زنجان بیشترین نرخ رشد شرکت‌های دانش بنیان را کسب کرد

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=7431

رئیس پارک علم و فناوری استان زنجان گفت: در سال گذشته این استان در سطح کشور بیشترین نرخ رشد شرکت‌های دانش بنیان را داشته و از ۳۲ به ۵۴ ارتقا یافته است.

زنجان بیشترین نرخ رشد شرکت‌های دانش بنیان را کسب کرد

داود مرادخانی امروز در جلسه کارگروه اقتصاد دانش بنیان استان با بیان اینکه هیچ موضوعی بدون توجه به علم و پژوهش اتفاق نمی‌افتد، اظهار داشت: تحقق اقتصاد دانش بنیان در گرو علم و پژوهش است.

وی افزود: تنها راه رشد اقتصادی توجه به اقتصاد دانش بنیان است با این که در منطقه رتبه یک علمی را داریم اما در دنیا رتبه ۱۶ را داریم و نیازمند علم و پژوهش برای دستیابی به رشد اقتصادی هستیم.

به بیان مرادخانی، تولید و اقتصاد دانش بنیان با تربیت دانش آفرینان و توسعه شرکت‌های دانش بنیان ایجاد می‌شود و سبب می‌شود تا اقتصاد سنتی به اقتصاد دانش بنیان تبدیل شود‌.

وی با اعلام اینکه رشد اقتصادی باید در صنعت، معدن، برق، کشاورزی انجام شود، افزود: باید دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری گسترش یابند تا دانش سنتی نیز همگام به حالت دانش بنیان تبدیل شود.

رئیس پارک علم و فناوری استان زنجان گفت: استان زنجان بیشترین نرخ افزایش شرکت‌های دانش بنیان را در کشور دارد و توانسته در مقایسه با سایر استان‌های دیگر که سابقه فعالیت بسیار طولانی دارند در سال گذشته از رتبه ۵۴ به ۳۲ برسد.

وی گفت: در کارگروه اقتصاد دانش بنیان استان اهدافی از جمله، ایجاد ارزش افزوده در حوزه اجتماعی، اقتصادی، استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها، ایجاد اشتغال پایدار، جلوگیری از مهاجرت به خارج از کشور، ارتقا سطح درآمد، مدیریت هدفمند منابع و تبدیل اقتصاد سنتی به دانش بنیان پیگیری می‌شود.

به گفته مرادخانی، در سال‌های اخیر مشکل اقتصادی بیشتر نمود یافته است و در زندگی روز مره مردم هم ملموس است که این مشکلات می‌تواند ناشی از عدم شفاف سازی اقتصاد دولتی، فرهنگ مصرف‌گرایی و قوانین موجود در حوزه کار بوده باشد.

وی محوریت مصوبات را توسعه فرهنگ کارآفرینی و ایجاد اشتغال عنوان کرد و گفت: معرفی واحدهایی دارای مشکل به دستگاه‌های متولی، تهیه لیست فناوری‌های مورد نیاز استان و تدوین کلینیک مدیریت و سرمایه‌گذاری در شرکت‌های دانش‌بنیان نیز از جمله اقدامات این کارگروه است.

وی افزود: برگزاری دوره‌های آموزشی جهت اخذ مجوز دانش بنیان، برگزاری ۲۰۰ ساعت مشاوره در کارگروه اقتصاد دانش بنیان انجام می‌شود.

رئیس پارک علم و فناوری استان زنجان گفت: سال گذشته استان زنجان در مقایسه با استان‌های دیگر که سابقه فعالیت طولانی دارند بیشترین نرخ رشد شرکت‌های دانش بنیان را داشته و از ۳۲ به ۵۴ ارتقا یافته است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن