ابهراستان زنجانایجرودایرانخدابندهخرمدرهزنجانسلطانیهسیاسیطارمفرهنگی و اجتماعیگزارشماهنشانویژهویژه های استان زنجان

استان زنجان ، همچنان جولانگاه مدیران غیر بومی!

تب استفاده از واژه مدیران بومی و غیر بومی طی چند ماه گذشته در زنجان بالا گرفته و به جرات می‌توان گفت، روزی نبوده که در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مطلبی پیرامون آن منتشر نشود.

این روزها استفاده از مدیران بومی در اداره استان به عنوان یک مطالبه جدی در محافل مختلف مطرح شده و دائما با نگرانی و نقدهایی از سوی کارشناسان، نمایندگان مردم در مجلس و پارلمان شهری و فعالین سیاسی، اجتماعی روبه‌رو بوده است.

این روزها وقتی در محافل مختلف صحبت از انتخاب یک مدیر بومی یا غیربومی برای تصدی سمتی مطرح می‌شود، عده‌ای فورا پاسخ می‌دهند که قطعاً مدیر باید بومی باشد؛ زیرا هم با منطقه آشناست، هم دلش به حال شهر و مردمش می‌سوزد و در آبادانی شهر می‌کوشد تا چهره محرومیت را از آن بزداید.

به اعتقاد این افراد؛ مدیر بومی اگر حتی ۱۰ درصد ضرر برای شهر یا منطقه داشته باشد، ولی ۹۰ درصد سود دارد، چرا که وقتی بداند، کاری را که انجام می‌دهد، برای خودش است و تاثیر فعالیت‌های وی در واقع در خانواده وی، اجتماع و یا شاید پس از مرگ وی نیز برای مردم منطقه‌ای که خودش در آنجا ساکن است، باقی خواهد ماند،  بیشتر تلاش خواهد کرد.

علاقه مندان به مدیر بومی بر این باورند که تا اینکه غریبه‌ای وارد شهر یا استانی بشود و مجموعه مدیریتی خود را بشناسد، مدت زمانی طول کشیده و چه بسا که تا آن زمان مدت مدیریتی وی به پایان رسیده و در این بازه بدون اینکه اقدامی صورت گرفته باشد، فرصت توسعه از دست خواهد رفت.

به عقیده این افراد بعضا مدیران غیربومی و غیر مقیم به علت اینکه در کنار خانواده خود خدمت نمی‌کنند و به علت اینکه عملا در منطقه یا شهر محل خدمت خود ساکن نیستند؛  به ناچار چند روز در هفته را در محل کار خود حاضر شده و در دیگر روزها اداره امور را به معاونین و مدیران تابعه خود می‌سپارند که همین امر ضربه بزرگی برای استان یا منطقه مربوط محسوب می‌شود.

مخالفان مدیر غیربومی بر این باورند، مدیران غیربومی که جان خویش را در کف گرفته و راه­های پرپیچ و خم را روزانه بین محل سکونت و کارشان می‌پیمایند، اگر دکترای علم مدیریت هم داشته باشند و تنها مهندس روزگار، هیچ سودی برای مردم و منطقه­ تحت مدیریت­شان ندارند جز هزینه، چرا که فقط  یک خودروی دولتی را اسیر خود می­‌کنند.

در مقابل این دیدگاه اما عده‌ای نیز اعتقادی به مدیر بومی نداشته و بر این باورند، حضور یک مدیر بومی در ادارات جز “لابی‌گری” به لحاظ نیروی انسانی و سایر موارد نتیجه‌ای نخواهد داشت.

این گروه معقتدند، حضور مدیر بومی موجب نادیده گرفتن قوانین شده و مدیر بومی به جای فعالیت و تلاش برای توسعه منطقه یا استان صرفا به دنبال رتق و فتق امور اطرافیان و آشنایان خود خواهد شد.

این گروه که مخالف سرسخت حضور مدیران بومی هستند؛ بر این باورند، تنها عایدی حضور مدیر بومی؛ اشتغالزایی برای اطرافیان وی خواهد بود و یک سری امتیازاتی که آشنایان وی به دست خواهند آورد.

به عقیده این گروه مدیر غیربومی در جایگاهی که دارد بدون توجه به “لابی‌گری”‌های معمولی که احتمالا برخی مدیران بومی داشته باشند؛ صرفا به دنبال ارتقای مجموعه بوده به لحاظ اینکه وابستگی در شهر یا منطقه ندارد، خروجی مثبتی از لحاظ مدیریتی خواهد داشت.

پیشبرد امور مدیریتی در مجموعه یا اداره تابعه و عدم ترس از تبعات منفی ناشی از برخوردهای مقتدارنه مدیریتی با زیرمجموعه نیز از دیگر مزایایی است که این گروه برای مدیران غیربومی تعریف می‌کنند.

گروه سومی نیز فارغ از این دو دیدگاه وجود دارد که با نادیده گرفتن موضوعات مذکور و البته منافع مادی، سیاسی، جناحی و حزبی فقط دنبال منفعت گروه خود می‌روند و همه تلاش آنها برای انتخاب مدیران به این ختم می‌شود که منافع‌شان تامین شود.

به عقیده این گروه؛ مدیری که عایدی و سودی برای آنها نداشته و در واقع قدرت “لابی‌گری” خوبی نداشته باشد، به هیچ دردی نمی‌خورد، خواه بومی باشد یا غیربومی.

این گروه که اتفاقا فعال‌تر از دو گروه قبلی هم هستند، در انتصابات صرفا به دنبال تامین منافع خود بوده و همواره در انتخاب یک گزینه خاص اگر شخصی مورد نظر آنها نباشد به طرق مختلف به دنبال عیب‌جویی از وی می‌شوند تا به هر نحو ممکن او را از گزینه‌ها خط بزنند.

این گروه خاص که البته به نظر می‌رسد نه تنها در استان زنجان بلکه در کل کشور نیز فعالند، در ابتدا یک گزینه را به عنوان مدیر به یک مجموعه تحمیل کرده و سپس پس از محکم شدن جا پای خود در آن محل خاص، انتظارات و خواسته‌های خود را یک به یک مطرح کرده و برای تامین آن تلاش می‌کنند و منافع مورد نظر خود را از طریق این چینش‌های مدیریتی به دست می‌آورند.

اما فارغ از سه دیدگاهی که مطرح شد، دیدگاهی که به قطع یقین خواسته مرم نیز است، آنچه که در برخی از انتصابات نادیده گرفته می‌شود، توانمندی و ظرفیت مدیر منتخب است، موضوعی که به عنوان یک اصل کلیدی فراموش می‌شود و حاشیه‌های پررنگ‌تر از متن، عاملی می‌شود که یک منطقه یا شهر با درگیر شدن در موضوعات سیاسی و جناحی از توسعه جا بماند.

چرا که آنچه مسلم است، برای مردم در هر نقطه از کشور و صد البته استان زنجان حضور و فعالیت مدیران پاکدست وخدمتگذار است نه مدیرانی که بین خود و مردم تفاوت قائل شده و دیوار و حائلی بین آنها و مردم باشد.

خواسته مردم انتخاب مدیری کاربلد و توانمند در راستای تحرک سازمانی و البته توسعه شهر و منطقه است، موضوعی که این روزها در انتخاب برخی مدیران به دست فراموشی سپرده شده است و در واقع تنها موضوعی است که در اولویت چینش‌های مدیریتی قرار نمی‌گیرد.

آنچه مسلم است، تصمیم‎گیران امر انتصابات مدیریتی نیز اگر به فکر توسعه استان و پیشرفت آن هستند، باید منصفانه همه جوانب موضوع را بررسی کرده و با در نظر گرفتن مشکلات اساسی استان و البته نیازهای آن نسبت به انتخاب مدیر شایسته و توانمند اقدام کنند، موضوعی که متاسفانه در برخی از چینش‌های مدیریت نادیده گرفته شده و موجب می‌شود، ضربات جبران ناپذیری در راستای توسعه و پیشرفت استان وارد شود.

با این حال با وجود احترام به عقیده همه افرادی که موافق یا مخالف انتخاب مدیر بومی یا غیربومی هستند، ذکر این نکته مهم لازم است که سازندگی کشور با تفکیک مدیران بومی و غیربومی حاصل نشده و آنچه که موجب پیشرفت منطقه و کشور می‌شود، شایستگی و کارکرد درست مدیران است.

چرا که در حال حاضر نیز بسیاری از هم استانی‌های زنجانی، نه در خود استان زنجان در سمت‌های مهم کشوری و البته در سایر استان‌ها در پست‌های مهم مدیریتی فعالیت دارند که البته این امر مایه افتخار و خرسندی است، چرا که هموطنانمان از خدمات آنها در سایر نقاط کشور بهره‌مند می‌شوند.

با این حال با توجه به اینکه در جریان انتصابات اخیر رخ داده در استان تنش‌هایی در انتخاب مدیران رخ داده است و اغلب مدیران غیربومی برای سمت‌های مختلف مدیریتی انتخاب شده‌اند، همین امر واکنش‌هایی به همراه داشته است که موجب شده حکم صادره برای مدیرکل محیط زیست استان که البته قرار بود، مراسم معارفه وی نیز در هفته قبل برگزار شود با لغو مراسم مسکوت بماند.

همچنین شنیده‌ها حاکی از آن است که با توجه به حجم بالای انتصابات مدیران غیربومی و با توجه به تاکیداتی که در انتخاب مدیران بومی وجود دارد، در روزهای آینده شاهد تغییر برخی از مدیران غیربومی و جایگزینی یک نیروی بومی خواهیم بود.

همچنین با توجه به توانایی برخی از مدیران بومی استان و اخذ سمت از سوی آنها در سازمان‌های مرکزی مربوط شاهد چند تغییر مدیریتی نیز از این نظر خواهیم بود.

فارس امیدوار است، مدیران بدون در نظر گرفتن همه مزایا و معایب مدیر بومی و غیربومی، اولویت موضوع یعنی منافع مردم و خدمت‌رسانی بهتر به آنها را در اولویت کاری خود قرار داده و بدون توجه به مسائل و موضوعات حاشیه‌ای تلاش خود را در راستای حل مشکلات مردم استان انجام دهند.

منبع : فارس

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

1 thought on “استان زنجان ، همچنان جولانگاه مدیران غیر بومی!”

  1. متاسفانه استاندار با حلقه اطرافیانی که داره یه مافیای مدیریتی راه انداخته مانند همین حلقه مشاوران جوان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close