ابهراستان زنجانایجرودخدابندهخرمدرهزنجانسلطانیهطارمفرهنگی و اجتماعیگزارشماهنشان

زنجان در محاصره ۱۰ میلیون تن پسماند روی / انتقال پسماند‌ها ۷ سال طول می‌کشد

در سال ۷۲ بود که بهره برداری از معدن انگوران و شکل گیری گسترده واحدهای سرب و روی درسطح استان و تشویق مردم به سرمایه گذاری در این حوزه  بدون توجه به خطراتی که صنعت سرب و روی در آینده می تواند داشته باشد، انجام شد.

و سرانجام این بی توجهی منجر به این شد که در سال ۹۲ صدای هشدارها برای مقابله با آلودگی و آسیب های زیست محیطی صنعت سرب و روی به طور جدی مطرح و در نتیجه حکم پلمب این شرکت برای مدتی صادر شد.

اما این هشدارها پایان کار نبود بلکه آغازی بود برای بیداری همه مردم نسبت به آلودگی های سرب و روی و تهدیدهایی که این صنعت می تواند نسبت به جان و سلامت مردم داشته باشد.

و همین مساله باعث شد تا موضوع آلودگی سرب و روی از همان روزها به یکی از دغدغه های اصلی مدیران تبدیل شده و به عنوان بزرگترین تهدید زیست محیطی استان زنجان مطرح شود.

به دنبال ایجاد دغدغه و نگرانی عمومی مردم زنجان در خصوص تبعات و مضرات پسماندهای شهرک روی از حدود ۷ سال گذشته موضوع ساماندهی و جابجایی این ۱۰ میلیون تن فیلتر کیک مطرح شده و در دستور کار مسئولان قرار گرفته است.

پای موضوع پسماندهای روی سال های گذشته به مجلس شورای اسلامی نیز رسیده و نمایندگان زنجان در چند نوبت آن را در خانه ملت مطرح کرده‌اند.

زنجان در محاصره 10 میلیون تن پسماند روی / انتقال پسماندها 7 سال طول می کشد

محل فعلی پسماندهای شهرک روی مشکل زیست محیطی دارد

علی اسدی معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان زنجان با اشاره به آلودگی خاک های اطراف پسماندهای شهرک صنعتی روی، افزود: آب شرب شهر زنجان از چاه های قسمت شرق زنجان و سد تهم تامین می شود و ارتباطی با شهرک روی ندارد.

وی با بیان اینکه چک خانه شهرک روی از مراحل اولیه که شروع به فعالیت کرد مشکل داشت، تصریح کرد:  با اخطارها و پیگیری ها که به عمل آمد محل مناسبی را برای انتقال پسماندها ارزیابی کردند و ارزیابی به تایید سازمان محیط زیست رسیده و تملیک آن در حال انجام است.

اسدی با بیان اینکه در حال حاضر محل جدید پسماندها در حال انجام اقدامات فنی مهندسی بوده و مهندسان روی آن کار می کنند، گفت: بعد از ارائه طرح فنی مهندسی و زیر سازی پسماندهای شهرک روی  به آن منطقه انتقال داده می شود.

زنجان در محاصره 10 میلیون تن پسماند روی / انتقال پسماندها 7 سال طول می کشد

وی تصریح کرد: برنامه این است که پسماندها شهرک صنعتی برداشته شود و قسمتی از آن که عیار بالا دارد به عنوان ماده اولیه در داخل واحدهای صنعتی مصرف می شود و بعد از مصرف که عیار روی پایین آمد و دیگر قابل استفاده نبود به محل جدید که الان به صورت اصولی در حال طراحی است منتقل می شود.

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان زنجان گفت: محل فعلی پسماندهای شهرک روی مشکل زیست محیطی دارد که یکی انتقال ذرات توسط باد است که باد این ذرات را به زمین های اطراف منتقل می کند و دوم اینکه در مواقع بارندگی باران می تواند این ها را شسته و موجب آلودگی شود.

برج های بتنی برای مقابله با آلودگی در حال اجرا است

اسدی گفت: اجرای برج های بتنی از اقداماتی است که هم اکنون در حال اجراست، این برج ها باعث می شود آبهایی که از بالا دست می آید در این حوضچه های بتنی جمع آوری شود تا در خط تولید واحدهای روی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه اواخر سال قبل ارزیابی زیست محیطی  محل جدید مورد تایید محیط زیست قرار گرفت، تاکید کرد: ارزیابی مشروط بر این شد که برای مدیریت اصولی پسماند طرح فنی مهندسی بدهند.

آب های زیر زمینی آلوده نشده است

اسدی در خصوص آلودگی آب و خاک این منطقه با بیان اینکه هیچ مشکل و آلودگی در زمینه  آب های زیر زمینی وجود ندارد  ادامه داد:  خاک های اطراف آلوده است و میزان آلودگی به فاصله بستگی دارد که هر چه دورتر می شود آلودگی کمتر است.

زنجان در محاصره 10 میلیون تن پسماند روی / انتقال پسماندها 7 سال طول می کشد

برای مقابله با انتشار آلودگی پسماندها با کاور پوشیده خواهد شد

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان زنجان گفت: بعد از آماده سازی محل جدید محل قبلی بسته خواهد و روی پسماندها با کاور پوشیده خواهد شد تا از طریق باد و بحث بارندگی آلودگی منتشر نشود و تنها از یک طرف روی پسماندها باز می شود تا برداشت صورت گیرد.

اسدی تاکید کرد: با توجه به حجم پسماندها، ظرفیت جاده ها، تعداد ماشین ها و حجم ترددها حدود ۵ الی ۷ سال انتقال این پسماندها طول خواهد کشید.

وی با بیان اینکه روزانه تقریبا ۲ الی ۳ هزار تن پسماند تولید می شود، گفت: مجموع پسماندها ۱۰ میلیون تن است.

 

رضایت اهالی روستای مرصع برای انتقال پسماندها باید کسب شود

احمدی مدیر عامل شهرک های صنعتی افزود:  زمینی که قرار بود پسماندها در آنجا تخلیه شود هنوز به صورت کامل تحت تملک قرار نگرفته است.

احمدی تصریح کرد: محل جدید انتقال پسماندهای شهرک روی از زمین های روستای مرصع است که بیشتر از  ۵۰ هکتار است.

مدیر عامل شهرک های صنعتی  گفت: امیدوارم تکلیف پسماندها و بحث حمل و خارج کردن از فضای حریم شهری زودتر مشخص شود تا خدای نکرده مشکلی برای همشهریان به وجود نیاید.

احمدی گفت: رضایت اهالی روستا باید کسب شود و تا جایی که اطلاع دارم رضایت اهالی روستای مرصع کسب نشده است.

این در حالی است که جمشید انصاری استاندار اسبق در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ماه سال ۹۳ در کارگروه اقتصادی استان زنجان با اشاره به صحبت‌های مطرح شده در مورد خرید زمین توسط مسئولان شهرک روی برای انتقال پسماندها گفته بود: «همه باید بدانند که این مسئله غیر ممکن است، شرط مدیریت قبلی استان هم در احداث شهرک ورود تکنولوژی و احداث کارخانه‌ای که پسماندهای روی را بازیافت و به خاک بدون آلودگی ارزشمند تبدیل کند، بوده است.”

زنجان در محاصره 10 میلیون تن پسماند روی / انتقال پسماندها 7 سال طول می کشد

 محل جدید از نظر علمی ضریب نفوذی ندارد و آلودگی ایجاد نمی کند

علی وقفچی نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی افزود: محل جدید بری انتقال پسماندها مشخص شده و یک سری بحث های جزئی مانده است که امیدوارم زودتر بر طرف شود و عملیات حمل و جابجایی آغاز شود.

وی با بیان اینکه در موضوع محل انتقال پسماندها اختلاف نظر بود، تصریح کرد: خوشبختانه محلی که  در روستای مرصع برای انتقال پسماندها در نظر گرفته شده  مورد تایید قرار گرفته و مراحل کاری تمام شده است و امیدواریم با حساسیتی که محیط زیست ایجاد کرده و مسئولین استانی توجه می کنند هرچه زودتر انتقال پسماندها شروع شود.

وی در خصوص کسب رضایت اهالی روستای مرصع، گفت: محل جدید در خود روستا نیست و در فاصله زیادی از روستا قرار گرفته است.

وقفچی ادامه داد: جالب اینجاست که محل جدید از نظر علمی ضریب نفوذی ندارد و آلودگی ایجاد نمی کند.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در محل فعلی که در شهر زنجان است مسائل زیست محیطی رعایت نشده و هیچ عملیات اجرایی در ارتباط با اصلاح موضوع انجام ندادند، تصریح کرد: در محل جدید درصد روی فوق العاده پایین تر خواهد بود که از حدود  ۹ درصد به  یک درصد خواهد رسید و در عین حال قطعا بحث عملیات و حفاظت ایمنی روی آن انجام می شود.

 زنجان در محاصره 10 میلیون تن پسماند روی / انتقال پسماندها 7 سال طول می کشد

 

امید است با توجه و همت مسئولین به زودی کار انتقال پسماندها با رعایت اصول فنی و زیست محیطی به محل جدید انجام شود تا دغدغه چندین ساله مردم زنجان را رفع کند.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close