زیان انباشته در «بانک شهر» ۷ برابر شد/ شرکت زیان‌ده با صف خرید سنگین در بورس

 
به گزارش خبرنگار اقتصادی زنجان سحر؛ بانک شهر یکی از بانک‌های خصوصی وابسته شهرداری‌های کشور محسوب می‌شود که در چند سال اخیر (سال ۹۶ به بعد) روند زیان دهی در پیش گرفته به طوری که میزان زیان انباشته این بانک براساس صورت‌های مالی حسابررسی نشده منتهی به ۳۱ خرداد امسال به ۱۹ هزار و ۸۳۲ میلیارد تومان رسید ه است که ۱۲.۷ برابر میزان سرمایه ثبت شده آن (۱۵۵۷ میلیارد تومان) است.

بانک شهر که با نماد وشهر در فرابورس ایران درج شده حتی در این روزهای منفی هم با صف خرید ۷۷ میلیونی سهم مواجه است. این بانک که صورت‌های مالی‌اش نشان از زیاددهی بسیار دارد در یک سال گذشته قیمت هر سهمش بازدهی ۱۰۰۰درصدی داشته است. قیمت هر سهم بانک شهر در ۱۹ فرودین ماه سال گذشته ۸۵ تومان بوده امروز و با گذشته ۱۶ ماه افزایش ۱۲۶۵درصدی داشته است.

براساس این گزارش، این بانک در تاریخ ۴ و ۶ اردیبهشت ماه امسال آگهی دعوت به مجمع فوق العاده برای بررسی گزارش حسابرس و تصویب صورت‌های مالی ۹۶ و ۹۷ را منتشر می‌کند. این مجمع که برای سال ۹۶ با تاخیر بیش از دو سال و برای سال مالی ۹۷ هم با یک سال تاخیر و با مجوز مشروط بانک مرکزی در روز ۱۶ اردیبهشت ماه برگزار شد و صورت‌های مالی سال ۹۶ و ۹۷ را به تصویب رساند؛ البته بانک مرکزی با تعیین شروطی مجوز این برگزاری را صادر کرده بود. (شروط بانک مرکزی).

براساس آگهی منتشر شده، مقرر بود مجمع عمومی این بانک برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۸ در روز ۳۱ تیر ماه امسال برگزار شود که ظاهرا بانک مرکزی مجوز آن را صادر نکرد و همان روز برگزاری مجمع عمومی لغو شد.

در ادامه لیست سهامداران بانک شهر و میزان سهم هر کدام را مشاهده می‌کنید:

 

 

* زیان انباشته از سرمایه ثبت بانک بیشتر شد/ فعالیت بانک در سال‌های زیان بود

عملکرد بانک شهر از سال ۹۶ و بخصوص در سال‌های ۹۷ و ۹۸ نشان از ناکارآمدی مدیریت این بانک دارد که امروز زیان انباشته این بانک چندین برابر سرمایه ثبت شده آن است و مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت می‌شود.

براساس این ماده قانونی اگر بر اثر زیان‌های وارده حداقل نصف سرمایه شرکت از میان برود هیئت مدیره مکلف است بلافاصله مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام را برگزار کند تا موضوع انحلال یا بقاء شرکت مورد بررسی قرار گیرد و هرگاه مجمع مزبور رای به انحلال شرکت ندهد باید در همان‌جلسه و با رعایت مقررات ماده ۶ قانون تجارت، سرمایه شرکت را به مبلغ سرمایه موجود کاهش دهد.

 

۱۰ برابر شدن زیان دهی در یک سال

زیان عملکردی بانک شهر در سال ۹۵ براساس گزارش هیئت مدیره حدود ۳۶۸ میلیارد تومان بود که این رقم در سال ۹۶ به حدود ۳۹۶۸ میلیارد تومان افزایش یافت یعنی بیش از ۱۰ برابر رشد زیان دهی در یک سال رخ داده است؛ البته درآمدهای این بانک هم در سال ۱۳۹۶ مبلغ ۷۳۸۱ میلیارد تومان بود که این عدد برای سال ۹۵ بیش از ۷۶۹۶ میلیارد تومان ثبت شده و کاهش درآمد در سال ۹۶ را نشان می‌دهد.

زیان انباشته بانک در سال ۹۵ حدود ۱۶۲۳ میلیارد تومان بوده که این رقم براساس گزارش هیئت مدیره به مجمع سهامداران برای سال ۹۶ بالغ بر ۵۵۹۱ میلیارد شده که رشدی حدود ۳.۵ برابر داشته است.

گزارش هیئت مدیره به مجمع برای سال مالی منتهی ۱۳۹۶/۱۲/۲۹

 

صورت مالی تصویب شده سال منتهی به ۲۹ اسفند ماه سال ۹۶ در مجمع فوق العاده 

 

بانک شهر در سال ۹۷ هم روند زیان‌ده را شدت داده به طوری براساس گزارش هیئت مدیره برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۷ زیان عملکردی ۳۹۶۲ میلیارد تومان ثبت شده که این رقم نسبت به سال ۹۶ اندکی کاهش داشته است.

میزان زیان انباشته این بانک براساس صورت‌های مالی حسابررسی شده با توجه به زیان دهی سال ۹۷ باز هم رشد داشت و این رقم که در پایان سال ۹۶ بالغ ۵۵۹۱ میلیارد تومان بود به ۱۲ هزار و ۳۵۹ میلیارد تومان رسید که رشد ۲.۲ برابری نسبت به سال ماقبل خود داشته و زیان هر سهم بانک ۲۵۴۵ ریالی است.
 
 

گزارش هیئت مدیره به مجمع برای سال مالی منتهی ۱۳۹۷/۱۲/۲۹

صورت مالی تصویب شده منتهی به ۱۲ اسفند ماه ۹۷ در مجمع فوق العاده بانک شهر
 
 
 
زیان ۴۵۲۹ میلیارد تومانی در سال ۹۸
 
همان طور که در ابتدای گزارش اشاره شده در روز ۲۱ تیر ماه امسال آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی سالیانه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۱۲/۲۹  منتشر و قرار بود این مجمع در روز ۳۱ تیر ماه برگزار شود که بانک مرکزی مجوز برگزاری این مجمع را صادر نکرد
 
.و برگزاری آن لغو شد؛ و به آینده موکول شد مجمعی که در آن قرار است سهامداران گزارش هیئت‌مدیره و بازرس قانونی را شنیده و صورت‌های مالی سال منتهی ۲۹/۱۲/۹۸ را تصویب کنند..براساس اطلاعات و صورت‌های مالی حسابرسی نشده ۱۲ ماهه منتهی به ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ این بانک زیان عملکردی ۴۵۲۹ میلیارد تومانی در سال ۹۸ داشته و زیان انباشته این بانک به ۱۷ هزار و ۸۱۰ میلیارد تومان رسید و نسبت به سال ۹۷ رشد ۳۷ درصدی داشته است
 
.البته در گزارش حسابررسی نشده سال ۹۸ میزان زیان انباشته سال ۹۷ نیز حدود ۱۰۰۰ میلارد تومان افزایش داشته است؛ هر چند این گزارش باید مورد تایید حسابرس و سهامداران قرار گیرد و تصویب شد
 

 
 
 
 
* رشد ۵ درصدی زیان انباشته در سه ماه ۹۹

این بانک روند زیاددهی خود را ادامه داد به طوری که زیان انباشه بانک شهر در پایان خرداد ماه امسال بر اساس صورت‌های مالی حسابررسی نشده با رشد ۵درصدی نسبت به پایان سال ۹۸ به بیش از ۱۹ هزار و ۸۳۲ میلیارد تومان رسید. این رقم در عملکرد حسابرسی نشده بهار ۹۹ برای سال مالی منتهی به پایان اسفنده ماه سال گذشته بیش از ۱۸ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان ثبت شده است.

 

اطلاعات و صورت‌های مالی ۳ ماهه منتهی به ۱۳۹۹/۰۳/۳۱ (حسابرسی نشده)/ ارقام به میلیون ریال است.

 

انتهای پیام/ن


منبع : راه دانا

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن