طرح سبزه‌میدان زنجان برای هفتمین بار کلنگ‌زنی می‌شود/ آیا این پروژه سرانجامی خواهد داشت؟

پس از گذشت ۳۰ سال از نخستین کلنگ‌زنی و طرح تصویب شده برای سبزه‌میدان، زمزمه‌هایی از شکستن طلسم این پروژه شنیده می‌شود و گویی قرار است، سبزه‌میدان با رد شدن از خان هفتم، با پایان مهلت یک هفته‌ای شورا، هفت ماه پس از روی کار آمدن شهردار جدید، برای هفتمین بار کلنگ‌زنی و ساماندهی آن آغاز شود.

“سبزه‌میدان” منطقه‌ای واقع در بافت مرکزی شهر در جوار بازار تاریخی، مسجد جامع، خانه‌های تاریخی ذوالفقاری است که تقریبا برای همه مردم شهر زنجان نام آشناست، در واقع سبزه‌میدان بخش مهمی از هویت شهر زنجان را شامل می‎شود.

به لحاظ اهمیت سبزه‌میدان و تاریخی بودن این منطقه، ۳۰ سال پیش یعنی در سال ۱۳۶۷  اجرای پروژه سبزه‌میدان با تصمیم مدیران شهری تصویب شد، اما در طول این سال‌ها کاری به جز تملکات سبزه‌میدان در این محل انجام نشد و همه اقدامات تقریبا مربوط به یک کلنگ‌زنی بود تا اینکه عملیات اجرایی آن به طور رسمی شهریور سال ۱۳۹۳ با حضور وزیر راه و شهرسازی آغاز شد.

با گذشت ۳۰ سال از تصویب این پروژه این روزها دیگر سبزه‌میدان به لحاظ بافت تاریخی آن مشهور نیست، بلکه با وجود گودال بسیار بزرگ آن که با بزرگتر شدن آن در واقع به زخم بزرگی در دل شهر تبدیل شده، معروف است.

پروژه‌ای که تاکنون بیش از پنج بار عملیات اجرایی آن در برهه‌های زمانی مختلف انجام شده ولی به سرانجام نرسیده و نتیجه کار در نهایت بزرگتر شدن گودال شده است، هرچند که به نظر می‌رسد، در سال‌های آینده به لحاظ قدمت طولانی، این چاله نیز باید به عنوان یکی از آثار تاریخی شهر ثبت شود.

۶ بار کلنگ‌زنی طرح سبزه‌میدان

 روند ساخت پروژه سبزه‌میدان آن قدر طولانی شده که دیگر کسی به صورت دقیق نمی‌داند، این پروژه چند مسؤول و استاندار به خود دیده است، اما آنچه مسلم است، در طول ۳۰ سال گذشته این پروژه ۶ بار کلنگ‌زنی شده، اما علنا کاری در آن انجام نشده است و این روزها زمزمه کلنگ‌زنی آن برای هفتمین بار شنیده می‌شود و برای همین کار شورای شهر زنجان فرصت هفت روزه به شهردار فعلی داده است.

ششمین کلنگ‌زنی سبزه‌میدان اما در سال ۱۳۹۳ با حضور آخوندی وزیر راه و شهرسازی رخ داد و در حالی که انتظار می‌رفت این بار دیگر طلسم پروژه سبزه‌میدان بشکند، اما اینگونه نشد و امروز پس از گذشت چهار سال شاهد گودتر شدن چاله سبزه‌میدان و کورتر شدن گره آن شده‌ایم، گویی گره سبزه‌میدان به حدی کور شده که دولت کلیددار نیز نتوانسته آن را باز کند و بدتر قفل محکمی به آن زده است.

ساخت پروژه سبزه‌میدان که از ابتدا قرار بود، با زیربنای ۱۳۰ هزار متر مربع با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی اجرایی شود و ۵۹ هزار متر برای میدان اصلی شهر و ۱۶ هزار متر مربع به کاربری تجاری پروژه اختصاص یافته بود، پس از فسخ قرارداد با سرمایه‌گذار پروژه که در سال ۱۳۹۵ رخ داد، تقرببا مسکوت بود تا اینکه با روی کار آمدن شورای شهر دوره پنجم و انتخاب شهردار جدید تصمیمات جدیدی برای ساخت آن اتخاذ شد.

تصمیم ۹ نفره برای روشن شدن تکلیف سبزه‌میدان پس از ۹ ماه

طبق تصمیم تیم مدیریتی جدید در مجموعه شهری قرار بر این شد که سطح و سطوح سبزه‌میدان کاهش یافته و طرح در ابعاد کوچکتری اجرایی شود.

با این که در نیمه دوم سال قبل طرح‌های متعددی از سوی شورای شهر اعلام و زمان‌های متعددی برای افتتاح آن اعلام شد، اما حالا با وجود گذشت ۹ ماه از روی کار آمدن شورای شهر دوره پنجم، هر ۹ عضو شورای شهر در آخرین جلسه شورای شهر زنجان تصمیم گرفتند، که تکلیف سبزه‌میدان را پس از یک هفته به صورت قطعی مشخص کنند.

اعضای شورای شهر در آخرین جلسه شورای شهر تصمیم گرفتند، در صورت عدم تعیین تکلیف سبزه‌میدان تا سه‌شنبه این هفته یعنی هشتم خردادماه، کار ساخت آن را به صورت پلازا آغاز کنند و نسبت به تسطیح گودال ایجاد شده در این فضا اقدام کنند.

 این تصمیم شورای شهر که در واقع به خاطر طولانی شدن روند تایید طرح آن در کمیسیون ماده ۵ گرفته شد، چرا که آنها معتقدند، روند تصویب طرح در این کمیسیون طولانی شده و مطالبات مردم از منتخبان در مجموعه شهری روی زمین مانده است، بر همین اساس قرار است، میدان سبزه‌میدان به یک پلازا تبدیل شود و هیچ فضای تجاری در داخل آن ساخته نشود.

فرصت بدهید

شهردار زنجان نیز در واکنش به ضرب العجل تعیین شده از سوی شورای شهر  برای تعیین تکلیف این طرح فرصت ۱۰ روزه درخواست کرده و گفت: ما سوم خرداد طرح خود را ارائه می‌دهیم، اما درخواست داریم یک فرصت ۱۰ روزه نیز به ما بدهند که پس از آن اجرایی شود.

مسیح اله معصومی با اشاره به اینکه شهرداری به دنبال تجاری‌سازی در طرح سبزه‌میدان نیستیم، بیان کرد: در واقع سطح و سطوح پیاده راه در حد همان گودبرداری ساخته شده و تجاری سازی نیز در زیرزمین خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه قبلا گودبرداری انجام شده غیر اصولی بوده است، تصریح کرد: خود معاون عمرانی آقای سلطانی به بنده قول داده است که پس از ارائه طرح ظرف یک هفته کمیسیون ماده ۵ را تشکیل و رای را صادر کند.

اما این اظهارات در حالی از سوی شورای شهر و شهردار مطرح می‌شود که معاون استاندار زنجان نظری متفاوت درباره ارائه طرح داشته و با اشاره به روند تصویب سبزه‌میدان از ۳۰ سال گذشته به خبرنگار فارس گفت: پیش از این برای سبزه‌میدان سرمایه‌گذار نیز انتخاب شده بود، اما به علت مشکلات مالی و حقوقی سرمایه‌گذار، طرح تعطیل شد و شهرداری در این سال‌ها پروژه را خلع ید کرد و سرمایه‌گذار را کنار گذاشت.

استانداری مشتاق اجرای طرح سبزه‌میدان

مهرداد سلطانی در نشست خبری خود (۱۹ اریبهشت) با اشاره به طولانی شدن روند ساخت سبزه‌میدان از ۳۰ سال گذشته اظهار کرد: البته امروز اراده مجموعه استانی بر اجرای این طرح است و به مجموعه مدیریتی جدید شهری نیز اعلام کرده‌ایم با وجود فاخر بودن طرح قبلی، اما این طرح خط قرمز ما نیست و منافع مردم شهر خط قرمز ما است، از همین رو آمادگی کامل خود را برای اجرای این طرح اعلام کرده‌ایم.

وی با اینکه در طی سالیان دراز علت شکست طرح سبزه میدان عدم شفاف سازی آن بوده است، امری که در دوره جدید مورد نظر قرار گرفته و ما به دنبال شفاف سازی هستیم، گفت: هر زمان که شهرداری این طرح را به کمیسیون ماده ۵ برساند، ما آن را در سریع‌ترین زمان تایید خواهیم کرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر وجود اختلاف بین استانداری و شهرداری در طرح سبزه‌میدان، بر سر یک شخص یا طرح خاص نیز گفت: اگر پیش از این اختلافی در این زمینه بوده بر اثر طرح یا شخص نبوده بلکه بر سر رویکرد بوده است، در واقع آنها نیز می‌خواستند طرح را اجرایی کنند و ما نیز گفتیم این رویکرد در گذشته امتحان شده و جواب نداده است و ایده‌ها نیز حداقل بر مبنای کف خواسته‌ها باشد، هرچند طرحی را که می‌خواهیم بسازیم، سنگین هم نیست، و نقطه‌گزینه را هم در این زمینه درخواست کرده‌ایم.

بیشتر از یک هفته منتظر نمی‌مانیم

رئیس شورای اسلامی شهر زنجان نیز در همین باره به خبرنگار فارس گفت: روند ساخت پروژه سبزه‌میدان بسیار طولانی شده است و سبزه‌میدان همچون زخمی است که بر پیکر شهر زنجان خورده است.

احمد نصیری با اشاره به اینکه مردم از شورای شهر انتظار تعیین تکلیف هرچه زودتر این طرح را دارند، گفت: به زودی سبزه‌میدان را تعیین تکلیف می‌کنیم.

وی با اشاره به فرصت یک هفته‌ای شهردار زنجان برای تعیین تکلیف طرح سبزه‌میدان افزود: اگر در این مدت سبزه‌میدان تعیین تکلیف نشود و مجوز مربوط اخذ نشود، باید تحت عنوان ساماندهی مرکز شهر این پروژه عملیاتی شود.

رئیس شورای اسلامی شهر زنجان با بیان اینکه از روز نخست یکی از قرارهای شورای شهر با شهردار منتخب تعیین تکلیف سبزه میدان بوده است، گفت: سر حرفمان هستیم و تصمیم جدی بر اجرای طرح سبزه میدان گرفته‌ایم.

با این اوصاف به نظر می‌رسد، پس از گذشت ۳۰ سال از نخستین کلنگ‌زنی و طرح تصویب شده برای سبزه‌میدان، امسال قرار است، طلسم این پروژه شکسته شده و سبزه‌میدان با رد شدن از هفت خان، با پایان مهلت یک هفته‌ای شورا، درست هفت ماه پس از روی کار آمدن شهردار جدید، برای هفتمین بار کلنگ‌زنی شود.

سه شرط شورای شهر برای شهردار زنجان/ آغاز، پایان و مبلغ اجرای سبزه‌میدان را اعلام کنید

رئیس کمیسیون توسعه عمران و محیط زیست شورای اسلامی شهر زنجان گفت: امروز در جلسه کمیسیون تلفیقی سه شرط برای شهردار تعیین کردیم که وی موظف به اجرای آنها در طرح سبزه‌میدان شود.

عباس راشاد اظهار کرد: پس از موضوعات مطرح شده در آخرین جلسه رسمی و علنی شورای شهر زنجان، مبنی بر تعیین تکلیف طرح سبزه‌میدان امروز نیز جلسه مشترکی در این باره برگزار شد.

وی با اشاره به اینکه امروز یک کمیسیون تلفیقی بین کمیسیون عمران و توسعه محیط زیست و کمیسیون شهرسازی برگزار شد، اضافه کرد: طبق تصمیم کمیسیون مقرر شد، شهردار سه موضوع را شامل آغاز، پایان و مبلغ مورد نیاز برای پروژه سبزه‌میدان را مشخص و رسما اعلام کند.

رئیس کمیسیون توسعه عمران و محیط زیست شورای اسلامی شهر زنجان با بیان اینکه نظر بنده اجرای طرح تفصیلی است، اضافه کرد: اگر هم قرار است، در قالب این امر تغییراتی ایجاد شود، مشکلی ندارد، اما باید سه شرط اعلامی شورا دقیقا مشخص شود.

راشاد با بیان اینکه ما به عنوان کمیسیون تلفیقی کاری به موضوعات و مسائل فنی از جمله اخذ مجوز نداریم، بیان کرد: درخواست ما از شهردار اعلام دقیق سه شرط بیان شده است.

وی با اشاره به اینکه با راکد ماندن سبزه‌میدان در واقع یک سرمایه اجتماعی در حال از بین رفتن است، افزود: طی سالیان طولانی به اندازه کافی درباره سبزه‌میدان مطالعه شده است و به نظر همین مقدار کافی است.

رئیس کمیسیون توسعه عمران و محیط زیست شورای اسلامی شهر زنجان با بیان اینکه امروز سبزه میدان به یک مطالبه جمعی از سوی مردم تبدیل شده است، گفت: اصرار داریم که هرچه زودتر سبزه میدان تعیین تکلیف شود و چه بسا اگر امور را خوب پیش ببرند، تعیین تکلیف تا آخر بهار ممکن و عملیاتی است.

آیا سرانجام پروژه سبزه میدان یک مجتمع تجاری است ؟!

جلسه علنی شورای شهر امروز با حضور شهردار زنجان و اصحاب رسانه در ساختمان شورای شهر برگزار شد.

احمد نصیری، رئیس شورای شهر زنجان در ابتدای جلسه فرارسیدن سالروز آزادسازی خرمشهر را تبریک گفت و اظهار داشت: وقتی می‌گوییم خرمشهر را خدا آزاد کرد حرف درستی است.

وی با تاسف از نیمه تمام بودن پروژه‌های شهری در زنجان اعلام کرد: مردم از بودن پروژه‌های نیمه تمام در زنجان گله دارند و از ما می‌خواهند هرچه سریعتر این مشکلات را حل کنیم.

رئیس شورای شهر زنجان پروژه سبزه میدان زنجان را یک فرامشکل استانی نامید و گفت: این محل حدود پنج سال است که در مرکز شهر تبدیل به خرابه شده است و به حال خود رها شده است.

وی با انتقاد از اعضای کمیسیون ماده پنج استانداری زنجان بابت عدم پاسخ به پیشنهاد شهرداری زنجان گفت: از شهردار زنجان درخواست می‌کنیم پروژه را هرچه سریعتر آغاز کند چونکه دیگر وقتی برای انتظار ماندن برای پاسخ از سوی آن‌ها نداریم.

نصیری گفت: هفته بعد سه‌شنبه شهردار زنجان را مکلف خواهیم کرد کار سبزه میدان را شروع کند اگرچه می‌دانیم در این یک هفته هم پاسخی از کمیسیون ماده پنج دریافت نخواهیم کرد.

وی با بیان اینکه بارها از تریبون‌های مختلف اعلام کردیم که با سد معبران برخورد می‌کنیم ولی عملا هیچ اقدامی در این راستا نکردیم، خاطرنشان کرد: شهردار زنجان باید هرچه سریعتر اقدامات لازم را انجام دهد.

رئیس شورای شهر زنجان کار نظارت را در شهرداری زنجان بسیار ضعیف ارزیابی کرد و گفت: در روزهای گذشته همزمان با بارش باران در برخی نقاط شهر عملیات آسفالت ریزی انجام می‌شد و چرا باید نظارت در این کارها ضعیف باشد.

وی در ادامه با پیشنهاد یکی از اعضای شورا مبنی بر برگزار کردن همایش مدیریت بحران مخالفت کرد و گفت: مدیریت بحران در استانداری وجود دارد و سالانه بودجه دولتی دریافت می‌کند و برگزار کردن همایش‌های اینچنینی برای آشنا کردن مردم با بحران جزو وظایف آن‌ها است.

سجاد خدایی، سخنگوی شورای شهر زنجان در ادامه از مسئولان استانی انتقاد کرد و افزود: من هیچ اراده‌ای از مسئولان استانی برای سر و سامان دادن پروژه سبزه‌میدان نمی‌بینم و باید خودمان کار را آغاز کنیم.

عباس راشاد، عضو شورای شهر زنجان گفت: باید پروژه سبزه میدان به شکل فضای باز همانند میدان‌های شهرهای بزرگ اجرا شود.

وی افزود: باید این پروژه را به شکل پلازا اجرا کنیم چونکه هیچ دلیلی وجود ندارد در هسته مرکزی شهر پروژه تجاری احداث کنیم و از کسانی که با پیشنهاد من مخالف هستند توصیه می‌کنم تمام هسته‌های مرکزی شهرهای بزرگ آسیای شرقی، اروپایی و آمریکایی را مشاهد کنند.

حمیدرضا حمیدی، عضو شورای شهر زنجان در راستای عباس راشاد سخن گفت و افزود: در اکثر میدان‌های شهرهای بزرگ دنیا فضاهای بازی احداث می‌کنند و نیازی به احداث واحدهای تجاری نیست.

وی افزود: آن محل‌هایی را که خاکبرداری شده است را می‌توانیم با معماری خوب یک فضای کاملا آرام در شهر احداث کنیم و شهرداری نباید منتظر پاسخ کمیسیون ماده پنج بماند چونکه قطعا آن‌ها در ۱۰ روز آینده پاسخ طرح ما را نخواهند داد.

در ادامه اکثر اعضای شورا به هوشمند سازی هفت تقاطع پیشنهادی از سوی شهرداری رای مثبت دادند و خواستار بررسی بازخورد تقاطع‌های هوشمند قبلی شدند.


رسانه مردمی زنجان سحر پیش از این نیز در گزارش های مختلفی به چند و چون این پروژه پرداخته است :

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن