زنجان در وضعیت هشدار کرونایی / مجلس ترحیمی با ۵۰ مورد ابتلا به کرونا / بیمارستان ولیعصر پر شد!

روزانه به طور متوسط ۱۵۰ تا۲۰۰ آزمایش کرونا در استان مثبت می شود!

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما  مرکز زنجان ، براساس اعلام دبیرخانه ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل ویروس کرونای دانشگاه علوم پزشکی زنجان در استان زنجان هم اکنون بیش از۵۹۰ نفرهم  به علت ابتلا به ویروس کرونا درمراکز درمانی بستری هستند .

در۲۴ ساعت گذشته با جان باختن ۲ نفردیگر آمار جان باختگان  کرونایی استان به ۱۸۲ نفر رسید.

ازآغاز شیوع کرونا تاکنون ۵ هزار و ۳۶۵ نفر به علت ابتلا ویا مشکوک بودن به این ویروس درمراکز درمانی استان نمونه برداری وبستری شده اند.

از مجموع بیماران مبتلا به این ویروس هم تا به امروز هزارو۳۴۰ نفر با بهبودی کامل از بیمارستان ترخیص شده اند.

تعداد بستری  شده های بیمارستانی هر روز افزایش می یابد.

 روزانه به طور متوسط ۱۵۰ تا۲۰۰ آزمایش کرونا در استان مثبت می شود که ۴۰ تا۵۰ نفر به دلیل شرایط حاد دربیمارستانها بستری می شوند .

مجلس ترحیمی با ۵۰ مورد ابتلا به کرونا

رضا عسگری عصر امروز در جلسه فوق‌العاده کرونا ویروس که با حضور احزاب، خیریه‌ها، سمن‌ها و معتمدان در زنجان برگزار شد، اظهار کرد: با وجود افزایش امکانات بیمارستانی در زنجان در طرح تحول نظام سلامت و فعالیت ۹۰ تخت آی سی یو همچنان کمبود امکانات برای پذیرش بیماران کرونایی وجود دارد.

فرماندار شهرستان زنجان با بیان اینکه با تلاش استان پنج آزمایشگاه برای تست افراد مشکوک به کرونا در زنجان فعال شده است، گفت: فعالیت زنجان در امر پیشگیری در کشور به عنوان یک پایلوت مطلوب بوده است.

وی با اشاره به اینکه براساس ارزیابی‌ها ۸۰ درصد مبتلایان به کرونا این ویروس را از یکی از اعضای خانواده خود دریافت کرده‌اند، اضافه کرد: حضور در مراسم و مجالس عروسی، عزاداری و مهمانی نیز دیگر عامل موثر در شیوع ویروس کرونا است.

عسگری با اشاره به نمونه‌هایی از شیوع فراگیر کرونا در اثر برگزاری مجالس بیان کرد: در یک مراسم عزاداری در یک روستای زنجان ۵۰ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

فرماندار شهرستان زنجان با اشاره به نقش افراد و گروه‌های مختلف در کنترل بیماری کرونا تاکید کرد: از اصناف درخواست می‌شود از پذیرش افراد. بدون ماسک خودداری کنند.

وی با اشاره به اینکه بازگشت به شرایط گذشته موجب بازگشت محدودیت‌ها خواهد شد، تصریح کرد: این موضوع می‌تواند خسارت زیادی برای اصناف را به دنبال داشته باشد.

عسگری با اشاره به اینکه مردم باید شرایط زندگی خود را با کرونا تطبیق دهند، تاکید کرد: می‌توان مراسم عزاداری و عروسی‌ها را نیز در بستر مجازی برگزار کرد.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان زنجان نیز در این جلسه اظهار کرد: شیوع و بروز بیماری کرونا در زنجان افزایش داشته است.

محمود حریری با اشاره به غیرقابل پیش‌بینی بودن رفتار ویروس کرونا بیان کرد: با وجود پیش‌بینی فروکش این بیماری در تابستان این اتفاق روی نداد و با آغاز پاییز امکان ارائه خدمات را مشکل خواهد کرد.

وی با بیان اینکه از ۲۲ خرداد ماه سال‌جاری موج جدیدی بیماری کووید ۱۹ در زنجان آغاز شده است، بیان کرد: ادامه روند موجود ارائه خدمات را با مشکل مواجه خواهد کرد.

۱۵۰۰ تومان بدهید، کرونا نگیرید!/ چرا ماسک نمی‎زنید؟

هر روز آمار جدیدی از مبتلایان در مراسمات عروسی و عزا منتشر می‌شود، موضوعی که علاوه بر خود شخص موجب ابتلای اطرافیان نیز می‌شود، با این حال رفته رفته سطح توجه به پروتکل‌های بهداشتی روز به روز کمتر می‌شود.

پنج ماه از ورود ویروس ناخوانده کرونا به کشور می‌گذرد، ویروسی که در همین مدت کم کشور را با چالش‌های بسیاری مواجه کرده است، در واقع می‌توان گفت، امروز مهمترین مسئله کشور همین ویروس کروناست که هنوز راه‌حلی برای کنترل آن پیدا نشده است.

پس از مدتی قرنطینه خانگی و تعطیلی مراکز مختلف، فعالیت ادارات و دستگاه‌های اجرایی و کسب و کارها  آغاز شده است، اما برخلاف گذشته مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند.

هرچند که به توصیه کارشناسان بهداشت و درمان؛ مهم‌ترین و ساده ترین راه پیشگیری از انتقال ویروس کرونا، استفاده از ماسک است، اما مردم چندان کرونا را جدی نمی‌گیرند و پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند که همین امر موجب شدت گرفتن این ویروس در کشور شده است.

این درحالی است که کرونا بار دیگر در کشور اوج گرفته است و آمار تلفات آن بالا رفته است، کرونا جدی است اما مردم آن را جدی‌ نمی‌گیرند و همین بی‌ملاحظگی موجب شده است که مسؤولان تصمیم به اجباری کردن استفاده از ماسک کنند.

مسؤولان می‌گویند، استفاده از ماسک، شست‌ وشوی مرتب یا ضد عفونی کردن دست‌ها در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا تاثیرگذار است اما برخی از شهروندان بنا به دلایل مختلف هشدارها را جدی نگرفته و همچون دوران قبل از کرونا آزادانه رفتار می‌کنند.

رفت و آمد مردم در اجتماعات این روزها عادی شده و بدتر از آن اینکه بسیاری از شهروندان بنا به دلایلی که فقط برای خودشان توجیه‌پذیر است از ماسک و لوازم بهداشتی از جمله دستکش و مواد ضدعفونی کننده استفاده نمی‌کنند.

آمار افراد مبتلا به کرونا و فوتی‌ها در چند روز اخیر در کشور رکورد زده و در استان زنجان نیز آمار به بالاترین میزان خود در ۵ ماهه گذشته رسیده است.

هر روز آمار جدیدی از مبتلایان در مراسمات عروسی و عزا منتشر می‌شود، موضوعی که علاوه بر خود شخص موجب ابتلای اطرافیان نیز می‌شود با این حال رفته رفته سطح توجه به پروتکل‌های بهداشتی روز به روز کمتر می‌شود.

مسؤولان بهداشتی می‌گویند، کرونا به این زودی‌ از بین رفتنی نیست و مردم باید با رعایت نکات بهداشتی زندگی مسالمت‌آمیز با آن را جدی بگیرند و حالا که کرونا ماندگار شده و قصد رفتن هم ندارد باید زندگی با کرونا را یاد بگیریم.

کاهش تقاضای خرید ماسک در زنجان

مسؤول فروش یک داروخانه در زنجان گفت: میزان فروش و استفاده از ماسک در داروخانه بسیار کاهش یافته است و برخلاف روزهای نخست تقاضای چندانی برای آن وجود ندارد.

وی اظهار کرد: این موضوع دو دلیل بیشتر نمی‌تواند داشته باشد یا اینکه مردم کرونا را جدی نمی‌گیرند؛ یا در روزهای نخست به قدری ماسک خریداری کرده‌اند که هنوز هم نیازی به آن پیدا نکرده‌اند.

دلایلی که شهروندان برای عدم استفاده از ماسک دارند، گاها عجیب و توجیه ناپذیر است و صرفا به خاطر راحتی است.

یکی از شهروندان در زنجان علت عدم استفاده از ماسک را رعایت فاصله اجتماعی عنوان کرد و گفت: وقتی فاصله اجتماعی را رعایت می‌کنم، دلیلی بر استفاده از ماسک نمی‌بینم.

رئیس سازمان صمت زنجان نیز با اشاره به افزایش تولید مواد ضدعفونی کننده و ماسک در استان زنجان گفت: شرکت‌های ویژه این کار در استان مسؤول این کار هستند و خوشبختانه با تامین مواد اولیه بدون تعطیلی به کار خود را ادامه می‌دهند.

ناصر فغفوری با اشاره به اینکه در روزهای نخست شیوع کرونا میزان استفاده از ماسک بسیار بالا بود، اضافه کرد: به نظر می‌رسد، تب استفاده از این اقلام کاهش یافته و مردم تقاضای زیادی برای خرید آن ندارند.

وقتی ماسک فرم بینی را به هم می‌ریزد!

این شهروند که به گفته خود هیچ یک از اطرافیانش گرفتار این ویروس نشده‌اند، گفت: به عقیده من رعایت نکات بهداشتی روزمره که قبل از کرونا هم مرسوم بود؛ کافی است و نیازی به این میزان سخت گیری نیست.

یکی دیگر از شهروندان نیز گفت: دیگر از استفاده ماسک و دستکش خسته شده‌ام و در این گرمای تابستان طاقت استفاده از این لوازم را ندارم.

وی مشکل پوستی را بهانه‌ای برای عدم استفاده از دستکش عنوان کرد و افزود: من نمی‌توانم به مدت طولانی از دستکش استفاده کنم، چرا که دستانم دچار خارش می‌شود.

یکی دیگر از شهروندان نیز در اظهار نظری عجیب عمل بینی خود را بهانه‌ای برای عدم استفاده از ماسک عنوان کرد و گفت: به علت عمل بینی به مدت طولانی قادر به استفاده از ماسک نیستم، چرا که علاوه بر تنگی نفس، فرم بینی نیز به هم می‌ریزد.

وی در حین گفت‌وگو یک ماسک از کیف خود خارج کرده و گفت: از بس ماسک زده‌ام، خفه شده‌ام، مواد ضدعفونی و دستکش هم دارم اما استفاده نمی‌کنم.

استفاده از ماسک هزینه اضافی است

وی با اشاره به اینکه استفاده از ماسک برای کسانی است که سایر پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، افزود: من به اندازه کافی پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنم، پس دلیلی بر استفاده از ماسک نمی‌بینم.

یکی از شهروندان نیز که با چادر صورت خود را پوشانده است گفت: وقتی از ماسک استفاده می‌کنم، احساس خفگی می‌کنم و به نظرم استفاده از چادر به عنوان پوشش کافی است، هرچند که معتقدم هیچ ترسی از کرونا ندارم و معتقدم اگر بنا بر مرگ باشد، حتی اگر کرونا هم نباشد خواهم مرد.

برخی دیگر از شهروندان نیز استفاده از ماسک را هزینه اضافی تلقی کرده و معتقدند: استفاده مداوم از ماسک و ضدعفونی کننده‌ها جز سود بسیار برای فروشندگان آن هیچ عایدی در مقاومت در برابر کرونا ندارد.

