر به آنها نگاه می‌اندازیم:

۱ حضور سه‌میلیونی مهاجران افغانستانی و اشغال فرصت‌های شغلی

عراقچی در بخشی از گفت‌وگوی خود اشاره می‌کند که ایران میزبان حدود سه میلیون مهاجر افغانستانی است که باعث اشغال حدود دو میلیون شغل شده است.

اولاً این‌که همین نوع ارائه آمار از سوی یک مقام وزارت امور خارجه یعنی عدم تسلط و شناخت. آقای عراقچی به‌عنوان فردی که در سال‌های گذشته بخش بزرگی از مذاکرات و ارتباط میان کابل و تهران را برعهده داشته‌اند قطعاً به جامعه افغانستانی‌های حاضر در ایران و نوع حضورشان واقفند.

بی‌شک بر آقای عراقچی پوشیده نیست که حضور سه‌میلیونی مهاجران افغانستانی خود به خود نمی‌تواند منجر به اشغال دو میلیون شغل شود کما اینکه کودکان، نوجوانان، زنان و دختران افغانستانی مهاجر در ایران به‌تبع اشغال‌کننده فرصت شغلی نیستند.

از سوی دیگر نگاه کوتاه و اجمالی به آمار مرکز آمار ایران در طول حداقل سه سال گذشته نشان داده استان‌هایی که بیشترین حجم مهاجر افغانستانی را در خود جای داده‌اند با کمترین میزان بیکاری روبه‌رو هستند و بالعکس در استانهای ممنوعه برای حضور این عزیزان با درصد بالای بیکاری روبه‌رو هستیم.

۲ خروج سرمایه ۳ تا ۵ میلیارد یورویی از کشور توسط مهاجران افغانستانی

عراقچی در ادامه سخنان خود می‌گوید: کارگران افغانستانی دستمزد خود را تبدیل به ارز کرده و برای خانواده خود به افغانستان می‌فرستند و این مبلغ چیزی حدود ۳ تا ۵ میلیارد یورو است.

همان‌طور که در بالا ذکر شد جامعه‌شناسی حضور افغانستانی‌ها در ایران نشان از آن دارد که اغلب این عزیزان با خانواده خود در کشورمان حضور دارند و طبیعتاً آنچه را به‌عنوان درآمد کسب می‌کنند در کشورمان مصرف می‌کنند.

همچنین با توجه به سطح درآمد افغانستانی‌ها که عموماً پایین‌تر از میزان تعیین‌شده از سوی وزارت کار است کدام محاسبه عددی ریالی و ارزی با توجه به جمعیت کارگران افغانستانی خروج ۳ تا ۵ میلیارد یورویی ارز از کشور را تأیید می‌کند؟

آقای عراقچی قطعاً فرد کم‌اطلاعی نیستند و به‌خوبی می‌دانند که با توجه به بالارفتن ارزش پول ملی افغانستان در برابر ریال ایران و همچنین کاهش ارزش ریال در برابر ریال و با عنایت به دستمزد پایین افغانستانی‌ها واقعاً تبدیل پول ایران به ارز و حواله آن به افغانستان امر مقرون به صرفه‌ای نیست و همین موضوع باعث شد تا بخشی از افغانستانی‌هایی که صرفاً برای بحث کاری و درآمد به ایران آمده بودند کشور را ترک کنند و به موطن‌شان بازگردند.

آقای عراقچی از سوی دیگر کاش نگاه یک‌طرفه‌شان در مورد فرار سرمایه توسط افغانستانی‌ها را کنار می‌گذاشتند.

ایشان فقط کافی بود کمی به آمارهای سرمایه‌گذاری افغانستانی‌ها توجه می‌کردند.

همین چند وقت پیش بود که محمدرضا کلائی شهردار مشهد مقدس اعلام کرد که افغانستانی‌ها چیزی حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان درمشهد سرمایه‌گذاری کرده‌اند، حال این موضوع را تعمیم‌دهید به سایر استان‌های میزبان مهاجران افغانستانی که بی‌شک حجم گسترده‌ای را در بر می‌گیرد.

از سوی دیگر آقای عراقچی حتماً بر این موضوع واقف هستند که بیشتر حجم مبادلات تجاری ایران و افغانستان که عدد کوچکی هم نیست از طریق همین مهاجران افغانستانی انجام می‌پذیرد.

در ذیل برخی دیگر از منافع مالی حضور این عزیزان در ایران برشمرده خواهد شد.

این عکس را ببینیم و از شرم آب شویم

۳ تحصیل رایگان کودکان مهاجر افغانستانی در ایران

چند سال پیش بود که مقام معظم رهبری در دستوری تاریخی اعلام کردند که هیچ کودک مهاجر افغانستانی نباید از تحصیل بازبماند حتی کودکان فاقد مدارک اقامتی. ایشان سپس دستور دادند که این کودکان از خدمات آموزشی رایگان بهره ببرند.

در همان زمان برخی کوته‌نگران رادیکال به این تصمیم تاختند و آن را خلاف مصالح و منافع ملی دانستند.

با این حال و صرف دقایقی تأمل و تفکر عمق راهبردی این تصمیم روشن می‌شد؛ تصمیمی فرهنگی با هزینه‌ای کم برای امنیت‌آفرینی و جلوگیری از آسیب‌های گسترده اجتماعی در امت واحده اسلامی که البته درک آن برای برخی سخت می‌نمود.

اکنون آقای عراقچی به‌عنوان یک دیپلمات باسابقه باز همان سخنان عوامانه و رادیکال برخی ناسیونالیست‌های افراطی را آن هم در برابر دستور صریح مقام معظم رهبری تکرار می‌کنند.

در واقع این نشان از عدم‌وجود عمق و نگاه راهبردی در یک دیپلمات ارشد کشورمان دارد و این‌که مشخص نیست چه‌کسانی و با چه انگیزه‌ای این‌گونه این موضوعات را برای ایشان تبیین کرده‌اند و ایشان به‌زبان آورده‌اند.

بی‌شک تحصیل کودکان مهاجران افغانستانی و بالارفتن سطح سواد و روابط اجتماعی این عزیزان منافعی بسیار بیشتر از هزینه‌های مالی آن در آینده دارد.

۴ دانشجویان افغانستانی و هزینه آموزش

عراقچی در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره حضور ۲۳ هزار دانشجوی افغانستانی در ایران و هزینه بالای آموزش می‌گوید.

آیا واقعاً آقای عراقچی نمی‌توانست از هم‌قطارانشان در وزارت علوم در این مورد پرس‌وجو کند؟ آیا دانشجویان افغانستانی به‌صورت رایگان در ایران تحصیل می‌کنند؟ آیا ارزی از حضور این دانشجویان در جیب کشور نمی‌رود؟

آقای عراقچی به این سؤال پاسخ دهند که چه‌تفاوتی در هزینه میان دانشجویان افغانستانی و دانشجویان خارجی از سایر کشورهاست که اکنون همه هزینه آموزش را متوجه تنها این قشر دانسته و حاضرند برای حضور دانشجویان چشم‌آبی موبور از غرب حتی با دولت‌هایشان وارد مذاکره شوند؟

به‌نظر می‌رسد عراقچی در این بخش نیز با مشاوران خوبی به‌مشورت ننشسته و از سر احساس و هیجان سخنانی را اعلام کرده است.

۵ هزینه درمان افغانستانی‌ها در ایران

معاون سیاسی وزارت امور خارجه در بخشی دیگر به هزینه‌های درمانی مهاجرین افغانستانی اشاره می‌کند. اندک آشنایی با مسائل افغانستانی‌ها حکایت از آن دارد که آن دسته که به‌صورت قانونی با در دست داشتن گذرنامه در ایران اقامت دارند هزینه‌های درمانشان را به‌صورت ارزی پرداخت می‌کنند.

آن دسته از افغانستانی‌هایی که به‌صورت غیرقانونی در کشور حضور دارند چنانچه مجبور به استفاده از این خدمات شوند باید هزینه‌های آزاد را پرداخت کنند.

همه سخنانی که در بالا اشاره شد برای آقای عراقچی بود زیرا ایشان در این مورد از نگاه انقلابی و انسانی عبور کرده‌اند و به‌دنبال هزینه و فایده‌های مادی هستند که البته این فقط در برابر مظلومان است و ایشان و تیم همکاران‌شان در برابر مستکبران نتوانستند منافع ملی را حداقل در برجام تأمین کنند.

بگذارید به آقای عراقچی بگوییم چنانچه فاطمیون افغانستانی جان‌شان را کف دست‌شان نمی‌گرفتند و در برابر داعش و وهابیت در هزاران کیلومتر آن‌طرف‌تر از مرزهای کشورمان پا به عرصه جهاد نمی‌گذاشتند؛ چند میلیارد یورو هزینه برای دفاع از مرزها باید از جیب مردم خرج می‌شد؟

آیا این جهاد و این حرکت چیزی جز رابطه امام و امت واحده اسلامی است؟ آیا این حرکت عظیم چیزی جز دلدادگی به انقلاب خمینی کبیر است؟

آقای عراقچی و دوستان‌شان در وزارت امور خارجه شاگردان خوب و قابلی در درس دیپلماسی بوده‌اند و امروز آنچه را از متون غربی در سال‌های تحصیل خوانده‌اند اجرا می‌کنند؛ آری همین نگاه غلط به ایشان می‌گوید “تو هم مثل ترکیه عمل کن و همان‌گونه که او از اهرم فشار مهاجران علیه اروپا استفاده کرد تو هم این کار را انجام بده و این‌گونه رفقای برجامی‌ات را تهدید کن! “.

اما آیا این بزرگواران نمی‌دانند دلیل حضور افغانستانی‌ها در ایران و جانفشانی‌شان در انقلاب و دفاع مقدس و دفاع از حریم اسلام و انسانیت، منافع و مسائل مادی نیست؟

در ابتدای متن سعی کردیم با زبان خودتان پاسخ دهیم اما دلمان نیامد از نگاه امام و مقام معظم رهبری در اسلام بدون مرز و جغرافیا عبور کنیم و یادآوری نکنیم که افغانستانی‌ها ایران را مأمن و ملجأ مستضعفان جهان می‌دانند و برای حفظ دین و ناموس‌شان به اینجا آمده‌اند حال اگر رهایشان کنیم قطعاً مسیرشان اروپا و غرب نخواهد بود….

کاش بیشتر مشورت می‌کردید و از سر احساس و هیجان حرف نمی‌زدید.

آقای عراقچی، چه کسی باید برود؟/ چرا رگ غیرت‌تان علیه آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها نجنبیده است/ چرا نگفته‌اید به ادامه کار شرکت‌های غربی در ایران خاتمه می‌دهیم؟

اظهارات سخیف آقای عراقچی در‌باره برادران و خواهران افغانی مقیم ایران، در جغرافیای سخنان آن شب ایشان یک «وصله ناجور»! است و به جمله معترضه‌ای شبیه است که با موضوع مورد بحث وی همخوانی ندارد. ناهمخوانی اظهارات وی با موضوع مصاحبه، این احتمال را قوت می‌بخشد که ایشان اصرار عجیب و سؤال‌برانگیزی داشته است به هر بهانه‌ای که شده، آن اظهارات سخیف را بر زبان آورد! موضوع مصاحبه ایشان بدعهدی آمریکا و اروپا در انجام تعهدات برجامی آنها بوده است و فقط نیم نگاهی به آنچه آقای عراقچی در این مصاحبه مطرح کرده است به وضوح نشان می‌دهد که ایشان غیر از تکرار مکررات، هیچ سخن تازه و نا‌شنیده‌ای برای مخاطبان آن برنامه نداشته است. تنها سخن تازه آقای عراقچی در مصاحبه یاد شده، اظهارات دشمن‌پسند وی درباره مهاجران مظلوم افغانستان در ایران اسلامی است از این روی، به وضوح می‌توان نتیجه گرفت که ایشان در مصاحبه خویش غیر از آنچه در این خصوص گفته است برنامه دیگری نداشته است! آقای عراقچی می‌گوید: «وقتی تحریم‌های آمریکا اثر کند منابع مالی ما محدود شود و فروش نفت ایران به صفر برسد که البته این اتفاق نمی‌افتد ما مجبور هستیم که سیاست‌های ویژه‌ای برای اقتصاد خود اعمال کنیم و ممکن است در یک جا به یک نقطه‌ای برسیم که نتوانیم این هزینه‌ها را ادامه دهیم و در آن صورت ممکن است از خواهران و برادران افغانستانی خود بخواهیم ایران را ترک کنند»!

باید از آقای عراقچی پرسید؛ جنابعالی از کدام جایگاه سخن می‌گویید و حکم صادر می‌کنید؟! اگر به نمایندگی از وزارت خارجه سخن می‌گویید که وای به حال وزارت خارجه! و اگر از پیش خود اظهار نظر کرده‌اید که بازهم وای به حال وزارت خارجه‌ای که جنابعالی معاون سیاسی آن هستید! آیا اظهارات سخیف شما دقیقا و بی‌کم و کاست همسو با سیاست اعلام شده آمریکا و اسرائیل برای جدا کردن ملت‌های مسلمان منطقه از ایران اسلامی نیست؟! مگر همین دو روز قبل مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با همین منظور و انگیزه به عراق نرفته بود؟! مگر جان بولتون رسما از جدایی میان ملت‌های مسلمان منطقه با ایران اسلامی به عنوان یکی از اهداف استراتژیک آمریکا یاد نکرده بود؟! آقای عراقچی! شما نمی‌دانید که برادران افغانی ما با حضور در جنگ تحمیلی و در دفاع از کیان اسلام بیش از ۳ هزار شهید داشته‌اند؟! اصلا شما می‌دانید که تیپ فاطمیون متشکل از برادران افغانستانی مقیم ایران اسلامی در مقابله با تکفیری‌های داعش چه تعداد شهید داده‌اند و هنوز هم می‌دهند؟! راستی جنابعالی و سایر مدیران وزارت خارجه تاکنون در کجای این معادله قرار داشته‌اید؟!

جناب عراقچی! چرا رگ غیرتتان علیه آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها نجنبیده است؟! مثلا چرا نگفته‌اید به ادامه کار شرکت‌های غربی در ایران خاتمه می‌دهیم؟! یادتان هست که در ملاقاتی به اظهارات وندی شرمن ‌اشاره کردم که گفته بود فریبکاری در ذات و در دی. ان.‌ای(DNA)ایرانیان است و پرسیده بودم چرا خواستار حذف او از میز مذاکرات با آمریکا نمی‌شوید؟ و جنابعالی گفته بودید، من تیتر یک آن روز کیهان را به وندی‌شرمن نشان دادم و… بعد چی؟! به حضور وی در مذاکرات علی‌رغم آن جسارت بی‌شرمانه رضایت دادید! چرا در آن ماجرای خفن رگ غیرتتان نجنبید؟! چون آمریکایی بودند؟!

در گزارش امروز کیهان به موضوع مورد بحث پرداخته‌ایم و در این وجیزه فقط به بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با خانواده شهدای فاطمیون بسنده می‌کنیم. آنجا که می‌فرمایند؛

«بنده از قدیم به برادران هزاره افغانستان نگاه ستایش‌گرانه‌ای داشتم چرا که از نزدیک دیده بودم طلبه‌های‌شان با ما مأنوس بوده و از قدیم با آنها آشنا بودم. جمعیت زیادی از خانواده‌های افغانستانی به ایران آمدند و در انقلاب و دفاع مقدس با ما همراهی کردند… در قضایای سوریه، دفاع از حرم حضرت زینب(س) و حرم‌های مطهر در عراق و مسئله داعش، برادران افغانستانی و هزاره از مجموعه‌های پیشقدم در این قضایا بودند که هم خوب شرکت کردند و هم خوب جنگیدند. ما برای شهدای شما [فاطمیون] ارزش قائل هستیم و این قضایا از جمله حوادثی است که در طول تاریخ اسلام نظیر آن را کم داشتیم… بعضی از خانواده‌ها دو شهید دادند و این به‌خاطر احساس دِینی است که دارند. پاره جگر آنها به میدان خطری برود که سرنوشتش معلوم نیست. خانواده‌ها قدر این زحمت‌ها را بدانند که پیش خدا عزیز هستند. شهیدی با چهار فرزند به‌شهادت رسیده است، این‌ها خیلی با ارزش است. خداوند به شما صبر و اجر بدهد و در دنیا و آخرت عزیز هستید. ان‌شاءالله ما هم به‌برکت شهدای شما عاقبت‌به‌خیر باشیم و در قیامت با شما محشور شویم».

جناب عراقچی لطفا به خدمات و فداکاری‌ها و ایثار برادران افغانی در ایران اسلامی نیم نگاهی بیندازید. اکنون به عملکرد خودتان و وزارتخانه متبوعتان نگاه کنید. چه می‌بینید؟ حضور برادران و خواهران افغانی در ایران اسلامی سرشار از ایثار و جانبازی و فداکاری است و… حضرتعالی و وزارتخانه متبوعتان غیر از تحمیل سند ذلت‌بار برجام و برباد دادن امکانات و ظرفیت‌های کشور چه دستاوردی داشته‌اید؟! حالا خودتان کلاهتان را قاضی کنید و بفرمایید اگر قرار به رفتن باشد، آیا عقل و عدل و انصاف و منافع ملی حکم نمی‌کند که شما باید بروید؟!

و بالاخره چه جانسوز است این چند بیت از قصیده بلند برادر عزیزمان، محمدکاظم کاظمی شاعر افغانستانی خطاب به قدر‌ناشناسانی نظیر شما که؛
تمام آنچه ندارم، نهاده خواهم رفت
پیاده آمده بودم، پیاده خواهم رفت
به این امام قسم، چیز دیگری نبرم
به جز غبار حرم، چیز دیگری نبرم
خدا زیاد کند اجر دین و دنیاتان
و مستجاب شود باقی دعاهاتان
همیشه قلک فرزندهایتان پر باد
و نان دشمنتان- هرکه هست- آجر باد

امام خمینی: مردم افغانستان مهمان ما هستند، باید از آنها پذیرایی کرد/ رهبر انقلاب: امروز اگر کسی بخواهد وحدت ایران و افغانستان را بشکند، او را دست‌شیطان به حساب خواهیم‌آورد

بی‌تدبیری حسن روحانی و اعضای دولت آن دیگر بر هیچ کس پوشیده نیست. از شکست ایده مذاکره که قرار بود برگ برنده دولت اعتدالی‌ها باشد تا عدم توانایی کنترل بازار ارز و رشد صعودی قیمت‌ها و ناامن شدن فضای اقتصادی کشور، همه و همه حاصل مدیریت و تدبیر ۵ سال گذشته دولت بوده است. اما این اواخر ورژن جدید بی‌تدبیری دولتی‌ها به دست عباس عراقچی رونمایی شده است. عراقچی درحالی از اخراج افغانی‌های مقیم ایران سخن گفته که این مسئله کاملا مخالف نظر رهبرمعظم انقلاب بوده و ایشان بارها بر دوستی دو ملت اشاره کرده‌اند.

عباس عراقچی در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما از احتمال اخراج افغانی‌های مقیم ایران خبر داد. او با بیان این مسئله که آوارگان افغانی داخل کشور هزینه زا هستند این اقدام را از طرف ایران معقول و محتمل دانشت. عراقچی در آن گفتگو گفته بود:
«هم اکنون ۴۶۸ هزار دانش آموز افغان که رایگان در مدارس ایران تحصیل می‌کنند؛ در حالی که هر کدامشان سالانه ۶۰۰ یورو هزینه دارند. هم اکنون ۲۳ هزار دانشجوی افغان در دانشگاه‌های ایران مشغول به تحصیل هستند؛ در حالی که سالانه ۱۵ هزار یورو برای هر کدام از آنان هزینه می‌شود.»
عباس عراقچی گویا از طرف دولت آمده است تا بی‌تدبیری‌ها و عملکردهای ویرانگر دولت را در پشت مهاجران افغانی پنهان کند و مشکلات و تقصیرها را این بار به جای دلواپسان به گردن مهاجران بیاندازد.
باید به عباس عراقچی گفت که مشکل بزرگ کشور وجود مدیران ناکارآمد است. حال جالب است بدانید که جهانگیری با عرضه دلار ۴۲۰۰ تومانی و رانت دهی به واردات چی‌ها و سودجویان رقمی حدود ۱۸ میلیارد دلار به کشور خسارت زده است! بله درست خواندید ۱۸ میلیارد دلار!
حال باید از عباس عراقچی پرسید که اخراج جهانگیری و اعضای هیئت دولت از ایران معقول‌تر و به صرفه‌تر است یا اخراج دانش آموزان و دانشجویان افغانی!
از طرفی نیز مقام معظم رهبری بارها به دوستی دو ملت و اشاره کرده‌اند و در دیداری که فروردین سال ۹۴  با محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان داشتند عنوان کردند که تهران خانه‌ی برادران افغانستانی است. ایشان در خصوص لزوم حل مسئله مهم مهاجرین، با اشاره به تحصیل صدها هزار نفر از مهاجرین افغانستانی در مقاطع مختلف تحصیلی ایران، گفته بودند:
«مردم افغانستان بسیار بااستعداد و هوشمند هستند و این استعداد در کسب دانش، باید به‌درستی به کار گرفته شود، زیرا تحصیل‌کردگان افغانستانی برای بازسازی کشور شما مورد نیاز هستند.»
مقام معظم رهبری در اردیبهشت همان سال دستور مهمی را درباره تحصیل مهاجرین افغانستانی صادر کردند. ایشان دستور دادند:
«هیچ کودک افغانستانی، حتی مهاجرینی که به‌صورت غیرقانونی و بی‌مدرک در ایران حضور دارند، نباید از تحصیل بازبمانند و همه آنها باید در مدارس ایرانی ثبت‌نام شوند»
 سیاست عالی نظام جمهوری اسلامی در مواجهه با مهاجرین افغانستانی، همچنان طبق آرمان‌های اولیه انقلاب تدوین می‌شود و کم‌کاری‌ها و بدکاری‌های مدیریت بی‌آرمان و بوروکراتیکی که مهاجرین را به‌چشم «بیگانگان» نگاه می‌کند، انحراف از آرمان‌های انقلاب است و شخص رهبری جلوی این انحراف ایستاده است. و حالا این دستور، سند تضمین‌شده دیگری بر اولویت نگاه انسانی و اسلامی، در تصمیم‌گیران اصلی نظام‌ جمهوری اسلامی است.
با این اوصاف آیا جناب عراقچی از دستور رهبری ناآگاه بوده‌اند یا با آگاهی به فرمان ولی فقیه این سخنان را به زبان آورده‌اند؟
حضرت امام خمینی نیز به عنوان بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی برادران افغانستانی را همیشه مورد تکریم قرارداده‌اند. ایشان طی سخنانی در جمع بازاری‌های تهران در سال ۶۱ می‌فرمایند:
«مردم افغانستان مهمان ما هستند، باید از آنها پذیرایی کرد.»
از سویی دیگر جمهوری اسلامی نظامی است که باید به دنبال رسیدن به آرمان‌های انقلاب ۵۷ باشد. آرمان برادری مسلمانان و حمایت از مستضعفان یکی از کلیدی‌ترین آرمان‌های انقلاب اسلامی بوده است و این مسئله‌ای نیست که دولت حسن روحانی بخواهد برای گرفتن امتیاز از کشورهای بیگانه از آن عدول کند و وحدت دو کشور را برهم بزند.
رهبرانقلاب در یکی از سخنرانی‌های خود در مهرماه سال ۶۸ برهم زنندگان وحدت ایران و افغانستان را دست شیطان می‌خوانند. ایشان می‌گویند:
«امروز اگر کسی بخواهد وحدت ایران و افغانستان را بشکند، او را دست‌شیطان به حساب خواهیم‌آورد. بلندگوهایی سعی داشتند و دارند که روزبه‌روز بین این دو ملت [ایران و افغانستان] جدایی بیندازند؛ اما ما در سخت‌ترین شرایط نیز، هیچ مصلحتی را بر مصلحت دفاع از افغانستان غلبه ندادیم. همه‌ی شما میدانید که تهران زیر موشک بود و هر شبانه‌روز، ده تا پانزده موشک – بلکه بیشتر – وارد تهران میشد و منفجر میگردید و دهها انسان را از بین می‌برد و خانه‌هایی را خراب میکرد. آن روز، علاج کار این بود که به یک طرف لبخند بزنیم؛ ولی در جهت رضای الهی نزدیم و آن شرایط سخت را تحمل کردیم.
قبل و بعد از آن نیز در طول جنگ تحمیلی هشت‌ساله، بخش عمده از زحماتی که متحمل شدیم، به‌خاطر موضع قاطع و صریحی بود که در امر افغانستان داشتیم. آن موضع، امروز هم وجود دارد و هیچ فرقی نکرده.
امروز هم ما در کنار ملت و جهاد و وحدت افغانستان و نیز حکومت اسلامی آینده‌اش قرار داریم.
اگر کسی بخواهد این وحدت را بشکند و در داخل ایجاد فتنه کند، با او احساس برادری نخواهیم کرد و او را دست‌شیطان به حساب خواهیم آورد.»
بنابراین چاره‌ی کار دولت روحانی و وزارت خارجه‌ی آن، امتیاز گرفتن از دشمنان به بهانه اخراج دوستان نیست، تاریخ هم ثابت کرده است که دولت تکنوکرات‌های اعتدالی توان بازپس‌گیری حق خود را ندارد و برجام نمونه صادق این مدعاست.
پیشنهاد ویژه‌ای که می‌توان به عراقچی و وزارت خارجه داد این است که اگر مشکل جمهوری اسلامی هزینه‌زا بودن مهاجران افغانیست، برای کم کردن هزینه کابینه‌ی دولت و جناب جهانگیری را با اولین پرواز از کشور خارج کنید.
‌
‌
‌
‌
‌
‌
‌
‌
‌
‌
‌
‌
‌
‌
برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن