زنجان| نگاهی به عملکرد ۱۷ ماهه استاندار زنجان؛ از افزایش بیکاری تا مشت آهنین در برابر منتقدین

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=2297

از زمان سکانداری اسدالله درویش امیری به عنوان استاندار زنجان بیش از ۱۷ ماه می‌گذرد اما نگاه کوتاه به کارنامه مرد شماره یک دولت در زنجان نشان می‌دهد که عملکرد درخشانی در کارنامه این مرد مازنی دیده نمی‌شود.

۱۷ ماه و ۲۰ روز از آمدن اسدالله درویش امیری به استان زنجان می‌گذرد نگاهی گذرا به عملکرد استاندار زنجان نشان می‌دهد که وی نه تنها در حوزه‌های مهم از جمله حل معضل بیکاری، جذب سرمایه گذار، انتصاب مدیران موفق، حل مشکلات واحدهای تولیدی، حوزه مسکن، برگزاری انتخابات و سیاست راهبردی در استان موفق عمل نکرده بلکه در برابر کوچکترین انتقادات رسانه‌ها با مشت آهنین برخورد می‌کند.

امروزه تمام خانواده‌های ایرانی با بیکاری جوانان آشنا بوده و آن را با گوشت و استخوان خود لمس کرده‌اند، شاید ملموس‌ترین بخش کارنامه استاندار زنجان مربوط به بیکاری باشد که نشان می‌دهد وی در این بخش موفق نبوده است.

افزایش بیکاری

آمارها نشان می‌دهد بیکاری در استان زنجان در یک سال گذشته رو به افزایش بوده است، مقایسه آمارهای فصلی نشان می‌دهد نرخ بیکاری در پاییز سال گذشته ۱۱٫۹ درصد بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۰٫۳ درصد کاهش داشته است.

اما تنها سه ماه پس از سکانداری درویش امیری به عنوان استاندار زنجان آمار بیکاری در استان زنجان اوج گرفت و در زمستان ۹۵ به ۱۰٫۴ درصد رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱٫۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

اما این پایان کار نبود، در بهار امسال نیز روند افزایشی نرخ بیکاری ادامه یافت و به ۱۱٫۱ درصد رسید که نسبت به بهار سال ۹۵ نزدیک به ۲٫۷ درصد جهش را نشان می‌دهد.

در حالی که بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری کشور نشان می‌دهد این نرخ نسبت به فصل تابستان سال قبل یک درصد کاهش داشته اما این تغییرات در استان زنجان برعکس بوده و روند بیکاری با ۹٫۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱٫۵ درصد رشد را نشان می‌دهد.

انتصابات ناموفق

استاندار زنجان در بخش انتصابات نیز زیاد موفق نبوده است و تنها سه ماه پس از معارفه نیمی از فرمانداران استان زنجان را تغییر داد و تاکنون به جز فرمانداران طارم و ایجرود همه فرمانداران استان زنجان از جمله ماهنشان، ابهر، خرمدره، سلطانیه، خدابنده و زنجان تغییر داده است.

اما فرمانداری زنجان در این مدت دو فرماندار و یک سر‍پرست به خود دید ۱۳ ماه فرمانداری رسول بیات، مدت کوتاهی سرپرستی بهروز مهدوی و هم اکنون نیز نزدیک یک ماه از فرمانداری رضا عسگری می‌گذرد، ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که درویش‌امیری در نخستین نشست خبری خود با خبرنگاران عنوان کرده بود که با اتوبوس به زنجان نیامده و دست به تغییرات مدیریتی نخواهد زد.

این تغییرات که به نظر می‌رسد بیشتر جنبه سیاسی داشته و سهم خواهی‌ گروه‌های سیاسی در آن چشمگیر بوده سبب عدم ثبات مدیریت در استان شده و دود آن فقط به چشم مردم زنجان می‌رود چرا که این اقدامات زنجان را به شهری سیاست زده تبدیل و موجبات عدم پیشرفت زنجان را فراهم کرده است و در این میان استاندار خوش قلب زنجان نیز به تمام سهم‌خواهی‌ها نه نگفته است.

البته تغییرات مدیریتی محدود به فرمانداران نشده و تغییر مدیران کل دستگاه‌ها، معاونین و مدیران کل استانداری، رؤسای برخی دانشگاه‌ها و برخی دیگر از مدیران نشان می‌دهد که ثباتی در مدیریت استان نمی‌توان مشاهده کرد و حتی مدیرکل ورزش و جوانان استان زنجان در این مدت دو بار تغییر یافته است که در این میان برخی سهم‌خواهی‌ها بیشتر از هرچیز خود را نشان می‌دهد.

استاندار زنجان در نشست خبری با رسانه‌ها دلیل برخی از جابه‌جایی‌ها را احساس وجود ناپاک دستی عنوان کرد و گفت که دلیلی ندارد به کسی که پاک دست نیست مسند دولتی داده شود. سوالی که مطرح می‌شد اینکه چرا این مدیران ناپاک دست جابجا شدند؟ چرا عزل نشدند؟ چرا به مراجع قضایی معرفی نشدند؟ و آیا جابجایی مدیران ناپاک دست مسامحه کاری با متخلف نیست؟

اما قبل از اینکه کار به پاسخگویی به این سئوالات برسد آقای استاندار با انتشار یادداشتی از موضع خود عقب نشینی و عنوان کرد که از سخنان وی «برداشت ناصواب» شده است.

انتصابات در استان زنجان به اندازه‌ای دچار حاشیه شده است که حتی صدای همفکران آقای درویش امیری را هم درآورده است؛ استاندار زنجان در جلسه مطالبات دانشجویی پرسمان پیشرفت در دانشگاه زنجان اذعان کرد که انتصابات از مسیر صحیح خود منحرف شده و متولیان مختلفی پیدا کرده است و افراد و گروه‌های مختلفی در این حوزه وارد می‌شوند که این امر، مسیر انتصابات را سخت و پیچیده می‌کند.

حال می‌توان به راحتی دلیل طولانی شدن انتخاب مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان را بیشتر درک کرد؛ حدود ۱٫۵ ماه از رفتن ناصر مقدم از ساختمان میدان استقلال می‌گذرد اما تاکنون وابستگی‌ها و سهم‌خواهی افراد و گروه‌ها اجازه انتصاب مدیرکل جدید را نداده است.

چمدان‌های پر از خالی

سفر و ارتباط با کشورهای خارجی یکی از سیاست‌هایی بود که از زمان جمشید انصاری دنبال می‌شد اما سوالی که ذهن نخبگان جامعه را با خود درگیر کرده این است که این سفرها و ارتباطات چه عایدی برای استان داشته است؟

استاندار زنجان از ۱۸ تا ۲۱ مهرماه امسال در راس یک هیئت تجاری اقتصادی ایران به روسیه سفر کرد، این سفر در ادامه سفر استاندار چلیابینسک به زنجان انجام شد.

جلسه با استاندار و مقامات عالی استان چلیابینسک روسیه، دیدار با سفیر جمهوری اسلامی ایران در این کشور، دیدار با بوریس دبرووسکی استاندار چلیابینسک روسیه و نیز بازدید از بزرگ‌ترین مرکز آی‌تی و پارک علم و فناوری چلیابینسک، برنامه‌های سفر استاندار زنجان، نماینده مردم ماه‌نشان در مجلس شورای اسلامی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری و هیئت تجاری اقتصادی ایران در این سفر اعلام شد.

البته استاندار زنجان پس از سفر به روسیه و در جمع کارکنان صنعت و معدن استان زنجان از برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های استان زنجان در حوزه صنعت و معدن در روسیه را اعلام کرد ولی تاکنون خبری در این باره منتشر نشده است.

پس از این سفر بود که گفته می‌شد استاندار زنجان با چمدان‌های پر از روسیه برگشته است اما تاکنون توضیحی درباره دستاوردهای این سفر ارائه نشده و به نظر می‌رسد این چمدان‌ها پر از خالی بوده است.

استاندار زنجان که در جلسات مختلف بر حفظ بیت‌المال تاکید داشته تاکنون اعلام نکرده است که آیا مردم از سفر چهار روزه وی و هیئت همراه با پول بیت‌المال به روسیه که نتایج و دستاوردهای آن نیز تاکنون اعلام نشده است راضی بوده‌اند یا خیر.

در مقطعی که روسیه با تحریم کشورهای غربی مواجه شد جای امید برای صادرات محصولات کشاورزی ایران و به تبع آن استان زنجان به روسیه بالا رفت اما نتیجه این همه مذاکره فقط صادرات رب گوچه فرنگی از استان زنجان در سال گذشته به این کشور بوده است.

مشکلات واحدهای تولیدی

با وجود برگزاری جلسات مختلف رفع موانع تولید اما مشکل واحدهای تولیدی نیز تاکنون حل نشده است. به عنوان نمونه مشکل روغن نباتی جهان نه تنها حل نشده بلکه تاکنون وضعیت این کارخانه نیز معلوم نیست و کارگران این کارخانه هر روز نگران فردای خود هستند و عده‌ای هم غزل خداحافظی را با جهان خوانده‌اند.

کارخانه روغن نباتی جهان روزی با ۶۰۰ کارگر چرخه تولید را به گردش درمی‌آورد اما با تعطیلی و تعدیلهای مکرر به کمتر از ۱۵۰ کارگر رسیده و اکنون هم از سرنوشت این کارخانه خبری نیست.

کارخانه فولاد سهند زنجان که توسط سرمایه‌گذاری چینی راه‌اندازی شده بود درکمتر از دو ماه از افتتاح رسمی توسط جهانگیری تعطیل و ۶۰۰ کارگر خانه نشین شد و هم اکنون نیز وضعیت این کارخانه در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

براساس جدیدترین آمار وزارت صنعت با همکاری سیستم بانکی در قالب طرح تأمین مالی بنگاههای تولیدی کوچک، متوسط و طرح‌های نیمه تمام با پیشرفت بالای ۶۰ درصد در راستای اقتصاد مقاومتی تا ۳۰ آبان‌ماه امسال فقط به ۲۵۲ واحد تولیدی استان زنجان تسهیلات رونق پرداخت شده است.

مطابق آمار از مجموع ۵۸۹ واحد تولیدی که برای دریافت تسهیلات رونق در استان زنجان ثبت نام کرده‌اند ۳۷۶ واحد به بانک معرفی شده‌ و در نهایت در قالب فرآیند رونق و انتقالی پرونده‌ها از سال ۹۵ حدود ۲۵۲ واحد تولیدی موفق به دریافت تسهیلات ۱۸۹۲ میلیارد ریال شده و حدود ۳۳۷ واحد تولیدی هنوز موفق به دریافت تسهیلات نشده‌اند.

بی‌مهری با مسکن

جشن اختتامیه مسکن‌های مهر زنجان در شرایطی در روزهای پایانی دولت یازدهم برگزار شد که هنوز هم با وجود استقرار دولت دوازدهم واحدهای نیمه‌کاره و بلاتکلیف چشم متقاضیان را نگران سرپناهی برای زندگی گذاشته است.

نزدیکی به پایان عمر دولت یازدهم این حول و ولع را در دل دولتمردان انداخت تا هر طور شده در یکی از استان‌های کشور خاتمه پروژه‌های مسکن مهر را اعلام کنند و از این رو استان زنجان که وضعیت مناسب‌تری در پروژه‌های مسکن مهر داشت شاید بهترین گزینه برای ماست‌مالی کردن این پروژه بود.

اما نکته مهم تکلیف نامعلوم چشم‌انتظارانی است که هنوز با گذشت بیش از ۶ سال زمین خود برای ساخت مسکن را تحویل نگرفته‌اند و نمی‌دانند سرنوشت آنها چه خواهد شد، بماند که افزون بر نیمی از هم‌قطارانشان در این مسیر از تعلل‌ها و بدقولی‌ها خسته شدند و پس از منحل شدن پروژه معروف به ۷۳ هکتاری انصراف خود را اعلام کردند.

یکی از پروژه‌های مسکن مهر زنجان در قالب خودمالکی، پروژه موسوم به ۷۳ هکتاری است که در زمان ثبت نام، یک هزار و ۸۰۰  نفر متقاضی دریافت زمین برای ساخت واحدهای مسکونی در این مجموعه بودند حال این متقاضیان نه ماندنشان برای ساخت خانه را به صرفه می‌دانند نه کناره‌گیری را.

احداث پروژه یک هزار و ۱۹۶ واحدی فرهنگیان زنجان نیز از طولانی شدن بهره‌برداری و تحویل واحدها به ستوه آمدند و برای چندمین بار مقابل استانداری تجمع کردند.

از زمان حضور درویش‌امیری در استان زنجان اصناف و گروه‌های مختلف تجمعاتی را در مقابل استانداری زنجان داشتند که باید دید استاندار زنجان تا چه اندازه مشکلات مردم را حل کرده است، یکی از تجمعاتی که در برهه‌های مختلف تکرار شده مربوط به متقاضیان مسکن فرهنگیان بوده است که تا به امروز مشکل بیش از ۱۰۰۰ متقاضی این پروژه حل نشده است.

به نظر می‌رسد آقای استاندار از اتمام این قوطی کبریت‌ها( به قول جناب آقای روحانی رئیس جمهور محترم) عاجز مانده‌اند.

عملکرد ناموفق در انتخابات

استاندار زنجان در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شورای اسلامی شهر نیز عملکرد قابل قبولی ارائه نکرد و حتی سبب چندین تجمع اعتراضی نامزدهای پنجمین دوره شورای اسلامی شهر زنجان برای بازشماری آرا شد.

تخلفات گسترده در این انتخابات پای وی و فرماندار زنجان را به محاکم قضایی کشاند که تاکنون حکم آن اعلام نشده است، اما حکم هر چه باشد رسول بیات قربانی شد تا سر و صداها بخوابد ولی شنیده‌ها حاکی از محکومیت استاندار زنجان و برخی مسئولان در محاکم قضایی دارد.

به گفته کارشناسان هر چند تخلفات گسترده در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و دوره پنجم شورای اسلامی شهر در زنجان در نتایج انتخابات تاثیر چندانی نداشت ولی رقیب روحانی در زنجان آرای بیشتری کسب کرد که یک نوع ناکامی برای دولت مستقر و استاندار زنجان محسوب می‌شود.

پای لنگ سرمایه‌گذاری

هر چند استاندار زنجان در جلسات مختلف تاکید دارد که استان زنجان جزو پنج استان برتر در جذب سرمایه گذار است اما کارشناسان می‌گویند پای سرمایه گذاری در زنجان می‌لنگد.

اوایل امسال بود که خبر سرمایه گذاری خودروی برقی در زنجان اعلام شد اما تنها ماه از اعلام این خبر رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان زنجان آب پاکی را روی دست همه ریخت و از انصراف این سرمایه گذار خبر داد.

اما یکی از اقدامات استاندار زنجان در حوزه سرمایه گذاری کلنگ‌زنی هتلی بود که تا به حال سرمایه‌گذاری برای آن پیدا نشده است، این هتل پنج ستاره قرار است در منطقه گردشگری گاوازنگ‌زنجان احداث شود.

شهرک برق و آی تی زنجان با اینکه در اوایل دولت یازدهم کلنگ زنی شده اما همچنان سوت و کور است، آخرین اظهارنظر استاندار زنجان در این زمینه مبین این موضوع است که هیچ اقدامی در شهرک آی تی انجام نشده است.

معضلات زیست محیطی

در حوزه زیست محیطی نیز یکی از مشکلات که از سالهای گذشته زنجان را با خود درگیر کرده هنوز بلاتکلیف مانده است، پسماندهای شهرک روی به معضلی بزرگ برای شهر تبدیل شده و متاسفانه مسئولان استانی تا به حال در این خصوص فقط شعار داده و جلسه برگزار کرده‌اند و در آخرین اظهار نظر قرار است این پسماندها را به محل دیگر منتقل کنند که کارشناسان معتقدند این اقدام می‌تواند به انتشار آلودگی بیشتر منجر شود.

پسماندهای شهرک روی از مرز پنج میلیون تن گذشته و هر روز بیشتر و بیشتر می‌شوند که آلودگی را تا مرکز شهر زنجان رسانده است، به گفته یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه زنجان خاک زنجان تا مرکز  شهر آلوده به فلزات سنگین است.

شهر سیاست زده

با حضور چند زنجانی‌ در دولت یازدهم و دوازدهم امید می‌رفت که زنجان شاهد یک مدیریت منسجم و قوی بوده و در این چند سال گام‌های بلندی برای پیشرفت و آبادانی بردارد اما حضور این افراد در بدنه دولت تدبیر و امید نه تنها سبب پیشرفت نشد و امید را برای زنجان به ارمغان نیاورد بلکه زنجان را بیش از پیش به شهر سیاست زده تبدیل کرد تا جایی که پس از تودیع جمشید انصاری، ابوالفضل شکوری نماینده اصلاح طلب و اسبق مردم زنجان و طارم در مجلس بیان می‌کند: «جمشید انصاری استاندار سابق زنجان بومی بود؛ اما در زمان استانداری خود موفق عمل نکرد و به جرات می‌توان گفت، ناموفق‌ترین استاندار بود.» عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با اشاره به عزل انصاری از استانداری بیان می‌کند: «درست است که جمشید انصاری به عنوان معاون رئیس جمهور انتخاب شد، اما رفتن وی از زنجان به دلخواه خودش نبود و در آستانه عزل از سمت خود برکنار شد.»

برخی از چهره‌های سیاسی استان معتقدند فارغ از عملکرد خوب یا بد جمشید انصاری به عنوان استاندار زنجان، کمتر شاهد تن دادن وی به سهم‌خواهی گروه‌ها، افراد و احزاب بودیم در حالی که با آمدن درویش امیری به استانداری زنجان راه برای این سهم‌خواهی‌ها هموار شد.

منبع : تسنیم

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close