یکی از شهروندان که یکی از اقوام خود را در اثر ابتلا به کرونا از دست داده است گفت: شخصی که در اثر کرونا فوت شد، همه پروتکل‎های بهداشتی را رعایت می‌کرد اما جان خود را از دست داد، پس نتیجه می‌گیریم که استفاده از ماسک و دستکش تاثیری در عدم ابتلا ندارد، پس من هم استفاده نمی‌کنم.

وی تصریح کرد: اگر ماسک تاثیر داشت این همه آدم که ماسک هم می‌زدند، کرونا نمی‌گرفتند و من نیز معتقدم استفاده از ماسک هیچ تاثیری در ایمن شدن از کرونا ندارد.

با وجود این اظهارنظرها همه شهروندانی که از ماسک و دستکش استفاده نمی‌کنند؛ در مقابل این سوال که حاضرید با دادن تنها یک هزار و ۵۰۰ تومان کرونا نگیرید، اعلام کردند که راضی به استفاده از ماسک هستند تا در برابر کرونا ایمن شوند، قیمتی که برای خرید یک ماسک باید صرف شود.

شهروندانی که این روزها بنا به دلایل مختلف از ماسک استفاده می‌کنند؛ اعلام کردند در صورت اجباری شدن ماسک حتما از آن استفاده خواهند کرد.

استفاده از ماسک اجباری شد

 معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان با اشاره به عدم رعایت شهروندان در استفاده از ماسک گفت: طبق مصوبه ستاد پیشگیری از کرونا، استفاده از ماسک برای تمامی کارکنان ارگان‌ها و دستگاه‌های اجرایی و حتی مراجعان به ادارات استان اجباری و طی جلسه‌ای با روابط عمومی‌ها تکالیف لازم در این خصوص اعلام شد.

خدابخش مردادی نافچی درباره وضعیت تامین ماسک مورد نیاز شهروندان نیز گفت: بر اساس اعلام کمیته پیشتیانی ستاد کرونا در استان و آخرین رصدها ماسک، به میزان کافی تولید و در داروخانه‌ها نیز توزیع شده است.

وی همچنین در ارتباط با مراسمات تجمعی از جمله عروسی و عزا نیز گفت: ضرورتی نیست خانواده‌های متوفیان با همه اعضا و بستگان به تعداد زیاد در آرامستان‌ها حضور داشته باشند، چرا که وجود یک فرد مبتلا می‌تواند شمار زیادی را گرفتار کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان نیز درباره آخرین مبتلایان به ویروس کرونا گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته ۴۰ نفر به آمار مبتلایان به کرونا در استان زنجان افزوده شده و در مجموع تاکنون تست کرونای یک‌هزار و ۶۴۴ نفر بر اساس یافته‌های آزمایشگاهی مثبت اعلام شده است.

مهمانی با ۴۸ مبتلای کرونا در زنجان/ تصمیم‌گیری برای اعمال محدودیت در زنجان

فرماندار شهرستان زنجان با اشاره به ابتلای ۳۵ نفر در مراسم عروسی در زنجان گفت: همچنین ۱۳ نفر در یک مهمانی ۲۵ نفره خانوادگی به این بیماری مبتلا شدند.

رضا عسگری امروز در گفت‌و‌گو با فارس اظهار کرد: جلسه ستاد کرونا در استان زنجان فردا برگزار و در مورد اعمال محدودیت در استان و شهرستان تصمیم‌گیری می‌شود.

فرماندار شهرستان زنجان با اشاره به اینکه الزام کارکنان برای مصرف ماسک در روزهای اخیر ابلاغ شده است، بیان کرد: از این پس مراجعان نیز باید برای حضور در ادارات باید از ماسک استفاده کنند.

وی با اشاره به رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مراکز عمومی از جمله مزارها عنوان کرد: در این مراکز موارد رعایت می‌شود و گزارشی از تخلف و عدم فاصله‌گذاری اجتماعی گزارش نشده است.

عسگری با بیان اینکه تاکید شده است مردم از برگزاری مراسم عروسی و عزاداری در زنجان خودداری کنند، افزود: تذکرات به مردمی که تصمیم به برگزاری مراسم دارند داده می‌شود و در صورت عدم رعایت علیه این افراد اعلام جرم خواهد شد.

فرماندار شهرستان زنجان با بیان اینکه مراسم عروسی و مجالس عزاداری مهم‌ترین عامل شیوع ویروس کرونا است، گفت: مردم از برگزاری مراسم خودداری کنند و مدعوین نیز از حضور در این مراسم پرهیز کنند.

وی با اشاره به ابتلای ۳۵ نفر در یک مراسم عروسی در زنجان عنوان کرد: از این تعداد ۶ نفر بستری شده و ۲۹ نفر در قرنطینه حضور دارند.

عسگری همچنین از ابتلای ۱۳ نفر در یک مهمانی ۲۵ نفره خانوادگی به کووید ۱۹ خبر داد و گفت: این مراسم که در یکی از رستوران‌های زنجان برگزار شده بود موجب پلمب موقت آن نیز شد.

پذیرش بیماران کرونایی در بیمارستان بهمن آغاز شده است

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: با توجه به پر شدن تخت‌های بیمارستان ولیعصر (عج) زنجان، پذیرش بیماران کرونایی در سایر بیمارستان‌ها از جمله بهمن آغاز شده است.

جواد تاج‌کی ظهر چهارشنبه در نشست خبری که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، در خصوص واکسن آنفلوانزا و اینکه این واکسن در داخل کشور تولید نمی‌شود، افزود: واردات واکسن آنفلوانزا هر ساله انجام شده و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر اساس نیاز جامعه اقدام به وارد کردن آن می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه شرایط امسال ایجاب می‌کند که واکسن آنفلوانزای بیشتری وارد کشور شود، تصریح کرد: مسئولان وزارت بهداشت در این رابطه اعلام کرده‌اند که در حدود ۱۰ درصد افزایش واردات را در زمینه واکسن آنفلوانزا خواهیم داشت.

تاج کی با یادآوری اینکه امروز به واسطه شیوع ویروس کرونا در شرایط حادی قرار داریم و روند کنونی مبتلایان به این ویروس، روند افزایش را نشان می‌دهد، ادامه داد: روند تولید اقلام حفاظتی در استان مطلوب بوده، به گونه‌ای که امروز با وجود شیوع بیش از پیش ویروس کرونا، در خصوص اقلامی چون ماسک با مشکل حادی مواجه نیستیم.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان با یادآوری اینکه توزیع ماسک به صورت هفتگی و توسط شرکت تعاونی در سطح داروخانه‌های استان توزیع می‌شود، اظهار کرد: در مورد سایر اقلام حفاظتی از جمله دستکش نیز با کمبود مواجه نبوده و افراد با توجه به نیاز خود می‌توانند دستکش مورد نیازشان را تامین کنند.

تاج‌کی با تاکید بر اینکه کماکان توصیه ما برای غلبه بر کرونا، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی است، بیان کرد: از شهروندان درخواست داریم حتی‌الامکان از حضور در تجمعات خودداری کرده و یا حتماً از ماسک استفاده کنند. همچنین استفاده از مواد ضدعفونی کننده تا حدود زیادی می‌تواند از شیوع ویروس کرونا جلوگیری کند.

وی با یادآوری اینکه در شرایط امروز جامعه ما از رسانه‌ها همانند روزهای آغازین شیوع ویروس کرونا انتظار همکاری داریم، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بیماری کرونا درمان قطعی ندارد، به همین خاطر تنها راهکار عملی در شرایط کنونی، اعمال راهکارهای پیشگیرانه است که در این راستا نیز همکاری بین بخشی می‌تواند تاثیرگذار باشد.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن