زنگ بحران اقتصادی با تعطیلی واحدهای تولیدی؛ دولت با اختصاص وام‌های کم بهره می‌تواند تولیدکنندگان را حمایت کند

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=4547

تقریبا ۸۵۰ واحد تولیدی در استان زنجان وجود دارد که همواره در حدود ۱۵۰ واحد غیر فعال است دلایل زیادی مثل عدم کمبود مواد اولیه تا اختلاف شرکا موجب غیر فعال شدن واحدها می‌شود و هر سال تقریبا در حدود ۳۰ تا ۵۰ واحد فعال می‌شود اما از سمت دیگر همین تعداد واحد سالانه غیر فعال و از چرخه تولید خارج می‌شود.

از ۷۰۰ واحد باقی مانده تقریبا ۵۰۰ واحد کاملا فعالند و ۲۰۰ واحد با ظرفیت زیر ۵۰ درصد کار می‌کند شاید به صورت فصلی برخی از این واحدها تعطیل و نیمه فعال شوند.

ایرج احمدی، سرپرست شرکت شهرک‌های صنعتی استان زنجان گفت: اگر جو امید ایجاد شود سرمایه گذاری و تولید در واحدهای صنعتی افزایش می‌یابد در شهرک‌های صنعتی قرار دادها شاید خیلی کوچک به نظر رسند اما نسبت به سال های قبل تعداد بیش تری دارد.

امسال از بودجه ملی و اسناد خزانه در حدود ۱۳ تا ۱۴ میلیارد تومان به شهرکهای صنعتی استان زنجان اختصاص یافته است اگر چنانچه کل واحدهای صنعتی کوچک به طور کامل فعال باشند در حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر اشتغالزایی در شهرک‌های صنعتی ایجاد می‌شود اما در حال حاضر ۱۵ هزار  نفر در شهرکهای صنعتی مشغولند، شرکت‌های روی بیشترین سهم اشتغالزایی با ۷ هزار نفر را دارا هستند.

به گفته احمدی شرکت‌ها در شهرک‌های صنعتی ۱۲ مشکل اساسی دارند، مشکل اصلی امروز مربوط به نوسانات ارز است در سالهای قبل نیز نوسانات ارز اتفاق افتاد و دولت با اختصاص وام واحدها را بالانس کرد اما امسال همین مشکل تکرار شد.

وی بازار رسانی محصولات تولیدی مشکل عنوان کرد و می‌گوید: اکثر کالاها قابلیت رقابت در بازارهای جهانی را ندارند، جانشینی بانکها از دیگر مشکلات است، ۳۵ واحد توسط بانکها تملک شده‌اند با که این واحدها اصلا کاربردی برای بانکها ندارند اما نه واحدها را به فروش می‌گذارد و نه باز می‌گردانند.

بدهی به امور مالیاتی و بیمه تامین اجتماعی موجب غیر فعال شدن تعدادی از واحدها شده است، تعدادی از آن ها معوقات و جریمه دارند اما در حال حاضر طبق بخش نامه موجود جرایم بخشیده می‌شود، تعدادی از واحدها نیز با محیط زیست به مشکل خورده است.

بعضی از واحدها دارای تولیدات یارانه‌ای بودند که محصول تولیدی توسط دولت خریداری می‌شد، پس از توقف خرید توسط دولت این واحدهای تولیدی غیرفعال شدند از جمله تولید کنندگان کود شیمیایی.

طی دو سال قبل توسط سایت بهین یاب به واحدهایی که نیاز مالی داشتند وام پرداخت شد، در کل کشور سازمان صنعت معدن ایران رتبه چهارم را در پرداخت وام کسب کرد اما این وام با سود ۱۸ درصد بود و صرف خرید دستگاه‌ها و ماشین های مورد نیاز واحد صنعتی شد اما این سود ۱۸ درصد اصلا مناسب واحدهای تولیدی نبود زیرا این واحدها نیازمند وام های کم بهره با سود ۵ درصدی هستند، به گفته سرپرست شرکت شهرک‌های صنعتی استان زنجان، «دولت با اختصاص وام‌های کم بهره می‌تواند تولید کنندگان را حمایت کند».

بیشترین واحدهای صنعتی استان در حوزه سرب و روی فعال‌اند، در حدود ۱۰۰ میلیار تومان سالانه صادرات از طریق شرکتهای روی استان انجام گرفته و صادرات شهرک روی زنجان در کل ایران در بین شهرک های صنعتی بالاترین میزان است.

در صنایع کوچک در کل استان ۱۲۸ واحد صنعتی سابقه صادرات دارد و در حال حاضر ۷۵ صادر کننده در استان وجود دارد و بقیه واحدها نیز سابقه صادرات داشته‌اند و اگر واحدهایی که سابقه صادرات دارند دوباره به چرخه برگردند قطعا به نفع استان خواهد شد.

احمدی می‌گوید: شرکت شهرک‌های صنعتی زنجان در تملک و دارایی در کل کشور را رتبه اول را داراست، ۳ هزار هکتار زمین توسط شهرکهای صنعتی تملک شده است که ۱۵۰۰ هکتار صنعتی و آماده واگذاری است و تقریبا ۸۰۰ هکتار در حال استفاده است و ۷۰۰ هکتار ذخیره زمین صنعتی است.

در حال حاضر چندین شهرک صنعتی روستایی در حال تملک است تفاهم نامه شهرک صنعتی «دره‌لیگ» به مساحت ۲۸۲ هکتار با چین امضا شده اگر چینی‌ها کار را شروع نکنند این شهرک صنعتی به ترکها یا قسمت عظیمی از آن به واحدهای صنعتی بزرگ واگذار می‌شود در صورتی که واحدهایی آلایندگی داشته باشند این محل مکان مناسبی برای احداث است.

در هر دو شهرک سلطانیه و کهناب نیز در هفته دولت دو قرار داد فروش امضا شد، شهرک صنعتی سلطانیه در کیلومتر ۴۰ جاده ترانزیت زنجان-ابهر به مساحت ۱۰۴ هکتار، شهرک صنعتی تخصصی برق، الکترونیک و آی تی به مساحت ۱۰۰ هکتار در اراضی روستای کهناب زنجان و شهرک صنعتی زنجانرود در زمینی به مساحت ۷۰۰ هکتار که بزرگترین شهرک صنعتی استان است در اراضی روستای دره‌لیک بهمن ۹۳ کلنگ زنی شده‌اند.

منبع : تسنیم

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close