زنجانی ها پیشرو در مصرف بیش از اندازه شکر و نمک

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=7527

رکوردشکنی زنجانی‌ها در مصرف شکر

رئیس اتاق اصناف استان زنجان با اشاره به افزایش خرید شکر از سوی مردم گفت: سهمیه شکر یک سوپری در عرض چند ساعت به پایان می‌رسد و این یعنی عطش خرید مردم زیاد است.

سید محمود موسوی امروز در گفت‌وگو با فارس اظهار کرد: یکی از کالاهایی که همزمان با ماه رمضان برای توزیع آن در بازار احساس نیاز شد، شکر بود که به صورت یارانه‌ای از ابتدای این ماه در حال توزیع است.

رئیس اتاق اصناف استان زنجان با بیان اینکه توزیع شکر در سوپرمارکتی‌ها و فروشگاه‌های بزرگ در حال انجام است، تصریح کرد: فروشگاه‌ها به صورت بسته‌بندی و سوپری‌ها به صورت فله‌ای شکر دریافت کرده و در حال توزیع هستند و قیمت مصوب آن ۳ هزار و ۴۵۰ تومان تعیین شده است.

وی با اشاره به اینکه به منظور توزیع درست شکر اقدام به نظارت از واحدهای توزیع کننده نیز شده است، افزود: در همین راستا حتی کیسه خالی شکر را نیز درخواست کردیم تا از توزیع آن مطمئن شویم.

موسوی با بیان اینکه گاها در برخی از مغازه‌ها توزیع شکر ۲۰۰ یا ۳۰۰ کیلویی نصف روز هم طول نمی‌کشد، اضافه کرد: آنچه مسلم است این روزها به علت جو روانی که به خاطر قیمت شکر حاکم است، عطش خرید هم بالاتر رفته است.

رئیس اتاق اصناف استان زنجان با بیان اینکه اصلاح الگوی مصرف و خرید به میزان نیاز موجب آرام شدن وضعیت بازار خواهد شد، تصریح کرد: اگر هر خانواده به اندازه نیاز خود خرید کند، قطعا تعداد بیشتری از خانوارها قادر به استفاده از شکر و یا سایر کالاها خواهند شد.

وی با یادآوری اینکه پیش از این نیز در نمایشگاه ضیافت توزیع قند و گوشت انجام شد، اضافه کرد: استقبال از توزیع این کالاها نیز بسیار بالا بود و در عرض چند ساعت کالاهای توزیعی به پایان رسید.

موسوی با اشاره به اینکه این روزها توزیع برنج نیز در حال انجام است، تصریح کرد: مشکلی از نظر تامین کالاهای مورد نیاز مردم نداریم.

رئیس اتاق اصناف استان زنجان با اشاره به نظارت کامل بر توزیع کالاها بیان کرد: در این راستا کارشناسانی از سازمان صنعت، اصناف و تعزیرات نظارت کامل بر توزیع کالا را انجام می‌دهند.

نمک بر سر سفره‌های زنجانی‌ها بیشتر از میانگین کشوری است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: درصد استفاده نمکدان در سر سفره در ایران ۴۱ درصد و در زنجان ۵۸ درصد است.

پرویز قزلباش بعدازظهر امروز در جلسه کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان زنجان، اظهار داشت: در صورتی که تنها نمکدان از سر سفره‌ها برداشته شود، به میزان ۳۰ درصد، تاثیر مثبت بر فشار خون بدنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه میزان نمک دریافتی روزانه در زنجان ۱۰٫۲ گرم است، افزود: این رقم با میانگین نمک دریافتی روزانه در کشور که ۹٫۲ گرم است، تفاوت معنی‌داری ندارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با بیان اینکه درصد مصرف نمک به میزان توصیه شده در زنجان ۶٫۷ است، افزود: این رقم نسبت به معیار مشابه آن در کشور که ۱۰ درصد بوده، کمتر است.

وی با خاطر نشان کردن این موضوع که، حدود ۳۰ درصد افراد در ایران از فشار خون بالا رنج می‌برند، گفت: در ایران حدود ۱۶ میلیون فرد مبتلا به فشار خون بالا هستند.

قزلباش در ارتباط با درصد شیوع فشارخون به تفکیک جنسیتی بیان کرد: این درصد در استان زنجان در بین زنان ۲۰٫۱ و در بین مردان ۱۶٫۹ است که درصد ابتلا به فشار خون بالا در بین خانم‌ها بیشتر است.

پویش کنترل فشار

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: بسیج ملی کنترل فشار خون بالا، به عنوان یک پویش ملی، می‌تواند با همکاری همه ارگان‌ها به نتایج بسیار خوبی منتج شود.

وی با اشاره به اینکه شعار برنامه فشارخون “بدانیم و اقدام کنیم” است، افزود: اهداف کلی شناسایی بیماران، انجام مراقبت‌ها و ارتقاء سطح آگاهی است.

قزلباش خاطر نشان کرد: عمدتا فشار خون در افراد بالای ۳۰ سال وجود دارد و جامعه هدف این پویش، افراد بالای ۳۰ سال، بیماران کلیوی و خانم های باردار است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: مراکز غربال و مراقبت در شهرها، شامل پایگاه‌های سلامت، مراکز خدمات جامع سلامت شهری، بیمارستان‌های دولتی و خصوصی، درمانگاه‌ها، مطب‌های پزشکان همراه، مراکز تجمعی، کارگاه‌ها و کارخانه‌ها، سازمان‌ها و ادارات، مراکز بهداشتی و درمانی است.

وی افزود: مراکز اجرای برنامه غربال‌گری و مراقبت در روستاها، شامل خانه‌های بهداشت، مراکز خدمات جامع سلامت، مدارس و مساجد و اماکن زیارتی و نماز جمعه و نظایر آنها است.

سایت خوداظهاری

قزلباش بیان کرد: در کنار پویش، یک سایت خوداظهاری نیز وجود دارد که افراد راغب می‌توانند اطلاعات شخصی خود را در این سایت ثبت و ضبط کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان عنوان کرد: افراد با ثبت نام در سایت، به این پویش ملی کمک می‌کنند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close