زمینه فعالیت معلولان در جامعه فراهم شود


به گزارش زنجان سحر به نقل از مهر، سیدجواد حسینی ظهر پنج شنبه در مراسم گرامی‌داشت روز معلولان که در کانون سهروردی زنجان برگزار شد، با بیان اینکه اگر بخواهیم تعریف درستی از جامعه سالم داشته باشیم، این تعریف در سه واژه معلول، کتاب و کودک می‌گنجد، افزود: بی‌تردید جامعه‌ای را باید جامعه سالم ترقی کنیم که دوستدار معلول، کتاب و کودک باشد.

وی با تاکید بر اینکه امروز باید در ارگانی چون آموزش و پرورش، نگاه انسان‌محور به مقوله‌های مختلف داشته باشیم، تصریح کرد: اگر در سال‌های گذشته، توسعه بر پایه‌های مختلف استوار بود، امروز باید این توسعه را در قالب و چارچوب نگاه انسان‌محورانه جست‌وجو کنیم.

معاون وزیر آموزش و پرورش با یادآوری اینکه آمار حاکی از آن است که ۶۰ درصد توسعه در کشورهای پیشرفته و توسعه‌یافته بر محوریت انسان بوده و این در حالی است که این رقم در ایران ۳۰ درصد است، ادامه داد: با وجود اینکه توسعه بر محور نیروی انسانی شکل می‌گیرد، اما نباید فراموش کنیم که نیروی انسانی صرف باعث تحقق این مهم نمی‌شود، بلکه نیاز به سرمایه انسانی است.

حسینی  با اشاره به اینکه آموزش و پرورش وظیفه سنگین تبدیل نیروی انسانی به سرمایه انسانی را بر عهده دارد، یادآور شد: امروز معتقدیم اگر قرار است آموزشی صورت گیرد، این آموزش‌ها باید بر مبنای ظرفیت خود دانش‌آموزان باشد؛ چرا کههر دانش‌آموز نیازهای مخصوص به خود داشته و بر اساس همین نیازها باید آموزش‌های لازم را دریافت کند.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور در ادامه با اشاره به اینکه امروز مقوله سنجش دانش‌آموزان بیش از گذشته اهمیت داشته و آمار بیانگر آن است که در حال حاضر بالای ۹۸ درصد دانش‌آموزان در بدو ورود به مدرسه و ۵۰ درصد دانش‌آموزان نیز در دوره پیش‌دبستانی مورد سنجش قرار می‌گیرند، گفت: این در حالی است که در سال ۷۱ که آغاز این طرح بود، فقط ۱.۵ درصد دانش‌آموزان حضور داشتند.

حسینی با بیان اینکه امروز در بحث آموزش باید مواردی چون میادین ورزشی، اردوگاه‌ها و کارگاه‌های آموزشی را مدنظر قرار داده و آموزش سخت را که نتیجه آنکنکورمحوری است، کنار بگذاریم، خاطرنشان کرد: یکی از اقداماتی که امروز در سطح کشور آغاز شده و از اهمیت زیادی برخوردار است، بحث نهضت زبان اشاره است.

کد خبر ۴۷۸۹۶۵۷
برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن