زیتون، ثروتی که ارزان از دست می‌رود/ وحدتی برای کله پا کردن تولیدکننده زیتون زنجان

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=9453

طارم را می‌توان قطب زیتون خواند، میوه‌ای که خداوند در قرآن به آن قسم خورده و امروزه با پیشرفت علم فواید این ماده غذایی را بیش از پیش مشخص کرده است، زیتون در شهرستان طارم با کیفیت و کمیت بالاتر از سایر مناطق کشور در حال تولید و عرضه است.

در حالی که امسال زیتون در کشور و استان زنجان خوب به بار نشسته و کمترین میزان بیماری را داشته است، اما فروش زیتون برای باغ‌داران این روزها کابوسی شده است که شیرینی برداشت محصول را برای آنان زهر کرده است.

*پیش‌بینی برداشت ۴۵هزار تن زیتون در دارم

فرماندار شهرستان طارم در این رابطه طی گفت‌وگویی با خبرنگار فارس در زنجان اظهار کرد: از ۲۱ هزار هکتار باغات زیتون در شهرستان طارم ۱۵ هزار هکتار باغات بازده شده است.

ستار صفری با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود حداقل ۴۵ تا ۵۰ هزار تن زیتون سبز از باغات زیتون شهرستان طارم برداشت شود، بیان کرد: تولید عمومی کشاورزان در سال‌جاری مشکل خاصی نداشته است.

وی با بیان اینکه تنها در مقطعی از زمان تغییرات هوایی و سردی هوا باعث نگرانی در مورد آفت «مگس زیتون» شده بود، تصریح کرد: مدیریت این بیماری اتفاق افتاد و درصد کمی از باغات زیتون آن هم در روستاهای بالا دست با این بیماری مواجه شدند که آن هم مدیریت شد.

صفری با اشاره به اینکه عمده نگرانی‌ها در بحث محصول زیتون فروش آن است، عنوان کرد: پیشنهاد فرمانداری، شورای زیتون و جهاد کشاورزی به کشاورزان این است که در برداشت زیتون عجله نکنند.

فرماندار شهرستان طارم با بیان اینکه بخشی از محصولات زیتون مانند ارقام زودرس که عدم برداشت آن موجب خراب شدن محصول می‌شود، زیر ۲ درصد از محصولات زیتون را تشکیل می‌دهد و زیتون‌های در معرض بیماری مگس زیتون باید زود برداشت شود، ادامه داد: بخشی از برداشت زیتون نیز برای تامین نقدینگی کشاورزان است.

وی از کشاورزان خواست در مابقی محصولات برداشت زیتون عجله نداشته باشند و خاطر نشان کرد: همه تلاش ما این است که ارزش افزوده محصولات کشاورزی به نفع کشاورزان تمام شود.

صفری با اشاره به فعالیت ۳۲ واحد فرآوری کارگاهی زیتون در شهرستان طارم با مشارکت بخش خصوصی ادامه داد: ۶۰۰ واحد فرآوری خانگی نیز در این شهرستان فعال است که در مجموعه ۶۰ تا ۷۰ درصد از محصولات زیتون شهرستان توسط خود کشاورزان و یا فرآوری‌کنندگان فرآوری می‌شود.

فرماندار شهرستان طارم با بیان اینکه ۳۰ تا ۴۰ درصد از محصولات طارم از این شهرستان خارج می‌شود، گفت: ۲۵ متقاضی واحدهای کارگاهی با مشارکت بخش خصوصی وجود دارد که امید است با همکاری دستگاه‌های مختلف بتوان در یک مقطع چند ساله مدیریت شود تا خام فروشی کاهش یابد.

وی با اشاره به جلسه فرمانداری و جهاد کشاورزی با خریداران عمده زیتون برای مدیریت بازار بیان کرد: اصلی‌ترین عامل موثر قیمت، نظام عرضه و تقاضا است.

صفری با بیان اینکه با ایجاد اطمینان خاطر و تعامل با باغ‌داران زیتون تلاش می‌شود جلوی برخی سودجویی‌ها در بازار زیتون گرفته شود، افزود: همه تلاش ما این است که ماحصل کار کشاورزان به جیب خود آنها بازگردد.

*برای فروش زیتون عجله نکنید

مدیریت بازار زیتون امروز دغدغه بخش خصوصی و دولتی است که با همکاری باغ‌داران می‌توان فرآوری محصولات کشاورزی را در دستور کار قرار داده و ارزش افزوده تولید را افزایش داد.

رئیس شورای زیتون ایران هم در این زمینه در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس با بیان اینکه با توجه به آغاز برداشت زیتون تلاش می‌شود مشکلات در حوزه عرضه و تقاضا برطرف شود، اظهار کرد: ۷ هزار تن زیتون در اواخر سال ۱۳۹۷ به کشور عراق صادر شده و هم‌اکنون ذخایر زیتون کشور به صفر رسیده و آماده خریداری از تولیدکنندگان است.

مهدی عباسی با بیان اینکه هدف از تولید زیتون صرف کنسرو کردن آن نیست، افزود: ما به دنبال آن هستیم تا زیتون‌های تولید شده برای روغن‌گیری نگهداری شود.

وی با تاکید بر اینکه باغ‌داران از برداشت زیتون برای فرآوری و کنسرو خودداری کنند، بیان کرد: قیمت تمام شده زیتون بین ۸ تا ۹ هزار تومان است که با عرضه به موقع آن قیمت مناسبی خواهد داشت.

رئیس شورای زیتون ایران با بیان اینکه برداشت زیتون روغنی مختص بهمن‌ماه نیست، ادامه داد: از اواسط مهر‌ماه می‌توان برداشت این زیتون را آغاز کرد.

وی با بیان اینکه برنامه‌ریزی باید به نحوی باشد که ۵۰ درصد میوه زیتون بنفش برای روغن‌کشی در نظر گرفته شود، گفت: کشاورزان از اواسط مهر‌ماه می‌توانند با برداشت زیتون بنفش را برای خود و یا کارگاه‌های تولیدی روغن‌کشی آغاز کنند.

عباسی با بیان اینکه در کل کشور پیش‌بینی می‌شود حدود ۱۱۰ هزار تن زیتون برداشت شود، افزود: این رقم در استان زنجان بین ۴۰ تا ۴۵ هزار تن است که انتظار می‌رود ۵۰ درصد زیتون موجود به صورت روغن استحصال شود.

رئیس شورای زیتون ایران با بیان اینکه وظیفه همگانی است که اطلاع‌رسانی در مورد نحوه برداشت و فرآوری روغن زیتون را انجام دهند، بیان کرد: به کشاورزان پیشنهاد می‌شود ۳۰ درصد از زیتون کشاورزان برای تامین نقدینگی به فروش رسیده، ۲۰ درصد کنسرو شده و ۵۰ درصد نیز برای روغن‌کشی نگهداری شود.

وی با اشاره به اینکه در سال‌جاری سه استان کشور با بیماری «مگس زیتون» درگیر بوده است، گفت: بخشی از استان ایلام، بخش کوچکی از استان قزوین و ارتفاعات شهرستان طارم با این بیماری درگیر بوده که پایین‌تر از نرم بوده و مدیریت جهاد کشاورزی در کنترل این بیماری مطلوب بوده است.

*سوءمدیریت آب را از باغ‌داران دریغ کرده است

دلا‌ل‌ها این روزها پا به بازار زیتون گذاشته و نظم موجود در نظام عرضه و تقاضای آن را بهم زده‌اند و موجب خسارت به کشاورزان شده‌اند، در حالی که بنا به گفته باغ‌داران طارمی ارزش زیتون بین ۸ تا ۹ هزار تومان است اما دلالان با عدم خرید زیتون قیمت این کالا را تا ۵ هزار تومان کاهش داده‌اند.

یکی از باغ‌داران طارمی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس با بیان اینکه وضعیت محصول طارم زنجان در سال‌جاری مطلوب است، اظهار کرد: کل منطقه از نظر باردهی شرایط مطلوبی داشته است.

بابک همتی‌نیا با بیان اینکه کشاورزان شهرستان طارم همواره با مشکل آب دست و پنجه نرم می‌کنند، خاطر نشان کرد: با وجود رودخانه قابل توجه قزل‌اوزن طرح‌های زیتون کاری در آبرسانی لحاظ نمی‌شوند.

وی با بیان اینکه آب، خاک و هوا سه عامل اصلی برای کشت مطلوب است، ادامه داد: در طارم خاک و هوا مناسب وجود دارد اما سوءمدیریت کشاورزان را با مشکل آب روبه‌رو کرده است.

عضو هیأت مدیره انجمن زیتون استان زنجان با بیان اینکه بارندگی پاییزه و بهاره در شهرستان طارم خوب بوده است، تصریح کرد: با این وجود آب شیرین از دسترس خارج شده و کشاورزان باید با آب شور کشاورزی کنند.

وی عدم چاره‌اندیشی برای آب کشاورزی را موجب کاهش راندمان تولید خواند و افزود: این موضوع موجب کاهش کیفیت محصولات کشاورزی نیز می‌شود.

همتی‌نیا با قدردانی از تلاش جهاد کشاورزی در راستای اقدامات ترویجی بیان کرد: مرکز تحقیقات در منطقه شاهکار کرده و مردم را به سمتی هدایت کرده که با هزینه کمتر راندمان بالاتری از محصولات خود را داشته باشند.

این باغ‌دار طارمی با بیان اینکه راندمان هر هکتار باغ زیتون تولید ۱۰ تن زیتون است، خاطر نشان کرد: این در حالی است که هم‌اکنون بین ۴ تا ۵ تن زیتون در این مزارع برداشت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه محصولات شهرستان طارم با توجه به شرایط آب و هوایی از شرایط عالی برخوردار است، عنوان کرد: محصول زیتون طارم بالاترین کیفیت را داشته و روغن استحصال شده از آن نیز مرغوب‌تر است.

همتی‌نیا به بازار عرضه و تقاضای محصولات زیتون شهرستان طارم نیز اشاره کرد و گفت: محصولات این شهرستان خریداران عمده‌ای از استان‌هایی چون تهران و مشهد داشته و شرکت‌های بزرگ هم خریدار این محصول هستند.

عضو هیأت مدیره انجمن زیتون استان زنجان در واکنش به فروش محصول زیتون طارم به نام رودبار گفت: زنجان قطب تولید زیتون در کشور است و با وجود اینکه مساحت کشت آن نسبت به برخی استان‌ها کم‌تر است اما از نظر کمی و کیفی در شرایط بهتری قرار دارد.

وی با بیان اینکه دیگر مشکل زیتون‌کاران بحث بازار فروش و ورود دلالان به آن است، گفت: تلاش این افراد خرید ارزان زیتون است که موجب می‌شود تولیدکنندگان زیتون سبز خود را با قیمت پایین عرضه کنند.

همتی‌نیا با بیان اینکه زیتون محصول استراتژیک برای خانواده‌ها نیست، افزود: باید فرهنگ‌سازی شود، تا این وعده غذایی مفید وارد سفره‌های ایران شود.

 عضو هیأت مدیره انجمن زیتون استان زنجان با بیان اینکه برخی واسطه‌ها ضمن آسیب وارد کردن به کشاورزان با بالابردن قیمت‌های تمام شده زیتون برای خریداران به این افراد نیز خسارت می‌زنند، گفت: معقول است که قیمت زیتون پس از فرآوری و عبور از دست چند واسطه بین ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان فروخته شود و گاهی همین زیتون تا بیش از ۳۵ هزار تومان نیز به فروش می‌رسد.

وی با بیان اینکه مدیریت در بازار زیتون وجود ندارد، تاکید کرد: برای تعدیل قیمت‌ها باید با گرانفروشی برخورد شود و بازرسی و نظارت افزایش یابد، چرا که در شرایط فعلی تولیدکننده در جا می‌زند و واسطه‌های سودجو هم به مصرف‌کننده و هم تولیدکنندگان را مورد آزار قرار می‌دهند.

*دلالان قیمت زیتون را می‌شکنند

یکی دیگر از باغ‌داران طارمی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به مطلوب بودن کیفیت و کمیت محصول طارم عنوان کرد: مهم نحوه فروش محصول زیتون است.

فروع‌الدین عباسی با بیان اینکه زیتون‌کاران در سال ۱۳۹۶ محصول خود را به قیمت ۷ هزار تومان فروخته‌اند، عنوان کرد: این در حالی است که در سال‌جاری و با وجود افزایش هزینه‌های تولید، قیمت پیشنهادی برای زیتون به بیش از ۶ هزار تومان نمی‌رسد.

وی با بیان اینکه جهاد کشاورزی در زمینه آموزش به کشاورزان خوب عمل کرده است، عنوان کرد: از وزارت جهاد کشاورزی انتظار می‌رود، فکری به حال بازار زیتون و ورود دلالان و بر هم زدن نظم بازار توسط آنان هم بکند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن